پیاز لاله هلندی (پاییز 90) – تمام شده.

دسامبر 15th, 2011 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها, گیاهان پیازی

با پنج رنگ از بهترین رنگهای لاله در خدمت شما هستیم. سایز پیازها واقعا درشت و عالی است (+12) و از بهترین شرکتهای تولیدکننده هلندی دست‌چین شده و دارای کیفیت بالایی هستند.

ارقام موجود:

لاله سپید رقم Calary - تمام شد 90.9.30

لاله سرخ با لبه‌های زرد و حاشیه‌دار رقم Bright Parrot - تمام شد 90.10.2

لاله زرد رقم Strong gold

لاله سرخ رقم Red impression

لاله بنفش رقم Purple flag

 اطلاعات محصول:

تمام پیازهای عرضه شده برای پاییز 1390 تمام شده‌است. انشالله اگر عمری بود پاییز 1391 در خدمت خواهیم بود.

اطلاعات کاشت:

پیازها را میتوانید هم‌اکنون در باغچه یا گلدان بکارید.

جنس خاک:به چند روش میتوان بستر برای لاله و سنبل تهیه کرد. برای مثال: 75 درصد خاک باغچه نرم + 25 درصد ماسه بدون کود حیوانی – یا میتوان به جای خاک باغچه از مخلوط خاک برگ کاملا پوسیده استفاده کرد. یا میتوان از ترکیب کوکوپیت و ماسه استفاده کرد. (پرلیت و کود حیوانی استفاده نمیشود چون پرلیت با حفظ رطوبت زیاد و کود حیوانی با داشتن انواع قارچها همراه خود ممکن است به پوسیدگی پیازها بیانجامد)

به هرحال ترکیب بستر بهتر است شن و ماسه داشته باشد تا اکسیژن بهتری در آن جریان یابد و رطوبت اضافی اطراف پیازها باقی نماند.

نور: محل کاشت در باغچه یا محل قرار گرفتن گلدانها باید کاملا نورگیر باشد.

اگر در گلدان میکارید بهتر است گلدانها را تا وقتی که ریشه‌ها به خوبی تنیده شوند و کار بکنند در فضای آزاد زیر شرایط سرما و بارندگی قرار دهید (معمولا حدود دو ونیم ماه) برای گلدهی زودهنگام میتوان یکی دو هفته مانده به عید گلدانها را به خانه یا گلخانه آورده و در شرایط گرم (دمای شبانه 16 درجه) قرار دهید. لاله‌ها را معمولا زودتر از سنبلها به داخل گلخانه می‌آورند. ولی توجه داشته باشید که اگر دمای شبانه بیشتر از 17 درجه باشد ممکن است منجر به بیماری مرگ غنچه بشود (غنچه‌ها کج شده و می‌افتد) همچنین در محیط گرمتر احتمال بیماریهای قارچی بیشتر است. بنابرین پس از انتقال به خانه یا گلخانه لاله‌ها به دقت و مراقبت بیشتری نیاز دارند.

فاصله مناسب بین دو پیاز در باغچه: 10 سانتی‌متر – در یک گلدان 12 (دهانه گلدان 12 سانتیمتر) یک پیاز میکاریم.

عمق کاشت: در باغچه حدود 10 سانتی‌متر.
در گلدان کافی است مقدار کمی خاک روی پیاز باشد. چون معمولا پس از کاشت گلدانها را زیر لایه‌ای از ماسه (به قطر حدود 15 تا 20 سانتی‌متر) قرار میدهند تا با ایجاد فشار بیشتر، از یخ زدگی پیازها محافظت بکند + موجب افزایش ارتفاع گلها و ساقه گلدهنده بشود + به گیاه القاء بکند که هنوز برای رشد زود است و خیلی به عید نوروز مانده + به حفظ رطوبت خاک اطراف پیازها کمک بکند.

آبیاری: در باغچه بهتر است از بارندگی طبیعی استفاده شود و آبیاری دستی انجام نشود. مگر اینکه هوا گرم شده باشد (مثلا 15 اسفند) و دیگر برف و باران مدتهاست نباریده‌است. در چنین شرایطی آبیاری دو هفته یکبار ایرادی ندارد.

گلدانهای کاشته شده بلافاصله به طور کامل سیراب کنید و اگر بارندگی طبیعی نبود حداکثر دو هفته یکبار آبیاری کاملی بفرمایید.

پس از انتقال گلدانها به گلخانه یا خانه پشت پنجره – بسته به دمای محیط آبیاری مرتبی انجام دهید تا گیاه دچار تنش کم‌آبی نشود. کم آبی منجر به کیفیت پایین گلها میشود. پر آبی منجر به پوسیدگی پیاز میشود. باید حد آبیاری را متعادل نگهدارید.

کودیاری: در باغچه با خاک غنی به کودهای شیمیایی نیاز خاصی وجود ندارد. ولی در گلدانهایی که به خانه یا گلخانه منتقل میکنید با کودهای کامل مانند کریستالون 18.18.18 برای بهبود ریشه‌ها و برگها و گلها میتوان تغذیه مصنوعی انجام داد. همچنین پس از ظهور غنچه‌ها میتوان با کودهای حاوی پتاسیم بیشتر مانند کریستالون 12.12.36 به بهبود کیفیت رنگ و اندازه گلها کمک کرد.

ارتفاع: ارتفاع نهایی گیاه پس از گلدهی: 25 تا 35 cm

برای مطالعه بیشتر در مورد لاله‌ها به مطلب سال گذشته پیازهای لاله یا به این مقاله تخصصی در مورد لاله مراجعه فرمایید.

کاشت برای مناطق خیلی گرمسیر و بدون بارندگی:

در مناطقی که زمستان آنها به هیچ وجه زیر مثبت ده درجه سانتیگراد نمی‌آید. لازم است که برای اطمینان از کیفیت گلهای پیازها آنها را به طور مصنوعی مدتی سرمادهی کرد. برای این منظور پیازها را در یک کیسه نایلونی درون کوکوپیت مرطوب و خیس قرار داده. در یخچال خانگی که متوسط دمای 4 تا 7 درجه مثبت سانتیگراد دارد قرار میدهیم. (توجه داشته‌باشید که چینه سرمایی = stratification در حالت مرطوب اتفاق می‌افتد – پس بستر شما چه کوکوپیت یا پیت‌ماس یا ماسه باید کاملا مرطوب باشد.) پس از حدود ۶ هفته ریشه‌ها و جوانه‌های پیازها بیرون آمده و پس از اینکه ریشه‌ها به بیش از ده سانتیمتر رسید میتوان پیازها را در آورده و در گلخانه کاشت و مرتب آبیاری و رسیدگی کرد تا به گلدهی برسند. از این روش همچنین برای برداشت گل در خارج از فصل استفاده میشود. ولی درصد تلفات پیازها و غنچه‌ها در این روش قابل توجه است.

برچسب: , , , , , , , , , , , , ,

22 دیدگاه

 1. Mehdi Hakimi گفت:

  به جز بستر غنی معمولا خیلی کم به کودیاری نیاز میشه ولی گاهی برای جلو انداختن گلدهی میتوان از کوددهی استفاده کرد. ولی هر نوع کودیاری پس از رشد گیاه میتواند باشد

 2. امیر از بابلسر گفت:

  سلام
  من به تازگی از سایت شما پیاز نرگس هلندی سفارش دادم به تعداد کم برای تست.
  آیا برای لاله وسنبل و یا نرگس در حال رشد کود یا ماده مغذی خاصی لازمه؟
  سایت پر محتوایی دارید

 3. Mehdi Hakimi گفت:

  وقتی غنچه زده یعنی به زودی گل خواهد داد. شاید تا بیست روز دیگر

 4. Mehdi Hakimi گفت:

  به زودی در خدمت خواهیم بود

 5. Mehdi Hakimi گفت:

  بله در خدمتیم

 6. Mehdi Hakimi گفت:

  لاله نه مشکل عقیم سازی نداره و هر سال تعداد پیازها بیشتر میشه و کیفیت گلشون هم همونه

 7. امیر از بابلسر گفت:

  سلام
  من پارسال دمه عید یک گل سنبل و یک گل لاله خریدم که بعد تموم شدنشون تو همون گلدون بودن تا اواسط پاییز امسال گل لاله شد سه تا پیاز با جوونه 1 سانتی و سنبل پنج جوونه 3 سانتی.ولی اندازه پیازا متفاوته پیاز سنبل مادر یک غنچه بزرگ داره.تو گلدون سنبل بعضی پیازا به مادر چسبیده بودن من هر کدومو جدا تو یه گلدون گذاشتم حالا با توجه به اندازشون باید چجوری نگهداری بشن اگه بخوام عید گل بدن.دما اینجا تو محیط 22 درجه

 8. Mehdi Hakimi گفت:

  نه. بسیار کار خوبی کرده‌اید. دیگر لازم به کاری نیست. انشالله مشکلی پیش نمیاد.

 9. سید محسن گفت:

  با سلام با تشکر پیازهای ارسالی لاله خوب بود فقط چون دیر به دستم رسید چند جای پیازها کپک زده بود آن ها را به مدت ده دقیقه در محلول قارچ کش خیس کردم و پس از کاشت در مخلوط شن و کوکوپیت با همین محلول آبیاری کردم آیا نیاز به کار دیگری هست که برای لاله هایم مشکلی پیش نیاید

 10. Mehdi Hakimi گفت:

  پرلیت استفاده نکنید چون زیادی مرطوب میشه واسه یپازها خوب نیست. اگر به چیزی مانند لیکا دسترسی دارید میتوانید استفاده کنید.
  ماسه ارزانترین و دم دست ترین ماده است چون در تمام ساختمان سازیها استفاده میشود

 11. علی گفت:

  با سلام دوباره
  میخواستم ببینم شما هورمون رشد و ریشه زایی هم موجود دارید ؟
  اگه دارید قیمتش چنده ؟

 12. علی گفت:

  با سلام
  می خواستم بابت پیازای خوبتون که برام ارسال کردید تشکر کنم همه دارای کیفیت خوبی بودند
  آیا جایگزینی برای ماسه هست که با پیت ماس و کوکوپیت مخلوط کنم ؟

 13. امین گواشیری پور گفت:

  سلام می خواستم بدونم شما محلول قارچ کش هم برای فروش دارید با تشکر. یاعلی

 14. Mehdi Hakimi گفت:

  ترکیب خوب است به شرط ضدعفونی با قارچ کش
  پیازها رو همین الان بکارید ولی در محل خنک بیرون از خانه قرار بدهید

 15. Mehdi Hakimi گفت:

  تقاضا میکنم. شما لطف دارید.
  پیازهای آینده بستگی به موجودی بازار دارد. تا ببینیم چی پیش میاد.
  برای پیازهای زنبق عجله نکنید. جوانه خواهند زد. یک کتاب کامل تخصصی در مورد زنبق به فارسی وجود دارد. به کتابفروشیها میتوانید مراجعه کنید.

 16. Mehdi Hakimi گفت:

  بله موثر است. سم سوین هم میتوانید بزنید

 17. مرتضی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  اکر به خاکی که داخل آن کود ریخته ام با محلول قارچ کش آب بیاری کنم برای حفاظت از پیاز موثر است؟

 18. امین گواشیری پور گفت:

  با تشکر وسپاسگزاری فراوان از شما سروران وبزرگواران -پیاز هایی که می خواستم و سفارش داده بودم امروز به دستم رسید .دست گلتون درد نکنه. فقط یه نکته شما به غیر از پیاز آماریلیس و گلایول ومواردی را که برای فروش گذاشتید دیگه چه پیاز گلی را برای فروش در اینده خواهید داشت .در ضمن من چند عدد پیاز گل زنبق را اوایل ابان امسال در گلدان کاشتم و گلدانه را در بیرون از خانه ومحیط سرد و آزاد قرار دادم اما پس از گذشت چند ماه این پیاز ها هنوز نه ریشه زده اند ونه جوانه- لطفا می شه بگید مشکل کار از کجاست با تشکر فراوان و قدردانی از زحمات بی وقفه ی شما .ومن الله التوفیق .یا علی مدد/ خدانگهدار

 19. Mehdi Hakimi گفت:

  نیاز سرمایی پیازها تامین شده ولی به جز لیلیومها که بهتره در شرایط گلخانه‌ای قرار بگیرند. و رشد بکنند و گلدهی بکنند
  لاله و سنبلها رو بهتره در شرایط سرد و بیرون از خانه بگذارید. تا برای عید آماده شوند. چون اگر از الان در داخل گلخانه باشند زودتر از موعد گلدهی خواهند کرد و ممکن است درصد گلدهی هم پایین باشد.
  لاله و سنبل بیرون درهوای آزاد و سرد – لیلیوم درون گلخانه گرم و روشن

 20. امین گواشیری پور گفت:

  سلام وخسته نباشید خدمت شما بزرگواران می خواستم بدونم نیاز سرمایی همه ی پیاز هایی که برای فروش گذاشتید اععم از (لاله.سنبل و لیلیوم )آیا برطرف گردیده یا خیر .درضمن می خواستم بدانم که پس از کاشتن در گلدان باید در محیط بیرون از خانه جای سرد وتاریک باشندو یا باید در گلخانه ودر محل نور گیر باشند.با تشکر وخسته نباشید . یا علی خدا نگهدار

 21. محمود گفت:

  با سلام و تشکر فراوان بابت ارسال پیاز های لاله میخوام بدونم من توی مازندران هستم الان باید پیازها رو بکارم یا دیرتر و ترکیب 50% خاک برگ و 50%ماسه برای لاله ها مفید هستند؟

 22. الناز گفت:

  سلام
  آیا این پیازها قابلیت تکثیر و تولید پیازهای کوچک دارند؟
  و آیا همه گیاهان تولید هلند روشون عقیم سازی انجام میشه؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *