Monestera برگ انجیری مونستر

سپتامبر 25th, 2009 | گیاهان خانگی

Monstera deliciosa
برگ انجیری مونسترا
مشخصات: اسم علمی این گیاه Monstera deliciosa ، از خانواده Araceae می‌باشد. این جنس دارای 50 گونه همیشه سبز بالا رونده است كه به وسیله ریشه های هوایی خود كه از گرهها خارج می شوند، به اجسام مجاور تكیه می كنند. برگ ها هنگام جوانی قلبی شكل با لبه صاف هستند ولی به مرور زمان، به طور عرضی بریدگی هایی در آنها به وجود می آید. گونه deliciosa بومی مكزیك است و ارتفاع آن گاهی به بیش از 6 متر نیز می رسد. برگ های این گونه سبز تیره می باشند و در یك گیاه بالغ طولی بیشتر از یك متر و عرض در حدود 60 سانتی متر پیدا می كنند میوه مونسترا موز مانند و به طول 15 سانتیمتر و به رنگ سبز سفید است.

مراقبت: این گیاه به سایه تا نور معمولی، گرمای زیاد، خاك همیشه خیس، رطوبت 50 تا 70 درصد محیط و خاك كمی اسیدی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را میتوان از کودهای 181818 یا 202020 به میزان یک گرم در لیتر هر ماه یك بار، در تمام سال مصرف كرد.

خاک: خاك های سست و سبك نظیر خاك برگ یا خاك جنگلی برای رشد مونسترا مناسب است ولی اگر خاك نامناسب و فقیر باشد، برگ های این گیاه كوچك شده و دندانه های خود را از دست می دهند.

ازدیاد: مونسترا می تواند پس از مدتی به گیاه غول پیكری تبدیل می شود كه برای كنترل رشد آن گاهی لازم است گیاه جدیدی از آن تكثیر و گیاه قدیمی را دور انداخت. یك سر شاخه با 2 یا 3 برگ بالغ را با استفاده از یك چاقوی تیز جدا كنید و در گلدانی با قطر دهانه 13 سانتیمتر وكمپوست بذر و قلمه قرار دهید. قلمه را در عمق كم بكارید، بطوریكه جوانه انتهایی كاملا بیرون از خاك باقی بماند. یك میله چوبی را با رسیدن یا سیم به قلمه محكم كنید و تكیه گاهی را برای قلمه ایجاد كنید، در غیر اینصورت ممكن است قلمه بیفتد و قلمه را در دمای 21 درجه سانتیگراد و نور مناسب و كافی نگاه دارید. رطوبت مورد نیاز قلمه را با قرار دادن یك كیسه پلاستیكی شفاف بر روی آن بالا ببرید . اواسط بهار تا اوایل تابستان بهترین زمان برای انجام عمل تكثیر است. قلمه ها در تابستان ریشه دار خواهند شد. پس از ریشه دهی كیسه پلاستیكی را بردارید و شروع به تغذیه منظم گیاه با كود مایع كنید. با روش خوابانیدن نیز میتوانید این گیاه را تكثیر كنید. ریشه های هوایی گیاه را در داخل گلدان دیگر قرا دهید و زمانی كه گیاه جدید رشد كرد، آن را از گیاه قدیم جدا كیند. ضمنا این گیاه را میتوانید با روش كاشت بذر یا ظرف مسطح حاوی كمپوست مخصوص بذر و قلمه، آنها را بیرون آورید و در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتپر حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت بكارید و اجازه دهید تا كاملا رشد كند، سپس به گلدان منتقل كنید.

برچسب: , , ,

41 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.