مجموعه بذر درختان و درختچه‌های زینتی

دسامبر 2nd, 2013 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها

در خدمت هموطنان عزیز هستیم با ارائه مجموعه‌ای از بذرهای درختان و درختچه‌های زینتی، که جهت کاشت در باغچه و همچنین تولید بن‌سای میتوان کشت کرد. لیست این درختان در زیر می‌آید:

نام
1

درخت توسکا ییلاقی (سردسیر)


نام علمی:
Alnus subcordata
تیره:
غان Betulaceae
نام انگلیسی
Caucasian Alder
بومی ایران و قفقاز
توسکا درختی است زیبا و جذاب. برگهای بسیار سبز درخشان و تنه تیره رنگی دارد، خزان دار است و در بهار زودتر از درختان دیگر بیدار میشود. در دو نوع سردسیر و نیمه گرمسیر (قشلاقی) شناخته میشود و نوع سردسیر در ارتفاعات اردبیل نیز رشد میکند.
در جنگلهای شمال ایران به طور طبیعی وجود دارد و در انگلیسی توسکا قفقازی و خزری نیز گفته میشود. خارجی ها درخت آلدر و آلنوس خطاب میکنند.
به انواع خاکها بجز خاکهای گچی، مقاوم است.
به دلیل همزیستی با برخی قارچها در تثبیت ازت و افزایش حاصلخیزی خاک مفید است.
توسکا از طریق بذر میشود.
بذر آن به خوبی جوانه میزند.
از این درخت برای ساختن بن‌سای نیز استفاده میشود.
به عنوان تک درخت در فضای سبز یا حاشیه کاری در شهر مفید است.
درخت غیرمثمر است و اندام خوراکی ندارد. درخت پر رشد در شرایط مرطوب شمال به حساب می‌آید.

تصویر برگها و شاتون ماده توسکا

تصویر نمونه بن سای توسکا

تصویر تک درخت جوان توسکا

2

درخت سرو ناز یا سرو شیراز


نام علمی:
Cupressus sempervirens var. pyramidalis
تیره:
Cupressaceae
نام انگلیسی
Mediterranean Cypress
در جنوب ایتالیا به صورت طبیعی وجود دارد
معروف‌ترین فرم سرو شناخته میشود. و شکل مخروطی بسیار جذاب و زیبایی دارد. در باغهای ایران قدیم مانند باغهای شیراز استفاده شده‌است. درختی دو پایه است. به انواع خاکها مقاوم است. در قلمرو وسیعی از نیم کره شمالی کشت میشود.
در مناطق بادخیز نهالهای جوان صدمه میبینند. به سرما مقاومت قابل توجهی ندارد.
جهت حفظ و نگهداری خاکها از خطر فرسایش، ایجاد پوشش سبز در فضاهای باز و توسعه درختکاری درخاکهای فقیر و شنی مورد توجه است. از میوه‌های آن نیز در برخی مناطق به عنوان چاشنی استفاده شده‌است.

تصویر نمونه سروهای کاشته شده در بوستان‌ها

نمونه برگ و میوه سرو شیراز

سرو 4000 ساله ابرقو

3

درخت سرو نقره‌ای یا سرو سیمین


نام علمی:
Cupressus arizonica
تیره:
Cupressaceae
نام انگلیسی
Arizona cypress
بومی آمریکای شمالی، آریزونا و مکزیک
چون رنگ برگها تقریبا نقره‌ای است به نام سرو نقره‌ای معروف است. اگر هرس نشود درخت بلندی میتواند باشد. با له کردن برگها بوی معطری متصاعد میشود. پوسته‌های درخت نیز تزئینی است و نمای زیبایی دارد. میوه‌ها ممکن است چندسال روی درخت بمانند. از دیرباز در فضای سبز کاربرد دارد و به دلیل مقاومت به آلودگی هوا در شهرهای بزرگ نیز به خوبی جواب میدهددر مناطق سرد مانند اردبیل بهترین انتخاب برای توپیاری روی تک درخت است. (شکل دهی و فرم دهی، مانند کاری که با لاوسون در شمال ایران میکنند). بوسیله کاشت بذر به راحتی تکثیر میشود. به خشکی مقاوم است. در اغلب خاکها رشد میکند. چوب آن نیز صنعتی است و کاربرد نجاری و .. دارد.

نمونه برگ و میوه سرو نقره‌ای

نمونه نهال جوان سرو نقره‌ای

نمونه سرو نقره‌ای هرس شده

4

درخت سرو زربین یا سرو معمولی


نام علمی:
Cupressus sampervirens
تیره:
Cupressaceae
نام انگلیسی
cypress
نواحی شرقی مدیترانه و شمال ایران
درختی مقاوم به شرایط سخت و سریع الرشد و طویل العمر، تا ارتفاع 20 متر و بیشتر میتواند رشد بکند. شکل مخروطی زیبای آن در فضای سبز بسیار جلب توجه میکند. چوب آن نیز صنعتی است و کاربردهای نجاری دارد، چوب آن نیز بسیار مقاوم به پوسیدگی و حمله حشرات است.از طریق کاشت بذر تکثیر میشود. قلمه‌ها به سختی ریشه‌دار میشوند. سیستم ریشه‌ی عمیق و قوی دارد و برای همین در کوهستانهای رودبار و منجیل به طور طبیعی رشد کرده‌است. تا منفی بیست درجه را به خوبی تحمل میکند.

نمونه تک درخت سرو زربین

نمونه برگ و میوه سرو زربین

نمونه تک درخت کهنسال سرو زربین

5

درخت کاج ایرانی یا کاج تهران


نام علمی:
Pinus eldarica
تیره:
Pinaceae
نام انگلیسی
Eldar pine

کاج تهران زیرگونه‌ای از کاج ایتالیایی است و در سالیان دور از گرجستان وارد ایران شده‌است و چون در تهران و قزوین بیشتر کشت شده به نام کاج تهران معروف شده‌است. (برای نمونه کاج‌های کاشته شده در بهشت زهرا تهران)
یکی از مقاوم‌ترین گونه‌های کاج است و در اغلب نقاط ایران کشت میشود. ارتفاع آن به 25 متر میتواند برسد. به خشکی و کم آبی مقاوم است.
به شرایط نامساعد محیطی مقاوم است. در نقاط مرطوب، نیمه مرطوب و نیمه خشک به خوبی رشد میکند. از نظر صنعتی حائز اهمیت است و چوب آن کاربرد فراوانی دارد. به سرما مقاوم است. به عنوان درخت حاشیه، بادشکن و سایه‌انداز کشت میشود.

میوه مخروطی کاج تهران

نمایی از تهران و کاجهای برف گرفته

نمونه تک درخت کاج ایرانی استفاده شده در فضای سبز شهری

6

درخت نوئل یا درخت کریسمس یا کاج نوئل سبز


نام علمی:
Picea abies
تیره:
Pinaceae
نام انگلیسی
Norway spruce

درختی فوق‌العاده زیبا و مردم پسند. معروف شدنش بیشتر به عنوان درختی است که در عید مسیحیان تزئیین میکنند. درختی پایدار است که به ارتفاع زیادی هم میتواند رشد بکند. نیازمند خاک عمیق و غنی است. به صورت بن‌سای نیز تربیت میشود. بوسیله بذر تکثیر میشود. چوب آن صنعتی است و کاربرد صنایع دارد. زیباست و شاخساره‌های مطبقی که دارد زیبایی بصری فوق‌العاده‌ای ایجاد میکند. کاملا به سرما مقاوم است. در اردبیل تا منفی چهل درجه را تحمل کرده‌است.

تصویر نمونه دانهال یکساله کاج نوئل

تصویر نمونه بن‌سای ساخته شده با کاج نوئل

تصویر نمونه درخت کهنسال کاج نوئل

7

پالم بادبزنی یا درخت پالم واشنگتونیا


نام علمی:
Washingtonia
تیره:
Arecaceae
نام انگلیسی
Fan Palm

از خانواده نخلها دو رقم واشینگتونیا و لاتانیا به نخلهای بادبزنی مشهورند. نخل (پالم) بادبزنی از خانواده‌نخلهاست تیره Aracaceae که برگهای پنجه‌آی و بزرگ دارد. برگچه‌ها در بخش تحتانی متصل به یکدیگرند. برگها غالبا رشد عمودی دارند و رشته‌های تار مانند و سفیدی به صورت کرک در اطراف برگ نمایان میشوند.
توضیح بیشتر در سایت گلستان علی
پالم باد بزنی از زیباترین نخیلات استفاده شده در فضای سبز و محیطهای خانگی است. به نور کامل و دمای متوسط نیازمند است و مناطق مرطوب مانند شمال ایران را بیشتر میپسندد و از صد سال گذشته در فضای شهری مناطق نیمه گرمسیر ایران کشت شده‌است. مانند خیابان مطهری شهرستان رشت. یا خیابانهای شهر شیراز و ...

تک درخت حدود 20 ساله پالم واشنگتونیا

نمایی پالم‌های واشنگتونیا در خیابان مطهری رشت

نمونه برگهای زیبای پالم واشنگتونیا

8

درخت بلوط رقم بلند مازو


نام علمی:
Quercus spp.
تیره:
Fagaceae
نام انگلیسی
Oak
درخت بومی نیم کره شمالی زمین است و از نواحی سردسیر تا گرمسیر آسیا و آمریکا گسترش دارد. به ارتفاع بیش از 40 متر میرسد و بیش از 500 سال میتواند عمر کند. بلوط مازو یا بلندمازو، در ارتفاعات البرز می‌روید و به سرما مقاوم است. نیمه خزان دار است. خاک عمیق و غنی، پررس و مرطوب را می‌پسندد ولی خاکهای شنی را نیز تحمل میکند. برگهای بسیار زیبا و کاربردهای صنعتی این درخت موجب کشت و کار آن در فضاهای سبز شهری است. از طریق کاشت بذر و پیوند تکثیر پیدا میکند. نشاء آن به جایجا کردن حساس بوده و هنگامی نشاء کاری باید ریشه‌ها صدمه نبیند.
بلوط در ویکی پدیا فارسی

دانهال تازه سبز شده بلوط

تصویر نمونه‌ بن‌سای ساخته شده با بلوط

تک درخت کهنسال بلوط

9

سرو خمره‌ای سبز


نام علمی:
Platycladus orientalis.
Thuja orientalis.
Biota oriental.
تیره:
Cupressaceae
نام انگلیسی
Chinese arborvitae
سرو خمره‌ای به عنوان تک درخت در فضای سبز. و حاشیه کاری استفاده میشود.
یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تولید دیواره سبز با گیاهان در ویلا ها و مناطق شهری است.
در چنین دیوارهایی که با سرو خمره‌ای تولید شوند، چون همیشه سبز است دیوار همیشگی است. چون عرضش زیاد میشود جلوی عبور حیوانات و دید را کاملا میگیرد. آفات و بیماریهای قابل توجهی ندارد. به سرماهای خیلی شدید نیز کاملا مقاوم است و در یخبندانهای زیر منفی سی درجه رنگ برگها به سرخی و قهوه‌ای متمایل میشود.
از طریق بذر و قلمه تکثیر میشود. در جوانی حالت خمره‌ای دارد. و وقتی بزرگ شد به شکل یک درخت در می‌آید (در کشت و صنعت مغان که خارجیها تاسیس کرده‌اند حدود پنجاه سال گذشته سروهای خمره‌ای کاشته شده الان به درختان بلندی تبدیل شده‌اند). ساقه و میوه‌های آن نیز زینتی است.
همسایگان ترکمنستانی که آب و هوای بسیار سختی دارند از علاقمندان انواع سرو خمره‌ای و تبری هستند.
نیاز آبی متوسط دارد. به گرمای شدید مقاومت ندارد. هرس پذیر است. و فرم دهی میشود.

نهال جوان حدود سه ساله سرو خمره‌ای

نمونه برگها و میوه سرو خمره‌ای

نمونه درخت کهنسال سرو خمره‌ای

راهنمای کاشت بذرها

بذرهای درختان و درختچه‌های تقدیمی از جنگلهای شمال ایران و توسط افراد متخصص در فصول رسیدن بذرها (پاییز و زمستان) جمع آوری شده و معمولا اوایل بهار کشت میشود. ارقام بالا اغلب اصلاح نشده و طبیعی هستند، لذا تحقیقات جامعی در مورد قوه نامیه بذور وجود ندارد.

آماده‌سازی بستر:

استفاده از بستر سبک اولویت کاشت چنین بذرهایی است. معمولا از ماسه دانه ریز الک شده، یا ماسه دانه ریز الک شده همراه با خاک برگ استفاده میشود. چون بذرها نه زیاد ریز هستند و نه زیاد درشت (در حد چند میلی‌متر)، روی بذرها زیاد پوشانده نمیشود. یعنی وقتی بستر آماده شد. آن را خوب آبیاری میکنند. بذرها را میپاشند روی بستر. یک لایه خیلی نازک در حد یک تا سه میلی‌متر روی بذرها از همان بستر میپوشانند. این لایه نقش محافظتی دارد که بذرها را باد نبرد. در اثر آبیاری جابجا نشوند. پرنده‌ها و حشرات بذرها را نخورند و… لذا لایه پوششی لازم و مهم است. ولی نباید آنقدر سنگین باشد که بذر نتواند آن را کنار بزند. برخی تولید کنندگان از سبوس برنج به عنوان لاله پوششی استفاده میکنند. برخی کوکوپیت را الک میکنند و به عنوان پوشش استفاده میکنند. برخی نیز کود گاوی خیلی پوسیده خشک را که الک شده استفاده میکنند.

زمان کاشت:

در شاسی سرد از اول پاییز تا اول تابستان میشود کشت کرد. در فضای آزاد بستگی به محل دارد. یک ماه قبل از آغاز جوانه‌زنی درختان کشت شروع میشود تا یک ماه مانده به گرم شدن تابستانه.

عمق کاشت:

همانطور که در قسمت بستر اشاره شد، نهایتاً یک تا سه میلی‌متر. برای بذرها ریز و بذرهایی که استثنائا همانند بلوط خیلی درشت هستند (در اندازه دو تا فندق) عمق کاشت حدود دو تا سه سانتی‌متر است.
عمق کاشت بذر واشنگتونیا نیز (که از نخود کوچکتر است) حدود یک تا یک و نیم سانتی‌متر است.

قارچ‌کشی:

در مناطق خیلی مرطوب که خطر بیماریهای قارچی (گندیده شدن بذر و یا جوانه) جدی است. حتما بستر را باید سترون کرد. (با مواد شیمایی قارچ کش یا حرارت دادن بستر و …)

آبیاری:

همانقدر که باید بستر مرطوب باشد باید اجازه بدهیم که به جوانه اکسیژن نیز برسد. لذا در حفظ رطوبت بستر باید کوشا بود ولی آن را غرق آب نیز نکرد و پس از آبیاری باید اجازه داد که آب اضافه خارج شده و بستر در حد ظرفیت مزرعه FC باشد. و جند روز بعد که رطوبت بستر کاهش یافته بود مجددا آبیاری کرد. به عبارتی قبل از سبز شدن جوانه، رطوبت صددرصد و پس از جوانه زنی به 80 تا 90 درصد رطوبت هوا و بستر نیاز است.
برخی تولیدکنندگان روی سطوح کاشته شده را به حالت یک گلخانه کوچک نایلون میکشند تا رطوبت هوای اطراف بذرها بالا باشد.
در چند سال اول رشد گیاه آبیاری مرتب و به اندازه بسیار اهمیت دارد.

خیس کردن بذر قبل از کاشت:

در موارد بذرهای بلوط و پالم واشنگتونیا که اندازه بزرگی دارند، در برخی موارد بذرها را یک شب قبل از کاشت درون ظرف آب خیس میدهند تا بذرها به اندازه کافی آب بکشند و فردا آنها را میکارند. در مورد بذرهای ریز کمتر اینکار رو میکنند. چون وقتی بذرها یک شب در آب خیس بخورند کمی کاشت آنها سخت میشود. (بهم یا به دست میچسبند)

انتقال به بستر اصلی:

برخی بذرها ممکن است به انتقال حساس باشند. لذا بین کاشت بذر تا انتقال به گلدان یا بستر اصلی گاهی یکسال فاصله میدهند. و همانطور که در بالا اشاره شده ممکن است ارقامی مانند بلوط که دارای ریشه‌های اصلی بلندی هستند به انتقال حساس باشند. لذا کاشت در بسترهای نشایی یا گلدان ممکن است برای کسانی که میخواهند گیاه را بعدا جابجا کنند مفیدتر باشد. (اگر امکان کاشت در بستر نهایی فراهم باشد معمولا بهتر است.)

***: محدودیت ضمانت بذر: گلستان علی بهترین بذرها را از معتبرترین منابع تهیه و بسته‌بندی مجدد مینماید، اما چون بذر موجودی است زنده که کوچکترین تغییر در عوامل محیطی مورد نیاز آن تاثیر قابل توجهی بر میزان سبزشدن بذر و کیفیت محصول دارد، و از آنجا که گلستان علی امکان نظارت بر چگونگی رعایت اصول فنی کشت توسط خریدار را ندارد، لذا این موسسه هیچگونه مسئولیتی در قبال سبز شدن بذر، میزان سبز شدن آن و کیفیت نهایی محصول نخواهدداشت و خریدار با دریافت بذر موافقت خود را را با شرایط فروش این موسسه اعلام میدارد.

اطلاعات محصول:

بذرهای فوق به صورت بسته‌های کوچک چند گرمی بسته بندی شده‌اند. ما یک مجموعه  از همه 9 قلم موجود را تقدیم شما میکنیم. بسیاری از بذرهای فوق در فصول پاییز و زمستان به صورتی کیلویی نیز فراهم میشوند، لذا اگر سفارش 100 گرم و بیشتر مدنظر شماست با ما تماس بگیرید.

هدف ما از ارائه این مجموعه، گلکاران خانگی و تولیدکنندگان تیراژ کم هست که برای  مصارف کم تصمیم به کاشت بذر دارند. لذا از تمام ارقام یک بسته کوچک (فعلا 9 مورد) آماده کرده‌ایم که هر کدام جدا جدا بسته بندی شده و برچسب دارند و در یک بسته کلی قرار داده شده‌اند.

آخرین تغییر: زمستان 93، فعلا بذر آماده فروش نداریم. به محض آماده شدن بذرهای خوب و تازه به اطلاع مشتریان گرامی خواهد رسید.

 

تصاویر بذرها و مقداری که در هر بسته کوچک قرار دارد:

 

برچسب: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

15 دیدگاه

 1. فرشاد سلجوقی گفت:

  ممنون

 2. فرشاد سلجوقی گفت:

  ممنون

 3. Mehdi Hakimi گفت:

  بله. سینی کاشت هم خوب است
  بعدا راحت تر میشه جابجا کرد

 4. Mehdi Hakimi گفت:

  ما بذرها را در محل خشک سرد و تاریک نگهداری میکنیم
  مشکلی پیش نمیاد.
  بلوطها پوسته بیرونیشون باید حذف بشه و مغزش کاشته باشه
  حتی یک روز قبل از کاشت هم میشه آنها را در آب خیس داد

 5. Mehdi Hakimi گفت:

  بله دیگه در این شرایط شما بهمن ماه و قبل از آن باید کاشت کنید

 6. Mehdi Hakimi گفت:

  در خدمتیم

 7. Mehdi Hakimi گفت:

  فعلا در تاریخ دی ماه 92 نداریم.

 8. Mehdi Hakimi گفت:

  بله در خدمتیم

 9. فرشاد سلجوقی گفت:

  یک سئوال دیگه، من یک سینی کاشت بذر دارم، دهنه هر جای بذر حدود دو سانت و عمقشان کمی بیشتر است. حالا بذرهایی مثل کاج ها و سروها رت توی این سینی بکارم یا همه را در گلدان های مجزا با دهنه بین پنج تا ده سانت؟

 10. فرشاد سلجوقی گفت:

  سلام
  من حدود یک ماه پیش این بذرها را دریافت کردم و واقعن تا به حال وقت نکردم که کاری بکنم. اول اینکه می خوام بدونم مشکلی که پیش نمیاد. فعلن بذر ها توی گلخانه هستند. دوم اینکه پوسته یکی از بلوط ها شکسته بود. برای کاشت این یکی آیا لازم هست که دانه را از غلاف خارج کنم؟ بقیه را هم غلافشان را بشکنم یا همانطوری بکارم؟

  ممنون

 11. mohammad.adel گفت:

  سلام اقاي حكيمي

  اگه كسي فقط دو نوع از اين بذر ها را نياز داشته باشد چي ميشه؟

  مثلا پالم واشنگتونيا و بلوط

  خيلي ممنون

 12. moslem گفت:

  سلام
  در خوزستان بهار یعنی شکوفه دادن درخت از اواخر بهمن شروع میشه -میخوام بدونم در چه دمایی باید کشت بشن -همچنین دمای خوزستان در سرد ترین روز از 5 درجه پایین تر نمیاد اونم شب -روز بالای 12 درجه هست –راهنمایی بفرمایید چطوری بکاریم

 13. ناشناس گفت:

  بذر کاج مطبق ندارید؟؟

 14. mahya گفت:

  با سلام خدمت شما جناب آقای حکیمی
  من اگر فقط دو نوع از بذر رو بخوام چیکار باید بکنم آیا امکانش هست که همه رو نخریم مثلا بذر واشنگتونیا وسرو نقره ای رو بخوام . با تشکر
  mahya از رشت خ مطهری

 15. vahid گفت:

  slm
  meghdari bazre kaje noel, kaje tuka , kje zafarani mikhastam.
  chetori peygir sham?ye shomare bedin lotfan.

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *