آموزش کاشت بذر سیکاس + خرید با قوه نامیه بالای 70%

ژانویه 9th, 2016 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها, گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز

آموزش کاشت بذر سیکاس به صورت مرحله به مرحله و صفر تا صد در این مقاله آورده شده است. علاوه بر مطالعه این آموزش کاشت بذر سیکاس میتوانید به خرید با کیفیت ترین بذرها (با قوه نامه ای در بازه 60 تا 80 درصد) از گلستان علی اقدام نمایید.

سیکاس گیاه جذابی برای علاقمندان گل و گیاه است و از آنجا که تولید و پرورش آن توسط بذر (Cycas Seeds) انجام می‌شود. این فرصت را به ما می‌دهد که با هزینه اولیه کمی به تلاش برای تولید بوته‌های ارزشمند سیکاس بپردازیم.

خوشبختانه امسال نیز همانند سال‌های گذشته، با بذرهای گرده‌افشانی شده و مرغوب (حاصل زحمات همکاران ما در مازندران)، در خدمت علاقمندان و تولیدکنندگان محترم هستیم.

قوه نامیه بذر سیکاس

یکی از مهم‌ترین نکات در مورد بذر سیکاس مبحث قوه‌نامیه (درصد بذرهایی که به گیاه تبدیل می‌شوند) است. تجربیات ما در سال‌های گذشته و گزارشاتی که از تولیدکنندگان محترم در شهرهای مختلف می‌گیریم (که بذرهایشان را از ما تهیه کرده‌اند) نشان می‌دهد که حدود 60 تا 80 درصد بذر سیکاس جوانه‌زنی می‌کنند.

نحوه تست بذرهای گیاه سیکاس

برای تست بذرهای تازه حاصل، می‌توان آن‌ها را در سطل آب انداخت. بذری که جنین ندارند مقداری هوا داخلشان وجود دارد و روی آب خواهند آمد. بذرهای نیز سالم به زیر آب خواهند رفت. البته این آزمایش فقط وقتی جواب می‌دهد که بذر تازه جمع‌آوری شده باشد. یعنی در شراطی که رطوبت و وزن خود را از دست نداده باشد. چرا که بعد از چند ماه اغلب بذرها روی آب خواهند آمد.

از طرف دیگر می‌توان چند بذر را برش داد و جنین آن‌ها را بررسی کرد.

اولین قدم برای اینکه در زمینه آموزش کاشت بذر سیکاس مهارت داشته باشید، این است که از زمان دقیق جوانه زنی بذرها مطلع شوید. چرا که کاشت بذر سیکاس در زمان نامناسب چندان تاثیری نخواهد داشت.

زمان جوانه زنی بذرهای سیکاس

مدت زمان جوانه زنی در بذور این گیاه بسیار متفاوت است. خاصیت و ژنتیک بذر سیکاس دارای مشخصات خاصی است. مهمترین نکته پوسته بسیار کلفت آن است که برای حفاظت از بذر طراحی شده است. تا این پوسته کنار نرود آب به داخل بذر نفوذ نکرده و بذر توانایی جوانه‌زنی پیدا نمی‌کند. از طرف دیگر هنگام رسید‌ه‌شدن و برداشت بذرها، جنین آن نابالغ است و قرار است دوران بلوغ و رشد خود را در ماه‌های آتی پس از جدا شدن از بوته مادری طی بکند.

جنین نیمه توسعه یافته بذر سیکاس

جنین نیمه توسعه یافته بذر سیکاس

بذر گیاه سیکاس

بذر گیاه سیکاس

جنین توسعه یافته (در بذر گیاهی دیگر از تیره سیکاد)

جنین توسعه یافته (در بذر گیاهی دیگر از تیره سیکاد)

جنین جداشده از بذر سیکاس

جنین جداشده از بذر سیکاس

این دو مورد باعث می‌شود جوانه‌زنی بذرهای سالم و خوب بین 4 تا 12 ماه طول بکشد. ولی مشاهده شده که در شرایط استثنایی یک بذر سیکاس کاشته شده، بعد از ۵ سال جوانه‌زنی بکند. لذا برای دور انداختن بذرهای جوانه نزده عجله نکنید!

آموزش کاشت بذر سیکاس

در ادامه نحوه آماده سازی و کاشت بذرهای سیکاس به به صورت مرحله به مرحله آورده‌ایم.

1. کندن پوسته نارنجی بذر

پوسته نارنجی بذر باید کنده شود. به نحوی که سعی شود از آن پوسته چیزی باقی نماند. چرا که ممکن است در اثر کپک زدن منجر به فعالیت‌های قارچی و عوامل بیماریزای دیگر بشود. برای محکم کاری می‌توان بذرهای پوست گرفته شده را در الکل 80درصد برای مدت ده دقیقه خیس داد و باقیمانده پوست‌های آن‌ها را هم با وسیله‌ای مانند مسواک از آن جدا کرد. محکم کاری بیشتر خیس دادن بذرهای پوست کنده در محلول قارچ کش است. برای مثال محلول یک تا دو در هزار بنومیل یا کاپتان به مدت نیم ساعت تا یک ساعت مناسب خواهد بود.

2- محیط لازم برای بذر

می‌بایست محیط مرطوب و دمای لازم برای بذر سیکاس تهیه شود. شرایط این محیط عبارت است از بستر کاشت و شرایط گلخانه‌ای یا در خانه کنار پنجره و با دمای مطلوب. برای بستر کشت می‌توان از ماسه نرم مرطوب، کوکوپیت به تنهایی یا مخلوط با پرلیت استفاده کرد. از آن جایی که بذر تغذیه چندانی از بستر در این چند ماه نخواهد داشت، نیازی به پیت ماس نیست. ولی بعد از جوانه زنی گیاه را می‌توان به بستر با غنای بیشتری انتقال داد. پرلیت را میتوان به تنهایی و ورمیکولیت معدنی یا سایر بسترهای در دسترس را میتوان استفاده کرد.

این بستر باید خوب مرطوب بماند. اکسیژن کافی را به دلیل داشتن تخلخل خوب حفظ کند. بعد از جوانه‌زنی گیاه با کمترین صدمه، باید بتوان ریشه‌ها را از آن بیرون آورد.مثلا خاک رس برای کاشتن بذرها خوب نیست. چون خیلی سنگین است و اکسیژن کافی ندارد. پس از خشک شدن سله می‌بندد و ممکن است موجب پاره شدن ریشه‌چه‌ها بشود و … .

3- دمای لازم برای بذرسیکاس

دمای لازم برای جوانه‌زنی در منابع مختلف فرق می‌کند. بین حداقل 15 تا 30 درجه برای جوانه‌زنی مطلوب (برای رسیدن به بیشترین جوانه‌زنی در کمترین زمان) لازم خواهد بود. دمای 28 درجه و فراهم بودن سایر شرایط مطلوب در مورد جنین‌های بالغ موجب جوانه‌زنی بین 2 تا 6 هفته می‌شود. در واقع سن بذر سیکاس (وقتی به دست شما می‌رسد) تعیین می‌کند که چه شرایطی باید لحاظ کنید.

برای مثال وقتی دی ماه بذر تازه برداشت شده باشد، نیاز به دمای کم مشابه دمای زمستان در مازندران وجود دارد. ولی اگر بذر تیرماه به دست شما رسیده است و 7 ماه از برداشت آن گذشته است، آنگاه بذر شما به دمای بیشتر برای جوانه زنی نیاز دارد. اجازه بفرمایید انتخاب دمای مناسب برای رشد را به عهده خود شما بگذاریم. بهتر است تصمیم نهایی را با تجربیات خود و محل زندگی و کاشت خودتان بگیرید.

4. نحوه کاشت بذر سیکاس در خاک

بذرها را می‌توان در بستر (در عمق کم) دفن کرد. حداکثر عمق نباید از یکی دو سانتی‌متر بیشتر باشد. همچنین میتوان آن‌ها را تا نیمه، روبه شکم، در بستر فشار داد. یعنی به نحوی که روی بذرها را نپوشانید ولی خوب هم با بستر در ارتباط باشد. (روش دوم بیشتر توصیه می‌شود.)

چند سال پس از جوانه‌زنی بذر سیکاس کم‌کم تنه گیاه تشکیل می‌شود

چند سال پس از جوانه‌زنی بذر سیکاس، کم‌کم تنه گیاه تشکیل میشود

4. مراحل رشد بذر سیکاس در خاک

چند ماه اولیه پس از کاشت (در واقع گذاشتن بذرها روی بستر) صرف توسعه و رشد جنین درون بذر خواهد شد. نشانه رشد کافی جنین، تیره رنگ شدن پوسته است که روی پوسته بذر مشاهده خواهد شد. در واقع پوسیدگی پوسته کلفت بذر، پس از آن چند هفته زمان لازم است که جنین جوانه زنی بکند. همچنین در این زمان مغز بذر باد می‌کند (در اثر جذب آب و بزرگتر شدن جنین) و سعی می‌کند از پوسته بیرون بیاید.

5. آماده سازی بذر سیکاس برای کاشت

همچنین می‌توان پوسته کلفت بذر را هنگام کاشت شکاف داد یا سنباده زد. که در مقاله راهنمای تصویری آماده سازی بذر سیکاس برای کاشت توضیح داده شده است. محل سنباده زدن معمولا شکم بذر است (نه ته و نه نوک آن. چراکه جنین در ته بذر است.) روش‌های دیگری نیز در کتاب‌ها برای نازک کردن پوسته آمده است. مانند چند ثانیه تا چند دقیقه قرار دادن بذرها در محلول اسید سولفوریک و امثالهم که ممکن است در مقیاس‌های کاشت ما مورد نیاز نباشد.

عکس تخم سیکاس

6- آبیاری

هنگام  خشک شدن بستر، مجدد آبیاری باید انجام شود تا محیط همیشه مرطوب باشد.

اطلاعات محصول بذر سیکاس موجود در گلستان علی

بذر سیکاس معمولا اواخر آذرماه از روی بوته‌های مادری جمع آوری می‌شود. تا خرداد و تیرماه سال آینده (بسته به میزان فروش) معمولا موجود است.

بذرهای رسیده روی بوته مادری

سفارش و خرید بذرهای گیاه سیکاس

برای خرید بذر های سیکاس با کیفیت و معتبر، وارد صفحه خرید پستی شده و استعلام قیمت فرمایید.  بذر سیکاس معمولا از اواخر آذر ماه تا اواخر اردیبهشت سال بعد در گلستان علی عرضه می‌شود.


بذر سیکاس با قیمت مناسب از گلستان علی اردبیل به خدمت مشتریان گرامی در سراسر ایران ارسال میشود

برای قیمت عمده و خرده در خدمت هستیم. با ما تماس بگیرید 04533719413
در شبکه های اجتماعی http://link.golchi.com


فصل کاشت بذر سیکاس

بذر سیکاس معمولا آذرماه از روی بوته های مادری جمع آوری شده و بهار آینده در زمین اصلی کاشته میشود. در صورت کاشت در گلخانه و داخل منزل تمام اوقات سال میتوان کشت را انجام داد.

کاشت بذر سیکاس در گلدان

کاشت بذر سیکاس در پرلیت در گلدان

قیمت میوه سیکاس

میوه یا بذر سیکاس قیمت مناسبی دارد و همه ساله آذر و دی ماه قیمت جدید مشخص میشود.

ریشه سیکاس

گل وسط سیکاس چیست؟

گل سیکاس ماده

گل سیکاس نر

برچسب: , , , , , , , , ,

87 دیدگاه

 1. ناشناس گفت:

  سلام من شهسوار زندگی می کنم الان می شه بزر س یکاس کاشت

 2. سینا گفت:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم ببینم این بذر رو به تهران هم ارسال میکنید ؟

 3. احسان رستمی گفت:

  سلام من مازندران شهر نور هستم می خواستم قیمت بذر سیکاستون رو بپرسم و اگه برام بفرستید می خواستم ببینم چقدر در نهایت در میاد اگه حدود صد تا بخوام

 4. مهتاب م گفت:

  سلام و خسته نباشید.من چند تا بذر سیکاس رو کاشتم و الان جوونه زده ولی هیچ شباهتی به سیکاس و برگ های اون نداره.حتی برای برطرف شدن شک خودم،موقع عوض کردن گلدان چک کردم و دیدم که از توی همون بذرها جوونه زده.ممکنه شکل برگ ها به مرور زمان تغییر کنه؟الان شبیه نهال درخت میوه است!!!

 5. احمديان گفت:

  سلام، من سال قبل حدود هزار عدد بذر سيكاس تهيه كردم و كاشتم، حدود ششصد تا از آنها جوانه زده و رشد كردند، تعدادي پوسته ي خود راتركانده ولي متوقف شدند متاسفانه، حالا ميخواهم بدانم كه آيا آنهايي كه متوقف شدهاند را بيرون بياندازم يا خير، و اينكه كي جهت بازكاشت آنهايي كه جوانه زدند اقدام كنم، و آيا بايد قارچ كش بزنم يا خير، ممنون

 6. جوانه زنی بذر سیکاس در یخچال گفت:

  با سلام
  من از روش یخچال استفاده کردم و از بهمن ماه 93 که بذر را تهیه کردم درون یخچال قراردادم الان که شهریور 94 بهش سر زدم یکی از بذر ها ترک خورده، می خواستم ببینم بعد از ترک خوردن بذر چه کاری باید انجام بدم
  ممنون از لطف شما

 7. حسین زارعی گفت:

  سلام
  ببخشید میخواستم ببینم امکان خرید پستی بذرهای جوانه زده هم وجود داره؟
  مثلا 3 ماهه تا یکساله….؟
  ممنون

 8. سیدحسین گفت:

  سلام ببخشید این بذر سیکاس چه قیمتی هست (هر دانه) عرض میکنم

 9. سید محسن گفت:

  سلام
  حداقل دما و حداکثر دمایی که گیاه سیکاس میتوان تحمل کند چقدر است .?ایا میتوان گیاه را در باغچه کاشت با دمای حداقل بیست در زمستان و حداکثر ۴۰ درتابستان

 10. ناشناس گفت:

  سلام
  حداقل دما و حداکثر دمایی که گیاه سیکاس میتوان تحمل کند چقدر است .?ایا میتوان گیاه را در باغچه کاشت با دمای حداقل بیست در زمستان و حداکثر ۴۰ درتابستان

 11. ناشناس گفت:

  با سلام و خسته نباشید من یه سوال داشتم یه گیاه سیکاس ۱۶،۱۷ ساله نر دارم که تا حالا دوبار گل داده وسطش. از طریق جوانه تا حالا زیاد تکثیرش کردم ولی نمیدونم بین این جوونه ها ممکنه ماده هم باشن؟ یا جوونه هاش همه نر میشن؟ لطف کنین جواب منو بدین. بازم خسته نباشید

 12. لیلی گفت:

  من بذرها را بصورت دوم یعنی نیمه روی خاک قرار داده ام و خاک آنرا مرطوب می کنم در دمای اتاق و در نور جنوبی

 13. لیلی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید من دی ماه سال 93 از سایت شما بذر سیکاس خریداری کردم اما تا کنون بذرها جوانه نزده اند ممنون می شوم اگر راهنمایی بقرمایید

 14. هما فرین گفت:

  با سلام
  اگه گلدون شمعدونی رو تو حیاط زیر درخت بذارم که سایه روشن از بین برگا نور میتابه خوبه چون الان گلدونو گذاشتم پشت دیوار شیشه ای نور کافی داره ولی نسبت به زیر درخت هوا گرمتره البته در دیوار شیشه ای رو باز گذاشتم که شاید هوا خنکتر بشه ولی نشده برگاش رزد شده و به پایین خم شده
  با تشکر

 15. هما فرین گفت:

  سلام
  ا بیان به سوالا جواب بدین من منتظرم…لطفا

 16. فرشاد سلجوقی گفت:

  سلام
  دو سال پیش از شما بذر خریدم و پارسال اردیبهشت موفق شدم که بکارمشان. از پانزده بذرم ده تا را در یک سینی کاشت گذاشتم و جوانه زدند و پنج تای دیگر را برای تجربه اندوزی، عملن از بین بردم.
  سال گذشته پاییز بذرها را که جوانه و برگ داده بودند، برگ استخوانی، توی گلدان های دوازده کاشتم. حالا دو تا سئوال دارم:
  اول اینکه الان اون خمره سیکاس روی خاک است. همان که برگ میدهد. آیا باید زیر خاک باشند یا همینطوری روی خاک؟
  دوم اینکه گلدانشان همان سایز دوازده خوب است یا بزرگتر بشوند؟

  ممنون

 17. همایون کبیری گفت:

  با سلام
  سیکاس هیچگونه بازدارندگی مکانیکی و شیمیایی در بذر خود ندارد.هر چند بذرپوسته نیم میلیمتری سختی دارد ولی فرآیند جذب آب یا ایمبیبشن در آن متاثر از کیفیت بستر و دمای آن است. مثلا در انواع بلوط قرمز جنین نیاز به سرمادهی دارد ولی در انواع سفید بلوط چنین مشکلی نداریم.من امسال شاه بلوط هندی از بازار شمال خریدم که از کردستان می اورند و توانستم سبز کنم و حالا هم منتظر سبز گلدانی آن هستم که به آن ضهور گیاهچه می گویند و امیدوارم با این هوا سرد و بارانی شمال مشکلی ایجان نشود

 18. همایون کبیری گفت:

  با سلام
  طی مطالعه سوالات و جوابها دیدم که در مورد سبز کردن سیکاس نظرات بسیار متناقض است. لازم به ذکر است که آنچه مانع جوانه زنی سیکاس است در 2 مطلب خلاصه می شود1- بذری داشته باشید که گرده افشانی دستی را تجربه نکرده2- بذر کهنه بوده یا تحت شرایط بد ذخیره شده
  بذر سیکاس به دلیل عدم انبوهی بوته های نر در باغ یا محل بذر گیری باید دستی گرده افشانی شود چون بذر سیکاس ابدا ذخیره مواد انجام می دهد و در مراحل انهای نمو از طریق گرده نر واجد جنین می شود لذا هر بذر سیکاس الزاما جنین ندارد مگر گرده نر در اطرافش فراوان باشد یا کسی دستی گرده افشانی کند لذا اگر بزر امساله داشتید مطمئا نباشید که تولید برگ و ریشه کند حتی ممکن است بزر ترک بردارد ولی محور ریشه از آن بیرون نیاید
  دوم اینکه نگهداری بذر اگر در شرایط جای گرم – رطوبت بالا نگداری شده باشد هم قوه نامیه خود را از دست می دهد
  من بذر 4 ساله داشتم که آنها را در ظرفی کاملا مهر و موم شده و خنک و فاقد نور زیاد نگهداری کردم و در سال 5 ام
  در بستر اسفگنم سبز کردم وحالا هم بوته هایشان را دارم.
  اسکاریفیکاسیون یا خراش بذر در مورد سیکاس ضرورتی ندارد مهم دمای بستر سبز کردن و انتخاب نوع بستر بذر کارآمد است. بذر امساله را هم طی 10روز سبز کردم و اکنون در گلدان زیر نایلون قراردادم تا هوا کاملا بهاری شود.

 19. میلاد از شیراز گفت:

  سلام
  ضمن عرض خسته نباشید
  احتراما بذر سیکاس های ارسالی شما ۵روزه به دست بنده در شیراز رسید و کمال تشکر را دارم.
  بذر ها را از ابتدای بهمن ۹۳ کاشتم و ۳ هفته اول آنها را در عمق ۲سانتی گل باغچه که در بستر ریخته ام با زهکشی مناسب قرار دادم و زمانی که همه آنها ترک خوردند و از پایین شکاف ایجاد شد ، به بستر خاک نارگیلی کوکوپیت منتقل کردم، در حال حاضر حدود ۲۷ روز گذشته و بعضی از بذر ها در حال باد کردن میباشند.

  در ضمن سوالی مطرح است که چه مدت زمانی بعد از باز شدن پایین بذر جوانه زنی انجام میشود؟
  آیا بعد از جوانه زنی باید بذر را به طور کامل در گلدان کاشت و فقط جوانه بیرون بماند؟
  آیا در صورت کندن پوسته ضخیم بذر و کامل جدا کردن آن، زمان جوانه زنی تسریع نمیشود؟

 20. محمدرضا گفت:

  با سلام و خسته نباشید.بنده یک سیکاسه دو ساله دارم .موقع جوانه زدن برگها بعد از 10 روز خشک میشود .علت آن چیست؟ در ضمن برگ های زرد رنگ را باید کند یا خیر؟ لطفا مرا راهنمایی نمایید.با تشکر

 21. محققیان گفت:

  با سلام
  من روش کاشت در یخچال را انتخاب کردم می خواستم ببینم بذر باید با کوکو پیت پوشیده بشه یا روی بستر قرارگیرد در ضمن آبیاری را چه موقع انجام بدم.
  با تشکر

 22. vahid گفت:

  سلام
  ببخشید آقای حکیمی ما از روش سنباده استفاده کردیم و بذر را در بستر تا نیمه کاشتیم. ایرادی ندارد؟

  1 – در این روش جدید که فرمودید پوسته نارنجی را چگونه حذف کنیم؟

  2 – و بذر هایی که نمی خواهیم بکاریم را چه طور نگه داری کنیم؟

  تشکر

 23. Mehdi Hakimi گفت:

  سلام و تشکر از بابت نظر و لطفی که به ما دارید.
  حق کاملا با شماست. روز به روز “تجربه” چیزهای جدیدی به ما یاد میدهد و روشها عوض میشود.
  تازه ترین روش که ساده ترین آن تا تاریخ دی ماه نود و سه است و در مورد بذرهای تازه برداشت شده استفاده میکنیم. کاشت در یخچال بوده‌است.
  1- پوسته نارنجی بذرها را حذف میکنیم. پوسته کلفت بذر را کاری نداریم و سنباده نمیزنیم.
  2- در کیسه نایلونی کوکوپیت میریزیم که مرطوب است.
  3- بذرها را درون کیسه گذاشته و در یخچال خانگی در قسمت میوه آن قرار میدهیم (نه در قسمت فریزرش)
  4- چون دمای یخچال همیشه بین 2 تا نهایت 7 درجه ثابت است. مدت زمان رفع شدن نیازهای درونی و فیزیولوژیک بذر کاهش می‌یاید و ظرف 3 ماه معمولا ریشه میزند. (گاهی تا یکسال هم طول میکشد)

  مسلما در آینده اگر چیزهای تازه تری تجربه کردیم و یاد گرفتیم به این صفحه اضافه خواهدشد.
  موفق باشید.

 24. حسین گفت:

  سلام شما در برنامه تازه گون می گویید بذر را در یخچال قرار دهید اینجا می گویید باید در دمای 15 الی 30 درجه قرار دهید بالاخره بعد از اینهمه شل کن سفت کن چه کار باید بکنیم می دانید تا حالا چندتا بذر خراب کرده ام ؟! لطفا سایتتان را هم زمان با تجربیاتتان بروز کنید

 25. حجت خسروی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  میخواستم بپرسم بذرهای جدید سیکاس از چه زمانی داخل سایت قرار میگیرن
  باتشکر

 26. صاحبه گفت:

  با سلام.و خسته نباشید،یکی از مشتری های شما هستم،اما کاشت سیکاسو ،اولشو خوب.نفهمیدم،بذرو چطور دربیارم؟چطور بکارمش؟تو آب بذاریم باد کنه،روی خاک چطوری بزارم؟

 27. حجت خسروی گفت:

  با سلام خدمت جناب حکمتی.باتشکر از سایت بسیار خوبتون
  من ازهمین سایت بذر سیکاس خریداری کردم.همانطور که گفتین پوسته بذر را کامل برداشتم علاوه بر آن پوسته خود بذر راهم با چاقو خراش دادم /سپس در بستر پیتماس کشت کردم
  بذر ها حدود 3 الی 4 هفته شروع به جوانه زدن کردن تا مرحله تولید ساقه به طول 10 سانتیمتر نیز رسیدند اما ازاون مرحله به بعد شروع به خشک شدن کردند.بااینکه نور محیط و ریتم آبیاری هم منظم بود
  میخواستم بدونم به چه علت بذر ها خشک شدن

 28. نجمه گفت:

  با سلام.
  ببخشید یه سوال داشتم: بذور سخت کار چه بذرهایی هستن؟

 29. رحیم گفت:

  با سلام و خسته نباشید خواهشمند است زمان انتقال سیکاسهایی که بعد از سبز شدن توسط کاشت بذر انجام شده در داخل گلدان و یا زمین اصبی چه وقت است و چند سال طول میکشد تا به صرفه اقتصادی برسد و همچنین در زمین اصلی به چه فاصله ای باید کاشته شود
  ممنون

 30. milad گفت:

  سلام خانی هستم از نکا استان مازندران
  من میخوام سیکاس تو محیط بیرون فضای باز کار کنم میخوام بدونم سیکاس رو از چه روشی تکثیر کنم جواب میگیرم؟

 31. اعظم گفت:

  باسلام خدمت شما من حدود دوسال پیش یک سیکاس نسبتا بزرگ خریداری کردم دو ماه پیش گلدان انرا عوض کردم وگیاه برگ تازه داد ولی برگهای ان زیبا نشده اند لطفا مرا راهنمایی کنید

 32. mohsen گفت:

  من یه سیکاس ماده دارم، بعد از حدود12 سال ،امسال برای اولین بار شروع به بذر دادن کرده ، چند تا سوال داشتم:
  1- برای نگهداری بذرها روی تنه درخت باید کار خاص انجام داد. ؟
  2- قبل از اینکه بفهمم داره بذر میده ،فکر میکردم برگه، بهمین خاطر تمام برگاشو زدم، الان سیکاسم هیچ برگی نداره ،آیا این کاره من تاثیری بدی روی بذرها میذاره.؟
  3-برای داشتن نطفه ،آیا این گیاه ماده من نیاز به گرده افشانی گیاه نر داره ؟اگه داره ،چه جوری ؟
  4- بذرها رو تو چه فصلی می کنن؟ تو چه فصلی باید کاشت ؟
  5- آخرین سوالم درمورد ادامه رشد سیکاس، آیا سیکاسم دارای 2 یا 3 جوانه جدید میشه یا دوباره از وسطش یهجوانه شروع به برگ دادن میکنه ؟ و دیگه اینکه بذر دادن هر چند سال یکبار تکرار میشه ؟
  خیلی ممنون . از سایت خوبتون هم متشکرم

 33. فرشاد سلجوقی گفت:

  سلام دوستان امروز دیدم که ششمین بذرم هم جوانه زده….

 34. فرشاد سلجوقی گفت:

  سلام
  دی ماه سال گذشته بذرهای سیکاس به دستم رسید. خیلی سرم شلوغ بود و بذرها را گذاشتم ته کمد لباسام تا هر وقت که تونستم بکارمشون. ایام گذشت و شد اول اردیبهشت امسال!!!! بذرها را آوردم و طبق دستور پوست های نارنجی را که حالا خشک شده بودند و به بدنه بذر چسبیده بودند را به سختی از بدنه بذر جدا کردم. سنباده زدم و یه سینی کشت آوردم و بیست خانه اش را با کوکوپیت پر کردم. بذرها را از همان نقطه سنباده زده گذاشتم روی کوکوپیت و کمی فشار دادم تا حدودن هر بذر تا نیمه داخل بسترش فرو رفت. گذاشتمشان توی بالکن که هم آفتاب داشته باشند و هم سایه. حالا بعد از حدود یک ماه پنج تا از بذرها جوانه زده اند. درست شدن مثل اولین عکس زیر عنوان آماده سازی و کشت بذور، همین مقاله این بالا. ممنون آقای حکیمی.
  خیلی دلم میخواد بدونم که چه زمانی باید به گلدان منتقلشان کنم؟؟؟

 35. نسیبه ملاحسنی گفت:

  سلام
  میشه بفرمایید بذرها را تو چه ماهی از سال باید کاشت؟

 36. علی گفت:

  سلام و درود
  بذرهای من امروز که کنترل می کردمشون جوانه زدند بعد از 2 ماه و چند روز
  پشت پنجره قرار داده بودمشون
  قبل از کاشت چند روزی تو آب قرار دادم
  پشت پنجره غربی قرار داده بودم که فقط موقع غروب آفتاب می دیدند
  2- 3 روز یه بار آب می دادم
  فقط صبر داشته باشید
  با سوهان ساییده بودمشون طوری که لایه بیرونی کاملاً نازک شده بود
  http://www.asalemajid.ir

 37. ناصر الهی گفت:

  سلام.ممنون میشم منو راهنمایی کنید.
  من یه گلی رو یه با جایی دیدم خیلیم کوچیک بود.گلش ریز و مثل کفش دوزک بود خیلی تو سایتا گشتم ولی نفهمیدم چیه.شما میدونید؟؟

 38. رسول گفت:

  سلام
  ببخشید آیا سرما دادن به بذرها حتما لازم است و با توجه به گرم شدن هوا میشه بذرها را در یخچال گذاشت.لطفا مدت مناسب برای سرما دادن را به من بگید
  با تشکر

 39. آرمان گفت:

  آيا سيكاس زود رشد ميكند؟:)

 40. آرمان گفت:

  سلام آقاي حكيمي من پوست مقاوم بذر سيكاس رو كندم و بذر سيكاس سالم درآمد آنرا كاشتم آيا خراب ميشود؟

 41. پارساتنها گفت:

  سیکاسی دارم بالای 5 سال خیلی خوب رشد میکرد .چند روزی است برگهای استوار وصاف ایستاده اش الان بصورت بی رمق روی گلدان بزرگ افتاده وساقه را که بلند میکنی وتکان میدهی شل شده وانگار مثل دندان لق میخواهد کنده شوده خیلی حالم گرفته .توی فضای باز کنار پارکینگ نگهداری میکنیم چند شبی دمای هوا به تا 5 درجه بالای صفررسیده .آیا سرما زده شده ؟ اب زیاد دادیم ؟ گاهی اب باران هم به گلدانش هم میخورد . ایا برگهای لق شده اش میریزد ؟چه کار باید بکنم ؟لطفا مرا راهنمایی بفرمایید -پارسا تنها از آمل

 42. فرشاد سلجوقی گفت:

  آقای حکیمی چند تا سئوال:
  چطوری روی بذر شکاف ایجاد کنم؟
  شکاف کجای بذر باشه نزدیک به ته یا نوک؟
  اگر از نوک بذر را توی بستر بگذارم و هیچ شکافی درست نکنم جوانه خواهد زد؟
  می توانم روی سینی کشت نایلون بکشم و محیط مرطوبی برایش ایجاد کنم؟

  ممنون

 43. فرشاد سلجوقی گفت:

  سلام
  آقا ممنون، بذرهای من رسیدند. امیدوارم که اگه کاری برام پیش نیاد از فردا شروع به کاشت کنم.

 44. شایان گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید منم دانشجوی رشته گیاه پزشکی هستم ولی خونمون اپارتمانی هستش اگه به تعدادمثلا10 عددتهیه کنیم برامون میفرستیدبازم خسته نباشید……

 45. Mehdi Hakimi گفت:

  سیکاس گیاه کند رشدی است
  معمولا سالی یکبار تا دو بار برگ جدید تولید میشود
  باید صبر داشته باشید
  انشالله سری بعد دو برگ جدید تولید خواهند کرد

 46. حسن اقایی گفت:

  سلام بذر سیکاس من جوانه هم زد ولی بعد جوانه زدن کپک زد ……الان هم به همون صورت مونده

 47. فردین کارگری گفت:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی جناب آقای حکیمی غرض از مزاحمت اینکه بذرهای سیکاسی که سال گذشته از شما خریداری نمودم همه جوانه زده اما مدت زیادیست که با یک تک برگ مونده و هیچ برگ دومی به اون اضافه نمیشه میخواستم بپرسم علت چیه ممنون از زحماتتون

 48. پدرام پاکزاد گفت:

  سلام آقای حکیمی
  من چند سوال داشتم که امید وارم وقتتون با پاسخ دادن به این سوالات گرفته نشه.
  گیاه های چند ساله شروع به بذر دادن میکنن و دفعات اول چند بذر میدن
  نسبت گیاه های نر سیکاس بیشتر هست یا نسبت ماده ها و حدودا به چه نسبت
  پاجوش توی تکثیر مهم تر هست یا قلمه یا بذر و روی قیمت آنها چقدر تاثیر داره و بازار کدام یک بیشتر هست؟
  پاجوش روی جنسیت این گیاه تاثیر دارد؟ یعنی باعث میشه که مثلا گیاه نر پاجوش های ماده بده یا برعکس؟
  من در تهران زندگی میکنم و دارویی که مانع رشد قارچ ها میشه رو نمیشناسم اگه اسمش رو بگید ممنون میشم.
  اگه امکان داره قیمت هر دانه سیکاس تحویل در تهران را هم بهم بگید.

 49. میلاد گفت:

  سلام اقای حکیمی
  امروز چهار تا ازتون بذر سیکاس خریدم اینا رو سمباده زدم بغلشونو بعد کاشتم.
  قسمت سمباده پایین و قسمت پشتیش یه مقدار خیلی کم بیرون از خاک .خوبه ؟

 50. neda گفت:

  سیکاس در مناطق سرد و کوهستانی هم رشد میکند؟ریشه ی ان عمقی است یا سطحی؟

 51. محمد گفت:

  سلام
  من از شما 5 عدد سکاس گرفتم که نوک برخی از اونها حالت کپک زدگی پیدا کرده بود! به صورت دستی این کپک ها رو پاک کردم
  دوتا از اونها رو پوست گرفتم و سه تا رو با سنباده خراش دادم …
  ولی حالا برخی از اونهایی که خراش دادم دوباره شروع کردن به کپک زدن….
  چی کار باید بکنم؟
  ممنون

 52. ناشناس گفت:

  گل خوبی بود

 53. hosein گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت بسیار خوبتون.میخواستم بیبینم نهال سیکاس در بوشهر در دمای 45 درجه و گاهی تا 48-50 درجه هم میمونه؟

 54. حجت شعبانی گفت:

  سلام جناب حکیمی

  من یک سیکاس قدیمی داخل باغچه دارم که بزرگ شده ( هم تنه هم ارتفاع )

  دو سه سال اخیر به حدی پا جوش میزنه که دیگه رسیدگی به اون برام سخت شده

  امسال چند پا جوش رو به گلدان زدم و بعد باز کردن خاک دور تنه متوجه شدم سال اینده پیاز های غیر قابل شمارشی مواجه میشم

  خواستم بدونم خود تنه قیمت بالایی داره ؟ و ایا خریدارش هست ؟

  برگ ها به حدی بزرگ شده که در باغچه مزاحم باقی گیاهان هست

 55. راحله گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من دو روز پیش سفارش بذر را کردم حالا که میخونم میبینم باید صبر عیوب داشته باشیم تا نظاره گر رشد بذر باشیم
  فقط یه سوال دیگه هم دارم ممنون میشم راهنماییم کنید :
  من به هیچ عنوان باغچه ندارم خونم اپارتمانیه شرق کشور زندگی میکینم اب و هوای گرمی داریم میخواستم بدونم تو گلدون میشه بذر رو بکارم ؟؟بعد که بزرگ تر شد یه جای دیگه تو یک گلدان بزرگتر منتقل کنم ؟/در ضمن روزانه 3 ساعت بیشتر خونم افتاب نداره

 56. مینا گفت:

  سالام آقای حکیمی . اللرییز آغریماسین آماریلیس و لیلیوم و سیکاس دنه لری الیمه چاتددی ساغ اولون اوغورلار

 57. محسن گفت:

  درود بر شما…
  ‎بذرها همین امروز به دستم رسید… از زحمات شما بسیار متشکرم…
  ‎همین جا برای دوستانی که قصد کاشت این بذرها را دارند طلب صبر و آرامش و استمرار در کوشش دارم…
  ‎چون بذری که سال قبل دریافت کردم پس از ۱۲ ماه برگ داد… پس دوستان بدانند وقتی اینجا درج می شود که برای دور انداختن بذرهای جوانه نزده عجله نکنید، این گفته را کاملا جدی بگیرند…
  ‎می گویند Cycas revoluta در ۱۵ تا ۲۰ سالگی به بلوغ می رسد و بذر تولید می کند… امیدوارم بتوانم از تهران به مقصد رشت فرار کرده و گیاهان حاصل از این بذرها را در خاک باغچه بکارم… و تا ۴۰-۴۵ سالگی ام که این سیکاس ها بالغ می شوند زنده بمانم و بذردهی آن ها را نظاره گر باشم…

 58. امید گفت:

  سلام -بذرسیکاس برای امسال دارید. سدروس وسوزنی برگان مانند نویل آبی چطور؟ قیمتها با هزینه ارسال به مشهد چنده؟

 59. علی گفت:

  با سلام
  بنده یه سیکاس تقریبا نیم متری دارم
  میخوام که راهنماییم کنید چطور به بهترین شکل ازش نگهداری کنم (توی چه شرایطی)
  مثلا:
  ساقه اش تا کجا توی خاک باشه؟
  جاش باران گیر باشه یا نباشه؟
  دمای محیط چقدر باشه؟
  اگه برگی زرد شد چیکار کنم؟
  و هر چیزی که میتونید راهمناییم کنید
  متشکر از لطفتون و سایت خوبتون

 60. ابراهیم گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید میخواستم ببینم کی بذر سیکاس براش فروش عرضه میکنید؟

 61. توجه : دیکته صحیح اصطلاح علمی استراتیفیه کردن بذور بصورت Stratification می باشد.

 62. با سلام و عرض خسته نباشید به استحضار میرسانم :برای تسهیل در امرخروج جوانه از بذور دارای پوسته بیرونی سخت مثل گرد وهلو وآلو وزردالو و…وسیکاس و…باید آنهارا برای مدتی در حدود سه ماه در زیر لایه ای از ماسه نرم ومرطوب بارتفاع 5-10 سانتیمتر خوابانید (دفن کرد) ودرهوای سرد محیط بیرون قرار داد (از اول آذر تااول اسفند) و در صورت کاهش رطوبت در ماسه باید به آن مختصری آب افزود وآب نباید بصورت سفره ای در زیر بذرها باقی بماند وهفته ای یک بار باید وضع موجود بذور مدفون شده در زیر ماسه نرم مرطوب را مورد مشاهده وکنترل قرار داد وبهتر است این طریقه را در چند وضع متفاوت از لحاظ استفاده از بذور تازه تولید شده وامساله یا پارساله وعمق دفن بذور ومیزان رطوبت ومکان قرار دادن از لحاظ تاثیر باد وباران وآفتاب ونور ویا پوشاندن با پلاستیک وهوا دادن بموقع ویاخیساندن بذور بمدت 48 ساعت در آب نیم گرم قبل از قرار دادن در ماسه ویا ایجاد درز وشکاف باریک در قشر پوسته بذور از ابتدا برای تسهیل نفوذوتاثیر رطوبت به درون بذرها برای زودتر جوانه زدن انجام دهید و مشخصات هر جعبه یا ترین یا ظرف دفن بذور در ماسه را ومشاهدات خود وپیشرفت کار واثر گذشت زمان را روی آنها یاد داشت کرد تا بتوان نتیجه بهتر را انتخاب یا گزینش نمود به این گونه اعمال در جهت تسهیل جوانه زنی بذر ها ، اسراتیفیه کردن بذور Stratifcation می گویند .گرگان محمد علی فرزاد

 63. حيدر معصومي ريسه گفت:

  با سلام جناب آقاي حكيمي لطفا به محض اينكه بذور سيكاس به دستتان رسيد از طريق ايميل حقير را مطلع كنيد با سپاس از شما-حيدر معصومي ريسه

 64. حجت گفت:

  سلام آیا درحال حاضر بذر گیاه سیکاس موجود می باشد

 65. hamideh گفت:

  salam,
  man chand vaght pish az shoma bazr e sikas kharidam vali nemidoonestam bayad poostesh ro joda konim va ba poost kashtamesh aya omidi hast ke gavaneh bezane? hodoode 3 mah mishe kashtamesh.
  mamnoon.

 66. مهران. گفت:

  بذر سیکاس که روی سیکاس بالغ به وجود می اید از اول نارنجی است

 67. سهیل گفت:

  سلام ببخشید سوال من مربط به سیکاس نمیشه اگه امکان داره جواب بدین لطفا
  من 1 نهال کوچک افرا قرمز خریدم ولی نمیدونم کجا و چجوری باید ازش نگهداری کنم
  1 نفر میگه ذاخل منزل پشت پنجره یکی میگخ نور زیاد یکی میگه سایه لطفا اگه امکانش هست راهنمایی کنید

 68. امین گفت:

  آقای حکیمی سلام
  من هم از شما بذر سیکاس خریدم و هم از جای دیگه ولی بعد از حدود 2 ماه که پوسته ها ترک خوردند کنجکاو شدم که زیر بذر رو هم نگاه کنم ولی با کمال تعجب دیدم که از زیر سوراخ هستند درست مثل کرم خوردگی این چه دلیلی میتونه داشته باشه در ضمن اگه لازم باشه میتونم عکس هم براتون بفرستم…

 69. محمد گفت:

  سلام
  از سایت زیبا ومفیدتون کمال تشکر رو دارم
  میخواستم بدونم که این بذر رو در گلدان هم میتوان کاشت با چه ابعادی؟ و ایا میتوان در اپارتمان نگهداری کرد؟

 70. داود گفت:

  سلام باتشکر از شما
  خواهشمندم در مورد نگهداری وتغذیه سیکاس برای رشد بهتر(البته بعد شش ماه) توضیحاتی را بفرمایید.

 71. رضا گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من تعدادی بذر آماده کاشت از شما تهیه کرده ام می خواهم بدانم:
  مدت زمانی که می توان بذرهای آماده (بذر پوست کنده شده) سیکاس را نگه داشت (قبل از کاشت) چه مدت می باشد. یعنی تا چه زمان می توان بذر را نگه داشت که جوانه آن از بین نرود.
  ممنون

 72. amirmorteza گفت:

  باسلام وخسته نباشید لطفا راهنمایی کنید برای خرید نشایی سیکاس از شما وقیمت نشای ان

 73. الهام گفت:

  با سلام و تشكر از سايت خوب و مفيد شما. ما به تازگي يه گلخونه كوچيك راه اندازي كرديم خيلي دوست دارم بتونم خودم گلهامو پرورش بدم اما نه وقتشو دارم نه تجربشو نه فضاي مناسبشو. امكان خريد بذرهاي تازه جوانه زده وجود داره؟ يعني بذرهائي كه آماده انتقال به گلدانهاي بزرگتر هستند. اگر اينطوره آيا امكان خريد بذرهاي مشابه هم وجود داره؟ در اينصورت قيمتها چه فرقي مي كنن؟

 74. نیما گفت:

  در شهسوار زندگی میکنم چند ی ازتهران به ا ینجا مهاجرت کردم .علاقه خاصی به سیکاس دارم . سال پیش چند گیاه یک ساله گرفتم تصمیم دارم امسال مبادرت کاشت بذر از شما جهت تهیه بذر کاشت در زمان مناسب از شما کمک بگیرم .لطفا برای تهیه بذر ونحوه کاشت خاک مناسب این گیاه راهنمایی لازم بنمایید .متشکرم.

 75. Mehdi Hakimi گفت:

  بله حتی یک عدد در خدمتیم
  زمان جوانه زنی بین سه ماه تا یک سال است و شاید بیشتر

 76. Mehdi Hakimi گفت:

  همانطور که مطالب بالا اشاره شده گاهی تا یک سال طول میکشد

 77. احد جوکار گفت:

  با سلام خسته نباشی /خرید نهال سیکاس خیلی کو چک می خواستم ببینم در جنوب کشور مثل شیراز ببینم چه چه طوری رشد می کنددر جنوب منطقه گرم سا ز گاری دارد

 78. Mehdi Hakimi گفت:

  بله. حتی یک عدد را هم میفرستیم

 79. کامبیز گفت:

  سلام . ضمن تشکر از سایت خوبتون .می خواستم بپرسم آیا امکان خرید محدود بذرسیکاس (حدود 10 تا 15 عدد)وارسال آن به شهرستان برایتان مقدور می باشد؟در صورت مثبت بودن پاسخ درخصوص نحوه خرید من را راهنمایی لازم بفرمایید.

 80. کامبیز گفت:

  سلام.ضمن تشکر وعرض خسته نباشید.در خصوص فروش بذر سیکاس آیا فروش در حد کم (حدود 10تا 15 بذر ) برای شما وجود دارد؟ضمنا مدت زمان لازم برای سبز شدن بذر ها چه مدت می باشد؟

 81. کامبیز گفت:

  سلام . با تشکر از سایت خوبتون.چه مدت پس از کاشت بذر سیکاس ریشه ها و اولین برگهای گیاه ظاهر می شوند؟

 82. Mehdi Hakimi گفت:

  زمان جوانه زنی حداقل سه ماه تا یک سال متغیر است
  سنباده زنی نتایج موثری نشان میدهد
  افزایش رطوبت هم خوب است

 83. اسماعیل گفت:

  باسلام وخسته نباشی بر جناب آقای حکیمی
  می خواستم بدانم چه زمان طول میکشد تا بذر جوانه بزند؟
  آیا در صورت سنباده زدن پوسته بذرها زمان جوانه زدن کمتر میشود؟
  اگر روی بستر خاک را به نایلون بپوشانیم جهت بالا بردن رطوبت بازم تاثیری دارد؟

 84. Mehdi Hakimi گفت:

  ممنون از تذکر شما. باید عرض کنم که خب آموخته‌ها و تجربه‌های ما در حال بهینه شدن است و تجربیات سال گذشته و تحقیق روی روشهای کاشت خارجیها نشان میدهد که خراش دادن پوسته بذر روی جذب آب توسط بذر کاملا موثر است ولی ممکن است روی بالغ شدن جنین زیاد موثر نباشد. و بالاخره سپری شدن زمان برای بالغ شدن رویان – جنین بذر لازم است. حال زخمی کردن پوسته بذر کاملا به سلیقه باغبان ربط دارد. اگر از بیماریهای قارچی مطمئن است که بذورش دچار آلودگی قارچی نخواهندشد بذرها را شکاف خواهدداد یا سنباده خواهد زد و اگر مطمئن نیست که آیا بسترش ممکن است آلوده به بیماریها بشود. به پوسته دست نمیزند. میخواهم عرض کنم که تصمیم گیری را به عهده باغبان میگذاریم. ولی خراش دادن به صورت تجربی زمان جوانه‌زنی را جلو میاندازد.

 85. فرزاد گفت:

  جناب آقای حکیمی
  باسلام
  سال قبل تاکید داشتیدکه بایستی با سنباده زبری روی پوسته سخت بذر را خراش داد تارطوبت به آسانی جهت جوانی زنی بذر نفوذ نماید. آیا تنها کندن پوسته نارنجی ونرم آن کافی است چون اینجور که بنظر می رسد کماکان پوسته سخت آن سالم باقی می ماند.باتشکر از پاسخ شما

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *