Salvia بذر گل سلوی – مریم گلی زینتی

سپتامبر 17th, 2012 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها, گیاهان فضای باز

سلوی(Salvia splendens)  شاید به دلیل رنگ گلهای قرمز آن بسیار مورد توجه گلکاران ایرانی است. البته واریته‌های قدیمی ارتفاع بلندی پیدا میکنند و تا اواخر تابستان گلدهی نمیکنند. ولی واریته‌های جدید و بخصوص بذری که در این صفحه از گلستان علی تقدیم شما میشود پاکوتاه و پرگل است و رنگهای مختلفی دارد.

بهار که میشود و به اواسط اردیبهشت که میرسیم طرفداران پر و پاقرص سلوی برای خرید نشاء آن به گلستان علی تشریف می‌آورند. البته در گلستان علی هر دو رقم جدید پاکوتاه و قدیم پابلند عرضه میشود. (جدیدها به صورت گلدانی و قدیمی‌ها در جعبه‌های چوبی) در واقع اگر اغراق نکرده باشم لیست انتظاری برای تهیه سلوی نوشته میشود و بسیاری از گلکاران محترم اردبیلی عاشق گل سلوی هستند. برای باغچه مسجد اعظم در بازار زرگران، اتحادیه محترم زرگران هر سال سلوی میکارد و برخی مشتریان گرامی به هیچ نشاء دیگری رغبت نشان نمیدهند.

سلوی یا مریم گلی زینتی (چرا که گیاهی دارویی از این خانواده به مریم گلی معروف است و شکل و شمایل آن با سلوی زینتی متفاوت بوده و اگر بخواهیم نام فارسی استفاده کنیم میتوانیم از مریم گلی زینتی استفاده کنیم) نسبت به سایه توانایی تحمل دارد. هر چند در نور مستقیم بهتر رشد میکند. به میزان آبیاری حساس است (نه کم نه زیاد) و گلدهی آن در رقمهای مختلف فرق میکند. قدیمیها از تابستان شروع به گلدهی میکنند.

ما به بیشتر مشتریان توصیه میکنیم که قبل از رسیدن برف بوته‌های سلوی را نیز مانند شمعدانیها از زمین خارج کرده و به گلدان انتقال دهند و پاییز و زمستان را نیز به عنوان گیاه خانگی پشت پنجره از آنها لذت ببرند. از همین روی الان به عرضه بذر این گیاه نیز اقدام کرده‌ایم که بتوانیم استفاده از این گیاه را به عنوان گیاه درون خانه‌ای نیز تشویق کنیم.

 

گازانیا یکی از محبوبترین گیاهان فضای سبز است و به دلیل تازگی و غیربومی بودن آن در ایران مورد توجه قرار میگیرد. ویژگی خاص این گیاه در رنگهای بسیار براق و جذاب گلها و بسته شدن گلها به هنگام شب یا هواهای ابری و بارانی مورد توجه باغبانان قرار میگیرد.

این گیاه را علاوه بر باغچه‌ها و حاشیه‌کاری در گلدانها و گلجاها نیز میتوان کشت کرد. در خانه‌ها و آپارتمانها پشت پنجره و در معرض نور حداکثری نیز با وجود دمای خوب در خانه‌ها در فصول مختلف خوب جواب خواهد داد. گیاه پاکوتاه و پرپرشتی است که پشت برگها نیز دارای پرزهایی است که رنگ پشت برگ گیاه را به نقره‌ای متمایل میکند و از جهات مختلف برای بینندگان جذابیت دارد.

بذرهای سلوی که اکنون در گلستان علی تقدیم هموطنان گرامی میشود محصول شرکت PanAmerican است تولید 2011 آمریکا و نوع مخلوط Mix‌ از واریته Vista  و کشت و کار بذر آن راحت است که گلهای پاکوتاهی تولید میکند و در بسته‌های 5 عددی بسته بندی شده‌است.

سلوی گیاهی چند ساله و اصولا روز بلند است و در شرایط نوری 14 ساعت روشنایی در روز به گل میرود.

جنس بستر:

برای کاشت بذرهای سلوی جنس بستر بدون خاک مانند ترکیب کوکوپیت + پیت ماس پیشنهاد میشود که دارای pH 5.5-6.0  یا نزدیک به خنثی باشد و درصد شوری EC آن پایین و زیر 0.5 باشد. اصولا سلوی گیاهی حساسی به شوری است و باید EC بستر پایین باشد.

پوشش روی بذرها:

برای پوشاندن روی بذرها پیشنهاد میشود از موادی که رطوبت را حفظ میکنند استفاده شود مانند پرلیت یا ورمیکولیت معدنی که باعث میشود بذرها در رطوبت نزدیک به 95 درصد باقی بماند. – در مرحله اول جوانه زنی بذرها به رطوبت کامل نیاز دارند ولی بعد از رشد گیاهچه‌ها رطوبت میتواند کاهش پیدا بکند. همچنین افزایش رطوبت افزایش بیماریهای قارچی را تشویق میکند و استفاده از بسترهای ضدعفونی شده یا استفاده از قارچکشها پیشنهاد میشود.

جوانه‌زنی:

جوانه‌زنی بذرها در شرایط ایده‌آل 3 تا 4 روز طول میکشد.

دما و نور مورد نیاز برای کاشت بذر:

20 تا 22 درجه سانتیگراد برای جوانه‌زنی بذور ایده‌آل است. – برای جوانه زنی بذرها به نور نیاز ندارند. (یا وجود نور تاثیر چندانی ندارد)

ولی پس از رشد گیاهچه، نیازمند نور عالی و کافی است. طاقت حداکثر نور مستقیم را در فضای باز نیز دارد.

پس از جوانه زنی گیاه به 2500 فوت شمع نور نیاز دارد. در مرحله رشد کامل و در حال آماده شدن برای گلدهی به 5000 فوت شمع نور نیاز است.

آبیاری:

پس از جوانه‌زنی تقریبا بستر را باید مرطوب نگهداشت تا ریشه‌ها بتوانند خوب رشد بکنند.

پس از چهار برگه شدن بوته و رشد ساقه باید اجازه بدهیم تا سطح بستر خشک شود و سپس آبیاری انجام شود.

کود دهی:

سلوی به شوری خاک حساس بوده و تا رشد کامل و قوی شدن بوته نباید کودیاری انجام شود یا با دوز خیلی خیلی پایین انجام شود.

طول زمان پرورش:

در شرایط ایده‌آل و نور کافی 8-11 هفته زمان برای گلدهی گیاهان لازم است. در صورتی که نور کم باشد یا رسیدگی محدود باشد ممکن است این زمان کمی بیشتر طول بکشد. در ضمن گیاه روز بلند است و در زمستان به طور طبیعی به گل نمیرود. و باید از نور مصنوعی استفاده کرد.

ارتفاع گیاه:

معمولا این واریته گیاه زیر 30 سانتیمتر ارتفاع پیدا میکند. با استفاده از روش پینچینگ (قطع جوانه انتهایی در مراحل اولیه رشد) میتوان گیاهی چند شاخه پرورش داد.

 

مشکلات رایج:

بیماریهای قارچی مختلف و لکه‌برگیها و بوته‌میریها

حساسیت به آفاتی مانند تریپس، کنه، شته و مگس سفید گلخانه

سایز گلدان:

معمولا در گلدانهایی با دهانه 10 سانتیرمتر یک بذر و در گلدانهای با دهانه بزرگتر از 15 سانتیمتر 3 بذر میکارند.

اطلاعات محصول

سفارش شما را به هر تعداد (حتی یک بسته) با پست پیشتاز به سراسر ایران بزرگ ارسال میکنیم و در خدمت هموطنان گرامی هستیم.
لطفا برای سفارش و طی روند خرید به صفحه خرید پستی مراجعه فرمایید.

قیمتها

لینکنام بذرتصویرقیمتوضعیت انبارکد
توضیحبذر شمعدانی پاکوتاه هلندی
رقم Maverick
خرید مستقیم از فروشگاهدر فروشگاه مشاهده فرماییدشمعدانی
توضیحبذر فلفل زینتیخرید مستقیم از فروشگاه آنلایندر فروشگاه مشاهده فرماییدفلفل
توضیحبذر گل حسن یوسف
مخلوط 10رنگ
خرید مستقیم از فروشگاهنا موجوداستحسن یوسف
راهنمای کاشت بذرها
برچسب: , , , , , , , , , , ,

12 دیدگاه

 1. Mehdi Hakimi گفت:

  نه متاسفانه. فقط همین رقم اعلام شده رو داریم

 2. زکیه شهروی گفت:

  با سلام میخواستم بدونم بذر گیاه Salvia reuteriana boiss برای فروش موجود است؟ اگر هست می شود این بذر را هم در لیست فروش خود قرار دهید؟

 3. مهدی مسیح خواه گفت:

  سلام من یه یاغچه 500 متری که ریر سایه درختان بلنذ گردو ست بااقلیم نسبتاسرد دارم خواهش میکنم بذر یا نشا گلی که با این شرایط سازگار باشه برای خریذ معرفی نمایید

 4. امیر گفت:

  خیلی بد.

 5. ahmad گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید می خواستم بدونم نام سمی که افت این گیاه رو از بین میبره چیه؟

 6. رهـــــــا گفت:

  خسته نباشید
  همون سوال رو راجع به این گل هم دارم. من که زنجان هستم میخوام تو حیاط بکارم، جواب میده؟ کی باید بکارم؟ واسه بهار امسال گل میده؟

  ممنون:)

 7. Mehdi Hakimi گفت:

  لطفا به مطلب بنفشه آفریقایی و قسمت نظرات آن مراجعه فرمایید

 8. فردین کارگری گفت:

  با سلام شما در توضیحات بالا به اصطلاح شمع نور اشاره فرمودید میخواستم بپرسم یعنی چه؟ با تشکر

 9. نوید گفت:

  سلام اگر قارچ کشی پیاز انجام نشود پیاز ها رشد خواهند کرد؟ ایا میتوان پیازها را از خاک در اورد وقارچ کشی کرد ؟ ایا میتوان بدون در اوردن پیاز از خاک محلول قاچ کش را به حالت ابیاری به خاک اضافه کرد

 10. محسن گفت:

  درود…
  می خواستم بدانم بسته های محتوی این بذرها محتوی میکس تصادفی از رنگ های قرمز، کرم، نارنجی، ارغوانی و بنفش تیره است؟… یعنی اگر چند بسته از آن تهیه کنیم احتمال دارد تمام این رنگ ها را داشته باشم؟…

 11. رضا گفت:

  لطفا خلاصه توضیع دهید

 12. بهمن راک جاه گفت:

  سلام وخسته نباشید
  لطفاً در صورت امکان بذر Petunia hybrida Easy Wave F1 رو برای فروش ارائه نمائید
  باتشکر از شما

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *