Saintpaulia بنفشه آفریقایی

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی

saintpaulia
بنفشه آفریقایی
مشخصات: اسم علمی بنفشه آفریقایی Saintpaulia ionantha ، از خانواده Gesneriaceae می باشد. این جنس دارای 12 گونه از گیاهان چند ساله همیشه سبز علفی است. گونه مورد نظر بومی نواحی مركزی افریقا بوده و ارتفاع آن به حدود 8 تا 12 سانتی متر و گسترش آن به حدود 15 تا 22 سانتی متر می رسد. برگ های بنفشه آفریقایی نسبتا سبز تیره، به شكل قلبی با كركهای مخملی است. گل های این گیاه به صورت منفرد و در تمام سال روی گل آذین كوچك چتری ظاهر می شوند. این گلها شبیه بنفشه معمولی بوده ولی گلبرگها تقریبا مدور و كشیده می باشند. حداقل حرارت در زمستان ، برای این گیاه، 13 درجه سانتی گراد است و آبیاری نیز، مخصوصا با آب سرد، نباید انجام بشود.

مراقبت: بنفشه آفریقایی به نور متوسط، حرارت متوسط خانه، رطوبت هوای متوسط و خاك كمی اسیدی احتیاج دارد. در بین دو آبیاری سطح خاک میبایستی خشک شود.

کود: استفاده از کودهای NPK حاوی فسفر بالا نتیجه خوبی در گلدهی و رشد بنفشه آفریقایی به دنبال دارد. ما در گلستان علی کود مخصوص بنفشه آفریقایی بسته بندی خودمان و بسته بندی های خارجی عرضه میکنیم.

خاک: خاك جنگلی نرم و قابل نفوذ یا تورب با كمی خاك برگ برای پرورش این گیاه مناسب است. البته این روزها از ترکیب کوکوپیت و پیت ماس و پرلیت استفاده میکنیم. بسته بندی های مختلف برای بستر بنفشه آفریقایی در گلستان علی عرضه میشود. مانند بسته بندی بستر از شرکت گیلدا

آبیاری: برخی دوستان پرورش دهنده از سیستم فتیله ای استفاده میکنند. برخی از آبیاری بوسیله زیرگلدانی را توصیه میکنند و برخی نیز به طور معمولی از روی خاک آبیاری میکنند. در تمام روشها نکته مهم این است که دمای آب خیلی سرد نباشد. روی برگها آب سرد نپاشد و همچنین آبیاری به نحوی نباشد که ریشه و طوقه گیاه در اثر آبیاری زیاد پوسیده شود. و مهمتر اینکه هرگز در زیرگلدانی به مدت طولانی آب اضافه باقی نماند.

ازدیاد: برای تكثیر بنفشه آفریقایی می توانید در فصل تابستان قلمه برگی تهیه كنید .برگهای بالغ، اما نه خیلی پیر را با دمبرگ، جدا كنید و دمبرگ را در پودر هورمون ریشه زایی فروكرده و در كمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. درجه حرارت محیط را تا زمان ریشه زایی 18 تا 21 درجه سانتیگراد نگاه دارید. تكثیر از طریق بذر هم انجام می شود. برای این كار بذرها ی بنفشه آفریقایی رابه صورت پراكنده در گلدان كم عمقی بكارید و خاك را كمی مرطوب نمایید. با شیشه یا پلاستیك شفاف روی گلدان محتوی بذر را بپوشانید. این كار را باید در اویل بهار در حرارت 18 تا 21 درجه سانتی گراد انجام دهید.

عوارض و درمان: گلهای بنفشه آفریقایی دراثر كمبود مواد غذای ریزمغذی، متفرق و پژمرده می شوند. برای ازبین بردن علایم، آنها را طبق دستور تغذیه مصنوعی نمایید. غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری ازبالا، عامل ایجاد لكه های قهوه ای روی برگها میباشد. بنفشه آفریقایی احتیاجی به غبار پاشی ندارد و از زیر گلدانی آبیاری می شود. اگر مشاهده كردید به طور ناگهانی گیاه شما زرد شده، گلدان رابه هوای مملو از اكسیژن منتقل كنید. ممكن است هوای كثیف و یا گاز آشپزخانه این علایم راایجاد كرده باشد. هوای گرم وخشك، باعث پیچیدگی و خشكی برگها می شود. همچنین هوای سرد می تواند برگها را پژمرده و خم كند. اگر مقاوم شرایط برای گیاه شما مساعد است ولی گیاه گل نمی دهد به خاك گلدانها كود مایع اضافه كنید. گلهای شفاف و كمرنگ مربوط به صدمه قطرات آبی است كه هنگام غبار پاشی روی گلها ریخته است و آبیاری زیاد از حد هم گلها و برگهای گیاه را می پوساند در تمام طول سال، هفته ای دوبار آبیاری كافی است. گلدانهای خیلی بزرگ باعث می شوند بنفشه آفریقایی، گل ندهد. در این صورت تادو سال گلدان را تعویض نكنید.

ویدیو کوتاهی از بنفشه آفریقایی:

خرید بنفشه آفریقایی

برای خرید این گیاه زیبا از ما لطفا با ما تماس بگیرید

تصاویر برخی از ارقام موجود ما در وبلاگ گلستان علی منتشر میشود

برچسب: , , , , , ,

209 دیدگاه

  1. بازتاب: Gesneria ژسنریا | گلستان علی

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.