خبرهای اول تیرماه 90

ژوئن 24th, 2011 | خبرها

خبر اول:
انتقال سایت به سرور جدید انجام شد و امیدوارم در چند روز آینده در تمام شهرها سایت به درستی نمایش داده شود. علت تاخیر در نمایش صحیح سایت پس از نقل و انتقال از این سرور به آن سرور مسایل فنی مربوط به DNS است و به چند ساعت تا چند روز زمان نیاز است تا سایت در تمام دنیا به درستی نمایش داده‌شود.
هدف از تغییر سرور فراهم کردن پهنای باند بیشتر روی سروری قوی‌تر است تا در آینده سایت به دلیل تمام کردن پهنای باند دچار مشکل نشود.

خبر دوم:
نمایشگاه گل و گیاه اردبیل طبق جدول زمان‌بندی نمایشگاههای اردبیل 8 تا 12 تیرماه 90 اعلام شده‌بود ولی ظاهرا مشکلاتی در راه برگزاری وجود دارد و هنوز تاریخ جدید به ما اعلام نشده‌است. تا جاییکه به ما اعلام شده فعلا در آن تاریخ امکان برگزاری وجود ندارد.

خبر سوم:
از مهمترین گیاهان تولیدی ما در نیم قرن گذشته گیاه آویز (به گویش محلی ما در اردبیل: حافظ یا حافیظ گولی و به گویشهای دیگر: سیرغا گولی (گل گوشواره) و با نام علمی fuchsia بوده‌است. خوشبختانه در دو دوره گذشته نمایشگاه گل و گیاه تهران گونه‌های جدیدی از این گیاه از هلند وارد کشورمان شده‌است. و با نام فوشیا معرفی شده‌است. (در حالی که اسم محلی و بومی برای این گیاه داریم: گل گوشواره یا گل آویز)
الغرض ما از دیرباز روی این گیاه کار کرده‌ایم و چهار واریته از آن را حفظ کرده‌ایم. که خوشبختانه با وارداتی که جدیدا انجام میشود گونه‌های ما نیز در حال افزایش است. و امروز حدود 8 واریته داریم. (از واریته‌های قدیمی برای فروش موجود داریم ولی واریته‌های جدید برای سال آینده آماده خواهد بود.)

و جدیدترین رنگی که به دستمان رسیده و در تصویر مشاهده میفرمایید «رنگ مایل به مشکی» آن است که نمیدانم چرا ولی در بین گلدوستان اینکه گلهای گیاه به رنگ سیاه تمایل بکند خیلی طرفدار دارد. مثلا قبل از این هم شمعدانی اژدری (قلمقاش) داریم که خیلی به سیاهی میزند.
در حال حاضر شرکت Thompson-morgan در انگلستان واریته‌های گوناگونی از این گیاه را در اختیار دارد. و کاشت این گیاه به دلیل شرایط جوی خاص این کشور در آنجا بسیار رایج است. (همانطور که در گیلان و آذربایجان ما رایج است)
در گلستان علی نیز ما مزیت نسبی برای این گیاه داریم و تابستانهای خنک اردبیل برای رشد و نمو این گیاه بسیار عالی است. در حالیکه تابستان گرم تهران منجر به سوختن و از بین رفتن این گیاه در گلخانه‌های بسیار گرم و حتی مدرن تهران میشود.
این گیاه به صورت باسکت‌های آویز و کاشت در باغچه در منطقه ما مغفول مانده ولی ما در تلاشیم با افزایش تولیدمان (که متاسفانه فعلا کم و مقطعی است) و از طرف دیگر ایجاد تنوع در گونه‌ها به گسترش مجدد این گیاه کمک کنیم.
یکی از دلایل کم شدن استقبال از این گیاه آفتی سمج و مهلک به نام مگس سفید گلخانه است. این حشرات بسیار ریز سفید رنگ به شدت روی گیاه آویز فعالیت کرده و از شیره گیاهی آن مکیده و کاملا گیاه را مستاصل میکنند. استفاده سموم شیمیایی قوی‌ مانند متاسیستوکس و ایمیدیاکلوپراید نیز در این آفت ایجاد مقاومت کرده و در عرض چند ماه نتیجه معکوس میدهد.
خوشبختانه با  آفتکش ایرانی جدیدی آشنا شده‌ایم که مدعی است ایجاد مقاومت در آفات را به دنبال ندارد و در حال تست این سم هستیم که انشالله جواب بدهد و مشکل آفت مگس سفید را رفع بکند. (این آفت یکی از مهمترین مشکلات گلخانه‌های خیار و گوجه‌فرنگی نیز به شمار رفته و در برخی مزارع مانند پنبه نیز فعالیت میکند)

خبر چهارم:
سنبلهای آبی ما به گل نشسته‌اند و برای فروش آماده‌اند. همچنین نیلوفرهای آبی کوچک نیز برای فروش داریم. (متاسفانه ارسال به شهرستان این گیاهان کار دشواری است و فعلا مقدور نیست)

خبر پنجم:

در بهار امسال  عرضه محصولات جدیدی در گلستان علی آغاز شده‌است:

گلدانهای پلی‌اتیلن شرکت kenzi – که با قیمتهای شرکتی تهران در گلستان علی عرضه شده  و گلدانهای بسیار زیبا و خوش‌ساختی هستند. مهمترین مزیت این گلدانها مقاومت نسبت به نور خورشید و دمای زمستانه است. یعنی برای استفاده در باغچه و فضای باز ساخته‌شده‌اند. از طرف دیگر کاملا سبک وزن بوده و خواص نشکن داشته برخلاف گلدانهای فایبرگلاس فاقد بو بوده و برای  استفاده در منزل نیز ایده‌آل هستند.

از ابتدای امسال علاوه بر محصولات پلاستیکی شرکتهای گلباران و گلسرخ – گلدانهای پلاستیکی و پایه‌های فرفورژه شرکت گلپونه در گلستان علی عرضه میشود. این پایه‌ها در چند سایز همراه با گلدانهای مستطیل و با زیر گلدانی عرضه شده و برای استفاده در منازل بسیار عالی هستند.

برچسب: , , , , , , , , , ,

11 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.