Spathyphylum گل اسپاتی فیلوم

سپتامبر 2nd, 2009 | گیاهان خانگی
گلخانه تولید اسپاتی فیلوم در هلند

گلخانه تولید اسپاتی فیلوم در هلند

کمی بیشتر درباره گیاه خانگی اسپاتی فیلوم

اسم علمی این گیاه Spathiphyllum wallisii ، از خانواده Araceae می باشد. به انگلیسی Peace lily گفته میشود که ترجمه: پرچم صلح یا لیلی صلح گفته میشود. این جنس دارای 36 گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی استثنایی است. گونه مورد نظر بومی كلمبیا بوده و ارتفاع آن لبه 25 تا 50 سانتی متر می‌رسد. اسپاتی فیلوم دارای برگ‌های سبز براق به شكل نیزه ای است و گل‌های كوچك آن روی سنبله سفید استوانه‌ای، ظاهر می‌شوند. این سنبله توسط اسپات سفید رنگ تخم مرغی شكل پوشیده شده و این گیاه در طول سال میتواند گلدهی کند ولی زمان گلدهی اصلی آن تابستان است.

شکل گلها در خانواده آراسه معمولا به صورت بالا است.

شکل گلها در خانواده آراسه معمولا به صورت بالا است.

در گیاهانی مانند دیفن باخیا، مونستراها، آنتوریوم، آگلانما و … که از جنس ها و خانواده های نزدیک به هم هستند شکل کلی گل گیاه از یک اسپادیکس تشکیل شده که گلهای نر بالای آن و گلهای ماده در قسمت پایین اسپایک (اسپادیکس) تشکیل میشوند و براکت به صورت یک گلبرگ-مانند در کنار اسپادیکس قرار می‌گیرد.

بافت ریشه اسپاتی فیلوم معمولا قوی و دارای ریشه های قوی است. به همین دلیل به خاک غنی و نرم نیازمند است

بافت ریشه اسپاتی فیلوم معمولا قوی و دارای ریشه های قوی است. به همین دلیل به خاک غنی و نرم نیازمند است

برخی از ارقام اسپاتی فیلوم که در ایران هم موجودند، سایز برگ‌های خیلی درشتی دارند و بوته های بزرگی می‌شوند.

اسپاتی فلیوم برگ درشت

برخی از اسپاتی فیلوم ها برگهای درشتی دارند

 

اسپاتی فیلوم با برگ های ابلق (دورنگ سبز و سفید)

برخی اسپاتی فیلوم ها برگهای ابلق (دورنگ سبز و سفید) دارند. (که در ایران نیز موجود است)

 

گل اسپاتی فیلوم صورتی

اغلب گلهای اسپاتی فیلوم سفید رنگ هستند و گاهی کمی به سبزی ممکن است مایل باشد و سایر رنگها مانند رنگ صورتی در گلهای گیاه پرچم صلح مشاهده نمیشود.

روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم از نظر نور، گرما، خاک و رطوبت به موارد زیر نیاز دارد:

 • نور متوسط
 • گرمای معمولی خانگی (همان محیطی که انسان زندگی میکند کافی است)
 • خاك نسبتا خیس و كمی اسیدی (که تهویه هوای کافی نیز داشته باشد) بین دو آبیاری بهتر است به خاک فرصت دهیم تا کمی رطوبت خاک کاهش یابد و سپس آبیاری انجام شود.
 • رطوبت 50 تا 90 درصد هوای محیط برای این گیاه عالی است ولی در داخل محیط نرمال خانگی نیز زندگی میکند.
اسپاتی فیلوم معمولا به گیاه رطوبت دوست بودن معروف است و به آبیاری منظمی نیاز دارد

اسپاتی فیلوم معمولا به گیاه رطوبت دوست بودن معروف است و به آبیاری منظمی نیاز دارد

کود مناسب اسپاتی فیلوم

كود مورد نیاز این گیاه را می‌توان به میزان یک گرم در لیتر از کودهای NPK با درصد بالانس شده مانند کود 202020، هر ماه یکبار، در تمام سال مورد استفاه قرار داد.

خاک مناسب اسپاتی فیلوم

كود حیوانی زیاد باعث قهوه‌ای شدن نوك برگه‌ها می‌شود. مخلوطی از خاك باغچه، خاك برگ با كمی ماسه برای این گیاه مناسب است. امروزه ترکیبات جدید نیز در کشت این گیاه استفاده میشود. و ترکیب خاک بستگی به دسترسی شما به انواع مواد اولیه دارد. خاک برگ جنگلی یا خاک برگ مدرن فرقی ندارد این گیاه واقعا در اغلب مواد اولیه استاندارد به خوبی آداپته شده و رشد می‌کند.

گل اسپاتی فیلوم سفید

گل اسپاتی فیلوم سفید

نحوه تکثیر اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم را می توانید با مراقبت زیاد، از اواسط تا اواخر بهار، تكثیر كنید. به این صورت که از توده‌های متراكم گیاه می‌توانید تعدادی گیاه جدید به دست آورید. اما نحوه صحیح تکثیر این گیاه چگونه است؟

خاک اطراف ریشه را كاملا مرطوب كنید و به آرامی پاجوش‌های موجود در كنار گیاه مادری را (كه حداقل 3 تا 4 برگ دارند)، جدا كنید. اگر تعداد برگ‌ها كمبود، سعی كنید آن‌ها را در حالی كه متصل به پاجوش‌های بزرگتر هستند، جدا نمایید. دقت داشته باشید که در این روش، برای قطع ریزوم‌ها می‌بایست از چاقوی تیز استفاده كنید.

سعی كنید هر گیاه جدید، همراه ریشه نیرومند و فعالی باشد. هر یک را جداگانه در گلدانی با قطر دهانه 11 سانتیمتر بكارید. گیاه جدید را برای چند هفته با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و وقتی رویش جدید آغاز گردید، پوشش را بردارید. گلدان‌ها را در دمای 20 تا 21 درجه سانتی‌گراد و نور كافی قرار دهید و گاهی با آب ولرم مه پاشی كنید.

تکثیر اسپاتی فیلوم در آب

اما آیا تکثیر اسپاتی فیلوم در اب نیز ممکن است؟ در جواب باید بگوییم بلی! در این روش باید شاخه های جوان را انتخاب کرده و از گیاه مادری جدا کرد. حتما به تیز بودن و استریل بودن چاقویتان توجه کنید. حال شاخه های جدا شده را در یک لیوانی شیشه ای قرار دهید. 

بعد از گذشت مدتی گیاه ریشه خواهد زد. توجه داشته باشید که تا زمانی که ریشه‌ها بزرگ نشده باشد، آب آن را هر هفته تعویض کنید. این کار را تا زمانی که ریشه ها را به خاک منتقل نکرده اید، ادامه دهید. نکته مهم در این دوران این است که نباید به هیچ وجه آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

پس از مدتی قلمه‌ها ریشه خواهد زد. حالا خاکی با زهکشی بالا و سبک انتخاب کنید. گیاه را به آن منتقل کرده و مراقب باشید که در این جابجایی ریشه های گیاه آسیب نبینند.

عکس بذر اسپاتی فیلوم

عکس بذر اسپاتی فیلوم

تکثیر اسپاتی فیلوم از طریق بذر

در شرایط طبیعی گل اسپاتی فیلوم، مانند سایر گیاهان در طبیعت تولید بذر دارد. ولی معمولا در ایران از روش تقسیم بوته استفاده می‌شود و کاشت بذر در گلخانه های ایران رایج نیست.

علت قهوه ای شدن یا سوختن نوک برگها در گل اسپاتی فیلوم

در تصویر زیر نوک برگ‌ها به خشکی مایل شده است. این خشکیدگی نوک برگها ممکن است از کمبود رطوبت هوا باشد. معمولا با اسپری آب معمولی روی برگها می‌توان رطوبت لازم را برای گیاه فراهم آورد. همچنین استفاده از کودهای تقویتی می‌تواند به کاهش این مشکل کمک کند.

تصویری از قهوه ای شدن نوک برگها در گل اسپاتی فیلوم
تصویری از قهوه ای شدن نوک برگها در گل اسپاتی فیلوم

علت سیاه شدن برگ اسپاتی فیلوم

به صورت طبیعی برگ‌های قدیمی از بین می‌روند و برگ‌های تازه به دنیا می‌آیند. این روند طبیعی رشد گیاه اسپاتی فیلوم است ولی اگر گیاه شما برگ تازه تولید نمی‌کند و مرتب برگ از دست می‌دهد می‌تواند نشانه نامناسب بودن شرایط محیطی گیاه باشد. مانند مناسب نبودن نور و خاک و سایر عوامل محیطی

علت کوچک شدن برگ‌های اسپاتی فیلوم

در شرایط نوری خیلی شدید معمولا سایز برگ‌های اسپاتی فیلوم کوچک می‌شود. همچنین در شرایط کمبود عناصر غذایی نیز برگ‌ها کوچک می‌شوند. علا وه بر این موارد، در شرایطی که رطوبت هوا کم باشد هم برگها کوچک خواهند شد. رنگ پریده بودن برگ‌ها در کنار سایز کوچک آنها نشان دهنده کمبود عناصر غذایی است.

رنگ پریده بودن برگهای جوان معمولا علامت کمبود عنصر آهن است.

سوختگی لبه برگ اسپاتی فیلوم

معمولا کوچک شدن سایز برگ‌ها در کنار سوختگی لبه برگ‌ها و نوک برگ‌ها به میزان آبیاری و نوع آب مصرفی مربوط می‌شود. در صورتی که گیاه غرق آب شود و آب اضافه در اطراف ریشه باقی بماند، این گیاه دچار خفگی شده و قسمت انتهایی برگ‌ها شروع به از بین رفتن می‌کند. به عبارتی سوختگی لبه برگ اسپاتی فیلوم اتفاق می‌افتد.

علت سوراخ شدن برگ اسپاتی فیلوم

حلزون‌ها و راب‌ها علاقه زیادی به این گیاه دارند. سوراخ‌های روی برگ‌ها می‌تواند در اثر خورده شدن توسط حلزون‌ها باشد.

همچنین کمبود برخی عناصر موجب تشکیل ناقص برگ‌ها می‌شود. بنابراین علت سوراخ شده برگ تازه به دنیا آمده در گیاه اسپاتی فیلوک، احتمالا کمبود عناصر در گیاه است.

گلدهی اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم در شرایط نرمال معمولا در اغلب سال گلدهی می‌کند. گیاه به نور مناسب غیر مستقیم که زیاد شدید نباشد، نیاز دارد. ضمن اینکه آبیاری مرتب و خاک خوب در کنار استفاده از کودهای حاوی پتاسیم به اندازه کافی (کود گلدهی) موجب گلدهی این گیاه می‌شود.

این گیاه به کمبود نور مقاوم است و در اتاق‌های کم نور هم زندگی می‌کند. ولی در چنین شرایطی معمولا گلدهی کاهش می‌یابد یا کلا گل نمی‌دهد و فقط برگ می‌دهد.

علت سبز شدن گل اسپاتی فیلوم

گل های اسپاتی فیلوم که تازه تشکیل می‌شوند تقریبا سبز رنگ هستند. با گذشت چند روز از عمر گل به رنگ سفیدی مایل می‌شوند. همچنین گل‌هایی که چندین روز از عمر آن‌ها گذشته نیز ممکن است به سبزی گرایش پیدا کنند.

در مواردی که رنگ گل‌ها کلا سبز می‌ماند، احتمالا نور دریافتی گیاه کافی نیست. در این شرایط گل ها نمی‌توانند به رنگ طبیعی خود برسند.

پرپشت شدن اسپاتی فیلوم

برای پرپشت شدن اسپاتی فیلوم از خاک و کود کافی و غنی استفاده کنید. این گیاه معمولا ریشه های زیادی تولید می‌کند و ظرف چند ماه تا یک سال معمولا خاک گلدان کاهش پیدا می‌کند. بنابراین هر ساله اضافه کردن خاک برگ به گلدان خالی از لطف نیست. این موضوع می‌تواند به کیفیت گیاه کمک کند. استفاده از کودهای مکمل سه بیست (که دارای عناصر نیتروژن و پتاسیم و فسفر به اندازه کافی هستند) در تمام طول سال برای این گیاه مفید است.

پریشان بودن و آویزان بودن برگهای اسپاتی فیلوم

گیاه فوق کاملا تشنه است و نیاز به آبیاری فوری و کامل دارد
گیاه فوق کاملا تشنه است و نیاز به آبیاری فوری و کامل دارد
برچسب: , , , , , , ,

40 دیدگاه

 1. فاطمه گفت:

  سلام
  خوبین؟
  من هم یه هفته هست یه گل اسپاتی گرفتم بهم گفتند هفته ای یه بار بهش اب بدم در صورتی که شما میگین باید رطوبت زیاد داشته باشه .
  گفتن از گرما و سرما محافظت بشه شما میگین به گرمای زیادی احتیاج داره .خیلی دور تر از بخاری گذاشته بودم اما برگهاش نرم شدند و حالت افتادگی پیدا کردند و چند تا از برگها زرد رنگ شدند نوک همشون هم یه کوچولو قهوه ای هست اوردمشون تو یه اتاق دیگه که نه گرمه نه سرد سرد .اما هنوز تغییری نکرده .گلدونش رو هم عوض کردم اما بهتر نمیشه هیچ بدتر میشه و من ناراحتم .
  کود شیمیایی هم براش گرفتم و قراره از فروردین بهش بدم .
  شما میگین چیکار کنم
  میشه زودتر جواب منو بدید چقدر بهش اب بدم خونمون پردیس نزدیک تهران هست و هواش سرده
  کود حیوانی بهتره یا شیمیایی؟کی بهش بدم از الان شروع کنم؟
  کلا دوباره خاکش رو عوض کنم چه خاکی بگیرم براش؟
  یه عالمه برگهای کوچیک انتهای ساقه هاش هست بزرگ میشن اونها یا نه؟

  ممنون میشم جواب بدید

 2. Mehdi Hakimi گفت:

  این گیاه به شدت رطوبت دوست است و به رطوبت هوا علاقه دارد
  روی برگها آبپاشی کنید (هر روز شاید)
  و کودیاری ماهانه فراموش نشود

 3. سهیلا گفت:

  من یک گل اسپاتی دارم که حدود دوماه است که ان را خریده ام ومدتی میباشد که نوک برگهای ان به حالت سوخته درامده است خواهش میکنم بگویید چکار کنم

 4. Mehdi Hakimi گفت:

  نور کم و متوسطی برای اسپاتی لازم است.
  آبپاشی روی برگها مفید خواهد بود

 5. امیر گفت:

  با سلام . گیاه اسپاتی من نزدیک به دو ماه است که خریده ام اما بعضی از برگهای پایین آن شروع به زرد شدن حالت سوختگی داره. هفته ای دو بار هم به آن آب میدهم.حدودأ یک متر با شوفاژ فاصله داره و نورش هم مناسب است. آیا زرد شدن برگها ( حدودأ سه برگ) طبیعی است یا مشکلی داره؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 6. مستانه گفت:

  وای مرسی از جوابتون
  دیگه بی خیال جواب شده بودم
  باور نمیکردم جوابی بگیرم
  البته درست میفرمایید تو مطالب جوابمو میتونم ببینم ولی از بس گلهام خراب شدن دیگه ترسیدم
  به هر حال گذشت زمان نشون داد گیاهم مشکلی نداره
  بازم مرسی

 7. Mehdi Hakimi گفت:

  خاک برگ نرمال؟
  بله میتوانید پاجوشها را جدا کنید. ریشه داشته باشند و در گلدان کوچک جدیدی بکارید
  در مورد نگهداری مطالب بالا را مجددا مطالعه فرمایید

 8. Mehdi Hakimi گفت:

  این کرمهای کوچک ممکن است ریشه خوار باشند و مضر هستند. کلا گیاه را در بیاورید و ریشه ها را سم پاشی کنید

 9. مستانه گفت:

  سلام
  متشکر از سایت مفیدتون و زحماتی که میکشین
  مندو روز پیش یه اسپاتی خریدم
  یه کمی لبه برگهاش حالت سوختگی داره
  براش یه گلدون بزرگتر خریدم و خاک برگ نرمال , حالا میخوام گلدونش رو عوض کنم
  نمیدونم از همین خاکبرگ نرمال استفاده کنم یا اینکه یه خاکبرگ قوی تر؟ آخه فروشنده گفت یه نمونه خاکبرگ
  قویتر هم داره ولی نگفت کدوم بهتره
  و سوال بعدیم اینه که آیا الان میتونم ازش یه پاجوش جدا کنم؟
  اگه میشه بفرمایید چه کودی میتونم براش استفاده کنم وچه قدر و در چه فصلی از سال
  آخه یه بار کود گرفتم و طبق دستور فروشنده استفاده کردم ولی گیاه شفلرام مرد
  مرسی
  خواهش میکنم جوابمو بدید

 10. حجت گفت:

  با عرض سلام و تشکر از اطلاعات مفید این سایت
  من حدود 6 ماه است که اسپاتی دارم جدیداً به علت وجود حشرات سیاه رنگ ریزی که بر روی سطح گلدان وجود داشت که در سایت شماه اشاره شده بود به علت وجود کود حیوانی می باشد از سم آفت نیاتی استفاده کردم ولی بعد از آن تعداد زیادی حدود 60 الی 70 عدد کرم های کوچک سفید رنگ حدود 4mm بر روی سطح خاک نمابان شده است که اکثر بعد از گذشت 2 روز از سم پاشی همچنان زنده هستند لطفا درصورت امکان راهنایی بفرمایید

 11. موسی گفت:

  سلام
  منظور از کود ۲ گرم درلیتر یعنی چه . اگر میشه در مورد کود مایع توضیح دهید.تشکر

 12. Mehdi Hakimi گفت:

  فکر کنم بله.

 13. farshad گفت:

  سلام خسته نباشید باز هم مثل همیشه ممنون از سایت خوبتون . من این گیاه رو یک سال و نیمی هست دارم این تابستان با توجه به گرمای زیاد و نوسان دمایی لبه های برگ هاش اکثرا سوخت و اون حالت پر و زیباشو تا حدی از دست داده . حالا میخواستم ببینم همینجور آب و نورش تنظیم باشه و هوا هم کم کم به پاییز نزدیک میشیم خنک تر شه درست میشه مثل قبل ؟ در ضمن در تهران هم هستم . ممنونم

 14. برخی گیاهان معمولا وقتی به منزل منتقل میشوند به شرایط محیطی نامناسب مدتی مقاومت نشان میدهند و یکباره علایم خرابی ظاهر نمیشود. ممکن است در مورد اسپاتی شما هم اینچنین شده‌باشد. معمولا تولید کنندگان برای کاهش هزینه‌ها از خاکهای مرغوب استفاده نمیکنند. و برای اسپاتی از خاک زراعی استفاده میکنند که پس از مدتی خیلی سفت و سنگین میشود. چاره‌ای جز تعویض خاک به خاکی مرغوبتر نیست. همچنین اسپاتی به آبیاری علاقه زیادی دارد.

 15. حامد گفت:

  سلام. سوال من هم درباره مشکل عمومی اسپاتی هست . تا 2 ماه بعد از اینکه این گلدان سروحال رو خریدم همه چیز ایده آل بود تا اینکه برگها بطور وسیع شروع به سیاه شدن کردن. خاک گلدون را بدلیل اینکه خاکش بوی بد میداد عوض کردم و متوجه شدم خاک تبدیل به گل شده. سوال من اینه که آیا امکان داره ریشه بدلیل آبیاری بیش از حد داشته میپوسیده؟ تعویض خاک به شرط آسیب نرسیدن به ریشه ها میتونه مفید باشه؟
  متشکرم

 16. این گیاه به رطوبت خاک و رطوبت هوای زیادی نیاز دارد. خاک گلدان حتما باید سبک و غنی باشد. قبل از خشک شدن مجدد خاک حتما آبیاری کنید. ماهانه از کودهای کامل استفاده کنید اینطوری مشکلات کمتر میشود.

 17. این گیاه به رطوبت هوا علاقه خاصی دارد روی برگها حتما آبپاشی کنید. نور کافی و تغذیه با کودهای کامل میتواند به درشت شدن دوباره برگها و گلها کمک بکند

 18. sana گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  الان حدود 4 ماه است یک گل اسپاتی فیلوم گرفتم که بعد از یک ماه گلدان آن را عوض کردم اما نوک برگها سوخته و گلها نیز کوچک و بعضی ها هم خشک می شوند و برگهایی که تازه در می آیند حالت سوختگی دارند باید چکار کنم

 19. narcis گفت:

  سلام.خسته نباشید.گیاهی دارم که فکرکنم اسپهتی فیلوم باشه(آخه با این عکس فرق داره.برگاش تقریبا همین شکلی هستن ولی کل گیاه نه.ساقه ها تقریبا هم اندازه هستند و گیاه به اصطلاح کپ هست)اول اینکه اسپاتی فیلوم هست یا نه؟دیگه اینکه مدتیه برگهای گیاهم از نوک شروع به سوختن(قهوه ای شدن)میکنن و گیاهم کم پشت شده.علتش چیه و واسه کمک به گیاهم چه کاری باید انجام بدم؟ممنون از توجه تان.

 20. بله طبیعی است

 21. نصیری گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من یک ماهی است که گل اسپاتی خریدم. گل های آن ابتدا سفید و بعد از چند روز رو به سبزی می روند و به رنگ سبز پسته ای در می آیند. آیا این حالت طبیعی است و یا گلها باید همواره رنگ سفید داشته باشند؟
  با تشکر

 22. برای گلدهی نور و تغذیه لازمه. نور کافی و کودیاری ماهانه باید انجام بدهید

 23. شریعتی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من یک سال است که گل اسپاتی خریدم هنگام خرید 3تا گل داشت اما بعد ازمدتی گلهایش ازبین رفت وتا الان دیگه گل نداده اما برگ جدید درآوره
  گلدان آن نسبتا بزرگ است ومن روز دز میان یهش آب میدم و هر از گاهی هم غبارپاشی میکنم از نظر نور هم در جای پرنور قرار دارد
  خواهش میکنم راهنماییم کنید که چکارکنم تا گل بدهد
  لطفا جواب را برایم ایمیل کنید
  باتشکر

 24. والا اهواز جای گرمی است ولی واقعا لازم است دو بار در روز آبیاری کنید؟
  اگر هم لازم باشد حتما آب اضافه را از زیرگلدانی خالی کنید. و حتما سوراخهای زیر گلدان باز باشد. چون ریشه‌های گیاه به اکسیژن نیاز دارند ولی آب زیاد در گلدان موجب خفگی ریشه میشود

 25. hossein گفت:

  لازم دونستم بگم نوک بعضی از برگ های آن یه رنگ قهوه ای درامده است

 26. hossein گفت:

  سلام
  من در حدود 2 ماه است که گل اسپاتی دارم و در خانه نگهداری میکنم. در روز حدود 3 لیوان در 2 وعده به آن آب می دهم و روزی 2 بار با آب پاش به ساقها و برگها آب میپاشم. برگهای بزرگش رو به طرفین هستند و برگهای کوچکش رو به پایین. من در اهواز زندگی می کنم. چکار کنم که گلم به شکل گل شما شود؟
  لطفاً به ایمیلم پاسخ دهید.
  با تشکر پیشایش

 27. amir گفت:

  سلام یگ گل اسپاتی دارم چندتا هم گل دارد ولی چند روزی هست که روی گلبرگ گلها لکه های سیاهی ایجاد شده و یکی از آنها هم سوراخ شده علت چیست

 28. اون گیاه نیاز به گلخونه و زمان زیادی برای ترمیم داره. یک گیاه جدید تهیه کنید. این گیاه را میخرید تا از زیباییش استفاده کنید. لازم نیست ده سال عمر بکنه.

 29. سارا گفت:

  سلام
  من پارسال یک اسپاتی گرفتم اوایل رشد خوبی داشت و گل هم میداد اما به مرور برگریزی پیدا کرد و تقریبا از بین رفت من ریشه و چن تا برگی رو که مونده بود به گلدان کوچکتری منتقل کردم الان اونو تو راه پله گذاشتم که نور تقریبا زیادی داره . برگها دیگه نریختن اما برگ جدیدی هم در نیامده و ثابت مونده . چکار کنم که شروع به رشد کنه و دوباره سر حال بشه ؟

 30. بنجامینها به جابجایی خودشان کمی عکس العمل منفی نشان میدهند ولی نباید زیاد ادامه پیدا بکند
  خوب آبیاری کنید و در محل نور زیاد و دمای خوب قرار بدهید

 31. ریحانه گفت:

  من یه هفته ای هست بنجامین به برگ های سیلور گرفتم خانه ما از غرب نور میگیره انهم از اشپزخونه من گل رو تو پذیرایی گذاشتم که پنجره نداره هر روز 6 یه 7 تا برگ زرد میشن و میریزن ایا طبیعی هست جاش مناسبه؟ممنون میشم

 32. حمیدرضا خالق پناه گفت:

  متشکرم جناب مهندس انشاالله موفق و پیروز و سلامت باشید.

 33. خاکی که حاوی مقدار قابل توجهی مواد آلی باشه. (مانند پیت ماس یا کود حیوانی پوسیده)

 34. حمیدرضا خالق پناه گفت:

  سلام جناب مهندس ببخشید منظورتون از خاک خیلی مقوی واسه گل اسپاتیم دقیقا چه نوع خاکیه؟
  بازم ممنون

 35. وضعیت برگها دقیقا خبر میدهد از ضعف عمومی گیاه و اینکه مواد تغذیه‌ای مناسبی بهش نمیرسه.
  هنگام تعویض گلدان و جدا کردن پاجوشها از ترکیب بستر خیلی مقوی استفاده کنید

 36. حمیدرضا خالق پناه گفت:

  با تقدیم سلام و درود خدمت شما و عرض خسته نباشید
  من یه گل اسپاتی دارم که سرحاله ولی چند روزیه که چند تا از برگای پایین اون رو به زردی رفته و برگای جدیدش هم کوچیکه البته 2 3 تا گل هم داره حالا سوال من اینه که دلیل زرد شدن برگای قبلیش و کوچک بودن برگای جدیدش چیه وآیا می تونم گلدونشو عوض کنم و بوسیله پاجوش هاش اونو تکثیر ش کنم آخه گلدونش یه کم کوچیکه ؟؟!!
  با تشکر فراوان

 37. شراره گفت:

  خیلی خیلی سایتتون عالیه کمال تشکر را دارم.

 38. محمد گفت:

  اسپاتی داریم که مدتی است برگهای آن شروع به سیاه شدن یا قهوهای شدن کرده بسیار کم پشت شده اول جای خنکی بود گفتم سرما زده شده بعد به جای گرم و نور کافی بردم اما همچنان سیاه شدن ادامه داشت تا اینکه شنیدم آبپاشی روی برگهای اون واسش مضره آبپاشی رو قطع کردم. خاکش کاملا گیاه خاکه و ماسه استفاده نکردم هفته ای 2 بار هر بار 2لیوان آب میدم. گلدونش بزرگه اما همچنان برگهاش سیاه می شه. آیا به رشد اولیه اش برمیگرده ؟لطفا راهنمایی کنید . ممنونم.

 39. امین کی منش گفت:

  علی جان از زحمات شما برای اطلاع رسانی کمال تشکر را دارم امیدوارم در کارتان موفق و سر بلند باشید
  1-من تعدادی گیاه در خانه نگهداری میکنم با توجه به گرمی هوا در اهواز از دستگاه مرطوب ساز در نورگیر خانه استفاده می کنم این امر سبب شده برگ انجیری من تعداد زیادی ریشه در سطح گلدان ایجاد کند که طول انها به 30 سانت میرسد و از روی گلدان اویزان شدهاند معلق در هوا چه باید کنم ایا برای ان خطر دار الان با طراوت است
  2-یک گل اسپاتی هم دارم که دو سه تا گل خوب هم داد اما وقتی ان را خریدم نوک بعضی از برگهای ان قهوه ای بود مدت دو ماه از ان نگهداری کدم بعد برگهای خراب را از دم برگ بریدم نه از ته. اما رشد ان مثل بقیه گیاهانم نیست اعصابم خرد شده برگهای جدید در می اورد اما به نظر می رسد ضعیف است کود ارگانیک هم تهیه کردم به ان دادم حدود 10روز پیش ولی موثر نبود در روز چند بار انها را غبار پاشی میکنم دستگاه رطوبت ساز هم هر 3 ساعت 1ربع کار میکند تهویه هم دارمچه کنم چطور بفهمم خاک اسیدی هست یا نه بعد برای ترکیب خاک گلدان با چه مقیاسی خاک برگ و باغچه و ماسه را با هم ترکیب کنم ایا باید خاک ان را عوض کنم

 40. فریبا گفت:

  باسلام و تشکر فراوان از مطالب مفیدتان .ایا این گیاه(اسپاتی فیلوم)از راه دانه هم تکثیر میشود کلا دانه های داخل گل کاشتنی هست ممنونم

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *