Freesia فریزیا – تمام شده

اکتبر 6th, 2016 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها

فریزیا از خانواده زنبق‌ها Iridaceae گیاهی پیازدار با گلهای بسیار معطر و زیباست.

freesia-refracta-cultivarsفریزیا از آفریقای جنوبی آمده و گیاهی دایمی ولی حساس به سرما است. توسط پیاز و بذر تکثیر میشود. برگها نازک و دراز شبیه برگهای گلایل ولی باریک و کوچک هستند، ساقه‌های گلدهنده از وسط برگها بیرون می‌آید. این گیاه به دلیل گلهای معطر با عطر ملایم و ملیح به عنوان گل بریده و برای استفاده در دسته گل و سبد گل در گلخانه‌ها کشت میشود.

تنوع رنگ پیازهای موجود بسیار عالی است

تنوع رنگ پیازهای موجود بسیار عالی است

گلدهی این گیاه در حالت طبیعی اگر بذرش در بهار و گلخانه سرد کاشته شود در اسفند آینده اتفاق می‌افتد، با فراهم کردن دمای مناسب (13 تا 15 درجه سانتیگراد) در گلخانه با کاشت پیاز در مواقع مختلف سال و در طول سال میتوان گل تولید کرد. همچنین در مناطقی با تابستان خنک فریزیا در طول سال گلدهی میکند. ولی در مناطق با تابستان خیلی گرم گلدهی در مواقع خنک سال مانند پاییز و بهار اتفاق می‌افتد.

فریزیا به سرما حساس است و نمیتواند در یخبندان زمستان طاقت بیاورد، بنابراین در زمستان پیازها مانند پیاز گلایل یا کوکب‌غده‌ای باید از زمین خارج شده و در انبار نگهداری شوند.8483702458_51c401966e_k

فریزیا به آبیاری بیش از حد حساس بوده و موجب پوسیدگی پیازها میشود. در عین حال به خشکی بیش از حد نیز حساس بوده و آب مورد نظر گیاه باید تامین شود. ولی آبیاری اضافه نیز مضر است. دماهای زیاد باعث تعویق گلدهی و افزایش ارتفاع گیاهان و در دمای پایین نیز گلدهی به تعویق افتاده و ساقه گل کوتاهتر میشود.

فریزیا به خاک با زهکشی خوب نیاز دارد، pH خاک در حدود خنثی و شور نباشد. برخی عناصر مانند فلوئور موجب سوختگی برگها میشود. برای همین از کودهای شیمایی نباید زیاد استفاده شود.2013-03-11-001-2013-03-11-001

کاشت پیازها:

جنس خاک دارای زهکش باید باشد و آب اضافه در گلدان باقی نماند. چون فریزیا به سرما حساس است اوایل پاییز در گلدان کاشته میشود، و در گلخانه پرنور نگهداری میشود تا گلدهی آغاز شود، برای اینکه عمر گلهای باز شده بیشتر شود، بعد از گلدهی شدت نور محیط را کمی کاهش میدهند تا گلهای باز شده بیشتر عمر کنند.

در موطن اصلی گیاه، پیازها در پاییز جوانه میزنند و در زمستان با دمای 8 تا 10 درجه به گل میروند. پس از گلدهی رشد گیاه متوقف شده و پیازها در طول تابستان به خواب میروند. گرمای تابستان برای شکستن خواب پیازها لازم بوده و باعث فعل و انفعالات شیمایی درون پیاز شده و آنها را برای گلدهی در پاییز آینده آماده میکند. فلذا در شرایط گلخانه‌ای که ما انجام میدهیم. انبار داری پیازها نباید در محل خیلی خنک انجام شود و بهتر است پیازها تابستان را در دمای معمولی خانه سپری بکنند.

برای نگهداری پیازها، پس از پایان یافتن گلدهی، آب دهی گلدان را به تدریج کم کرده و سر انجام قطع میکنند تا گیاه به استراحت برود. پیازها را از گلدان در آورده و در انبار خشک دارای تهویه، با دمای 9 تا 30 درجه سانتیگراد تا کاشت مجدد در پاییز نگهداری میکنند.

اطلاعات محصول

پیازهای عرضه شده در پاییز 1395 تولید ایران بوده و دارای 12 رنگ مختلف هستند. در هر بسته از هر رنگ یک عدد پیاز قرار داده شده و بنابراین هر بسته دارای تمام رنگهای موجود است. سایز پیاز در فریزیا زیاد بزرگ نبوده و در حد یک فندق درشت میتوان اندازه‌گیری کرد.

پیازها آماده رشد و گلدهی هستند و انشالله با کاشت و نگهداری در شرایط مساعد به گل خواهند رفت. این اولین بار است که پیاز فریزیا در گلستان علی عرضه میشود و مقدار پیازها موجود بسیار محدود است.

قیمت:

در هر بسته فریزیا از هر رنگ یک عدد پیاز قرار داده شده و جمعا 12 عدد پیاز دارد

 

بسته‌های مورد نظر شما را به تعداد مورد نظر شما، بوسیله پست پیشتاز به تمام نقاط ایران عزیز ارسال میکنیم. و چون گیاه در شرایط پاییز ودرون خانه یا گلخانه کاشته میشود در اغلب نقاط سردسیر و گرمسیر ایران بزرگ قابل کاشت است.

20161006_175056_001

موجودی پیازهای امسال تمام شد. انشالله در فرصتهای بعدی در خدمت مشتریان گرامی باشیم.

برچسب: , , , , , , , , , ,

2 دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    کی اومد که تموم شد

  2. سيد محمد رضائي درياكناري گفت:

    سلام انشاء… تقريبا فكر ميكنيد كي دوباره براي فروش توسايت و تلگرام قرار مي دهيد و قيمتش هم چند هست

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *