مشاوره رایگان گل و گیاه آپارتمانی | 20 سوال متداول

نوامبر 28th, 2009 | اطلاعات و لوازم جانبی باغبانی


<yoastmark class=

پاسخ به سوالات گل و گیاه 

گلستان علی، مشاوره رایگان گل و گیاه را به صورت کاملا تخصصی برای شما فراهم نموده است. در این مقاله سعی کرده ایم، تعدادی از سوالات مشتریان گرانقدر را پاسخ دهیم. در صورتی که در مورد گیاهان آپارتمانی سوال دیگری دارید، می‌توانید در قسمت نظر سنجی سوالات خودتان را مطرح کنید. 


سوال: چرا برگهای گیاهان آپارتمانی حالت شادابی خود را از دست می‌دهند؟

جواب: یکی از عواملی که باعث می‌شود گیاه آپارتمانی حالت شادابی  خود را از دست بدهد، نور شدید است. حمله کنه قرمز نیز این نشانه‌ها را بروز می‌‌دهد. کثیف بودن برگها و اختلال در فتوسنتز نیز می تواند عامل دیگری برای این عارضه باشد.

سوال: نوک و حاشیه برگها قهوه‌ای و خشک می شوند، علت چیست؟

جواب: اگر حاشیه برگ‌ها سبز و فقط نوک آنها قهوه ای و خشک شده است، هوای خشک و یا صدمه‌های مکانیکی می‌تواند عامل آن باشد. اما اگر حاشیه‌ها نیز زرد و قهوه‌ای رنگ شده‌اند، عوامل زیادی مانند افراط و تفریط (بیش بود و کمبود) در آبیاری زیاد و یا کم بودن نور و درجه حرارت عامل آن هستند.

سوال: برگها پژمرده شده و آویزان هستند، علت چیست؟

جواب: افراط و تفریط در آبیاری و یا با تلاقی شده و مساعد نبودن وضع زهکش می تواند عامل این امر باشد. همچنین  نور و حرارت زیاد، آفات و همچنین فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان می‌تواند عامل این نارسایی باشد.

سوال: برگها در گیاه جوان شروع به ریزش کرده‌اند، علت  چیست؟

جواب: عوامل متعددی در گیاه آپارتمانی باعث ریزش برگ می‌گردند. گیاه جوانی که گلدان آن به تازگی تعویض شده‌است، ریزش برگها در بعضی مواقع طبیعی است. اصولا شوک وارده به هر علت مانند جا به جا شدن گیاهان حساس مانند گل کاغذی از محلی به محل دیگر یا از درجه حرارت و شرایط نوری خاص به حرارت و نور شدید دیگر می تواند باعث این عارضه باشد.

سوال: برگهای پایینی خشک شده و می‌ریزند، علت چیست؟

جواب: نور بسیار کم، درجه حرارت بالا و خشکی دیدن ممتد گیاه، باعث خشک شدن و ریختن برگ های پایینی گیاهان آپارتمانی می‌شوند.

سوال: چرا برگهای بالایی زرد می شوند اما سقوط نمی‌کنند؟

جواب: در پاسخ به سوال چرا برگ‌ها زرد می شوند، اما سقوط نمی‌کنند، می‎‌توان گفت مربوط به آبیاری با آب سنگین و یا استفاده از خاکهایی است که کلسیم آنها زیاد است.

سوال: چرا لکه‌هایی با اشکال مختلف روی برگها مشاهده می گردند؟

جواب: اگر لکه‌ها موجدار و قهوه‌ای هستند، مربوط به کمبود در آبیاری است. چنانچه لکه‌ها نرم و قهوه‌ای تیره هستند، نتیجه پر آبی است. آبیاری با آب خیلی سرد، نور خیلی شدید، قرار گرفتن برگ در معرض گازها و ابتلاء به بیماریها و آفات، لکه‌هایی سفید رنگ را باعث می‌گردند. جویده شدن برگها و مشاهده پودرهای سفید و خاکستری روی برگ به علت حمله قارچها و آفات است.

سوال: برگها می‌پیچند و می‌ریزند، علت چیست؟

جواب: دلیل اینکه برگ ها می‌‌پیچند و می‌ریزند، مربوط به افراط در آبیاری و پایین بودن بیش از حد درجه حرارت است.

سوال: چرا برگها ناگهانی ریزش می کنند؟

جواب: تغییر ناگهانی در درجه حرارت، شدت نور، عدم آبیاری و خشکی دیدن گیاه و همچنین صدمه دیدن ناگهانی و فوری ریشه باعث ریزش ناگهانی برگ ها می‌شود.

سوال: چرا برگهای گیاهان آپارتمانی زرد شده و می‌ریزند؟

جواب: اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند، که روندی کاملا طبیعی است. (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد، مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل می شوند. و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش می‌کنند. برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگهای کهنه، می‌بایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد. آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت). اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا می شوند، احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است.

سوال: چرا برگهای جوانه انتهایی کوچک مانده و رنگ پریده هستند؟

جواب: در گیاهان آپارتمانی برگ های کوچک و رنگ پریده، در اوایل بهار و اواخر زمستان با گرم شدن هوا و مرطوب بودن زیاد از حد کمپوست ظاهر می‌شوند. گیاه را به محل پر نور تر منتقل و آبیاری را کمتر کنید. اگر در فواصل رشد نیز این نشانه‌ها برطرف نشدند، کمبود مواد غذایی و نور می‌‌توانند این عارضه را سبب شوند. 

سوال: چرا در گیاهان آپارتمانی گلها تشکیل نمی‌شوند؟

جواب: اگر گیاه بالغ شده و فصل گلدهی فرا رسیده اما گل ها تشکیل نمی‌شوند، کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعات نورگیری، افراط در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)، هوای خشک، حمله تریپس‌ها و یا فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان می‌تواند از عوامل این عارضه باشد.

سوال: گلها فوراً پژمرده می‌شوند، علت چیست؟

جواب: کم آبی، هوای خشک، کمبود در میزان نور، و بالا بودن درجه حرارت از عوامل پژمرده شدن گلها هستند.

سوال: چرا برگها سوراخ شده‌اند؟

جواب: عوامل فیزیکی مانند مالش به دست یا در معرض رفت و آمد بودن، یا حمله آفاتی مانند حلزونها و لاروهای پروانه‌ها و سوسکها و … می‌توانند از عوامل سوراخ شدن برگ ها باشند.

سوال: لکه‌های سفید روی سطح خارجی گلدان مشاهده می‌شود، علت چیست؟

جواب: لکه های سفید روی سطح خارجی گلدان، نشان دهنده افراط در آبیاری یا آبیاری با آب سنگین کلسیم دار (همانند آب شرب اردبیل) است. آبیاری با آب سنگین کلسیم دار ممکن است به مذاق بسیاری از گیاهان خوش نیاید.

سوال: رشد گیاه متوقف یا کند شده‌است، علت چیست؟

جواب: در فصل زمستان برای اکثر گیاهان آپارتمانی این توقف یا کندی رشد عادی است. چرا که در زمستان دمای شبانه خانه‌ها ممکن است حتی از دمای روزانه خانه گرم‌تر باشد. این دما باعث می‌شود که گیاهانی که مقدار  انرژی که در هنگام روز و با فتوسنتز به دست می‌آورند، را شب هنگام با تنفس و تعرق از دست بدهند. در نهایت انرژی مازادی برای تولید سلول‌های جدید باقی نمی‌ماند. در حالی که در طبیعت همیشه دمای شبانه از دمای روزانه چند درجه‌ای کمتر است. این اختلاف دما به گیاه اجازه می‌دهد که انرژی مازاد را صرف رشد کند.
اما در تابستان کمبود رشد می‌تواند علامت کمبود در نور و مواد غذایی یا افراط در آبیاری باشد. اگر کلیه این شرایط نرمال باشد، به احتمال قوی زمان تعویض گلدان فرا رسیده‌ است. برای اطلاع  بیشتر در این زمینه و مشاوره رایگان گل و گیاه می توانید در قسمت نظر سنجی سوالات خودتان را بپرسید.

سوال: به چه دلیل غنچه‌ها سقوط می کنند؟

جواب: عواملی که سبب ریزش برگها می‌شوند، در سقوط غنچه‌ها نیز موثرند. اما خشکی هوا، کمبود نور، انتقال گلدان از محلی به محل دیگر (در موارد مانند گیاه کاملیا)، و حمله شته‌ها یا آفات دیگر به غنچه‌ها ممکن است عامل این عارضه باشند.

سوال: چرا برگهای ابلق (دو رنگ) به رنگ سبز تبدیل شده‌اند؟

جواب: در پاسخ به سوال “چرا برگ های ابلق به رنگ سبز تبدیل شده اند” می توان گفت که کمبود نور در این عارضه نقش اصلی را بازی می کند. گلدان را به محلی پر نور تر منتقل کنید.

سوال: برگها و ساقه‌ها می‌پوسند، علت  چیست؟

جواب: اصولاً عامل اصلی برای پوسیدگی، امراض قارچی و باکتریایی است. گیاهان آپارتمانی  در صورت ضعیف بودن گیاه و مهیا نبودن شرایط مساعد گیاه به آنها مبتلا می‌گردد. علاوه بر آن افراط در آبیاری زمستانه و ماندن قطرات آب روی برگها در شب نیز از عوامل این عارضه ذکر شده‌است.

سوال: چرا لکه‌های سبز روی سطح خارجی گلدان مشاهده می شود؟

جواب: رطوبت بالای محیط، افراط در آبیاری و بسته بودن سوراخ خروجی گلدان باعث ظهور لکه های سبز روی سطح خارجی گلدان می شوند. 

سخن آخر

در این مقاله سعی شد به تمامی سوالات شما مشتریان گرانقدر در زمینه نگهداری گیاهان آپارتمانی  پاسخ داده شود. برای مشاوره رایگان گل و گیاه به صورت تخصصی می‌توانید با گلستان علی در ارتباط باشید. گلستان علی همواره آماده مشاوره رایگان گل و گیاه برای شما عزیزان می‌باشد.

منبع: کتاب گلکاری / مهندس اسماعیل پیش بین / نشر آییژ / 1386


تکثیر شفلرا مهندس بهادری
علت گل ندادن محبوبه شب
رشد سریع فیکوس
علت اب ریختن از برگ بابا ادم
علت شل شدن برگ دیفن باخیا
علت شل شدن برگهای پتوس
علت خم شدن ساقه گل فردوس
اموزش قلمه زدن گل قاشقی مهندس بهادری
علت دیر باز شدن برگ اریکا
علت برگ ندادن نخل ماداگاسکار

علت بی حال شدن برگ آگلونما
علت پاره شدن برگ درخت موز
احیای کاج خشک شده
علت رشد نکردن گل سوسن عنکبوتی
درمان آویزان شدن برگ فیکوس
گلخانه کوچک من مهندس بهادری
علت خم شدن برگ بابا ادم
علت شل شدن برگ آرالیا
علت برگ ندادن بابا ادم
چگونه از گل فیکوس نگهداری کنیم

طرز نگهداری گل ناز نازی
احیای دیفن باخیا
علت ریزش برگ فیکوس مینیاتوری
نگهداری گل آکوبا رشته ای
جلوگیری از ریزش پامپاس
اصطلاحا به زمانی که یکی از گیاهان محبوب را در داخل فر درست می کنند گفته می شود
علت پژمرده شدن حسن یوسف
شفلرا رشد نمیکنه

ایا گل فردوس در اب ریشه میزند
پرپشت شدن گیاه شفلرا
چرا گل گندمی بچه نمیده
علت کوچک شدن برگ دیفن باخیا
علت رشد نکردن گل شویدی
نجات دادن نخل ماداگاسکار
علت شل شدن برگ دیفن کاملیا
کرم شب بیومکس
نگهداری پامپاس خشک در خانه
چرا نخل ماداگاسکار برگ نمیده

کاج مطبق خشک شده چیکار کنم
علت گندیدن قلمه در اب
جواب سوال کشاورزی زمین خود را به نسبتهای زیر
چرا گلهای انار زینتی میریزد
گیره پتوس از کجا بخریم
بیحال شدن برگ بابا ادم
علت گل ندادن پیچ گلیسین
قلمه شمعدانی درچه آبی زودتر ریشه میکند
چرا برگ انجیری برگ جدید نمیده

برچسب: , , , , , , , , ,

427 دیدگاه

 1. mehdi گفت:

  دلیل سیاه شدن قلمه های رز و نسترن در گل خانه؟

 2. هما گفت:

  البته یک مورد دیگه کاج های من از نوع کاج تهران بوده و ساکن تهران هستم با تشکر

 3. هما گفت:

  سلام
  دو تا کاج سوزنی معمولی دارم که حدود 7 ال 8 سال خریدم و خیلی برام با ارزشند و توی گلدان های مجزا در پشت بام منزل نگهداری می کردم از نظر آب دهی مراقب هستم حدود دو سال است که رشد گیاه کم شده سفیدک های طولی روی برگها مشاهده می شود در بهار پر از مورچه میشد که یکبار یک پودر سفید رنگ از فروشگاه های کشاورزی تهیه کردم و دور گلدان طوری که خاک آلوده نشود ریختم مورچه ها از بین رفتن ولی سفیدکهایی که روی برگ ها هستند آزار دهنده اند و وقتی با ناخون از روی برگها پا میکنم برگهای زیر زرد یا قهوه ای شده اند و مرطوب می شوند چه روشی توصیه میکنید تا مشکل درختانم حل شوند به تازگی هر دو را در یک گلدان بسیار بزرگ کنار هم کاشته ام که یکی از آنها سفیدک بیشتری دارد. می شود سریع پاسخ بدهید؟ با سپاس

 4. احمد گفت:

  سلام به شمادوست داران طبیعت لطف کنیدفصل قلمه دیفن باخیا راوبهترین فصل کدام فصل است باتشکرفراوان به شماعزیزان.

 5. ارشام گفت:

  من یک گل دیفن دارم که تازگی ساقش ابکی شد والان از ساقش یک تیکه نازک مونده ومیترسم هر لحظه گلم بشکنه اخه تازم دو تا غنچه داده بود نمی دونم چرا اینطوری شده میشه کمکم کنید یا روشی که برقیه گلم نجات بدم ازتون ممنونم

 6. kobd گفت:

  سلام میشه از کود کریستالونصورتی برای گلدهی تمام گلها استفاده کرد مثلا گل گوشواره؟متشکرم

 7. Mehdi Hakimi گفت:

  چسب پیوند برای همین کار است
  ولی در مورد شمعدانی معمولا لازم نیست
  تمییز بودن وسیله برش خیلی مهم است

 8. Mehdi Hakimi گفت:

  برای مبارزه با حشرات باید آنها را خوب شناسایی کنید
  برای کاکتوسها از کودهای آلی غنی شده با منشاء حیوانی و پاک شده و استرلیزه استفاده کنید مانند ورمی کومپوست
  برای بامبو هم مانند هر گیاه دیگری کود لازمه از انواع کامل استفاده کنید بهتره

 9. Mehdi Hakimi گفت:

  مگس سفید آفت خیلی سختی برای این گیاه هست

 10. Mehdi Hakimi گفت:

  با بذر تکثیر میشه
  نور کافی موجب رشد بهتری میشه

 11. Mehdi Hakimi گفت:

  ممنون از لطف شما.
  علت همانجا است که پوسیدگی آنجاست
  باید خوب محل را کاوش کنید

 12. Mehdi Hakimi گفت:

  با تشکر از تماس شما ولی مطالب مطروحه متاسفانه در حیطه فعالیت ما نیست

 13. Mehdi Hakimi گفت:

  باد و خورشید موجب خشک شدن بستر و کاهش فعل و انفعالات قارچها و باکتریهای تجزیه کننده و مفید میشوند

 14. Mehdi Hakimi گفت:

  مبارزه با آفات و بهینه سازی محل زندگی گیاه

 15. Mehdi Hakimi گفت:

  در فصلهای مختلف فرق میکنه ولی اصولا یک بار آبیاری در هفته برای حسن یوسف خیلی کم به نظرم میرسه

 16. Mehdi Hakimi گفت:

  بستگی به غلظت مواد به کار رفته در کود شما دارد. همان توصیه روی کود را رعایت فرمایید

 17. Mehdi Hakimi گفت:

  گلدهی به نژاد گیاه هم ربط داره و ممکنه گیاه شما از نژادهای کم گل باشه
  به گیاه وقت بدهید انشالله بهار گل میدهد

 18. امیر گفت:

  با سلام
  من یک گلدان شمعدانی دارم که شاخ و برگهاش بسیار شاداب هست و از خاک و کود مناسبی برخورداره پشت پنجره گذاشتم که از صبح تا ظهر افتاب میخوره اما گل نمیده.در ضمن هروقت خاک گلدون خشک میشه بهش اب میدم (هر 3یا4روز یکبار) میخواستم بدونم چکار باید بکنم که گل بده؟
  با تشکر

 19. banafshe گفت:

  sala,.man panj shakhe giyah bambo dar ab negahdari mikonam.ghtrei ke kharidam dasturash har dah ruz yekbar yek ghatre baraye har shakhe ast,ama jaei khandam ke bishtar lazem darad.lotfan darmord dastur ghatre dadan man ra rahnamaei konad.mer30

 20. NASER گفت:

  سلام گل حسن یوسف دارم دو روزه برگاش شل وبی رنگ شدن.هفته ای یکبار آب میدم و آفتاب زیادی بهش نمیگیره

  ممنون راهنماییم کنین

 21. نیلوفر فتح اللهی گفت:

  سلام خسته نباشید روش نگهداری بنت قنسول را میخواستم بهم بگید.من سه ماه هست که این گیاه روخریدم وتمام برگهای آن ریخت وفقط چندتا برگ ریز آن مانده .من آن را داخل خانه نگه میدارم وهفته ای یکبار آن راآبیاری میکنم

 22. علی گفت:

  سلام
  بنجامین من یک سری مگس های ریز گذاشته و برگ هایش داره میریزه چیکار کنم؟

 23. مینا گفت:

  سلام من یک کاج مطبق دارم که تازگیاطبقه ی پنجمش میخوادرشدکنه ولی همون طبقش زردشده ویه حالت شیره ای پیداکرده وسفت شده علت چی میتونه باشه؟

 24. فاطمه گفت:

  چرا برای تهیه ی کود گیاهی باید جایی را انتخاب کنیم که کود گیاهی از باد و خورشید در امان باشد؟<acronym

 25. asal گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من نزدیک یه سال و نیمه یه گل سیکاس دارم که رشد نمیکنه تازگی هم برگاش زرد میشن .
  گلدونشو عوض کردم و به تازگی خاکش رو هم دوباره عوض کردم و فقط خاک برگ خارجی ریختم دورش .
  جاش هم نور گیره. دیگه نمیدونم چیکار کنم براش .
  یه پرتقال هم دارم که برگهاش رنگ پریده شده از چی میتونه باشه ؟
  اگه ممکنه کمکم کنید !
  پیشاپیش ازتون تشکر میکنم .

 26. علی گفت:

  سلام
  خسته نباشید.من جند تا سوال از خدمت جنابعالی داشتم
  1-من مقداری بذرخیار در گلخانه کاشته ام.دور ابیاری بایستی چند روزه باشد؟
  2- برای تسریع در جوانه زنی چه کنم؟

  3-ایا بومادران و شاطره خاصیت افت کشی دارند(برای یک پژوهش سوال گرفتم) لطفا اگه مطلبی در این زمینه دارید راهنماییم کنید.ممنون

 27. رضا گفت:

  سلام
  من دیدم بالای یکی از ساقه های شمعدانیم داره سیاه میشه فهمیدم از همون نوع قارچی هست که کل شمعدانی را سیاه می کنه سریع اون قسمت را بریدم کمی از پایین تر بریدم تا از اون قسمت های سیاه هیچی باقی نماند اما الآن دو روز گذشته اون قسمت کمی سیاه شده و سفت آیا زمانی که ساقه ای را می برید باید محل بریده شده را چیزی مالید تا سیاه نشه یا نه نیاز نیست ریشه ها سالمه و از پایین سبز هست مثلا وقتی شما می خواهید قلمه بزنید محل بریدگی را که ازش قلمه را جدا کردید چیزی می مالید؟

 28. mohammad گفت:

  salam mataleb vaghean ghabele estefadeh ast
  mamnoon agar tarze kashte bazre narenj ra befarmaeed chand bar kashtam valy sabz nashodeh
  ba tashakkor

 29. Mehdi Hakimi گفت:

  اول باید مشکلش رو پیدا کنید

 30. اشتری گفت:

  سلام
  قبل از هر چیز از سایت خوبتون تشکر می کنم
  من چند تا سوال دارم که اگه پاسخ بدید بسیار از لطفتون ممنون میشم
  اول اینکه من دوتا کاکتوس پاکی سروس دارم البته خیلی جوان و چند روزی هست که رو خاک و دیواره گلدان (گلدان من از نوع شیشه ای هست) حشرات ریزی پرواز می کنن به نظر میرسه مگس سفید باشه ولی مطمن نیستم خواستم راهنمایی بفرمایید که چیکارش کنم ؟
  دوم اینکه کود برای این نوع کاکتوس نیاز هست و اگه هست چی و با چه برندی خریداری کنم ؟
  سوم اینکه آیا برای بامبویی که در آب قرار داره کود نیازه و اگه هست چه نوعی ؟
  بسیار سپاس گذارم

 31. امیر گفت:

  با سلام
  یه کورتون 2شاخه پر برگ خریدم اما برگهاش خشک شدن و ریختن و الان 4-5 تا بیشتر برگ نداره میخوام ببینم بخاطر دمای هواست که حدود 27-28 یا ابیاری 3روز 1 بار هروز هم غبار پاشی میکنم
  نور جنوبی هم میگیره غیره مستقیم
  6-7 تابرگ جدید هم داد که اوناهم خشک شدن و ریختن.
  ازتون ممنون میشم راهنماییم کنید.

 32. maryam گفت:

  سلام من تعدادی گل بامبو دارم که روی برگهای آنها لکه های سفید رنگ پیدا شده که گاهی باعث زرد شدن برگها می شود لطفا مرا راهنمایی کنید و اگر میشود به جای استفاده از مواد شیمیایی از چه موادی که داخل خانه است و راحت در دسترس است می توان استفاده کرد.

 33. مریم گفت:

  سلام
  یه هفته هستش که یه بن سای هدیه دادن به من که به دلیل جابجا کردنش خیلی شل شده بود توی خاک وبردمش چنتا گلفروشی توی اهواز که گلدونش رو عوض کردن و داخل یه گلدون عمیق گذاشتنش و دیگه ریشه هاش بیرون نیست ! اما برگاش داره زرد میشه و میریزن!:((( کذاشتمش جلوی پنجره ! خیلی هم جابجا شده طفلک! امیدی هست به زنده موندنش؟ اینجا هیچ گلفروشی بلد نبود منو کمک کنه خواهش میکنم راهنماییم کنید خیلی دوستش دارم:((

 34. مریم گفت:

  من درکت میکنم:(((

 35. Mehdi Hakimi گفت:

  متاسفانه با منطقه شما و گیاهانش آشنایی ندارم

 36. amila گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشيد
  من به تازگي گياه نخل ماداگاسكار خريداري كردم ولي پس از انتقال به خانه كم كم برگهاي پاييني زرد مي شوند ( نور و آبياري طبق گفته فروشنده مناسب است)
  در صورت امكان مرا راهنمايي كنيد و يا منبعي معرفي نماييد
  با تشكر

 37. شیما گفت:

  باسلام و تشکرازسایت خوبتون من یک بنت قنسول دارم تازگی یک حشرات خیلی ریز پرنده روش دیدم خیلی زود هم ریادمیشن چیکار کنم؟سم دیازیون هم زدم انگارتاثیری نداره بیشترروی برگها هستن و کاملا سفیداولش مثل نقاطی بیحرکت چسبیدن به برگها بعد بال درمیارن میپرن چیگار کنم؟این دومین گل بنت قنسولمه که خریدم اولیشم از پشه کوره خراب شد.

 38. آیس گفت:

  با سلام ممنون از سایت خوب و جواب های مفید شما >من گیاه بنجامینی دارم که دچار سرما زدگی شده یعنی برگ هاش زرد وجمع شدن لطفا در این زمینه کمکم کنید با تشکر

 39. esi گفت:

  سلام من یه گل قهرکن دارم تقریبا شش ماهی میشه که خریدمش ولی توی این مدت داره مستقیم می ره بالا و شاخو برگش که طولش به 30 سانت رسیده چه کار کنم کوتاه بشه و شاخو برگ هاش زیاد شه درضمن روش تکثیرش به چه شکله ؟
  با تشکر

 40. قربانعلی عیوضی گفت:

  سایت بسیار مفیدیست .سوال:ریشه گلها پوسیده واز بین میروند لطفا علت ان وراه چاره آنرا بیان فرمایید

 41. Mehdi Hakimi گفت:

  پنتیا چی هست؟
  آفت پنبه مانند مورد نظر احتمالا شپشک آردآلود است
  با سموم ضدآفات مکنده – انواع مختلفی در بازار هست باید سمپاشی کنید

 42. فاطمه گفت:

  سلام
  من در محل كارم يه گلدان شفلر داشتم كه خيلي خوب رشد ميكرد و برگهاي زيادي داشت و در عرض تقريبا دوماه تمام برگهاي اون از ساق كنده ميشن و ميريزن.
  خواهشا كمكم كنيد من تقريبا اين گياه رو 3ساله كه دارم و تا الان اينطوري نشده بود.
  پيشاپيش كمال تشكر رو دارم.

 43. reza گفت:

  سلام
  من یک بن سای خریداری کردم اما از همون روز اول برگهاش شروع به زرد شدن کرده.یک سری گلهای ریز سفید هم داره.می خواستم بدونم باید چکار کنم.
  با تشکر از لطف شما

 44. آصفه گفت:

  سلام
  من یک گل رازقی دارم که روی برگهاش دانه های زرد رنگ دیده میشه برگهاش سبز رنگه اما انگار مصنوعیه حالت خشکی داره افتاب مستقیم نمیخوره اما بیرون تو تراسه
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  (چابهار)

 45. ناشناس گفت:

  با سلام
  من رشته گل وگیاهان زینتی مشغول به تحصیل هستم می خواستم اطل عاتی درباره گل بنت ا لقنسول از نظر دورگه ای یا هیبریدی و کشت بافت آن برایم توضیحی دهید .با تشکر از شما

 46. پوریا گفت:

  سلام . من چند ماهی است که یک حسن یوسف و یک پتنیا خریداری کرده ام . ابتدا گیان حسن یوسف من با اصطلاح سر مفاصل ساقه گیاه لکه های سفیدی زده و نهایتا پژمرده شد و از بین رفت الان همین اتفاق برای پتنیا افتاده است میشه گفت یک حجم کوچک سفید ابر مانند و نرم روی سر مفاصل ساقه ها بوجود آمده من نمیدانم اگر ممکن است جولب این سوال را زودتر ارسال فرمایید که این گیاه من از بین نرود …

 47. Mehdi Hakimi گفت:

  شصت پر؟ (چه جالب)
  آبیاری رو چک کنید در اثر جابجایی گیاهان مدتی این جوری عکس العمل نشان میدهند بهشان وقت بدهید

 48. Mehdi Hakimi گفت:

  اشکالی ندارد. میتوانید با سموم ضدعفونی خاک این حشرات رو از بین ببرید ولی لازم نیست

 49. Mehdi Hakimi گفت:

  از تیره فیکوس (فامیلهای بنجامین) مسلما به جای بنجامین میتوانند آداپته بشوند
  هر فصلی اشکالی ندارد.

 50. پارسا گفت:

  با سلام و درود به شما
  مدتی است(چند ماهی) که دو گلدان یاس رازقی خریدم (یکی شصت پر و دیگری معمولی) ، البته در آن زمان گل داشتند و بسیار سرزنده و شاداب بودند ، ولی این اواخر برگهایشان خشک میشوند و برگها بدون تغییر رنگ(زرد شدن) ، خشک می شوند و حتی این اتفاق برای برگ های جوان هم می افتد ، حتی آنهایی که خیلی کوچک هستند !
  علت چیست و چه کار باید کرد ؟

  از شما عزیزان بسیار سپاسگذارم که وقت می گذارید و به ما کمک می کنید 🙂

 51. فرانک گفت:

  سلام
  من چیز زیادی درباره گل و گیاه نمی دانم. به تازگی یک گیاه بن سای هدیه گرفته ام و هیچگونه اطلاعاتی در خصوص نگهداری از آن ندارم. البته به سایت های مختلفی مراجعه کردم و تقریباً راه نگهداری از آن را یاد گرفتم و پاسخ سؤالهایم را گرفتم. اما پاسخ یک سؤال را پیدا نکردم:
  توی زیر گلدانی گلدانم کرم های کوچک خاکستری رنگی می بینم. آیا این طبیعی است؟

 52. مهرناز گفت:

  سلام
  از سایت خوبتون خیلی ممنونم. دو تا سئوال از خدمتتون داشتم. من یک درخت بزرگ بنجامین داشتم که به دلیل اینکه سه هفته خونه نبودم متاسفانه خشک شد.گلدانش خیلی بزرگه. می خواستم یک گل جایگزینش کنم. می خواهم بدانم:
  1- چه گلی جایگزین کنم. باتوجه به اینکه نور خونه خیلی زیاد نیست.
  2- آیا این فصل برای ورود یک گل جدید به گلدان خانه ام مناسبه یا خیر؟
  قبلا از راهنماییتون بی نهایت سپاسگزارم.

 53. saedeh گفت:

  به طور دائم در معرض نور بودن، یعنی 24 ساعت در شبانه روز در روشنایی بودن می‌تواند تاثیر منفی بر رشد یا شادابی گیاه داشته باشد؟

 54. اناهید گفت:

  با سلام وخسته نباشید تمام برگهای بنجامینم ریخته آیا میشود دوباره رشد کند یا باید دور انداخت

 55. Mehdi Hakimi گفت:

  رازقی رونده خب رونده است و باید روندگی بکند
  محبوبه شب کمی عکس العملهای تندی نشان میدهد. باید قلقش را به دست بیاورید

 56. Mehdi Hakimi گفت:

  احتمالات مختلف مانند آفات و حشرات رو بررسی کنید شرایط محیطی مطلوب گیاه رو فراهم کنید و …

 57. Mehdi Hakimi گفت:

  خیلی این گیاه به رطوبت هوا علاقمنده و بهتره محل پررطوبتی براش تهیه کنید. یا حتی الامکان روی برگها اسپری کنید

 58. Mehdi Hakimi گفت:

  بهتره نمونه برگ رو به یک گیاهپزشک نشان بدهید. سموم رو از سم فروشیها باید تهیه کنید

 59. ش ت گفت:

  سلام
  گياه بنت القنسول من به شدت دچار ريزش و پيچش برگ شده است. لطفاً راهنمايي كنيد.

 60. مرسده گفت:

  با سلام . گیاه شفلرا من پشت برگهاش افت های زردی زده که وارد برگ شده و لکه های قهوهای ایجاد میکته چطور این مشکل و حل کنم؟
  سم حشره کش نفوذی چیه ؟ واز کجا تهیه کنم؟

 61. مرسده گفت:

  سلام.
  ضمن تشکر از سایت فوق العادتون سوالی داشتم
  من گل آرالیا داشتم که یکباره برگ هاش آویزان شد و کم کم خشک شد در صورتیکه آبیاری مناسب انجام می دادم .الان یکی دیگه خریدم ولی سربرگهاش داره خشک میشه.
  لطفا هر دو علت رو توضیح بدین.

 62. ش.ت گفت:

  سلام
  گیاه بنت القنسول من دچار ریزش شدید و پیچش غیر عادی برگها شده. لطفاَ راهنمایی کنید.
  متشکرم

 63. سارا گفت:

  سلام بن سایمو الان 2 ماهه دارمش یعنی از آخر شهریور، وقت خرید متوجه شته های سفیدی که کنار جوونه ها بود نشده بودم و دو سه روز بعد از خرید بردمش همون گلفروشی و سم زد و گفت چیزیش نیست. از وقتی هوا یکم سرد شد همه برگ های بزرگش ریخته ولی همش پر از برگهای کوچک بود (البته پنجره همش بسته است) چند روزه وقتی آب اسپری می کنم برگ های کوچکش هم داره می ریزه …. 🙁 تو آشپزخونه و کنار پنچره با نور شماله، یعنی با فقط با روشنایی و بدون تابش آفتاب و الان گذاشتمش روی اپن تا یکم جاش گرمتر باشه. بهتره نور کم داشته باشه و جاش گرمتر باشه یا کنار پنجره بزارمش؟ چی کارش کنم؟!

 64. مریم گفت:

  سلام
  1- من یگ گلدان محبوبه شب دارم گه قبل از شروع سرما نیز در منزل و پشت پنجره از آن نگهداری می نمودم که حتی گل داد . اما از زمان شروع سرما برگهایش شروع به زرد شدن نموده لطفا راهنمایی ام کنید
  2- گلدان یاس رازقی دارم که از شاخه های آن انگار هرز می رود و همینطور رشد می کند و دراز می شود یکبار قیچی اش کردم اما دوباره ادامه داده است لطفا راهنمایی ام کنیدکه چه باید بکنم.
  با نشکر از زحمات و راهنمایی های شما

 65. ابوالفضل حسینی گفت:

  very good

 66. مریم گفت:

  سلام من یک گلدان شمعدانی تهیه نموده ام که پر از گل بود اما بعد از چند روز گلهای آن خشک شد و همچنین یکسری از برگهایش لطفاً راهنمایی ام کنید چطور کاری کنم که گلم شادابیش برگردد
  متشکرم.

 67. Mehdi Hakimi گفت:

  نور کافی هم لازم است. دمای مناسب و کودیاری ماهانه حتما لازم است
  شرایط هوا هم ثابت باشد بهتر است. یعنی در مقابل پنجره یا باد نباشد.

 68. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشيد
  من يه بنجامين دارم كه مدتي است برگهاش شروع به ريختن كرده و تقريبا گياه پاييزي شده در ضمن برگهاي تازش وقتي در مياد بعد از مدت كوتاهي پژمرده و خشك مي شود و تقريبا سر شاخه ها بدون برگ است و فقط در قسمت پايين درخچه تعداد اندكي برگ سبز وجود دارد
  براي جان گرفتن درختچه چكار بايد انجام بدم در ضمن هفته اي سه بار آبياري و هر روز و گاها روزي 2 بار آبپاشي صورت مي گيرد
  متشكرم

 69. Mehdi Hakimi گفت:

  حتما یک جای کار ایراد دارد

 70. Mehdi Hakimi گفت:

  ممکنه از کمبود نورباشه. دمای خیلی کم. آبیاری خیلی زیاد. بیماریها و آفات مختلف. صبر کنید خاک خشک بشه و بعد آبیاری کنید

 71. Mehdi Hakimi گفت:

  در مورد وضعیت گلها لطفا عکسی چیزی بفرستید تا بتوانیم نظر بدهیم
  لیلیومهای هلندی را حنما میتوانید. بکارید ولی نرگسها را بهتر است مدتی در جای سرد بگذارید مانند تراس یا پشت بام

 72. Mehdi Hakimi گفت:

  سیاه و سوخته شدن نوک برگها معمولا در اثر کمبود رطوبت هوا. کمبود آبیاری. کمبود عناصر غذایی اتفاق می‌افته. شما باید ببینید کدام اینهاست

 73. Mehdi Hakimi گفت:

  بن‌سای‌ها هم مثل گیاهان دیگر انواع مختلفی دارند. و شرایطشان با هم فرق دارد. لطفا به کتابهای بن‌سای مراجعه فرمایید. چندین عنوان در کتاب فروشیها موجود است

 74. Mehdi Hakimi گفت:

  نه، لامپ فلورسنت: لامپهای قدیمی لوله‌ای دراز معروف به مهتابی است. نور آفتابی یا مهتابی زیاد فرقی ندارند

 75. الهه گفت:

  سلام.میخواستم بدونم که این لامپ های فلورسنت که برای رشد گیاهان توصیه میشه همون لامپ های کم مصرف خودمون هست؟و اینکه این لامپ ها مهتابی باشند با آفتابی؟

 76. m_sh گفت:

  باسلام.
  ضمن تشکر از سایت فوق العادتون سوالی داشتم
  من به تازگی گیاه بن سای خریداری کردم در مورد زمان و نحوه ی آبیاری و نور مناسب آن مرا راهنمایی کنید
  مرسی

 77. ali گفت:

  سلام
  من یه بونسای فیکوس رتوزا گرفتم
  روز اول سرحال بود ولی شب حواسم نبود گذاشتم یه جایه سرد فرداش دیدم پژمرده شده فرداشم برگاش خشک شد
  میخواستم بدونم دوباره حالش خوب میشه
  باید چطوری ابش بدم

 78. babak گفت:

  سلام
  گیاهی دارم کهنوک برگهاش سیاه میشه!
  نمیدونمبراش چیکارکنم
  مرسی

 79. Mehdi Hakimi گفت:

  قارچها ضرری ندارند. قبل از اینکه بزرگ شوند دوباره اسپور پاشی بکنند. آنها را با دستکش بکنیدو دور بیاندازید
  این دو گیاه به سرما کاملا مقاوم هستند و من ترجیح میدهم در هوای باز نگهداری شوند

 80. Mehdi Hakimi گفت:

  رز بهتره در فضای باز و زیر نور آفتاب باشه

 81. Mehdi Hakimi گفت:

  روی یکی از برگهای پتوس شما شپشک سپردار وجود دارد
  روی برگهای قاشقی ممکن است بیماری قارچی یا ناهنجاریهای حاصل تنشهای فیزیکی باشد.
  سوختگیهای برگهای پتوس به شرایط محیطی و مواد غذایی مربوط است و آفتی چیزی ندارد
  لکه‌های روی بنجامین هم بیماری قارچی است

 82. Mehdi Hakimi گفت:

  متاسفانه بن‌سای‌های چینی موجود در بازار زیاد کیفیت خوبی ندارند.

 83. مریم گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  من در تهران ساکن هستم و در طبقه چهارم ساختمان سکنی دارم گلهای رز رونده ، شاهپسند، رز معمولی و شمعدانی دارم و آنها را در راه پله نگه می دارم ، راه پله من آفتابگیر خوبی دارد می خواهم بدانم که آیا این گلها در شرایط خوبی به سر می برند یا خیر؟
  همچنین می خواستم بدانم که آیا پیاز لیلیوم و نرگس را من می توانم در این شرایط ذکر شده نگه بدارم یا خیر ؟ لطفاً تا پیاز گلهاتون تمام نشده پاسخ مرا بدهید.
  از همکاری شما صمیمانه سپاسگزارم.

 84. maryam گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من یه کالانکو دارم که برگهاش بیشتر از پایین زرد میشه و خودم قبل اینکه بیفته از ساقه جداش می کنم می خواستم ببینم آیا از آبیاری زیاده؟ گلدونمو راه پله گذاشتم. می خوام بدونم چقدر باید بهش آب بدم هرروز؟ چه مقدار؟غبارپاشی چطور؟
  برگ بیدی (زبرنیا) هم که قلمه گرفتم و تو گلدون کوچیک تو بالکن گذاشتم اولش خوب و سرحال بود بعد یک ماه یکی یکی از ریشه پوسیده میشه و میفته البته بعضیاش هم خوبه ولی رنگ پریده رشد می کنند و شاداب نیستند نمی دونم از چیه؟ نکنه آّبیاری و نورش زیاده؟ کم و زیادیشو از کجا بفهمم؟ به غبار پاشی خیلی نیاز داره؟
  ممنون میشم جواب بدین.

 85. Mohsen گفت:

  sala mikhastam bebinam elate ye gharch ya lakeye kochik ro barghaye sheflera chiye va nahveye negah dariye kaktoose khorfe chi jooriye ke bargash narize va anare miniyatori daram va taze kharidam 3 ta mive dare va chandta ghonche vali ghonchehash daran khoshk mishan

 86. محدثه گفت:

  با سلام و احترام
  تمام شرایط نگهداری دیفن باخیای من مساعد هست
  اما تمام برگاش نوک سوز شده.حتی برگای کوچک و تازه اش
  خیلی ناراحت کننده است
  واقعا نمیدونم دیگه چیکار کنمم

 87. venos765 گفت:

  با عرض سلام وبا تشکر بسیار صمیمانه از کمکهای بیهمتایتان
  دو گلدان دارم که یکی رزماری ودیگری اسطوخدوس است بخاطر پاییز از ترس اینکه مبادا خشک شوند انها را از تراس به داخل خانه اوردم در انجا هم نور افتاب وابیاری مناسب بود
  یک ماه گذشته وگلدانها در داخل خانه قرار دارد اکنون دو روز است که مشاهده کردم قارچهای کوچک دگمه ای شکل به رنگ قهوه ای در خاک گلدان رشد کرده اند نمی دانم ایا ضرری برای گل دارند .ایا سم خاصی باید زده شود ؟لطفا راه نمائیم کنید .در ظمن من برگهای هر دو گیاه را کنده ام و کمی برگ بر روی هر دو قرار دارد . پیشاپیش از کمکتان تشکر میکنم
  دستهاتان پر از عطر خدایی

 88. ندا گفت:

  سلام من یه مشکلی دارم لطفا راهنماییم کنید پارسال یه گل رز توی گلدون کاشتم از پارسال تا حالا اصلا رشد نکرده همه ی برگاشم ریخته برگم نمیده ولی ساقش سبز زندست خاکشم مخلوط ماسه و خاک باغچست بهش کود مایع هم میدم ولی بازم برگ باری نمیده چکارکنم گلدونشم نسبتا بزرگه

 89. شروین گفت:

  باسلام و تشکر از سایت خوبتون
  من توی خونه چند جور گیاه مختلف دارم
  یک گیاه برگ قاشقی گرفتم که گویا دچار یک بیماری بود و الان به تمام گیاهان هم سرایت کرده
  عکسهاشون رو گرفتم و برای شما گذاشتم
  از خیلی از گلفروشی ها پرسیدم و هیچکدوم نمیدونستن مشکل گیاهای من چیه
  اگر کمکم کنین خیلی ممنون میشم
  تمام گیاهام دارن از بین میرن
  http://www.4shared.com/file/EwlykhEM/photos.html

 90. با سلام،

  حدود دو ماه پيش يك درختچه بن ساي كادو گرفتم. با وجود اينكه مطابق گفته فروشنده (يعني دو بار در روز اسپري روي كل گياه و دو بار در هفته آبياري به حدي كه از آب زير گلدان خارج شود) آبياري مي كنم ولي از همان زمان برگ ها شروع به قهوه اي شدن شده و ريخت. اكنون تقريبا اكثر شاخه ها خشك شده و برگي ندارد. با وجود اينكه خيلي جوانه مي زند ولي پس از چند روز جوانه ها خشك مي شود. محيط منزل گرم است (با توجه به شاغل بودن اكثرا كسي در منزل نيست تا پنجره ها را باز گذاشته و هوا جريان يابد) محل قرارگيري گلدان نور ضعيفي دارد. به نظرتان مشكل كجاست؟ مي ترسم كل گياه خشك شده و از بين برود. آيا جايي را مي شناسيد كه گياهم را نشان دهم؟

  با تشكر
  ناهيد بهادري

 91. Mehdi Hakimi گفت:

  کرمهای خاکی در محیطیهای مرطوب خاکی بهتر زندگی میکنند و بیشتر زاد و ولد میکنند. برای گیاه مضر نیستند. لازم نیست از بین ببرید. ولی ممکن است علامت این باشد که کیفیت خاک گلدان خوب نیست یا افت کرده

 92. Mehdi Hakimi گفت:

  کمی صبر کنید و به گیاه فشار وارد نکنید. عجله کردن نتیجه عکس میدهد

 93. Mehdi Hakimi گفت:

  اگر کرم خاکی باشند برای گیاه ضرری ندارند.

 94. Mehdi Hakimi گفت:

  ریشه‌ها چون صدمه دیده نمیتونه آب کافی به گیاه برسونه. روی برگها آبپاشی کنید تا وقتی که ریشه‌ها راه بیافتند

 95. سیاه چشمون گفت:

  با سلام:
  من یک گلدان گل ارکیده دارم که ۶ ماه است که گل نمی دهد…نورش خوب است .در فاصله ۵۰ سانتی متری مهتابی قرار دارد که ۱۰ ساعت در روز روشن است.در زیر گلدان یک کاسه آب با پوکه معدنی که همیشه مقداری آب در آن است قرار دارد تا رطوبتش تامین شود.یک هفته در میان هم یک قاشق چای خوری پودر گل دهی در یک لیوان آب حل می کنم و از بالا به گیاه می دهم.آهن هم به این گلدان می دهم….ولی از گل خبری نیست…فقط برگ می دهد…در صورتی که گلدان بزرگی است و وقتی گلدان را خریدم ۲ شاخه پر گل داشت…حالا سوال من اینه که چی کار کنم که این گلدان گل بده…دیگه نمی دانم براش چی کار کنم…!!!!

 96. majid گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما

  من می‌خواستم از شما سوال کنم که لامپ مهتابی کافی هستش برای رشد گیاه؟ یا باید یه لامپ آفتابی هم اضافه کنیم تا بهتر بشه؟

  ممنون میشم جوابمو بدین

  تشکر

 97. ناشناس گفت:

  سلام
  من توي اداره چند تا گلدان دارم بعضي وقت ها صبح كه به اتاق ميآيم چند كرم خاكي مرده روي زمين ميبينم
  لطفا توضيح بدهيد 1- چرا كرم خاكي به وجود ميآيد ؟ 2- آيا براي گلدان مضر است؟ 3- چطور آنها را از بين ببرم ؟

 98. بیتا گفت:

  باعرض سلام.حدود یک ماه است که یک گلدان گیاه پیله آ خریده ام.حدود ده روز یا دو هفته پیش چون سر گلدان خیلی خالی شده بود کمی کودبرگ تهیه کردم و روی آن ریختم..چند روز خوب بود..نور و حرارت و رطوبت هم میرسانم..
  اما امشب که به گیاه آب دادم برای اولین بار دیدم چندین کرم لوله ای مثل آسکاریس! اما کوچکتر و باریک در حدود 5-6 سانت به سطح آمدند(به علت آبیاری)..که قبلا هرگز ندیده بودم!!
  حالا نمیدانم اینها آفت هستند یا کرم همزیست و بی ضرر..؟؟؟؟
  خواهش میکنم کمک کنید خیلی نگرانم…
  در ضمن اخیرا دیدم بعضی ساقه ها خشک میشوند و تا گیاه جوانه میزند دیگر رشد نمیکند..وچند برگ به زردی گراییده اند…خلاصه اخیرا حال گیاهم خوب نبوده!!!!…امشب با دیدن این کرمها فکر کردم به این علت بوده..اما از کجا آمده اند؟؟؟ از آن کودبرگ؟؟؟ حالا چه کنم؟؟؟ خواهش میکنم کمک کنید…..باسپاس بیکران…

 99. نادیا گفت:

  سلام
  اسم گلدونم کروتن کالتیوارز هستش
  اینم لینک تصویرش
  photo: http://www.flickr.com/photos/jayjayc/2336493923/in/set-72157603646748966

 100. نادیا گفت:

  سلام من یه گلدون برگ سوزنی با برگ های رنگی (اسمشو نمیدونم رو نت هم پیدا نکردم شاید یه مدل کروتن باشه) گرفتم تو خاکش هزارپا داشت خاکشو عوض کردم با مخلوط کوکوپیت و خاک برگ، 2 روزه برگاش در حال بی حال شدنه، چی کارکنم؟ نگرانشم 🙁

 101. حبیبه گفت:

  متشکرم از راهتمایی های خوب شما

 102. حبیبه گفت:

  باسلام ،چندوقتی است که گیاهانم از نوک برگها زرد می شوند و کم کم خشک شده ولی رشد گیاه متوقف نشده است به نظر شما چکار کنم

 103. فاطمه گفت:

  سلام1- چرا وقتی گلهایی مثل گل یخ یا حسن یوسف را داخل اب قرار میدهیم تا ریشه کنه بعد از مدتی حالت پلاسیدگی پیدا میکنه.
  2-یه باغچه داریم که خاکش خیلی وقته تعویض نشده ویه دونه درخت اکایپتوس بزرگ داره اوایل خوب بود اماالان فقط برای مرده خوبه هیچ محصولی نمیگیره یااینکه به محصول نمیره چه باید کرد؟

 104. جی جی گفت:

  سلام
  من یک گل دیفن دارم که سه برگ جدیدی که اخیر در آورده از از نظر سایز نصف برگ های قبلی هست که ظاهر گل رو زشت کرده ممنون میشم کمکم کنید

 105. Mehdi Hakimi گفت:

  مشکلاتی که در زمان کوتاهی بروز میکنند در اثر موارد فیزیکی پیش می‌آیند. شما باید پیدا کنید که چه اتفاقی افتاده. مثلا ریختن آب جوش پای یک گیاه منجر به مرگ آن میشود. (مثلا عرض کردم)

 106. Mehdi Hakimi گفت:

  گیاهپزشکان معمولا چنین دفاتری دارند.
  کاج مطبق نوعی آفت مخصوص به خودش دارد که لکه‌های بسیار ریز سیاه رنگی هستند که منجر به سفید و خاکستری شدن برگها میشود. در واقع آب برگها را میگیرد.
  حتما نیاز به مبارزه شیمیایی وجود داره.
  برای تحریک جوانه‌های جانبی هم میشه از هورمونهایی مانند ABA استفاده کرد و هم میشه جوانه انتهایی رو حذف کنید. در واقع خاصیت چیرگی انتهایی جوانه بالایی مانع از رشد جوانه‌های جانبی میشه
  متاسفانه ما مشاوره تلفنی نداریم. همینجوری با کامنت در خدمتیم.

 107. Mehdi Hakimi گفت:

  درصد از استفاده از کوکوپیت در مورد گیاهان مختلف فرق میکند
  سروها در بالکن ممکن است زیر تابش مستقیم آفتاب زیادی باشد. بهتر است میزان آبیاری را با افزایش تابش بیشتر کنید.
  در کل فضای بالکن با باغچه فرق دارد باید به این موضوع دقت کنید

 108. Mehdi Hakimi گفت:

  برگ انجیری و سیکاس صفحات مخصوص به خودشان روی سایت دارند مطالب آنجا کاملتر است
  بله پیچ گلیسین را حتی بن‌سای هم میکنند

 109. Mehdi Hakimi گفت:

  معمولا برای نخل مرداب از گلدانی استفاده میکنند که زیر بشقاب آن همیشه آب میریزند تا شبیه مرداب باشد

 110. Mehdi Hakimi گفت:

  اغلب گیاهان شما صفحه مربوط به خودشان دارند که توضیحاتشان در آنجا هست
  از پیت به طور تنها نباید استفاده کنید. (اگر منظورتان پیت ماس باشد)

 111. Mehdi Hakimi گفت:

  در پیت (تنها) نگهداری نفرمایید. پیت ماس خیلی سریع خشک شده و ترک برمیدارد. باید جنس بستر شما ترکیبی باشد

 112. آقای حکیمی سلام
  گل شمعدانی من ساقه هاش تیره و پوسیده داره میشه در حالی که تا چند وقت پیش کاملا سرحال بود
  حتی با وجود قطع کردن شاخه های پلاسیده و سیاه شده برگ جدید تولید نمیکنه در ضمن تمام برگهاش رو هم خشک شدن…..خواهشا کمکم کنید…..خیلی دوستش دارم و نمیخوام خشک بشه در ضمن نحوه قلمه زدنش رو هم توضیح بدید
  قبلا صمیمانه تشکر میکنم

 113. علی گفت:

  سلام یه سوال داشتم.روی ساقه حسن یوسف برجستگهای سفید چسبناک ظاهر شده برای رفع این مشکل چکار کنم با تشکر

 114. Hadi گفت:

  سلام. با تشکر از اطلاعات مفیدی که ارائه کردید.

  من چند مورد مهم داشتم که واقعا چند وقت هست نتیجه نگرفتم و درمونده شدم.
  ابتدا من دنبال جایی مثل کلینیک مطمئنی هستم که بتونم مراجعه کنم و واقعا شخص متخصص در این زمینه رو بتونم ازشون مشاوره بگیرم ولی متاسفانه یا پیدا نمیکنم یا اینه اون شخص متناقض با شخص دیگه حرف میزنه.
  یکی میگه گیاه کاج مطبق رو اسپری نیاز نیست بکنی چون از طریق برگ ها جذب نداره. یکی دیگه میگه اسپری زیاد نیاز داره.
  – کاجم مشکل برگ ریزی از پایین داره و از نظر نور و رطوبت هم کم نداره روی برگها به شکل سفید رنگ در اومده و باعث شده سبزی اونها از بین بره (خود برگ رنگش رفته و قارچ یا چیز فیزیکی روی برگ قرار نداره)
  – گیاه شفلرا معمولا پیش میاد که به صورت ساقه ی بلند باقی میمونه ازش و از کناره های ساقه از بندهاش خیلی دیر جوانه میزنه. چطور میشه و در چه شرایطی ساقه هم جوانه میزنه؟

  اینها فقط بعضی از موارد هست که سوال داشتم. اگر امکانش هست یا خود سرکار شماره ای یا شخص دیگری رو معرفی کنید که در این رابطه امکان مشاوره رو داشته باشن. ممنون میشم واقعا.

 115. باهره یزدی گفت:

  با سلام و تشکر از پاسخهای مفید شما
  در باغچۀ منزل تعدادی بوتۀ شمعدانی و پاپیتال کاشته ام که تا چندی پیش بسیار خوب رشد میکردند و سرحال بودند اما به ناگهان به فاصلۀ یکروز تمام برگهای بعضی از آنها پلاسیده و آویزان شدند و ریختند ( یعنی این اتفاق ظرف 24 ساعت پیش آمد ) و ساقه های اصلی گیاه پاپیتال هم خشک شدند . در حالی هر روز آبیاری شده و باغچه دارای حلزون یا آب دزدک نمیباشد خواهش میکنم راهنمائی بفرمائید چه کنم که سایر بوته ها در امان بمانند . متشکرم

 116. رزیتا گفت:

  سلام ازجوابتون خیلی ممنونم بله هوای یزد گرم وخشک هست .درمورد بقیه گلها چه نظری دارید؟اینکه برگهای رز ونسترن ریختن وبهمحض دراومدن جوانه باز خشک میشوند، و گل یاس که برگهاش ازنوکش شروع به خشک شدن میکنه وبعد به حاشیه وبعدکل برگ میرسه واول قهوه ای وبعد خشک میشوند .لطفا راهنمایی کنید ممنونمیشم.اگه ممکمنه بگید چه نوع گلهایی درباغچه خونه دریزد میتونیم بکاریم.از راهنماییهاتون بسیار ممنون.

 117. Mehdi Hakimi گفت:

  ممکنه بیماری قارچی باشه. گیاهان این خانواده خیلی به قارچها حساسیت دارند

 118. Mehdi Hakimi گفت:

  احتمالا شته است باید سمپاشی کنید

 119. Mehdi Hakimi گفت:

  همه قلمه‌های شما ترکیب خاک برگ و کوکوپیت و … را بهتر قبول خواهند کرد. همه اینها را با هم مخلوط کنید

 120. Mehdi Hakimi گفت:

  محبوبه شب به رطوبت هوای زیادی نیاز دارد. بیشتر در شمال دیده‌ام که بیرون میکارند. با آب و هوای یزد آشنایی ندارم ولی حتما خشک و کویری است. پس اصولا آیا محبوبه شب گیاهی مناسب محیط باغچه شما هست؟

 121. رزیتا گفت:

  سلام
  من درباغچه تعدادی گل رز ونسترن خانگی ووحشی ویاس وآبشارطلایی ومحبوبه شب کاشتم گلهارافروردین ازگلدان به باغچه منتقل کردم بعدازیکماه برگهای محبوب شب کاملا پیچ خورد وریخت وخشک شد بقیه گلهاهم رشد طولی ندارند وابتدا سربرگها قهوه ای وخشک شده وکم کم حاشیه وبالاخره تمام برگ رادربرگرفته وبرگ خشک میشود وهیچ کدوم سرسبزی ندارند حتی برگهای رز ونسترن کاملا ریخته جوانه هاهم به محض بیرون آمدن خشک میشوند.چگونه طراوت رابه باغچه ام برگردونم.درضمن من دریزد زندگی میکنم ایا امکان داردکه این گلهامناسب اب وهوای اینجانباشد؟لطفا بگویید چه نوع گلهایی دراینجا رشد میکنند؟
  قبلا ازراهنماییهاتون تشکرمیکنم.

 122. soheil گفت:

  سلام 1 گلدان ارکیده دارم وقتی خریدم گل داشت بعد از 2-3 روز ریخت دیگه هم گل نداد شاخه ها خشک شدن ولی برگها شاداب هستند برک جدید هم رشد میکند علت چیست؟با تشکر

 123. محمد69 گفت:

  با سلام وتبریک عید فطر خدمت اقای حکیمی و دوست داران گل و گیاه
  من 40 روز پیش قلمه هایی از حسن یوسف – بگونیا – گل اویز (حافظ) – برگ بیدی – پاپپیتال و فیلودندرون کاشتم که به حمد خدا همشون ریشه دادن . اکنون میخاهم همه را به گلدانهای بزرگتری انتقال دهم و در مورد انتخاب خاک مناسب میخواستم راهنمایی بکنید. کوکوپیت – پرلیت و ورمی کمپوست اماده هستند . ایا خاکبرگ -خاک باغچه – ماسه و یا ماده دیگری نیاز هست که اضافه کنم . در صورت امکان نسبت هر کدام را نیز لطف بفرمایید.
  پیشاپیش تشکر میکنم و ارزوی عیدهایی پربار برایتان دارم

 124. علي گفت:

  سلام
  از سايت زيبا و اطلاعات شما متشكرم
  من يك گلدان شلفرا چند ماه پيش خريدم كه داراي دو ساقه شلفرا بود و متاسفانه يكي از آنها خشك شد و مجبور شدم آنرا دربياورم اما ساقه دوم سالم است ولي رشد ندارد و در اين مدت هيچ گونه رشدي نداشته است
  ضمنا يك گلدان بنجامين دارم كه در خاك آن هزار پا ديدم آيا اين حشره براي اين گل ضرر دارد ؟ چگونه مي توانم آنرا از بين ببرم
  با تشكر

 125. دختر ایرونی گفت:

  گیاه من پشه گرفته

 126. ایمانی گفت:

  سلام من یک آگلائونما دارم که اول رشدش خوب بود اما بعد از حدود یک سال و نیم برگهایش کوچک شده و رشدش متوقف. دو سالی میشه که خاکش را عوض نکردم. هر از چندی بهش آهن میدم. چکار کنم؟

 127. نریمان گفت:

  سلام..
  میخواستم بدونم چرا برگهای درخت انار زینتی که در خونم دارم زیر برگهاش پشه های سبز رنگی جمع شده حتی چند بار برگهاشو شستم ولی دوباره سروکلشون پیدا شد.چیکار کنم بر طرف شه؟

 128. الهام گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون، سئوالی در مورد گیاه پامپاس گراس داشتم، علت ایجاد لکه های آبسوخته مانند سفید با حاشیه قهوه ای رنگ در روی برگ های این گیاه چیست؟با توجه به اینکه محل پرورش این گیاه که در شماله،شما چه راه حلی برای بهبودی این حالت در این گیاه پیشنهاد می کنید؟

 129. مریم گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  1- گل شمعدانی دارم بیرون از خانه در راه پله بود . رشد کندی داشت اما تمام برگهایش زرد است و همانطور زرد رشد می کندو بزرگ می شودد. به داخل خانه اوردم اما تغییری حاصل نشد لطفا مرا راهنمایی فرمائید.
  2- روش قلمه زدن گل محبوبه شب و یاس رازقی چگونه است؟
  متشکرم

 130. مرضیه گفت:

  متاسفانه از گلدان گوش گرگی من، کرم های سیاه بیرون می یاد، (خاک و گلدان این گیاه تازه عوض شده) لطفا راهنمایی کنید.

 131. samaneh گفت:

  سلام من یه گیاه گل سنگ دارم که برگاش چروک می شه و خشک می شه
  میشه بگید چیکارش کنم؟
  مرسی

 132. rezvan گفت:

  با سلام و با تشکر از اینکه اوقات طلایی خود را به ما اختصاص میدهید.خاک کوکوپیت را به تنهایی برای گلدان باید استفاده کرد یا با خاک دیگری مخلوط کنیم؟یه سرو دارم در گلدان روی بالکن طراوت خود را از دست داده و سر برگهایش کمی خشک شده چکنم تا دوباره سرسبز بشه؟

 133. مریم گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  1- چرا گلدان کرم می گذارد؟ و آیا مفید است یا خیر؟
  2- اطلاعاتی در مورد نور و آب مورد احتیاج گل کاغذی می خواهم ؟
  از پاسخهای مفیدتان متشکرم

 134. علیرضا گفت:

  با سلام حدود 1 ماه پیش بنسای فیکوس خریدم بعد از 10 روز – روزی 2تا3 عدد برگ جوان و تازه میرزد.
  2تا از ساقها کاملا خالی شده است.
  هر روز آب پاش میکنم و 1روز درمیان هم آب میدم.نورش هم غیر مستقیم میباشد.لطفا راهنمائی فرمایید.
  (باتشکر)

 135. nona گفت:

  سلامٍٍ
  لطفا روش تکثیر گیاه فیلودندرون برگ انجیری و برگ انجیری مینیاتوری را توضیح دهید
  من گیاه سیکاس هم دارم که در گلدان است و چند تا برگ جدید داد اما هم برگ هایش فر می خوره وهم برگ های جدیدش باز نشده زرد شد لطفا راهنماییم کنید .
  گل پیچ گلیسین یا پیچ انگوری را میشود در گلدان نگهداری کرد؟
  ممنون

 136. پرستو گفت:

  سلام.خسته نباشید. به خاطر راهنماییهای خوبتون واقعا ممنونم.
  من یه گلدان کراسولا دارم که به تازگی گلدانشو عوض کردم. و بعد اون باز هم خوب گل میدادو رشد میکرد.یه روز موقع جابجا کردنش یه شاخه اش شکست.از اون روز به بعد نه تنها رشد نکرد برگهاشم شروع کرد به ریختن.خیلی ناراحتم چون شادابی اش رو از دست داده و هر روزم چند تا برگش می ریزه.ممنون میشم راهنماییم کنید که چکار کنم.

 137. الهام گفت:

  با سلام
  من یک نخل مرداب دارم که نوک برگهاش دائما زرد می شود سعی کردم با اسپری کردن برگها رطوبتش رو زیاد کنم موثر واقع نشد، قد ساقه ها هم از 30-40 سانت بیشتر نمی شه. علتش رو نمی دونم. اگه راهنمایی بفرمایید ممنون می شم.

 138. mahnaz گفت:

  بادرود،
  من در باره نوبتهای آبیاری خاک پیت در گلدونهای آپارتمانی پرسش دارم.راستش ، اسپاتی فیلوم،بگونیا،پتوس،شمعدونی وآگلونما رو که ریشه دار بودن توی خاک پیت گزاشتم ولی هیچکدوم رشد نکردن!آیا این ویژگی خاک پیته؟با سپاس از تلاش ودانشی که رایگان به دوستداران گل وگیاه میدهید ،در باره ی آبیاری،نور ونگهداری گیاهان در این خاک بمن آگاهی بدین.شادوپیروزباشید.مهناز

 139. mahnaz گفت:

  سلام. با تشکر از اینکه به سؤال های ما پاسخ میدید. میخواستم بپرسم شرایط نگهداری گیاه در خاک پیت چجوریه؟ چه مقدار آب لازم داره؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین چون خیلی وقته نمیدونم باید با این خاک چیکار کنم؟

 140. Mehdi Hakimi گفت:

  آن دو سه روز عدم آبپاشی اشکالی پیش نمیاره

 141. Mehdi Hakimi گفت:

  امین الدوله را هم میتوانید به روش خوابانیدن (کج کردن یکی از شاخه و قرار دادن قسمتی از ساقه زیر خاک – که در محل تماس با خاک بعد از مدتی ریشه تشکیل شده و شما میتوانید گیاه جدید رو جدا کرده و جای دیگری بکارید) به راحتی میتوانید تکثیر کنید.
  برای گوش گرگی (نوعی فیلودندرون) از ساقه‌هاش قلمه بردارید و در اطراف همان گلدان بکارید تا پرپشت شوند

 142. ساعی گفت:

  باسلام واقعا کارتون جالبه من داشتم دنبال یه سری گلهایی که پرورششون راحته میگشتم سایتتون رو پیداکردم خیلی جالبه من مبتدی هستم میخواستم بدونم براتو خونه ازچه گلایی شروع کنم یه کم هم اگه بشه راجع به نگهداریشون بگین ممنون

 143. rezvan گفت:

  با سلام و تشکر از جوابهای خوب شما . طرز قلمه زدن یاس امین الدوله چگونه است ؟ و گیاه گوش گرگی من ارتفاعش زیاد شده ،چکار کنم که سطح گلدان را پوشش بدهد؟

 144. amir گفت:

  یک گیاه گوش گرگی کاشتم برگش زرد شده وچند تا گیاه دیگر دارم روسطح خاکش حشره زده علت چیست

 145. فاطمه گفت:

  سلام من یک گیاه دیفن باخیا دارم که ساقش خیلی بلند شده ایا میتونم از اون برای تکثیرش استفاده کنم اگه میشه بگید چه طوری باید این کارو انجام بدم

  با تشکر

 146. زهرا گفت:

  با عرض سلام خسته نباشيد
  من يك بنجامين دارم. گفتيد براي تامين رطوبت اين گياه بايد هر روز آب پاشي بشه. اگر براي 2 تا 3 روز منزل نباشيم چطور مي تونيم رطوبت لازم اين گياه رو تأمين كنيم.

 147. saleh گفت:

  سلام خسته نباشین گیاه اسپاتی فیلوم دارم که حاشه برگهاش سیاه شده چیکارکنم

 148. در مورد بنجامین موارد گفته شده در بالا رو رعایت کنید
  شاخه‌های خشک انار رو هم میتوانید هرس کنید تا دوباره جوانه بزند

 149. ممکنه شدت تابش آفتاب بیشتر میزان تحمل گیاه باشه

 150. میزان نور زیاد – ولی نه در حد تابش شدید سر ظهر – نیاز داره و آبیاری زیادی هم میخواد. کودیاری ماهانه هم خوب خواهد بود

 151. از بستر بهتری استفاده کنید. از خاکهایی که این آلودگی توش بوده مجدد استفاده نکنید. لوازمی مانند بیلچه و آبپاش و اینها رو هم ضدعفونی کنید. این عامل قارچی بالاخره در یک جای محیط شما حضور داره

 152. هادی گفت:

  با سلام و سپاس بابت سایت فوق العاده
  من چند گیاه زینتی مثل حسنی یوسف و سدم و برگ بیدی دارم
  چند وقتی هست که ساقه گیاه ها از جایی که وارد خاک شدن حالت پوسیدگی دارن از قارچ کش بنومیل هم استفاده کردم ولی تغییری نکرده و کود بیومکس هم دادم بهشون
  ممنون میشم راهنمایییم کنید

 153. مریم گفت:

  سلام
  خسته نباشید می شه خواهش کنم اطلاعاتی در مورد گل محبوبه شب و مقدار نور مورد نیازش به من بگین؟
  متشکرم.

 154. rezvan گفت:

  بازم سلام : من گللدانهای شمعدانی زیادی دارم که لب بالکن در برابر تابش نور خورشید قرار داده ام . بهار گلهای زیادی داد اما از خرداد ماه تا به حال هیچ گلی نداده . به آنها کود هم میدهم . در ضمن بعضی از برگهایش بی رنگ شده لطفاٌ راهنمایی بفرمایید.

 155. rezvan گفت:

  باسلام :درختچه ی بنجامین سبزی دارم . 6ماه قبل خریداری کردم . پر از برگ بود . بعد از یک ماه شروع به ریزش برگ کرد. حالا هم ساقه هاش همینطور داره میخشکه ازش قطع امید کردم به روی بالکن انتقالش دادم.کاری میشه براش کرد؟در ضمن انار تزیینی هم خریدم ،وقتی آوردم خونه پر از لار باکرمهای ریز بود همه را ازش حدا کردم حالا هیچ لاری نداره .ولی داره برگها و اناراش میریزه.در اتاق پشت پنجره ی شمالی قرار دادمش.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 156. والا چه عرض کنم. هرچقدر گیاه سبزتر و بزرگتر باشد ممکن است تولید اکسیژن بیشتری بکند ولی با وجود آلودگی هوا خود گیاه هم صدمه میبند و رشد خوبی نخواهدکرد

 157. کرم خاکی ضرری برای گیاه شما ندارد. ولی این کارهای شما مثل تکان دادن و صدمه زدن به ریشه‌ها مضر به حال گیاه است

 158. با تشکر از مساعی نظر شما. چون در این زمینه تجربه‌ای ندارم امتحانش را به دوستان میسپاریم

 159. نرجس گفت:

  سلام من در چابهار زندگی می کنم آب و هوای معتدل و شرجی . اینجا فقط از کولر گازی بایستی استفاده کرد در منزلمان باغچه ای داشتیم که درون آن موز – یاس – گل کاغذی کاشته بودم و فقط از آب کولر گازی استفاده می کردم خیلی جواب داد . حتی چند بار درخت موز خوشه ای بزرگ داد و کاملا رسیده شد به نظر من بهترین نوع آبدهی به هر نوع گیاهی است . در مناطق جنوب بیشتر از آب کولر گازی استفاده می کنند .

 160. بهناز گفت:

  سلام

  خسته نباشید. بازم ممنونم از راهنماییتون

  اگه یادتون باشه گفته بودم یه گلدونی دارم که بهم گفتم برگ انگوری و رشد خوبی نداره و ضعیفه، یک طرف گلدون برگ داره اما طرف دیگه خشک هیچی نیست فقط یه کوچولو برگ داشت فک میکنم این جونه میزنه و پرش میکنه
  اما دیدم پژمرده شد، خاکشو وارسی کردم دیدم از تو خاک یه مرتبه یک کرم که 4،5 سانت هم میشد وول خورد
  خیلی ترسیدم یه کم حشره کش زدم اما دیدم نمی میره با کارد آشپز خونه زد،تیکه تیکه شد اما بازم وول می خورد فک کردم این از اونایی که نصفم بشه زنده می مونه و دوباره به شکل اولیه اش برمیگرده از خاک درش آورد و انداختم دور. تو خاک بازم یه سری حشره های ریز هست، چه کاری باید انجام بدم؟ خاک گلدونم رو عوض کنم؟

 161. ندا گفت:

  با سلام و تشکر از وب سایت خوب شما
  با توجه به اینکه محل زندگی من در منطقه آلوده تهران هست میخواستم بدونم چه گیاهانی رو در آپارتمانم پرورش بدم که اکسیژن زیادی تولید کنه ؟واقعا ممنون

 162. گیاهانتون رو با روزنامه بپیچید و سعی کنید با ماشین سقف دار جابجا کنید. نه با وانتهای روباز

 163. در مورد آب کولر تجربه‌ای ندارم. بعید است که برای گیاهان مفید باشد

 164. مریم گفت:

  سلام
  می خواستم بدانم که آب مقطر حاصل از کولر گازی جهت آبدهی به گیاه مناسب است یا خیر؟
  گل محبوبه شب دارم گلدانش را عوض کردم تمام برگهایش ریخت چکار کنم دوباره جان بگیرد و خشک نشود؟؟

  متشکرم

 165. بهناز گفت:

  سلام
  ممنون از راهنماییتون .

  ما تا چند ماه دیگه قرار اسباب کشی کنیم و من از الان نگران گل هام هستم ،مخصوصا بنجامین که حساس به جا به جایی ،باید چی کار که صدمه نبینه؟

 166. لکه‌های قهوه‌ای احتمالا بیماری قارچی است. روی برگها تا رفع شدن این مشکل آبپاشی نکنید. از سم قارچ کش روی برگها بزنید
  ریشه‌ها را هم چک کنید که سالم باشند و به اندازه کافی رشد کرده باشند

 167. برگ انگوری تا حالا نشنیده‌ام.
  بنجامین هم مثل سایر فیکوسها به بیماریهای قارچی روی برگها حساس است. و اگر احتمال میدهید بیماری قارچی باشد روی برگهای آبپاشی نکنید که موجب گسترش قارچ میشود و سعی کنید با مطالعه دقیق تر مورد را بهتر شناسایی کنید

 168. بهناز گفت:

  سلام .
  من خیلی خوشحالم که به سایت شما اومدم ،خیلی وقت بود که دنبال همچین سایت مفیدی میگشتم

  بنجامین من پشت برگ درست از همون جایی که می خواد رشد که یه چیزی خیلی کوچیک و سفید رنگی پشتش و روی برگ هم دقیقا همون جا یه لکه سیاد مثل اینکه خیسه باشه دیده میشه ، این موضوع نگرانم کرده به گل فروشی هم گفتم جواب درستی نداد. بنجامینم سالمه رشد خوبی هم داره .

  یه گدون دیگه هم دارم که به من گفتم برگ انگوری اما نمی دونم درسته یا نه برگهای کوجیک و پنجه ای خیلی ضعیفه ،رشد خوبی نداره نور و آب و همه چی مناسبه کودم دادم گلدونشم اندازاشه
  ممنون میشم برام توضیح بدید

 169. کمیل گفت:

  سلام.سایت خوب و جامعی دارید . حدود سه ماه است گیاه آپارتمانی به نام شفلرا خریداری کردیم آبیاری گیاه را هر سه روز در میان انجام می دهیم هر 2 هفته یکبار هم کود تقویتی می دهیم. گیاه در پشت پنجره به طور غیر مستقیم نور دهی دارد و هر شب غبار پاشی می شود اما طی این مدت گیاه نه تنها رشدی نداشته است بلکه مرتب هم لکه های قهوه ای رو و زیر برگها ایجاد می شود که باعث می شود سریعا برگها می ر یزد .مقدار ریزش برگها با ایجاد این لکه ها زیاد شده است . با سم حشره کش به صورت سمپاشی و هم به صورت پای گیاه نیز این لکه ها رفع نشده است. جدیدا هم بعضی برگها رنگشان کم رنگتر شده است چه کارکنیم که گیاه رشدش را شروع نماید و جلوی ریزش برگها را بگیریم . سوال دیگر این که آیا سم حشره کش جذبی با نفوذی فرق دارد یا نه؟ در موردش توضیح دهید . با تشکر

 170. نور کافی از نظر شما احتمالا از نظر گیاه کافی نیست. باور کنید تا نور از نظر گیاه کافی نباشد گل نخواهد داد.
  کودیاری با کودهای کامل ماهانه یکبار نیز به شدت توصیه میشود

 171. کارهایی که انجام داده‌اید درسته ولی نسترن خانگی تا حالا ندیده‌ام. رزها گیاهانی بیرونی هستند و در شرایط گلخانه هم میتوان برخی واریته‌ها را نگهداری کرد. ولی اغلب به هوای آزاد علاقه بیشتری دارند

 172. علی گفت:

  با سلام و عرض ادب

  یک گل نسترن خانگی (نه وحشی) گرفتم بعد از مدتی غنچه ها ، گلها ،برگها و ساقه های آن شروع به سفیدک زدن کرد وبسیاری از برگها و غنچه و گلهای آن ریخت. با مشاوره سمی تهیه کردم وبه آن زدم و رشد بیماری متوقف شد وبرگها رنگشان عادی شد. ولی با کذشت حدود یک ماه هنوز این گل شروع به جوانه زدن نکرده و بسیار ضعیف مانده چکارکنم؟
  با تشکر

 173. ارغوان گفت:

  سلام.من يك گل كاغذي دارم كه حدودا 2 ساله گل نداده.توي شرايط خوبي هم هست نور كافي مي بينه و خوب برگ ميده ولي دريغ از يك گل.يك نفر پيشنهاد كرد ابش ندم تا برگهاش بريزه.من هم انجام دادم ولي نمي دونم بعد اينكار چند روز يكبار ابياري كنم تا به گل بشينه .لطفا منو راهنمايي كنيد.ممنون

 174. شدت نور ال-ئی-دی ها نمیدانم چقدر برای گیاه مفید است ولی رنگ قرمز بیشتر طیف جذبی و رنگ سبز کمترین طیف جذبی را در گیاهان دارند

 175. معمولا پاشیدن سم به گیاهان دیگر مشکلی ایجاد نمیکند ولی بهتر است پاشیده نشود

 176. وقتی گیاه جابجا میشود ریشه‌ها صدمه میبینند و گیاه عکس العمل منفی به استرس وارده نشان میدهد شما باید مرتب آبیاری بکنید تا ریشه‌ها مجددا به کار افتاده و آبی را که از دست داده‌اند دوباره به دست بیاورند و گیاه شاداب بشود. معمولا چند روز تا چند هفته ممکن است طول بکشد تا گیاه برگردد.

 177. محمد گفت:

  با سلام خدمت شما
  ما باغچه خانه را تازه زدیم یک باغبان آمد و یک بید مجنون 4 ساله وچند گل رز و گل شب بو را کاشت ولی بعد از 5 ساعت بید مجنون شروع به خشک شدن و پژمردن کرده میخواستم بدونم علت آن چه می باشد ؟
  با تشکر
  نکات قابل تذکر:
  پیت بید مجنون را کلا در آورد
  بیت 4 ساله است
  ماه کاشتن: تیر

 178. و-ق گفت:

  من يك گل اويز دارم كه خيلي دوسش دارم ولي متاسفانه مكس سفيد افت اين كياه مي باشد و به كلهاي ديكر من سرايت كرده با همكاري آقاي حكيمي كه تشكر ميكنم با اين افت مبارزه مي كنم ( متاسيستوكس- ديازينون ) اما سوالي كه من از شما دارم اين است كه در حال سم پاشي اين كياه به گلهاي ديگر هم پاشيده مي شود ايا مشكلي دارد يا نه گلهاي من عبارتند از بوكونيا سبز- ختمي شمعداني اژدري – معمولي و پيچك – حسن يوسف – اسپاتي – عطر بو – پتوس- برك انجيري – بنفشه افريقاي – اكلونما و غيره لطفا راهنمايي كنيد

 179. امیرحسین گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت زحمت کشان این سایت
  می خواهم بدانم برای تامین نور مورد نیاز گیاه به روش مصنوعی (استفاده از LED) استفاده از چه رنگ یا رنگ هایی مفید خواهد بود ؟آیا نوع گیاه در این امر موثر است؟

 180. در شرایط خانه یا گلخانه هر زمانی میتوانید اینکار رو بکنید. ولی اوایل بهار شاید بهتر باشه

 181. نام آن گیاه را مطمئن نیستم چیست
  یوکا نیست و چند جای دیگر از جمله در ترمینال کاوه اصفهان هم دید‌ه‌ام .
  برای هزارپا از سموم ضدعفونی خاک استفاده کنید

 182. الهام گفت:

  سلام خسته نباشید.بنسای من برگهاش زرد شدن اما نمی ریزن و تنه گیاه نرم شده انگار پر اب شده چیکارش باید کنم گیاه سانازم گل نمیده

 183. abbas گفت:

  سلام اسم اين گل رو نميدونم و شرايط نگهداري شو هم بگين ممنون ميشم
  http://abbas-sadeghnia.persiangig.com/DSC0135.JPG
  البته الان گل نداره يك ساقه تيرك شكل از بغل برگها در مياد كه نوكش پر ميشه از گل هاي سفيد رنگ به صورت چتر و بعد از ريزش برگها چند تخم بزرگ آبدار ميده كه بدون كاشتن تخم بعد از مدتي جوانه از توش در مياد و ميشه كاشتشون.
  در ضمن يك بنجامين تازه خريدم كه تو خاكش پر از هزارپا هست چه سمي و به چه صورت استفاده كنم كه به بنجامينم آسيب نرسه

 184. حميد گفت:

  سلام زمان تعويض خاك اريكا كي است من دو تا گلدان اريكا دارم مي خوام خاكشو عوض كنم و خودشون رو هم تو يك گلدون بزارم ممنون

 185. متاسفانه من تجربه کار با این گیاه را ندارم. ولی از آنجا که از تیره بنفشه‌آفریقایی است بهتر است به متخصصان بنفشه آفریقایی مراجعه فرمایید
  http://en.wikipedia.org/wiki/Nematanthus

 186. متاسفانه‌ بن‌سای‌های فیکوس وارداتی از چین معمولا کیفیت پرورش خوبی ندارند و به شوک حاصل از جابجای و تغییر محل حساسیت زیادی نشان داده و به سختی با منزل آداپته میشوند

 187. leila گفت:

  salam toro khoda komak konid be man
  bonsaie man tamame bargash rikht yek dafe va shakhe hasham khoshk shod
  man daram divoone misham

 188. لیلا گفت:

  با سلام. سه مرتبه تا حالا شفلرا خریداری کردم که در هر سه مورد گیاهان زیبای من کاملا خشک شده و از بین رفتند. در ابتدا ( تا سه ماه اول) تونستند با شوک جابجایی بخوبی مقابله کنند. ولی با گذشت زمان، برگها شروع به ریختن کردند. این سه گلدان بزرگ رو در زمانهای مختلف و مکانهای مختلفی تهیه و نگهداری کردم. در ابتدا محل اتصال دمبرگها خیلی کم شروع به تغییر رنگ (به قهوه ای) کردند و خیلی زود برگهای سالم نیز شروع به ریختن کردند. در مورد گیاه اولم بعد از ریختن کامل برگها، ساقه های خشک شده را هرس کردم که بعد از اون جوونه های بسیار ریزی رو روی ساقه های زنده ی گیاه دیدم که متولد شدند. ولی باز هم به درد قبلی دچار شد و خشک شد. اما در مورد دو گیاه بعدی حتی جوانه ها هم ظاهر نشدند. آبیاری ها در زمانهای مشخص انجام شدند. (قبل از آبیاری همیشه خیسی سطح خاک اندازه گیری می شد)، نور حدود 80 درصد، ملایم و غیر مستقیم، رطوبت یک روز درمیان با مه پاش و کود دهی هر پانزده روز یک بار بوسیله ی مه پاش و روی سطح خاک (در فصل رشد)، گیاه عاری از هر گونه آفت قابل مشاهده، مراقبت از ریشه ها که به آب ننشینند، دمای حدود 21 الی 22 درجه. در ضمن در این شفلرای آخری برگها بشدت قهوه ای شدند و همراه برگهای سالم سقوط می کنند. (نمی دانم عامل زیادی آب و کود است یا قارچ!!) من دوستدار گیاه شفلرا هستم. کاملا مستاصل و درمانده شدم. لطفا مرا راهنمایی نمایید. ممنونم.

 189. ZIII گفت:

  ba salam ghonchehay gholehay kokabam khoshk mishan va gol nemidan bayad chikar konam
  va dige inke noke bargay golhay sngam khoshk shod bargay painish ham zard shodan hodudan 1mah mishe kharidameshun mamnun misham age mano rahnamai konid

 190. آزاده گفت:

  با سلام. من یک گلدان کوچک نماتانسوس اول بهار خریدم و در دمای اتاق پشت پنجره با نور مناسب و آبیاری 3 روز یکبار نگهداری می کنم. اما دو مشکل وجود دارد. اول آنکه اصلا گل نمی دهد اما برگها کاملا شاداب هستند و دوم اینکه هنگام آبیاری حشرات ریزی اطراف خاک پرواز می کنند.
  یک گلدان همیشه بهار با دو گیاه کنار هم داشتم که ریشه یکی از آنها کرم گذاشت که سریع از خاک درآوردم دیگری که در کنارش بود هم حال چندان مساعدی ندارد. گل نمی دهد و خیلی هم شاداب نیست آیا گذر زمان ممکن است اوضاعش را بهتر کند یا بهتر است کلا در آن گلدان گلهای دیگری بکارم؟
  و سوال آخر
  یک گدان با دو گل ناز دارم که روز به روز بیشتر رشد می کنند اما اصلا گل نمی دهند

 191. ناشناس گفت:

  با سلام
  من يه بن ساي فيكوس دارم. يك هفته بعد از خريدن برگ هاي سبز آن از پايين شروع به ريزش كرده و احساس ميكنم شاخه ها در حال خشك شدن هستن. البته در بالاي بعضي شاخه ها برگ جديد درآمده. تقريبا هر 3 روز آب مي‌دم. هر روز بر روي برگها آب اسپري ميكنم و در داخل آپارتمان جلوي پنجره گذاشتم. لطفا منو راهنمايي كنيد.
  سپاسگذارم

 192. فرناز گفت:

  با سلام
  گل شفلر را چگونه میتوان تکثیر کرد؟
  لطفا راهنمایی کنید

 193. به گلدانی بزرگ با خاکی قوی و حاصلخیز نیاز دارید. یا به گلدانی متوسط و سیستم هایدروپونیک و کودیاری مستمر

 194. از سموم سیستمیک استفاده کنید. مارکش مهم نیست

 195. گل نسرین به چه گیاهی میفرمایید؟

 196. سولماز گفت:

  با سلام
  من یک درختچه تزئینی دارم که دچار آفت کنه شده بود که برای از بین بردن آنها به درخت سم کنه کش زدم ولی متاسفانه اشتباها میزان سم رو در یک لیتر آب زیاد ریختم همین موضوع باعث ریختن تمام برگ های گیاه شد ولی تنه اصلی سالمه می خواستم اگه ممکنه راهنماییم کنند و آیا گیاه دوباره برگ میده یا آسیب جدی دیده؟
  سپاسگزارم

 197. ندا گفت:

  من پیازگل نسرین را که اندازه یک مشت است در گلدانی کاشتم کمی تاریکی دادم تا برگ داد حالا در منزل جای نوزگیر کامل گذاشتم 4برگه بلند داده ولی از ساقه گل دهنده خبری نیست لطفا مرا راهنمایی کنید(3ماه و نیم گذشته)

 198. رضا گفت:

  سلام و خسته نباشید . سایت بسیار مفیدی دارید . ممنون .
  یک گلدان پیله آ دارم که از دو هفته قبل برگهایش از قسمت نوک شروع به خشک شدن کرده اند . بیشتر هم برگهای تازه روییده اینطوری می شوند . هفته ای دو بار به گلدان آب می دهم و هر بار دقت میکنم که سطح گلدان خشک شده باشد . لطفا” راهنمایی کنید که علت چیست .دو ماه است که گلدان را به خانه آورده ام اما دو هفته است که اینطوری شده .

  با تشکر

 199. نازی گفت:

  با سلام،
  همونطور که توضیح دادید فکر کنم مشکل گلم شپشک آردآلود هست چون چیزی شبیه پنبه تولید کرده . اگه لطف کنید سم مورد نظر را به نام معرفی کنید خیلی ممنون میشم.
  من این گل را 2سال پیش به مادرم هدیه کردم و هردومون خیلی دوستش داریم..

 200. از سموم سیستمیک استفاده کنید اگر کنه باشد از کنه‌کش استفاده کنید. شپشک آردآلود چیزی شبیه پنبه تولید میکند ولی کنه‌ها رسما تار میتنند

 201. بعد از جوشاندن کلر آب حذف میشود ولی روی سنگینی آب تاثیر زیادی ندارد. از آب معدنی بطری استفاده کنید

 202. نازی گفت:

  سلام..
  این اواخر یکم دیر به دیر جواب سوالاتمونو میدین! معلومه حسابی سرتون شلوغه.. پرتقات تزئينیم شروع به گل دادن کرده.. لطفا اگه ممکنه زودتر و قبل ازاینکه اون آفت صدمه ای به غنچه ها بزنه راهنمایی کنید .
  با تشکر

 203. فرزاد گفت:

  باسلام
  یک گلدان گل رازقی دارم که به گل نشسته و درجایی خواندم که این نوع گیاه از خاک قلیایی وآهکی بشدت گریزان است و نبایستی از آب سنگین با املاح زیاد برای آبیاریش استفاده نمود .راه حل چیست آیا می توان از آب جوشیده استفاده کرد؟از آب مقطر چطور؟ وآیا اساسا” باجوشاندن آب آیا املاحی که برای گیاه مضر است ته نشین می شود؟باتشکر از پاسخ شما

 204. نازی گفت:

  سلام، پرتقال تزئيني در داخل خونه دارم که زیر برگهاش تارهای سفیدی بسته فکر کنم بهش شپشک میگین، برای مبارزه با اون چی پیشنهاد میکنین؟ لطفا اگه سمی پیشنهاد میکنین، به نام بگین.
  قبلا از پاسخگوییهای به موقع تون نهایت تشکر را دارم.

 205. مهناز گفت:

  سلام من گل کاغذی را در تراس نگه میدارم از وقتی خریدم کم کم گلهاش ریخت خاکش هم همیشه مرطوب بوده چه کار کنم مثل اول پرگل بشه ضمنا هوا کمی گرم وسرد شده و ما شمال هستیم

 206. ناهید مظفری گفت:

  سلام می خواستم بدونم میتونم گل رز رونده را در گلدان نگهداری کنم؟اگه میشه چطور؟

 207. فريبا گفت:

  سلام و درود به شما . من امروز براي اولين باره كه سايت شما رو ديدم . چند روزه كه دارم در مورد خريد گياهان آپارتماني مناسب در اينترنت جستجو ميكنم . از شما خواهش داشتم كه لطف كنيد و اسامي گياهان آپارتماني كه مناسب نور كم باشند را بيان فرمائيد. هر چند 4 نوع گياه آپارتماني دارم شامل پتوس – برگ انجيري – آگلونميا- سرخس به غير از اينها اسامي گياهان ديگر را ميخواهم . در ضمن چون ميخوام از نمايشگاه گل وگياه كه از فردا در مشهد برگزار ميشه خريد كنم لطفا مرا راهنمايي فرمائيد. با تشكر فراوان

 208. zohreh گفت:

  khili mamnon az rahnamaiehaytan

 209. بستگی به آب و هوای شهر شما دارد
  در گیلان و مازندران بیرون کاشته میشود. چون خزان دارد فکر نکنم برای داخل منزل هم جالب باشد

 210. معمولا مناسب است. هرچند شما به نام دقیق بسته مورد نظر اشاره نکرده‌اید ولی اگر میکس باشد (یعنی پیت ماس تنها) نباشد مناسب است ولی اگر فقط پیت ماس باشد بهتر است ترکیبات دیگر هم اضافه کنید. روی بسته حتما میزان ترکیب استفاده شده را نوشته است

 211. نسرین گفت:

  با سلام
  من میخواهم گلدان های بنجامین و دیفن باخیا و کردلین و آکلونما و سینگونیوم را عوض کنم یک بسته بزرگ خاک پیت ماس (در کیسه زرد آلمانی ) خریده ام آیا برای این گیاهان مناسب می باشد در غیراین صورت لطفاً راهنمایی بفرمایید چه خاکی بخرم ؟

 212. پری گفت:

  سلام،
  من افرا نگرفتم.. یک درختچه دیگه گرفتم…

 213. شادی گفت:

  سلام
  چند گلدان شویدی دارم که وقتی برگهای جدید مید هند برگها شاداب نیستند وحالت پیر شده دارند روی برگها هم چیزی مشاهده نکرده ام. گلدانها روی بالکن قرار دارم که آفتاب جنوب را دارند و یک روز در میان در هوای خنک به آن ها آب می دهم لطفا مرا راهنمایی کنید.

 214. نادر گفت:

  باسلام من گیاه بامبویی دارم که مدتی است ساقه وبرگهای آن لک های سفیدو قارچ مانند دارد لطفا” برای دفع آنها راهنمائی بفرمائید.

 215. عبد الله گفت:

  خیلی خیلی ممنون

 216. پری گفت:

  با سلام و خسته نباشید،
  راجع به درخت ( درختچه! ) افرای سرخ ازتون سوال داشتم. تو اطلاعاتی که از سایتها بدست آوردم نوشته بودن این گیاه برای کاشت در محوطه هست. ولی تو گل فروشیها به عنوان گیاه آپارتمانی میشناسنش.میخاستم بدونم درصورت نگهداری در آپارتمان مشکلی براش پيش نمياد؟ با شرایط نور متوسط، دمای داخل و .. ؟
  ضمنا قیمت مطلوب برای یک درختچه متوسط چقدره؟فکر کنم رشدش کم باشه و از این بابت مشکلی نباشه..
  ممنون

 217. کودهای مایع ماهانه معمولا مصرف میشوند با دوز یک در هزار
  یعنی یک واحد کود (مثلا گرم) در یک هزار واحد از آب حل میشود

 218. ممکن است حلزون یا راب باشد. بهتر است اول آفت را شناسایی کنید و سپس به فکر سم پاشی باشید

 219. با متخصصان بنسای مشورت کنید

 220. مارکها و مدلهای مختلفی خاک برگ در مغازه‌ها عرضه میشود که متاسفانه برخی فاقد کیفیت هستند
  یک بسته را بخرید و امتحان کنید. اگر جواب مثبت گرفتید همان را استفاده کنید.
  شوره‌های زرد و سفید باقیمانده نمکهای موجود در آب آبیاری و خاک و کودها هستند. که روی خاک تجمع میکنند. این رسوبات را باید جمع آوری کنید و دور بریزید.
  برای گیاهان اثرات مسموم کننده دارند

 221. عبد الله گفت:

  سلام
  اول میخواستم بدونم خاکی که معمولا تو مغازه های گل و گیاه به عنوان “خاک گلدان” عرضه میشه چیه و چقدر به درد میخوره؟
  دوم اینکه لکه های زرد کپک مانند روی سطح گلدان یعنی چی و باید چیکارش کرد؟
  خیلی متشکر

 222. m-gh گفت:

  سلام
  من دو تا گلدان بنسای نارون دارم که برگهاشون خشک شده. ولی هنوز سبز هستند چکار کنم

 223. امير گفت:

  دوباره سلام من يك گلدان كورتون هم براي شركتم خريدم كه مثل گلدان خونه ام برگ هايش نمي ريزد ولي حاشيه برگ ها را انگار چيزي جويده و خورده باشد ولي داخل خاكش حشره اي نديدم سم مورد نظر چيست و علت خورده شدن برگ ها چيست؟

 224. امير گفت:

  با سلام
  من تقريبا دو ماهي هست كه يك گلدان كورتون خريدم ولي از ابتدا برگهايش شروع به ريزش كرد نور معمولي آبياري منظم هم دارد و به طور كامل به گلدان رسيدگي مي شود تازگي كود مايع كامل خريدم آيا مفيد است؟چطور و هر چند وقت يكبار كود را بدهم؟

 225. با متخصصین بنسای مشورت بفرمایید

 226. خب بعضیهاشان اون محل را میپسندند و برخی نه

 227. برگهای قدیمی بالاخره زرد شده و خواهند افتاد. این مساله جای نگرانی ندارد

 228. شمسی گفت:

  سلام
  من هر چه بگونیا می خرم زود خراب میشود مطالب شما را خوانده ام .
  مادرم همیشه بگونیا داشت و در حیاط هم می گذاشت و سالها خراب نمی شد.لطفا راهنمایی کنید

 229. مریم گفت:

  سلام.از اطلاعات خوبی که در اختیار همه قرار میدید ممنونم. گلهای من پشت پنجره هستند که پرده نداره و فقط شیشه مات کن داره حالا به گلهام نور خوب میرسه یا نه؟چون یک سری از گلهام خیلی خوب رشد میکنند اما یک سریشون نه.مخصوصا جدیدا کله گرگیم زرد شده!

 230. حميد گفت:

  سلام
  من يك اريكا پالم دارم برگهاش داره زرد مي شه از كود كريستانول 18 -18-18 هم يه بار چند روز پيش استفاده كردم اما حس مي كنم برگها دارن زرد مي شن و اين كاملا محسوسه چه كار كنم
  شما واسه شهرستان هم گل مي فروشيد ؟ اگه نه لطفا اگه امكان داره اين زحمت رو بكشيد خيلي لطف مي كنيد . من چند تا عكس از گلم مي ذارم ممنون
  http://www.imagecage.net/images/goRp1302024762/IMAG0335.jpg
  http://www.imagecage.net/images/vrqpTanS1302024762/IMAG0336.jpg
  http://www.imagecage.net/images/Egilw67b1302024762/IMAG0337.jpg

 231. آرش گفت:

  سلام.
  هر روز 2و3تا از برگ های درختچه بن سای زرد می شود و می ریزد. علت چیست و چکار باید کنم؟ مرسی

 232. گیاه شما به شدت به کنه دچار است
  باید در به سرعت با سموم کنه‌کش سمپاشی کنید
  این سموم رو از سم فروشیها و لوازم کشاورزیها باید بگیرید

 233. فاطمه گفت:

  با سلام و تبریک سال نو و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز
  من یه رز تقریبا بزرگ دارم که چند ماه پیش اونو خریدم به تازگی متوجه شدم که روی ان حشرات ریزی تار زدن و همش در حال حرکتن و برگها خشک شدن و تغییر رنگ دادن
  ازش عکس هم گرفتم که راحت تر راهنمایم کنید http://pics9.com/images/87829738645567295370.jpg
  لطفا راهنمای کنید
  با تشکر

 234. فرخنده گفت:

  با سلام و تشکر فراوان از راهنماییها و زمانی که صرف می کنید
  من یک گلدان بن سای دارم که حالش خیلی بده! از اواخر اردیبهشت که خریدیمیش تا اوائل زمستان خوب بود و برگ داشت و سبز بود ولی تو زمستون کم کم برگهاش ریخت و انگار که خشگ شده الان هم یکی دو تا جوونه زده بود خشک شده! البته تو زمستون من یه حایی خوندم که کمتر باید به گلها آب داد و من این ریسک رو کردم
  لطفا کمک کنید

 235. بله بذر همان است.
  روی سطح خاک پخش کنید و لایه نازکی خاک روی بذرها بدهید. خیلی نازک

 236. مطلب آلوئه ورا را مطالعه فرمایید

 237. برای آرایش و پیرایش از هرس‌های ریز و کم استفاده کنید. ساقه‌ها را از جاهایی که میخواهید پر بشود هرس کنید.
  برای آفات خاکزی از سموم ضد عفونی خاک مانند سم سوین استفاده میشود
  کود آهن در تمام سال لازم نیست و در موارد مشاهده کمبود (زرد شدن برگها و سبز باقی ماندن رگ برگها) میبایست استفاده شود.
  از کودهای کامل به طور ماهانه استفاده کنید. کودهایی که NPK بالایی دارند

 238. از سموم سیستمیک بر علیه آفات مکنده باید استفاده بشود.

 239. آزاده گفت:

  salam, giyahe araliyaam dar haele az bein raftan ast barg hayash avizan shode va……. lotfan rahnamaei konid.mamnonam

 240. پارسا گفت:

  با سلام و تشکر فراوان برای مطالب و راهنمایی های دلسوزانه تان.
  من به تازگی یک بنجامین ابلق خریده ام می خواستم ببینم چطور می شود آن را مانند درختچه های زیبا پرورش داد طوری که برگ ها بسیار متراکم و در بخش بالایی رشد کنند و تنه آن در پایین خالی از شاخه و برگ شود. در ضمن چند روزی است که هزارپاهای کوچک در منزلمان رژه می روند لطفا راهنمایی بفرمایید که از چه ماده ای استفاده کنم که به گیاهان دیگرم (شیفلر، پتوس، حسن یوسف و گل یخ) آسیبی وارد نشود. در ضمن گلفروشی قطره آهن را برای گیاهانم داده است آیا برای همه آن ها می توانم ماهی یک بار از قطره آهن استفاده کنم و به چه مقدار؟ با سپاس فراوان

 241. ونوس گفت:

  با عرض سلام

  من دو تا گلدان الوئورا دارم ولی اصلا برگاش پهن و بزرگ نمی شود فقط قدشان بلند می شود و برگ های پایین گیاه خشک می شوند خیلی زیاد هم پا جوش میزند می خوام راهنمایی کنید تا از چه خاکی و چه کودی برای گیاه تهیه کنم در چه اب و هوایی قرارش بدم چند وقت به چند وقت ابش بدم
  در ضمن از برگ های قسمت پایین گیاه استفاده کردم و تنه لخت شده و گیاه به یک طرف خم میشه چیکار باید بکنم
  با تشکر اگر شد زودتر جواب بدهید

 242. نازی گفت:

  با سلام و خسته نباشید در صورت امکان اطلاعاتی در مورد فیکوس آلاستیکا (فیلتوس) و ژاپونیکا در سایت بگذارید با تشکر.

 243. leyana گفت:

  سلام
  پس برای دفع این شپشکا از چه سمی استفاده کنم که کارا باشد؟

 244. احتمال دارد در ریشه هایش دچار مشکل باشد. خاک گلدان را چک کنید

 245. بله میشود ولی زیاد کارا نیست

 246. leyana گفت:

  سلام خسته نباشید
  یه گل شاه پسند رو تازه اوردم خونه متوجه شدم دچار آفت شپشک آرد شده چکار کنم که این شپشکا به دیگر گلدونهای که دارم سرایت نکنه و برای از بین بردنش از چه سمی استفاده کنم؟ برای دفع آفت حسن یوسف از سم مالاتیون استفاده کردم برای این شپشکا هم میشه از این همین سم استفاده کرد؟

 247. سارا گفت:

  با سلام و تشکر از سایت اموزندتون من یک کراسولا دارام که برگهایش سست شده و میریزد در حالی که ظاهری سالم دارند علت چیست؟

 248. نازی گفت:

  با سلام و خسته نباشید در صورت امکان اطلاعاتی در مورد فيکوس آلاستیکا (فیلتوس) و ژاپونیکا در سایت بگذارید با تشکر.

 249. فرزاد گفت:

  باعرض سلام
  مقداری بذر گل آهار جهت کاشت تهیه نموده ام از شکل ظاهری آنها که شامل دو غلاف بسیار نازک بهم چسبیده می باشند دانه ایی را مشاهده ننمودم. این نوع بذرچگونه است؟ آیا هر غلاف دارای یک بذر یا بذرهای متعددبسیار ریزی است که باچشم دیده نمی شوند و آیا هریک از این غلافها برای کاشت در یک گلدان کافی است؟ ممنون از پاسخ شما

 250. رضا گفت:

  سلام.
  سپاس از سايت فوق العاده‌اي كه مهيا كرده ايد. بسيار منظم، پر محتوا و عاليست.
  آيا قسمت فهرست گياهان در حال به روز شدن است ؟ بعضي از گياهان در آن قسمت ديده نمي‌شوند. اگر ممكنه در مورد نخل‌هاي اريكا و آركا و همچنين كنتيا مطلب بگذاريد.
  با تشكر بسيار

 251. خاک لمونی خاکی است که از ترکیب خاک باغچه (رس و سیلت) بعلاوه شن و ماسه به دست می‌آید و اگر شن‌اش بیشتر باشد میگویند لمونی شنی و اگر رس‌اش بیشتر باشد میگویند لمونی رسی.
  این موضوع در کتابهای خاکشناسی بررسی شده‌است.
  زهکشی خاک عبارت است از ته گلدان که حتما سوراخ داشته باشد تا هوا وارد گلدان و آب اضافه خارج شود
  همچنین خراش دادن سطح خاک گلدان موجب میشود شوره‌های موجود در سطح (نمکهای باقیمانده از آب و کودها به طرف سطح خاک حرکت کرده و آنجا تجمع میکنند که شبیه لایه‌ای نمکی میشود) در آبیاری بعدی حل شده و از گلدان خارج شود.

 252. آزاده گفت:

  سلام
  با تشکر از سایت جذاب ومفیدتون و ممنون از اینکه حوصله به خرج می دهید و ما رو یاری می فرمایید 2 سوال داشتم
  خاک لیمونی چه خاکی است ؟وچگونه خاک را زهکشی می کنند؟

 253. leyana گفت:

  سلام
  من یکسال هست که گل حسن یوسف دارم امروز متوجه شدم برگهاش سوراخ سوراخ شده بعد خوب که بررسی کردم دیدم زیر برگها کرم های باریک سبز رنگی هست حالا می خواستم راهنمایم کنید که چطور می تونم این کرما رو از بین ببرم و به گل هم آسیب نرسه؟
  و یه گل محمدی دارم که حدود 4 – 5 سال که دارم پارسال قلمه زدم همه ی قلمه ها هم جوانه زد حتی برخی از قلمه ها هم گل داد ولی بعد از یه مدت همه قلمه ها خشک شدن امسال دویاره قلمه زدم می خواستم بدونم چکار کنم که قلمه دوباره خشک نشه ممنون میشم راهنمای کنین؟

 254. رطوبت کافی به برگها نمیرسد
  آب گیاه را چک کنید
  و روی برگها هم میتوانید آبپاشی کنید تا این مشکل پیش نیاید

 255. کودهای میکرو کودهایی هستند که حاوی عناصری مثل آهن روی مولیبدن و … باشند و مصارفشان معمولا یک در هزار است ولی روی بسته شان مینویسد

 256. آزاده گفت:

  سلام ممنون از پاسخ به نامه کود میکرو جه نوع کودی است و مقدار استفاده آن چقدر است . با تشکر فراوان

 257. از کودهای کامل مانند کریستالون 18.18.18 استفاده کنید

 258. آزاده گفت:

  سلام ممنون از پاسخ به نامه کودی هست که بتنم ازش برای گیاه آرالیا استفاده کنم؟

 259. متاسفانه در مورد آرالیا هنوز مطلبی روی سایت نداریم. ولی در کل گیاه سختی برای خانه است. رطوبت هوای بسیار زیادی میخواهد در کنار نور و دمای خوب که معمولا در خانه‌های ایرانی این سه در کنار هم جمع نمیشوند و گیاه نمیتواند به خواسته‌هایش برسد. همچنین که در مقابل آفات مکنده مانند شته و شپشک خیلی حساس است

 260. آزاده گفت:

  سلام
  گیاه آرالیا دارم که برگهایش از پایین در حال زرد شدن است لطفا راهنمایم کنید .با تشکر

 261. یک مطلب خوبی در مورد شفلرا روی سایت هست که میتوانید مطالعه کرده و اگرسوالی باقی بود همانجا مطرح بفرمایید.
  و در مورد آبیاری نمیشود قانون وضع کرد. بستگی به گیاه شما. بستر گیاه. دما محیط. شدت نور دریافتی و مسایل دیگر دارد. در کل میتوان گفت که قبل از خشک شدن سطح خاک سرخسها میبایست آبیاری شوند و رطوبت هوا هم باید بالا باشد. ولی روی برگها معمولا توصیه نمیشود که آبپاشی کنید.

 262. فاطمه گفت:

  سلام
  من یک گیاه شفلر دارم که یکی دو ماه که برگاش سر حال نیستن و حالت افتاده پیدا کردن اگه میشه راهنمایی کنید

  و میخواستم بدونم که سرخس در هفته چند بار به ابیاری نیاز داره؟

  با تشکر فراوان از سایت خوبتون

 263. متاسفانه در اثر تحریم‌ها ورود سم از شرکتهایی مثل بایر خیلی کم و محدود است.
  برای همین سموم موجود در بازار اغلب تاریخ گذشته‌اند. این هم به دلیل تحریم‌هاست و هم به دلیل مصرف و قیمت.
  راستش تمام سم‌فروش‌ها همین را میگویند ولی در حقیقت تاریخ مصرف مهم است و اثر سم به شدت کاهش پیدا میکند.
  از شرکتها هندی هم سم وارد میشود.
  همین متاسیستوکس در ایران هم تولید میشود و کیفیت متوسطی دارند. به پای سم بایر نمیرسند ولی از تاریخ گذشته آن باید بهتر باشند.
  و متاسفانه اغلب این سموم در بسته‌های یک لیتری عرضه میشوند.

 264. samaneh mohamadbeik گفت:

  سلام نوك برگهاي گياه بامبو من حالت خشكيدگي بيدا كرده ميخواستم بدونم چرا؟ و چي كار بايد بكنم؟

 265. فرزاد گفت:

  باسلام
  برای دفع شته های سبز گلدانهای محبوبه شبم از سم متاسیتوکس آر با غلظت 1 در1000 یک نوبت استقاده نموده ام اما هنوز زند ه اند و به فعالیت خود ادامه می دهند تاریخ تولید این نوع سم در بازار کرمان را جدید تر از 2006 نیافتم البته ساخت آلمان و در قوطیهای فلزی که فروشنده مدعی تاثیر آن تا سالها پس از تولید بود. آیا چنین ادعایی درست است؟واینکه جدیدترین تاریخ ساختی را که ازاین سم دردسترس شماست چه سالی است؟ آیا این سم که سیستمیک هست از پوست جذب شته ها نمی شودکه نابودشان کند یا بواسطه جذب از طریق شیره گیاه و سیستم گوارشی این شته ها بایستی چندروزی صبر نمایم؟باتشکر از پاسخ شما

 266. بله از قسمت سالم گیاه را ببرید
  حدود یک رو گیاه بریده شده را در هوای آزاد قرار بدهید تا محل بریده شدن اصطلاحا منعقد شده و خشک بشود
  اگر همینجوری بکارید سریعا قارچها از محل برش نفوذ کرده و گیاه را میپوسانند.
  از چاقوی تیز استفاده کنید تا برش خیلی تیز و تمییز باشد و سلولهای کمتری آسیب ببینند.

 267. پیمان گفت:

  درود.
  گیاه کاکتوس برگ داری که ساقه آن از سطح خاک اغاز به نرم و شل شدن کرده است، و در حال کج شدن است، که بنده گمان میکنم به دلیل آب یاری بسیار است،را می توان از محل تندرست گیاه برید و برای بستن کال و کاشت
  دوباره از آن استفاده کرد.
  با سپاس.

 268. صدتومانیها محصول ایران هستند. معلوم نیست کی به دستمان برسد.
  سموم را وقتی آفت وجود دارد استفاده کنید. نه به طور مرتب
  انتقال محبوبه ها در تابستان به فضای باز در نگهداری خیلی کمک میکند
  ولی در کل گیاه حساسی به آفات است

 269. بله قلمه‌ها در آب یا کوکوپیت ریشه میدهند. آب باید سبک و معدنی باشه و هر هفته عوض کنید.
  قارچها به دلیل جنس بستر هستند که حاوی اسپورهای قارچ بوده.

 270. ستاره گفت:

  سلام .من يك گياه فيتونيا دارم كه در سطح خاكش كپك سبز و قارچ سفيد مثل قارچ خوراكي ظاهر ميشه،خيلي كوتاه و كم رشده و زود از ريشه ميگنده،در ضمن گلدونش سفال رنگيه كه از دبي آوردم،آيا قلمه در آب ريشه ميده؟و آيا با توجه به كوچكي گياه چاره اي هست كه سر حال بشه؟

 271. فرزاد گفت:

  باسلام
  مشتاق خریداری غده های صدتومانی شما هستیم. آیا بعداز سال به دست شما خواهندرسید یا قبل از سال واینکه محصول داخلند یا خارج ؟ 2سوال بعدی ام اینست که سموم دفع آفات گلهای تزئینی را طی چند نوبت وبه فاصله چند روز بایستی استفاده نمود؟چند گلدان محبوبه شب دارم که مرتب آفت می زنند به نظر می رسد که گیاه بسیار حساسی است (شمابا این نظر موافقید؟)چون قبلا” هم داشته ام که خشک شد ه اند.آیا می توان با شرایط منزل محبوبه شبهای خوبی را با گلهای فراوان پرورش داد یا بهتر است در فصل معتدل به باغچه انتقال داده شوند؟باتشکر از پاسخ شما

 272. در گلخانه‌ها بر علیه کنه از آبامکتیل – یا – ورتی مک استفاده میکنند.

 273. پیمان گفت:

  سلام
  لطفا یک سم برای کنه قرمز که به کاکتوس حمله کرده معرفی کنید.
  با تشکر

 274. amir گفت:

  با سلام
  من یک بنسای فیکوس دارم مدتی است برگهای ریزی که تازه جوانه میزنند بعد از چند روز میریزد لطفا” راهنمایی کنید چه کاری باید انجام داد؟
  با سپاس

 275. بله استفاده میکنند

 276. پیمان گفت:

  درود.
  آیاکود های کامل را برای گونه کاکتوس به کار می برند.
  با سپاس.

 277. گیاهان خانگی چون در زمستان با افت دما مواجه نیستند تحت شرایط خواب زمستانی نمیروند (یا کمتر میروند و استثناءهایی ممکن است باشد. مثل گلوکسینیا و …) برای همین کودیاری در زمستان در مورد گیاهان درون گلخانه یا خانه اشکالی ندارد.
  در مورد گیاهان باغچه در مناطق سردسیر به هیچ وجه کودیاری در زمستان با کودهای مایع و زودجذب شو جایز نیست. (چون منجر به سرمازدگی میشود)
  برخی کودها هستند که در طی چند ماه آزاد میشوند و این کودها را در پاییز معمولا استفاده میکنند.

 278. رطوبت هوای مطلوب گیاهان بالای 70 درصد است.
  هرچند ممکن است مشکل گیاه شما این نباشد. ولی مساله رایجی بین گلهای خانگی است که از کمبود رطوبت هوا رنج میبرند.
  داخل خاک آگلانما را نگاه کنید (گلدان را یکبار بیرون آورده و ریشه ها را با احتیاط معاینه کنید) شاید آفاتی درون خاک باشند که به ریشه صدمه میزنند.
  در خاکهایی که درصد بالایی پیت سیاه دارند معمولا رطوبت زیاد میماند و کرم های سفید کوچک ریشه‌خوار در این نوع خاکها به وفور زندگی میکنند.

 279. پیمان گفت:

  درود.
  به تازگی برخی گیاهانم را که به شپشک آلوده بوده اند را سمپاشی کرده ام،(دیازینون).
  آیا در چنین شرایط و زمانی(فصل) می توان از کودهای کامل نیز استفاده کرد.
  و دیگر،کود های کامل برای گونه کاکتوس نیز به کار می آید.
  با سپاس.

 280. محمد رضا گفت:

  سلام
  گیاه آگلونما طلایی هنوز هم دچار مشکل زرد شدن برگها از نوک به سمت ساقه و دربر گرفتن کل برگ را دارا می باشد و با استفاده از تمام کودهایی پیشنهادی از قبیل کریستالون و سکوئنشیال ۲ هم مشکل برطرف نشد در میزان آبدهی هم بسیار با دقت عمل می کنم آیا امکان این هست که ریشه در حال پوسیدن باشد چراکه از زیر گلدان که چک می کنم می بینم حدود ۷ روز پس از آبدهی هنوز خاک مرطوب است و به حالت گل ، اما زهکشی مشکلی ندارد و پس از آبدهی زیرگلدانی خیس می شود !
  ضمنا من به طور معمول گلها را در رطوبت بین ۲۰ تا ۴۰ درصد نگهداری می کنم اما برگ انجیری هم سوختگی سربرگها را دارد و سربرگها ابتدا رو به زردی گذاشته و سپس قهوه ای شده و حالت کاغذی و سوخته به خود می گیرند و کل برگ پژمرده می شود و از بین میرود.
  سپاسگزارم

 281. برخی انواع کاکتوسها تا چند ماه بدون خاک و به صورت بریده شده میتوانند زنده بمانند. ولی در این مدت رطوبت زیادی از دست داده و ممکن است در ریشه‌زایی آینده خیلی ضعیف باشند

 282. از فروشگاههای فروش لوازم کشاورزی و سم فروشی‌های کشاورزی

 283. پیمان گفت:

  درود
  با برداشت بخشی از کاکتوس، باز هم نیاز به برش انتهای و سپری شدن چندی برای ایجاد کال هست.
  و دیگر، می توان این پاره از گیاه را چندی نگه داشت، تا به وقتی مناسب، آن را کاشت.
  با سپاس.

 284. نازی گفت:

  خیلی ممنون از پاسختون.
  این سموم رو از کجا میتونم تهیه کنم؟ و به چه نسبتی باید با آب مخلوط کرد؟


 285. این تصویر شپشک آرد آلود است. دشمن قوی‌ای برای گیاهان زینتی.
  از سموم سیستمیک (دارای توانایی نفوذ به شیره گیاهی – داخل گیاه وارد میشود این سم‌ها) باید استفاده کنید.
  مالاتیون سم ضعیفی است برای این آفت.
  از متاسیستوکس، ایمیدیاکلوپراید، دیازینون و … سایر سموم سیستمیک که در منطقه شما بین لوازم کشاورزیها رایج است تهیه و استفاده کنید.

 286. متاسفانه بدون دانستن نام و مشخصات گیاه این کار سختی است. لطفا عکس واضحی از گیاه مورد نظر برای ایمیل کنید انشالله که بتوانیم کمک کنیم.

 287. نازی گفت:

  سلام خسته نباشین. من فکر میکنم گیاهان تزیینی خونه ام دچار این آفت شپشک شده (شپشک آرد الو؟؟؟). اول ذرات مثل پنبه روی برگها و ساقه ها بود و الان پر از این شپشکهاشدن.3 بار سم مالاتیون با فاصله یک هفته روی برگها با دقت اسپری کردم. تعدادشون کم شد اما کامل از بین نرفته. چیکار باید بکنم؟ لطفا به وبلاگم بیاین و جوابمو بدین یا ایمیل بزنین. خیلی برام مهمه..

 288. شهریار گفت:

  سلام
  درخانه حدود 2-3 سال است که گلی داریم ولی اسمش را نمیدانم. میتوانم عکسش را برایتان بفرستم
  ریشه این گیاه یک غده بزرگ گنبدی شکل با سه ساقه کوتاه متصل به آن است. برگهای بلند و نازکی دارند که همگی مانند نخل از ساقه منشعب میشوند.
  این گیاه جدیدا برگهایش رشد نمیکنند و برگهایش از سبز پررنگ به مغز پسته ای تغییر رنگ میدهند
  زمستانهای قبل حالش خوب بود اما امسال نمیدانم چه باید بکنیم
  آبش کم است یا زیاد ؟ خاک باید روی گنبد غده را بپوشاند یا غده از بیرون نمایان باشد؟
  از راهنمایی و سایت خوبتان ممنونم

 289. این نوع بگونیا شدیدا به بیماریها قارچی که منجر به ساقه میری میشوند حساس است.
  اگر ته ساقه‌ها نزدیک به خاک دچار پلاسیدگی شده و بدون اینکه برگها زرد شوند یا مشکل دیگری داشته باشد یکبار ساقه می افتد. حتما از قارچکشها استفاده کنید.
  خرخاکی اگر منظورتان آبدزدک باشد. بله خطرناک است و ریشه‌ها را از بین میبرد. ولی اگر خرخاکی شما به موجود دیگری ممکن است خطاب کنید که من نمیدانم چیست.
  نرم‌تن مورد نظر راب است و برگ خوار است.
  برای همه اینها میتوانید از سموم سیستمیک معمولی استفاده کنید.

 290. بله. لادن یکی از انتخابهای بسیار زیبا برای تراسها و گلدانهای آویز و فلاورباکس‌ها میتواند باشد

 291. ارغوان گفت:

  با سلام و تشکر فراوان از راهنماییهای خوبتون
  من یک گلدان بگونیای گلدار خریدم که فکر می کنم از نوع توبروز هیبرید باشه. تازگیها بعضی شاخه هاش خم می شه و از بین میره و برگهاشم می ریزه.توی خاکش خرخاکی دیدم نمی دونم آیا این حشرات برای گلها مضرند یا نه و اگر مضرند چه جوری می شه نابودشان کرد، یک با هم یک موجود ی مثل یک حلزون بدون لاک کاملا شقاق روی پایین ساقه این گیاه دیدم که رفت توی خاک.آیا این هم نوعی آفت است؟ چه طور می تونم جلوی مرگ این گلدان را بگیرم؟
  از صبر و حوصله تان ممنونم.

 292. فرزاد گفت:

  باسلام
  گل لادن که دارای گلهای زیبای زرد و قرمز می باشد آیا مناسب کاشت در گلدانهای آویز هم هست یعنی می توان همانند برگ بیدی از آن انتظار انبوه شدن را داشت؟باتشکر از پاسخ شما

 293. در گلخانه‌های هایدروپونیک امروزی در واقع رزها در گلدان پرورش پیدا میکنند ولی گلدانهایی که حاوی موادی مانند فقط پرلیت یا کوکوپیت یا سایر بسترهای هایدروپونیک هستند.
  این جور گلخانه‌ها مواد غذایی به شدت کنترل میشود و رطوبت هوا و دما و… دایما تحت کنترل است.

  این جور پیوندهای ژن معمولا در روشهای آزمایشگاهی و کشت بافت میسر است. یکی از مشکلات کشت بافت همین است که در کشتهای مجدد ممکن است ثبات ژنتیکی وجود نداشته باشد. یعنی نتاج حاصله شبیه گیاه والد نباشد.
  رنگ‌ها به وسیله رنگدانه‌ها و عناصر شیمیایی و آب در گلها نمایش داده میشود. مثلا همین رنگ آبی در بنفشه رنگ رایجی است. در حالی که در گل رز نیست. چرا؟ چون پیش ماده‌ها و نمایشگرها و ژنتیک لازم برای نمایش آن رنگ در رزها – همگی در کنار هم – وجود ندارد. و اصلاحگر که بخواهد این رنگ را اضافه بکند تمام این ملزومات را باید به ژنتیک گیاه منتقل بکند.

  به هرحال اینها کارهای مشکل و زمان بری هستند ولی بالاخره به تولید انبوه خواهندرسید.
  برخی مواقع هم مشکلات لایسنس وجود دارد و تولید کننده اولیه. حقوق آن محصول را انحصاری برای مدت زمانی میخرد. مانند رزی با واریته happy rose که رنگهای الوانی دارد.
  تا زمانیکه آن لایسنس تمام نشود تولیدکننده‌های دیگر اجازه تولید ندارند. و مسلما تولید کننده اولیه ظرفیت محدودی دارد و نمیتواند به تمام جهان گل بفرستد.

 294. مثلا ما در مورد کودهای کامل 181818 کریستالون که خودمان عرضه میکنیم. مقدار یک قاشق چایخوری کوچک را 4 گرم در نظر میگیریم. و برای ۴ لیتر آب توصیه میکنیم.
  برای افراد آماتور که مرتب نیاز به اندازه‌گیری خواهند داشت. ترازوهای دیجیتال جیبی در بازار وجود دارد که حدود بیست تا سی‌هزار تومان قیمت دارند و با دقت یک گرم یا یک دهم گرم کارها را میتوانند انجام بدهند.

 295. فرزاد گفت:

  باسلام
  در رابطه با استفاده از کود کامل که مقیاس آن گرم می باشد معمولا” در خانه وسیله دقیقی برای توزین آن مهیا نیست لطف می فرمایید توضیح دهید که برای مثال حدودا”چند گرم کود در یک قاشق مرباخوری جا می گیرد (با فرض اینکه کود کامل مااز نوع بسیار ریز وتقریبا” پودر مانند باشد.) باتشکر از پاسخ شما

 296. فرزاد گفت:

  باسلام
  آیا می توان در گلدان رزهای خوبی پرورش داد؟شرایط مناسب برای اینکارچیست؟درجایی خواندم که پس از 20 سال تلاش اولین گل رز آبی در توکیوی ژاپن رونمایی شد (با پیوند زدن یک ژن که ساخت رنگدانه های آبی را در گیاه تحریک می کند)تولید رز آبی چرا اینقدر سخت است و الان که موفق به تولیدآن شده اند آیا نمی توان به وفور از آن قلمه گرفت و آن را تکثیر کرد؟باتشکر از پاسخ شما

 297. اسم گیاه ficus amstel است.
  به این مساله توجه داشته باشید که ساقه از جایی میتواند برگ تولید کند که جوانه وجود داشته باشد. با پیر شدن ساقه تعداد جوانه‌ها کاهش یافته و در قسمتهای بالاتر وجود خواهد داشت.
  پس ممکن است اصلا گیاه شما در محلی که دوست دارید جوانه‌ای نداشته باشد که برگ بدهد.
  پیشنهاد میکنم قلمه بردارید و گلدان جدیدی تولید کنید. قلمه‌ها را یک روز در هوای اتاق قرار دهید تا شیره ته آنها منعقد شود و سپس در ماسه کاشته در محل مرطوب نگهدارید.
  قلمه‌ها علفی نباشد و نیمه چوبی یا چوبی باشند

 298. نسرین گفت:

  با سلام
  من یک درخت بنجامین آمستر دارم که برگ هایش در نوک شاخه ها است و شاخه ها در سمتی که به تنه نزدیک هستند لخت و خالی از برگ می باشد هر چه هم سر شاخه ها را می زنم باز برگ های جدید درست در نزدیکی جایی که قیچی کرده ام می رویند و کلاً درختم قیافه زیبایی ندارد لطفاً راهنمایی کنید که چگونه آن را هرس کنم

 299. احتمالا شته سبز با میفرمایید
  بله دفع آنها ضروری است
  اینها شیره گیاه میمکند و به صورت غیرمستقیم مروج قارچهای دوده و … هستند
  زخم و سوراخی هم که به وجود می‌آورند هرچند ریز است ولی میتواند به گیاه صدمه وارد کند

  از سموم سیستمیک ضد آفات مکنده مانند متاسیستوکس و کنفیدور ما ماستفاده میکنیم
  سموم بسیار متنوعی در بازار یافت میشود

 300. حداقل سه چهار عنوان کتاب خوب در این مورد وجود دارد.
  کتاب بنسای آقای اسماعیل پیش بین نشر آییژ
  بون‌سای گرمسیری و نیمه گرمسیری – اصول و روشهای پرورش درختان مینیاتوری – حمید احمدیان و اکبر حسنی – نشر دانش نگار
  101 نکته اساسی در پرورش بونسای – دکتر عبدالله حاتم زاده – دانشگاه گیلان

 301. ع-م گفت:

  با سلام.گياه بن ساي دارم تمام مطالب را براي نگهداري در اين جا خوندم ولي تنها به مطالعه كتاب در اين مورد اشاره كرده بودين .امكان داره نام كتاب كاربردي و مفيدي در اين زمينه را معرفي كنيد.با تشكر

 302. فرزاد گفت:

  باسلام
  اوایل بهار همرا ه با رویش برگهای تازه گیاهان در هوای آزاد معمولا” نوعی شپشک سبزرنگ روی جوانه های آنها به ویژه روی برگهای رز ظاهرمی شود که به به نظر می رسد متداولترین نوع آفت است ودر ظاهر بیماری برای گیاه بوجود نمی آورد و تا اواخر بهار روی برگهای جوان مشاهده می شوند آیا دفع آنها ضروری است و چه نوع سمی موثر است؟باتشکر

 303. خب این موجودات قهوه‌ای رنگ چسبیده به برگ در واقع احتمال زیاد شپشک سپردار است
  و چرا سوین میزنید؟ باید سم ضد حشرات مکنده بزنید.
  چون پوسته دارد در مقابل سموم معمولی مانند مالاتیون مقاوم است
  این روزها دیازینون و کنفیدور شاید موثر تر باشد
  از محلول همین سمها به مقدار کم روی خاک هم میتوانید بریزید

 304. سری را که درد نمیکند برای چه دستمال ببندید؟
  آیا این حشرات مگس سفید بودند؟ عین یک مگس در سایز خیلی ریز و زیر یک میلی متر
  اگر مگس سفید باشد white fly
  باید از سموم سیستمیک استفاده کنید
  کنفیدور و متاسیستوکس فعلا جواب میدهد

 305. زهره گفت:

  سلام ، من یک گل شفلرا دارم که به ریزش برگ دچار شده البته با استفاده از سم کلر ببایل سوین 85% که به صورت پودر روی خاک آن می پاشم تقریبا 4 روز یکبار و اسپری محلول آن بر روی برگها و شستن برگها و ساقها با ابرموقتا مشکل برطرف می شود ولی دوباره بعد از 4 روز دیگر موجودات قهوهای رنگ چسبنکی روی برگها و ساقه های آن تشکیل می شود که این لکه ها مثل کنه چسبیده اند و با ناخن جدا می کنم ، در خاک آن هم پر از پشه می باشد ، امروز که گلدان را در آفتاب و هوای آزاد گذاشتم متوجه کرمهای کوچک کرم رنگی در خاک آن شده که به سطح خاک آمدند در بقیه گلدانهای دیگر هم این پشه ها و کرمها را دیدم ، لطفا مرا راهنمایی کنید که چگونه می توانم گلدانهایم را درمان نمایم . با تشکر

 306. فرزاد گفت:

  باسلام
  از سم مالایتون برای دفع حشرات بسیار ریز سفید رنگی که پشت برگهای محبوبه شبم تجمع کرده اند استفاده نمودم با غلظت ( 2سی سی در یک لیتر) اما هنوز آنهارا مشاهده می کنم برگهایش پژمرده و آویزان شد ه اند شما چه سمی را برای از بین بردن این نوع حشره پیشنهاد میکنید؟اساسا” برای پیشگیری از ابتلا گیاهان آپارتمانی به آفات آیا شما سم پاشی هر چند وقت یکبار را حتی برای گیاهان سالم صلاح می دانید( آب تنباکو چطور؟)در جایی خواندم که پیشنهاد داده بود برای پیشگیری از آفات بهتر است هر 15 روز یکبار با آب تنباکو گیاهان زینتی را مه پاش نماییم.

 307. مالاتیون یک در هزار استفاده میشود. یعنی یک سی سی در یک لیتر آب
  (حداکثر تا دو سی سی هم میتوان استفاده کرد)
  برای اطلاعات بیشتر در مورد بسترهای کشت صفحه محصولات جانبی را مشاهده فرمایید
  استفاده از بسترهای جدید این مزیت را دارد که حداقل بستر شما آلوده نیست. اگر بعدا آلوده شود مساله دیگری است ولی از ابتدا حداقل شما میدانید که بسترتان آلودگی ندارد.
  سوالات مربوط به گیاهان دیگر را از صفحه خودشان مطرح کنید

 308. اینجا در صفحه گیاه پزشکی محل مناسبی برای طرح این سوال نیست. لطفا در صفحات مرتبط مطالبتان را طرح بفرمایید

 309. فرزادگنجعلیخانی گفت:

  باعرض سلام وتشکر از سایت پرمحتوای شما
  مدتی است نوعی پشه های بسیار ریز سفیدی روی برگهای محبوبه شب اینجانب پیداشده اند.آیا استفاده از سم مالایتون کافی است ؟ کلا” میزان آن چند سی سی در یک لیترآب است؟وچند نوبت استفاده؟
  ضمنا”سوالات زیر را هفته پیش مطرح نمودم که پاسخی تاکنون دریافت نداشتم ممنون می شوم برای پاسخ
  فرق بین پیت پیت ماس و کوکوپیت؟
  کدامیک برای کشت وجوانه زنی مناسب تراست؟
  آیا استفاده از این نوع خاکهای استرلیزه آفت زدن گیاهان زینتی را برطرف می کند؟
  طریقه استفاده از قالبهای کوکوپیت ومزایای آن؟
  سایز مناسب گلدان برای کاشت پیازهای سوسن ونرگس شما در چه ابعادی است؟
  در پایان گلدهی آیا لازم است پیازها را از خاک گلدان بیرون آورده ودر جای خشک نگهداری نمودواگر نه نحوه نگهداری وآبیاری آنها تاسال بعد چگونه است؟
  با تشکر ازتلاش و دقت شما در نحوه پاسخگویی

 310. farshad گفت:

  سوال کرده بودم در مورد گیاه کوتونیست
  و یا
  کتانستر Cotoneaster

  جهت تکثیر چه اندازه ای از گیاه جهت قلمه بریده شود؟
  برگها جدا شود یا خیر؟
  ریشه دار شدن گیاه بدون پودر هورمون امکان دارد؟
  دما و خاک مورد نیاز را لطفا توضیح دهید

  تکثیر بروش کاشت هسته میوه آن در تمام گونه های آن امکان دارد؟ در چه فصلی؟
  با تشکر فراوان

 311. سیاه شدن ساقه‌ها میتواند بیماری باشد. ساقه‌های سیاه شده رو هرس کنید
  وقتی میوه انار رسیده بشود معمولا میترکد و دانه‌ها را میریزد. اگر چنین نشد وقتی میوه کاملا رسیده شد. میوه را باز کنید و جلوی آفتاب دانه‌های را خشک کنید و بکارید

 312. پیشنهاد میکنم به کتابهای بنسای مراجعه فرمایید

 313. برای بنسای به کتابهای بنسای مراجعه کنید حداقل سه چهار عنوان خوب وجود دارد
  ما مطلب کاملی در مورد کروتن داریم
  برگهای جدید کوچک در اثر کمبود نیتروژن و پتاسیم میتونه باشه با انجام کودیاری رفع میشه

 314. به یاسها اسامی مختلفی اطلاق میشود ولی احتمالا jasmina باشد که انواع یاسمن سفید گفته میشود
  برای رشد و گلدهی باید شرایط مطلوب گیاه رو فراهم کنید

 315. narcis گفت:

  سلام مجدد.من دفعات آبیاری رزم را بیشتر کردم و ریزش برگاش انگار قطع شد.اما یه مشکل دیگه:شاخه های گیاه (که قبلا برگ داشتن ولی ریخته) از بالا شروع به سیاه شدن کردن ومتاسفانه جوانه های ایجاد شده را هم در مسیر میخشکانند!چرا این اتفاق افتاده؟راه حلی داره؟
  ضمنا یه دونه انار کوچولو دارم(انار زینتی)میخوام دانه هاش را بکارم.کی اینکار را انجام بدم و چه شرایطی را باید واسش فراهم کنم؟چقدر طول میکشه تا سبز بشه؟متشکرم.

 316. وحيد گفت:

  سلام دوست من . بنده گياه بن ساي دارم كه از چسبيده شدن دو تنه درخت به هم شكل گرفته است . حالا يك سمت آن برگهايش شروع به ريختن كرده است . ميشه بگيد مشكل از كجاست و چه كودي براي رويش مجدد برگهاي درخت بايد استفاده كنم ؟

 317. narcis گفت:

  دوباره سلام.خسته نباشید.امیدوارم با سوالام خسته تون نکرده باشم.آخه چندین ماه من بودم و یه مشت سوال بی جواب ولی حالا یکی را پیدا کردم که آگاهه و واقعا داره کمکم میکنه.
  میخواستم بدونم آیا شما میتونین واسه کاشت و پرورش یه بنسای کمکم کنید یا منبعی را بهم معرفی کنید؟
  بعد اینکه 1 ماه پیش یه کروتن خریدم که واقعا زیبابود اما متاسفانه بعد از آوردن به خونه همه برگاش جز بالایی ترین برگ ریختن.خوشبختانه الان 4 تا برگ ریز و تعدادی جوانه داده.آیا راهی هست که من بتونم کمکش کنم که زودتر پر و زیبا بشه؟واینکه همه جوانه هایی که داده روی قسمت بالایی گیاهن و با توجه به اینکه طول ساقه اش بیشتر از 40 سانتیمتر هست میخوام بدونم این ساقه لخت میمونه یا بازم پر میشه؟(برجستگیهای ریز همرنگ ساقه روی ساقه اش هست میتونم امیدوار باشم ؟)
  برگهای جدیدی که پتوسم میده کوچکن!چرا؟
  باز هم ممنون از توجه و کمکتون.

 318. narcis گفت:

  سلام و خیلی خیلی ممنون.ولی جسارتا من هنوز درمورد سرخس و شویدی ام نگرانم و واقعا به کمکتان نیاز دارم. و یه سوال دیگه!چند ماه پیش یه گلدان یاس خریدم که برگاش شبیه برگ مرکباته و گلهاش 7 تا گلبرگ باریک دارن اول اینکه چه نوع یاسیه؟ بعد هم اینکه وقتی خریدمش کلی گل داشت و غنچه.اما به تدریج که گلاش تمام شدن دیگه غنچه جدید نداد و الان اصلا گل نداره.رشد هم نداره.فقط گاهی یکی 2 برگش خشک میشه !1 ماه پیش گلدانش را عوض کردم .چرا اینطور شده؟چکار کنم که رشد کنه و گل بده؟

 319. رفلکس بودن شیشه‌ها مشکل بزرگی برای منطقه شما نیست. اونجا ماشالله نور زیاد است
  دوم. خاک احتمالا مناسب نیست
  سعی کنید خاک مناسب هر گیاه را تهیه کنید.
  بنجامین را در ماسه دانه ریز همیشه مرطوب قلمه بزنید
  بله بنسای‌کارها هم یک روزی تازه کار بوده‌اند چرا نتوانید؟
  به ظرفی شبیه ظرف مایع شیشه‌پاک‌کن که آب رو اسپری بکنه مه‌پاش می‌گویند. از همین ظروف خالی شیشه‌پاک‌کن میتوانید استفاده کنید. ولی قبلش خوب شستشو کنید که اثر مایع شیشه‌شور از بین بره.
  گیاه بالغ ارسالش سخت و ناممکن است برای همین بذر و پیاز و لوازم جانبی میتوانیم ارسال کنیم.

 320. ممنون از لطف شما

 321. نقاط کرم‌رنگ میتواند جوانه‌های خفته باشند که میخواهند دربیابند بیرون. خالهای سیاه هم معمولا قارچ هستند که در صورت عدم گسترش خطر زیادی ندارند

 322. narcis گفت:

  سلام.خسته نباشید.من عاشق گل وگیاهم اما چند سالی که ماهشهر زندگی میکنم وتا کنون تصورم این بوده که اینجا به خاطر شرایط آب وهواییش گیاهان زینتی و آپارتمانی دوام نمیارن.ولی الان چند ماهی میشه که تعدادی گل و گیاه را آوردم خانه ولی در زمینه نگهداری از گیاهان هیچ تجربه ای ندارم.یه مقدار اطلاعات در مورد آبیاری و نور و رطوبت و … از سایت شما گرفتم چند تا سوال هم پرسیدم که لطف کردین جواب دادین.ولی هنوز هم کلی سوال دارم که از آنجایی که اینجا کسی یا جایی را پیدا نکردم که کمکم کنه باز هم مزاحم شما شدم.
  اول اینکه شیشه های آپارتمانم رفلکسه آیا روشن گذاشتن چراغ به تامین نور گیاهام کمک میکنه(البته تا 2-3 ماه دیگه به آپارتمان دیگه ای نقل مکان میکنم که نورش خوبه)
  دیگه اینکه وقتی از گیاهی قلمه میگیرم توی آب خیلی خوب ریشه میده رشد میکنه و جوانه میزنه.اما وقتی به خاک منتقل میکنم بعد ازمدتی زرد یا پژمرده میشه و بعد هم میمیره!چرا این اتفاق میافته؟من چکار کنم که اینجوری نشن؟
  آیا بنجامین را میشه توی آب قلمه زد؟
  آیا خودم میتونم یه بنسای بنجامین پرورش بدم؟
  توی یه مجله خواندم که واسه تامین رطوبت فیتونیا باید از مه پاش استفاده کرد.این وسیله چیه؟شما تو فروشگاهتان دارین؟قیمتش چنده؟آیا امکان ارسالش به ماهشهر وجود داره؟
  آیا میتونین گیاه واسم بفرستین؟من جایی را ندیدم که قیمت گیاهانتون را زده باشین!میشه راهنمایی کنین؟

 323. narcis گفت:

  سلام و تشکر مجدد.لطفا بگین چکار کنم که سرخسم حالش بهتر شه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 324. narcis گفت:

  واقعا ممنون.این سایت و رسیدگی شما به سوالات طرح شده دقیقا همان چیزی است که من و گیاهانم بهش نیاز داریم.

 325. narcis گفت:

  با سلام و تشکر از توجه شما.آیا امکان دارد که در مورد گیاه شویدی مرا بیشتر راهنمایی کنید؟

 326. narcis گفت:

  با سلام و تشکر.روی بدنه بامبوهای من دانه های ریز کرم رنگی ایجاد شده که روی آنها پوست گیاه ترک خورده.انگار که چیزی زیر پوست گیاه رفته باشد یا چیزی بخواهد بیرون بیاید.ضمنا در نقاطی خالهای بسیار ریز سیاه وجود دارد که البته با کشیدن دستمال مرطوب کمرنگ یا پاک میشوند.آیا اینها آفتند؟

 327. بنسای ها انواع مختلفی دارند. به کتابهای بنسای مراجعه کنید

 328. آفت مهمی نیستند. حشراتی خاکزی هستند و کاری به گیاه ندارند. با سم پاشی میتوانید رفع کنید

 329. رز به هر حال گیاه بیرونی است و دمای شبانه باید پایین تر از دمای روز باشد
  وقتی دمای شبانه در خانه بالا باشد گیاه تعرق زیاد میکند و ضعیف میشود.
  آب دو بار در هفته هم برای رز کم است

 330. شاید هفته‌ای دو بار کم باشد.
  احتمالات بسیار دیگری وجود دارد. فقط آب و دما نیست

 331. narcis گفت:

  سلام.یه گیاه جوان شویدی دارم که تا چند هفته پیش روی رشد بود.اما الان 1 هفتهای هست که گیاه جوانم داره زرد میشه.اگه ممکنه راهنماییم کنید.هفته ای 2 بار آبیاری میکنم و دمای محیط 25 است.

 332. narcis گفت:

  با سلام.چند وقت پیش یه گلدان رز پا کوتاه(اگه نوعش را درست بگم!)خریدم.2 هفتهای بعد از انتقال به خانه گلاش خشک شدن و همه برگاش را از دست داد.حالا بعد از حدود 3هفته داره برگای نو میده ولی برگاش بعد از چند روز یا پژمرده میشن یا در حالی که سبز هستن میافتن.لطفا کمکم کنید.هفته ای 2 بار آبیاری میکنم و دمای محیط 25 است.ممنونم.

 333. narcis گفت:

  سلام.مممنون از راهنمایی های ارزشمندتان.من حدود 3 هفته پیش یک سرخس خریدم.هفته ای 2 بار آبیاری از زیر و روزی یکبار غبارپاشی میکنم.دمای محیط هم 25درجه است.بعضی ازبرگهای گیاهم زرد یا قهوهای شده و برخی در لبه ها دچار سوختگی شده اند.احساس میکنم گیاه لطافت ندارد!لطفا مرا راهنمایی کنید.سپاسگذارم.

 334. narcis گفت:

  باسلام و سپاس فراوان.روی خاک دیفن باخیای من یه عالمه پشه ریز سیاهه!اینا آفتن؟مسریه؟چه کارش کنم؟

 335. در منزل همیشه میتوان قلمه تهیه کنید.
  ولی برای باغچه اول بهار در فضای باز و اول پاییز در گلخانه میتوان قلمه گرفت.
  طول قلمه را حدود 10 تا 15 سانتیمتر انتخاب کنید
  از ابزار برش تیز مانند چاقوی پیوند زنی یا کاتر یا تیغ جراحی یا چاقوی آشپزخانه تیز استفاده کنید.
  برشها را اریب بزنید
  بهتر است بالای هر قلمه حداقل یک تا دو عدد برگ باقی بماند
  بقیه برگها را حذف کنید
  قلمه بدون جوانه (جوانه در محل اتصال برگ به ساقه قرار دارد – یعنی در هر بند حداقل یک جوانه وجود دارد) رشد نخواهد کرد.
  قلمه‌ها را در ماسه یا پرلیت یا کوکوپیت یا ترکیب اینها بزنید.
  مرتبا نم داشته باشد و در محل دمای معتدل و دور از نور شدید خورشید باشد
  آبپاشی روی برگها مفید است.
  قلمه‌های شما ظرف چند روز تا چند هفته ریشه‌دار میشوند.

 336. کریستالون صورتی برای گلدهی است. بهتر از کریستالون سبز ویژه استفاده کنید که برای رشد عمومی است.
  18-18-18+3+میکرو

 337. نسرین گفت:

  سلام
  در مورد نحوه کاشت و نگهداری ارکیده لطفاً توضیح دهید نوع خاک وغیره

 338. سجاد گفت:

  سلام
  گیاه بنسای دارم که برگهایش در همان حالت سبز می ریزد و شاخه خشک هم دارد لطفا نگهداری این گیاه را به من بگویید با تشکر

 339. farshad گفت:

  سلام مجدد

  سوال کرده بودم در مورد گیاه کوتونیست
  و یا
  کتانستر Cotoneaster

  جهت تکثیر چه اندازه ای از گیاه جهت قلمه بریده شود؟
  برگها جدا شود یا خیر؟
  ریشه دار شدن گیاه بدون پودر هورمون امکان دارد؟
  دما و خاک مورد نیاز را لطفا توضیح دهید

  تکثیر بروش کاشت هسته میوه آن در تمام گونه های آن امکان دارد؟ در چه فصلی؟
  با تشکر فراوان

 340. نسرین گفت:

  شمعدانی را در تهران در چه فصلی می توان قلمه زد و روش قلمه صحیح آن را لطفاً توضیح دهید . با تشکر

 341. نسرین گفت:

  من از برگ بنفشه آفریقایی قلمه زده ام و قلمه ها جوانه زده اند و الان دارای 5 برگ ریز هستند اما دیگر رشدی ندارند بااینکه در هر سه بار آبیاری یک بار به آنها کود کریستالون صورتی 36+12+12 میدهم اما هیچگونه تغییری در حالشان نمی بینم لطفاً راهنمایی کنید .

 342. اطلاعی در این زمینه نداریم. از کیوی کارها بپرسید

 343. پیشنهاد میکنم مطلب کاج مطبق را مطالعه فرمایید.
  جدا شدن برگها علامت خوبی نیست و گیاه رو به افول رفته است. ممکن است گیاه شما از بین برود.

 344. احتمالا شما شیرخشت یا کوتونیستر را می‌فرمایید.
  این گیاه با قلمه وبذر تکثیر میشود

 345. آرش گفت:

  آیا کود چای برای کیوی موثر است یا زیان آور؟

 346. آرش گفت:

  یک گلدان کاج مطبق دارم ، برگهایش به آسانی از شاخه جدا میشود میخواهم علت را جویا شوم؟؟

 347. farshad گفت:

  سلام
  در مورد بوته زالزالک تزئینی و نحوه تکثیر آن میخواستم بدونم

  (بوته بزرگ که در فصل پاییز زالزالک کوچک به رنگ معمولا نارنجی دارد)

 348. نسرین گفت:

  در مورد نگهداری اریکاپالم یا نخل اریکا لطفاً اطلاعات بدهید

 349. اگر شما از توت فرنگی مورد نظر تغذیه میکنید. هیچ سمی استفاده نکنید
  ولی اگر فقط جنبه تزئینی دارد. میتوانید سم کنه کش استفاده کنید که از لوازم کشاورزیها تهیه کنید. (بسته به عرف روز و سمی که برعلیه کنه‌ها رایج باشد)

 350. mehdi گفت:

  برای از بین بردن کنه شما چه سمومی را پیشنهاد میکنید چون من روی توت فرنگی آبامکتین .کنفیدور. سیرینول رو امتحان کردم ولی نتیجه کاملی نداد

 351. کنه‌ها موجوداتی هستند که تارهایی شبیه تار عنکوبت میبافند و شیره گیاهی را مکیده و گیاه را ضعیف میکنند
  با دقت زیر تارها را نگاه کنید که آیا موجوداتی زیر آن وجود دارد یا نه؟
  اگر وجود دارد باید سم پاشی کنید. سم کنه کش از سم فروشیها و لوازم کشاورزیها میتوانید تهیه کنید.

 352. امیر گفت:

  گیاهم کراسولا هستش!! یه مدتیه برگهاش زرد و چروک شده!! تازگی هم رو دو تا از برگهاش تار عنکبوت دیدم!! به خاطر عنکبوت هستش؟؟ با چی سم پاشی کنم؟؟ با تشکر!!!

 353. چه گیاهی؟ لطفا سوالات خود را با اطلاعات اولیه بیشتری مطرح سازید

 354. امیر گفت:

  تار عنکبوت بسته رو بعضی از برگهاش!!! با چی سم پاشیش کنم؟ با تشکر!!

 355. نسترن از تیره رزهاست و این گیاهان متعلق به فضای آزاد هستند
  در محیط خانه نگهداری آنها نیازمند رعایت برخی نکات است
  مثلا این گیاهان عادت دارند که دمای شبانه با دمای روزانه تفاوت معنی‌داری داشته باشد
  مثلا اگر روز به 25 درجه برسد شب به 15 درجه برمیگردد (در یک روز معمولی بهار یا پاییز برای مثال)
  در حالیکه در منزل شب ممکن است از روز گرمتر باشد
  بنابراین سوخت و ساز گیاه زیاد میشود و توانی برای تولید برگ و گل نمیمانند.

  هرچند عوامل دیگری نیز حتما وجود دارد که باید بیشتر دقت شود

 356. معمولا آب کمتری لازم دارد
  ولی نمیتوان گفت از آب زیاد اینطوری شده.
  باید عوامل دیگر را هم بررسی کنید

 357. نسرین گفت:

  سلام
  من گلدانی رو عید خریدم که فکر کنم گل نسترن باشه و پره گل بود اما وقتی کنار پنجره گذاشتم برگاش ریخت کاملا!
  بعد از اون چند برگ میده و بعد چند روز میریزه و کاملا کچل میشه .توضیح اینکه شیشه پنجره رفلکس هست و ابیاریهای متعددی رو هم امتحان کردم اما الان بعضی ساقه ها هم قهوه ای شدند ممنون میشوم راهنمایی کنید

 358. امیر گفت:

  به تازگی کراسولایی خریدم که برگهاش زرد و چروک شده!! هفته ای دو بار آب میدم!! چه کنم؟

 359. درصورتیکه این موجودات ریشه‌خوار باشند خطرناکند و بهتر است سریعا خاک گلدان را با سموم کشاورزی حشره کش سم پاشی کنید. این سموم را باید از سم فروشیها و لوازم کشاورزیها تهیه کنید.

 360. sara گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  من یک بن سای نارون دارم که الان حدود یک ماه است که حشراتی شبیه کرم کرمی رنگ که 2 تا شاخک دارد و تعداد زیادی پا (شاید هزارپا باشد ) در داخل خاک گیاهم مشاهده می کنم باید برای از بین بردن آنها چکار کنم ؟

 361. لطفا صفحه کاج مطبق را مطالعه فرمایید

 362. من نیاز نوری نارونها را نمیدانم ولی به هرحال باید عدد بالایی باشد. چون نارونها گیاهان فضای باز هستند.
  حالا مهتابی سفید را امتحان کنید. همراه آن اصطلاحا یک فلورسنت به رنگ آفتابی هم باشد نور خوبی خواهند داشت
  گردش هوا حتما لازم است. هر چقدر هم که گیاه رطوبت دوست باشد باید اکسیژن برسد بهش
  2.ما تمام قد در خدمتیم. تلاشمان را میکنیم.

 363. hamid گفت:

  با تشکر از راهنمایی شما
  منظورم از استفاده تراریوم جاسازی منبع نوری مناسب مثل همان نور فلورسنت که فرمودید بود . فقط نور سفید استفاده شود یا به دلیل نزدیک بودن به نور طبیعی نور زرد بهتر است.
  این گونه از گیاه بنسای شده احتیاج به رطوبت زیاد دارد یا کم . (جهت بسته نمودن تراریوم بابت حفظ رطوبت)
  2 – آیا با فرستادن عکس گیاه آرالیا میتونید راهنمائیم کنید ؟ آیا میتوان از خزان آن جلوگیری کرد ؟

 364. شیرین گفت:

  با سلام
  میخواستم بدانم برای بشاش کردن 2 گلدان کاج مطبقی که دارم که یکی از انها فعلا درقسمت پایین ان خشک و زرد شده است چه کاری باید انجام بدهم.ایا کود شیمیایی خاصی باید داشته باشم واگر جواب مثبت است لطفا بفرمایید که چه کودی وهمینطور زمان و اندازه انرا نیئ بفرمایید
  سوال دوم در مورد جلوگیری از زرد شدن برگهای دیفن باخ چه کاری باید انجام شود بعلاوه اینکه چطور ساقه های پاینتر انهم میتواند دارای برگ شود.و در ضمن اینکه چه گودی برای ان مناسبتر است؟
  از راهنمایهای شما قبلا تشکر میکنم.

 365. والا نور چه ربطی دارد به تراریوم؟ تراریوم برای جبران مشکلات رطوبتی و دمایی است. چطوری میتواند کمبود نور را رفع کند؟
  بدون تراریوم هم میتوانید از نور مصنوعی استفاده کنید. لامپهای پرفشارسدیمی معروف HPS که مصارف بالای 400 وات داشته باشند در گلخانه‌های مدرن برای جبران کمبود نور استفاده میشوند. که به دلیل مسائل اقتصادی تقریبا استفاده نمیشوند.
  از لامپهای مهتابی سفید به فاصله کم روی گیاه (مثلا ارتفاع 30 سانتی متر روی گیاه – به مدت 8 ساعت در روز) نیز در برخی گیاهان استفاده میشود. (مانند بنفشه آفریقایی) که ممکن است برای گیاه شما نیز موثر باشد.
  برخی آرالیاها ممکن است خزان بکنند.

 366. hamid گفت:

  با سلام و تشکر فراوان
  1- من یک گیاه بنسای از نوع نارون چینی دارم به دلیل نداشتن نور کافی در محیط میخواستم بدونم میتوانم آنرا در تراریوم نگهداری کنم؟ در صورت امکان نگهداری در تراریم چگونه نور مصنوعی مناسب برای گیاهم تامین کنم ؟

  2- گیاه آرالیای کمیابی دارم که از اوایل پائیز شروع به برگ ریزی کرده آیا این گیاه خزان دارد ؟ در ضمن نور محیط خیلی کم میباشد.

 367. لکه‌های قهوه‌ای ممکن است آلودگیهای قارچی باشند.
  با الکل رقیق شده در مرحله اول سعی کنید آن برگها را شستشو بدهید (مثلا روی پنبه را در الکل رقیق خیس کنید و روی لکه‌ها بکشید)
  شاید اگر قارچ باشد جلوی گسترش آن را بگیرد.
  کرم های ریز سفید و کرمی ممکن است لاروهای ریشه‌خوار باشند
  و با سموم سیستمیک باید ریشه‌ها را سم‌پاشی کنید

 368. سم سوین را فکر میکنم یک بار در ماه بعد تکرار بکنید بهتر است.
  مبارزه فیزیکی با حلزونها خیلی راحت است
  حلزونها شبها به شکار برگها میروند و از پناهگاهشان بیرون می‌آیند.
  شما شبها باید آنها را جمع کنید و در کیسه زباله بریزید و نابود کنید.
  سم سوین برای گیاهان نیز ممکن است مضر باشد و برای همین در استفاده باید دقت کنید.
  محیطهای رطوبی برای حلزونهای ایده‌آل است و برای همین تراریوم را خیلی دوست دارند.

 369. آيلا گفت:

  سلام من يك بونساي فيكوس بنجامين دارم كه برگهاي قديمي آن لكه هاي قهوه اي دارد و برگهاي جديدي كه در مي آورد نوك برگها جمع مي شود و نوك تيز نيست در ضمن داخل خاك كرمهاي بسيار ريز و كرمي رنگي دارد لطفا مرا راهنمايي كنيد.

 370. گلناز گفت:

  با عزض سلام خدمت شما. گیاه فیتونیا داخل تراریومم مورد حمله حلزون ها و هزارپاهای کوچک برگ خوار قرار گرفته. ار موسسه کشاورزی سم کاربایل سوین که برای مبارزه با حلزونها-سوسک-کرم برگخوار و دیگر آفات گلدانی است خریدم. به گفته مسول موسسه مقداری از آن را به صورت پودر روی خاک ریختم و مقداری از آن را به صورت محلول روی خاک پاشیدم. از دیشب تا امروز 1-2 عدد هزارپاهای برگ خوار مشاهده کردم ولی با ریختن سم حلزونهای زیادی روی خاک دیده می شه.آیا عکس العمل حلزونها به سم,آمدن انها به روی خاک است؟ می خواستم بدونم دوره کارنس این سم چقدر؟ آیا در صورت از بین نرفتن باید دوباره محلول پاشی کنم یا یه صورت پودر جامد روی خاک اطزاف گیاهم بریزم؟ اصلا تمی تونم تحمل کنم که روی برگهای گیاه زیبام سوراخ های ریز که حلزونها ایجاد کردند دیده بشه. اشتباه من این بود که قبل از استفاده از خاک آن را با حرارت زیاد ضدعفونی نکردم و حالا شاهد حمله آفتها به علت رطوبت هستم.
  با تشکر از راهنمائی شما

 371. 1- از سموم سیستمیک بدون درآوردن گیاهان میتوانید استفاده کنید.
  البته بیشتر این موجودات خاکزی هستند و به گیاه کاری ندارند. ولی به هر حال میتوانید سم پاشی کنید. از سم فروشیهای کشاورزی همین توضیحات را بدهید سم لازم را خواهند داد.
  2- بسته شدن برگها بیشتر به دلیل جابجا شدن گیاه و صدمات احتمالی است که هنگام جابجایی به ریشه‌ها وارد شده. کمی صبر کنید. فکر کنم خودش درست بشود.
  و البته رطوبت نباید همیشه زیاد باشد. گاهی باید در تراریوم را باز کنید که هوای تازه وارد آن شود
  اگر بتوانید منافذی دائمی تهیه کنید برای ورود و خروج هوا بهتر است.
  پوسیدگی ریشه به دلیل زیادی خیس بودن خاک در تراریومها مشکل رایجی است. حواستان به میزان آبی که میدهید باشد

 372. گلناز گفت:

  با عرض سلام خدمت شما. 5آبان از نمایشگاه گل,1گلدون فیتونیا سبز خریدم که برگهای سالم و شادابی داشت. همون روز گیاه را به 1ظرف شیشه ای برای ساخت تراریوم منتقل کردم. گیاهم ریشه های متراکمی داشت به همین خاطر با ریشه و خاک همراه ریشه داخل ظرفم گذاشتم. برای پر کردن خاک تراریومم از ماسه + خاک گلدان خریداری شده ام استفاده کردم. همون روز با اسپری به اندازه کافی آبیاری کردم.
  1-درون خاک تراریومم هزار پا ریز و مگسهایی که داخل محفظه پرواز می کنند دیدم. امکان اینکه گیاهم بیرون بیارم و خاکش ضد عفونی کنم وجود نداره(دهانه ظرفم فوق العاده کوچک)چگونه موجودات خاکزی تراریومم بدون خارج کردن خاکش از بین ببرم؟دوست ندارم که به داخل اتاقم راه پیدا کنند.
  2-برگهای فیتونیام بدون کوچکترین عوارضی(زردی-چروکیدگی-پزمردگ) به سمت بالا بسته شده اند و زاویه دو برگ موازی در یک محور از 180 درجه به 45درجه تغییر کرده. روی دهانه ظرفم پلاستیک با چند تا سوراخ کشیدم به طوریکه قطره های ریز آب از داخل روی جداره دیده می شه.در زیر تراریوم هم آثاری از جمع شدگی آب در زیر سنگ ریزها دیده نمی شه. می تونه علت بسته شدن برگها به خاطر زیادی رطوبت باشه؟ آیا باید در ظرفم بردارم؟
  با تشکر از شما

 373. کراسولاها اغلب قلمه برگ هم جواب میدهند. یعنی یک برگ را از گیاه جدا میکنید و دم برگ آن را در بستر قرار میدهید.
  بستر مورد استفاده بهتر است کوکوپیت باشد.
  بعد از مدتی گیاه جوانی از محل دم برگ شروع به رشد میکند.
  از خود ساقه هم میتوانید قلمه بردارید
  ساقه‌ای که حداقل دو برگ داشته باشد و حدود 5 تا 10 سانتی متر ارتفاع

 374. پیمان گفت:

  درود
  روش قلمه برداری از گیاه کراسولا را برایم شرح میدهید.
  با سپاس.

 375. ریشه‌های کراسولاها خیلی ضعیف هستند و ممکن است هنگام گلدان به گلدان کردن ریشه‌ها صدمه دیده باشد.
  برای همین مدتی طول میکشد تا گیاه مجددا شروع به فعالیت بکند.
  زیاد آب ندهید. کم هم آب ندهید.
  از ساقه‌های سالم قلمه بردارید تا اگر گیاه اصلی برنگشت حداقل گیاههای جوان داشته باشید.

 376. 1- رشد بنجامینها کلا کم است. جای نگرانی نیست
  2- برای درشت شدن برگها نیاز به مواد غذایی و رطوبت هوا وجود دارد. در خانه معمولا رطوبت کافی فراهم نیست. و آبپاشی روی برگها خیلی موثر است. همچنین از کودهای کامل استفاده کنید.
  3- بامبوها بوسیله قلمه تکثیر میشوند
  4- بستگی به نوع گیاه رونده شما دارد.

 377. پیمان گفت:

  درود.
  گیاه کراسولای دارم،که پس از دگرگونی گلدان آن ،برگهایش آغاز به ریختن کرد.
  برای بهبود و شادابی آن چه باید کرد.

  با سپاس.

 378. نسترن گفت:

  با سلام خدمت شما،
  تقریباً کلیه سوالات دوستان و جواب هارو خوندم
  می خواستم چند سوال ازتون پبپرسم:
  1- گیاه بنجامین م رو یک ساله خریدم و درختی حدوداً 1 متری هست. برگ های اون موج دار و رش درخت کمه، شدن علتش چیه؟
  2- یه گل آگلونما هم دارم که فقط یه ساقه داره و رش نمی کنه. برگ های جدیدش خیلی کوچیکن!
  3-چطور میشه بامبو رو تکثیر کرد؟
  4-راجب گلیاه های رونده میشه توضیح بدید؟ من یه گیاه دارم که بعد از ریشه دادن توی آب، تو خاک کاشتمش. جطور ازش نگهداری کنم؟

 379. کودهای کریستالون فقط با رنگ مشخص نمیشوند و دارای درصد عناصر اصلی هستند.
  یعنی کود کریستالون سبز خود چند نوع است مثلا 18+18+18 که دارای 18 درصد از هر کدام از عناصر ازت+فسفر+پتاسیم است و نوع دیگری از کریستالون سبز که 18+18+18+3+micro است
  که عناصر میکرو و منگنز و آهن و روی هم دارد.

  بنابراین لطفا اسامی فنی را کامل بیان بفرمایید.

  و اما در مورد بن‌سای‌ها اصولا از کودهای خاصی استفاده میشود. که باید از متخصصان بن‌سای بپرسید. آنها سعی میکنند از کودهایی استفاده بکنند که دارای درصد کمی ازت و فسفر باشد که گیاه کمتر متمایل به رشد باشد. بنابراین از کود کامل کریستالون با دوز یک در هزار نمیتوان استفاده کرد. مگر اینکه از دوزهای پایین مثلا دو دهم در هزار استفاده شود.
  این کودها به صورت آب پاشی روی برگها هم جذب میشوند و هیچ ضرری برای گیاه ندارند.
  اصولا مگر چند گیاه خاص. برای دیگر گیاهان آبپاشی مفید است چرا که برگها از روزنه‌هاشان رطوبت را سریعتر در اختیار میگیرند.

  ما برای اغلب گیاهان خانگی اسپری آب روزانه را پیشنهاد میکنیم. چون در شهر ما اغلب رطوبت نسبی هوا پایین است. در ماههای سرد سال بخاری گازی روشن میشود که رطوبت هوا را خیلی کم میکند. لذا در اردبیل حداقل مه‌پاشی روزانه مفید خواهد بود.

 380. احتمال دارد خاکی که استفاده کردید برای تعویض گلدان دارای کودحیوانی یا برگهای جنگلی بوده که تخم این حشرات را به خانه شما میهمان آورده.
  اصولا به جز مبارزه شیمیایی راه حل دیگری نداریم
  فقط از سموم حشره کش خانگی استفاده نکنید. این سموم برای گیاهان مضر هستند
  بهتر است به یک سم فروشی (فروشگاه لوازم کشاورزی) مراجعه کنید و سم توصیه شده توسط فروشنده را تهیه کنید

 381. بنفشه‌های آفریقایی نسبت به کمبود رطوبت و همچنین بیماریهای قارچی چنین علایمی نشان میدهند
  در صورتی که این گندیده شدن شبیه لهیده شدن برگ. آبکی شدن دم برگ باشد احتمال دارد بیماری قارچی باشد. سعی کنید خاک اطراف بوته برگها را دربر نگیرد و در واقع برگها زیاد با خاک تماس نداشته باشند همچنین در صورت لزوم از قارچ کش استفاده کنید.

  اما اگر برگها به صورت خشک و غیر آبکی شدن سیاه شده و رفته رفته خشک میشوند به عوامل فیزیکی و رطوبت هوا بیشتر ممکن است مربوط باشد
  بهتر است سعی کنید با استفاده از ابزارهایی مانند تراریوم رطوبت نسبی هوای اطراف گیاه را بالاتر ببرید

 382. سلاله گفت:

  کود کریستال آبی یا سبز برای گیاه بن سای بنجامین مناسبه؟
  هر چند وقت یکبار باید به گیاه کود داد؟(کاج مطبق،بن سای)
  اگر کود کریستال سبز18 محلول در آب را بر روی برگ گیاه بن سای،کاج مطبق و لاکی بامبو اسپری کنیم ضرری برای گیاه نداره؟
  اساسأ اسپری کردن برگهای گیاهان هر چند وقت یکبار توصیه می شود؟
  با تشکر

 383. ستاره گفت:

  سلام
  روی سطح خاک گلدان من حشره های مشکی ریز و زیادی هستند که موقع آب دادن به گل یکدفعه پرواز می کنند و تمام خانه پر از این حشرات شده.
  چطور این حشرات را از بین ببرم؟
  راستی من خاک گلدان را جدیدا عوض کردم.
  ممنون می شم اگر پاسخم رو زودتر بدید.

 384. سورنا گفت:

  سلام
  با عرض پوزش ، من گیاه بنفشه آفریقایی دارم که برگ های اون از پایین شروع به گندیدن میکنه و میریزه ..این گندیدگی از پایین گیاه به طرف مرکز اون در حرکته ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

 385. شهرام گفت:

  سلام
  من یک اریکا دارم که جدیدا برگهاش از وسط قهوه ای میشه و خشک میشه جدیدا هم سربرگ هاش حالت خودشونو از دست دادن و آویزان شدن ممنون میشم راهنمایی کنین

 386. مهدی گفت:

  باسلام
  در خصوص کل اریکا اطلاعات جامعه می خواستم
  زیرا گلدان اریکا داریم که برگهای آن درحالت سبز (مانند سبزی خشک ) دارد خشک می شود
  از شما راهنمایی لازم نیاز مند هستم

 387. کنه‌ها موجوداتی حشره مانند هستند (حشره نیستند) و لکه نیستند.
  علائم کنه:
  بدن دو قسمتی دارند (یک سر و یک شکم – قفسه سینه ندارند) با 4 جفت پا
  دور خودشان و محل زندگیشان تارهایی شبیه تار عنکبوت درست میکنند.
  بسیار مقاوم به سموم هستند و مبارزه با آنها سخت است.
  کنه قرمز و قهوه‌ای معمولا آفت رایجی است.
  زاد و ولد سریعی دارند و به سرعت گسترش پیدا میکنند.
  بسیار ریز هستند و با ذره بین باید مشاهده کنید.
  اگر آفت مورد نظر شما کنه بود. آنگاه از سموم کنه‌کش استفاده کنید.
  کافی است نوع کنه مورد نظر معلوم شود (با مشخصات ظاهری) سپس از مغازه‌های سموم کشاورزی میتوانید سم کنه‌کش تهیه کنید

 388. من از نزدیک با گونه مورد نظر شما آشنایی ندارم.
  ولی چون این گیاه از خانواده رزها است. بنابراین تکثیر آن نیز همانند سایر رزها خواهد بود.
  بهترین و ساده‌ترین روش خوابانیدن ساقه‌ها در یک گلدان دیگر است. برای این کار پاییز زمان مناسبی است. از هم اکنون اقدام کنید.
  در خانواده رزها بهتر است قلمه از ساقه‌هایی گرفته شود که گل داده‌اند. و قلمه ها را معمولا خشبی (چوبی) و نیمه چوبی انتخاب میکنند. در واقع نه چندان ضخیم و نه چندان نازک.
  در نوک قلمه یکی دو برگ نگه دارید و بقیه را حذف کنید.
  معمولا رزها را در ماسه نرم. با گلخانه خیلی گرم و مرطوب و حتی تحت شرایط میست (رطوبت پاشی مرتب) قرار میدهند.
  در چنین شرایطی درصد احتمال گرفتن قلمه‌ها و سرعت ریشه‌زایی زیاد خواهد بود.
  ولی شما در خانه از گلخانه‌های کوچک ساخته شده با نایلون روشن یا شیشه میتوانید استفاده کنید.
  نور متوسطی لازم است.
  ممکن است ریشه‌زایی مدت طولانی‌ای طول بکشد پس عجله نکنید.

 389. مصطفی گلزار تهران گفت:

  لکه های قهو های ریزی که در پشت برگ های اریکا پالم ظهور میکند گویا نوعی کنه است که با سمپاشی به موقع از بین میرود.لطفا نام سم کنه کش برای این گیاه آپارتمانی و نحوه استفاده و سمپاشی صحیح را شرح دهید.

 390. فرشاد گفت:

  با عرض سلام

  منظور بنده گیاه طاووسی نیست
  بنام گل آبشار طلایی معرف است
  اسم لاتین و عکس ها متعلق به این گل است

  ROSA_BANKSIAE

  با عرض پوزش سوالاتم را تکرار میکنم:

  1-فصل قلمه زدن آن آذر هست؟
  2-قلمه های گرفته شده چه شرایطی باید داشته باشد؟
  3-قلمه گرفته شده ذخیم بهتر است یا نازک؟
  4-آیا برگهای قلمه گرفته شده باید جدا شود؟ (جهت از دست ندادن آب)
  5-در چه دما -نور-مکان- و چه خاکی ریشه دار میشوند؟

  http://www.hanafes.jp/photo/5722_bb779b96ee164ea786f9432eee5c5103.jpg

  http://www.beautifulbotany.com/STOCK%20R-S/Rosa%20banksiae%20'Lutea‘.jpg

  http://cn1.kaboodle.com/hi/img/2/0/0/e1/6/AAAAAsqFkocAAAAAAOFvCg.jpg?v=1206033621000

 391. اگر منظور شما از آبشار طلایی
  گیاه طاووسی باشد
  Spartium junceum [Spanish broom]
  http://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_Broom

  بیشتر این گیاه را با بذر بالغ تکثیر میکنند (بذور رسیده در غلافهای قهوه‌ای) و اوایل بهار در فضای باز و در اوایل پاییز در گلخانه بذور را میکارند.

 392. فرشاد گفت:

  سلام مجدد

  در مورد قلمه زدن گل آبشار طلایی

  فصل قلمه زدن آن آذر هست؟

  قلمه های گرفته شده چه شرایطی باید داشته باشد؟
  قلمه گرفته شده ذخیم بهتر است یا نازک؟
  آیا برگهای قلمه گرفته شده باید جدا شود؟ (جهت از دست ندادن آب)
  در چه دما -نور-مکان- و چه خاکی ریشه دار میشوند؟

  با تشکر از شما و به امید ایرانی همیشه سبز

 393. متاسفانه گیاهان آپارتمانی اغلب به صورت آماده فروخته میشوند و بذر نداریم

 394. فرشاد گفت:

  سلام

  خواستم لیست اقلام و قیمت های بذور گلهای آپارتمانی و نحوه تهیه اونها رو از گلستان علی بدونم

  ممنون

 395. گیاهان شما سالم و سلامت و عالی هستند. برای مطالعه بیشتر به صفحه خود حسن یوسف مراجعه کنید:
  https://www.golestan-ali.com/94/coleus-%d8%ad%d8%b3%d9%86-%db%8c%d9%88%d8%b3%d9%81/

 396. بله برخی شرکتها موادی برای تحریک رشد ریشه تولید میکنند که الزاما دارای هورمونهای ریشه‌زایی از رده اکسین ها نیستند. و برخیشان ترکیبات غیرسنتزی و تا حدودی طبیعی دارند.

  پودرهای هورمون ریشه‌زایی در درصدهای غلظتی کم در بازار تهران یافت میشود.
  مثلا بسته‌های کوچک 25 گرمی با غلظتهای کم مثلا یک دهم درصد قیمتهای بالا 30هزار تومان دارد.

  اغلب این هورمونها تولید کشورهای غربی و بخصوص آمریکا هستند و مشکلات تحریم و غیره موجب افزایش قیمت و کم‌یابی آنها میشود.

  ولی تولیدات شرکتهای ایرانی هم زیاد بی‌اثر نیستند و در موارد خانگی و گلخانه‌ای جوابگو هستند. ولی برای کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی بهتر از محصولاتی با خلوص دقیق‌تر و بهتر استفاده شود.

  در گلستان علی درصدد تهیه بسته‌های کوچک این هورمونها هستیم. در آینده نزدیک انشالله

 397. به زودی مطلبی برای آن منتشر میکنیم

 398. مهرداد گفت:

  با سلام

  از سایت و مطالب بسیار جالب و غنی شما بسیار متشکرم واقعا به بنده کمک زیادی کرد.

  من 2 گونه از حسن یوسف دارم که عکسش رو هم در لینک زیر می تونید مشاهده کنید:
  http://up.iranblog.com/Files2/559cc41aeea54c5a8eed.jpg

  من می خواستم در ارتباط با نحوه نگهداری این گیاه داخل خونه (آبیاری – تکثیر – نوع خاک و کود دهی) از نظر شما بدونم.

 399. فرشاد گفت:

  سلام و ممنون از راهنمایی های بی دریغتون

  شما در اکثر روشهای تکثیر از پودر هورمون ریشه زایی صحبت کردین
  بنده به دنبال اون گشتم اما تمامی لوازم کشاورزی ها یا بی اطلاع بودند و یا یک بطری تقریبا یک لیتری از مایعی که گفتند این مایع ریشه زایی میکنه معرفی کردند که ساخت ایتالیا بود

  1-شما از همچین مایعی اطلاع دارید؟کارایی در تکثیر گلهای آپارتمانی دارد؟پیشنهاد شما در مورد پودر یا مایع بودن آن چیست؟

  2-گلستان علی این پودر را برای فروش دارد؟قیمت آن چقدر بوده و جهت پست آن هزینه با خریدار است؟

  لطفا اطلاعات کامل و جامعی در مورد پودر هورمون ریشه زا و انواع آن را در سایت درج بفرمایید

 400. علی گفت:

  باسلام:
  میخواستم اگرزحمتی نیست درباره گل قهرونحوه نگهداری آن مطالبی داشته باشید
  باسپاس فراوان

 401. بله با آبیاری پی در پی با فواصل کم میتوان شوری خاک را کم کرد. ولی ممکن است به گیاهتان هم صدمه وارد کنید.
  بهتر است یک باغبان آن گلدانها را ببیند.

 402. ر. رستمي گفت:

  با سلام اشتباها آب خيلي شور به گلهاي خانگي‌ام داده‌ام اما بعد متوجه شدم كه كه گلها كم كم دارند پژمرده و آويزان و بعد از چند روز خشك ميشوند، بايد چكار كنيم تا شوري داخل گلدان برطرف شود و به حال طبيعي بازگردند؟ آيا ريختن آب شيرين كار درستي است؟ تا مشكل رفع شود يا بايد خاك آن را عوض كنيم؟ لطفا در اين مورد مرا راهنمايي نماييد باتشكر.

 403. گل قهر. یا گیاه حساس. یا شب خسب.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Mimosa_pudica

  گیاه حساسی است که به رطوبت زیادی نیاز دارد.
  محل نیمه روشن با آبیاری کافی و رطوبت هوای زیاد مورد پسند این گیاه است.
  تند تند باز و بسته شدن برگها موجب زرد شدن و ریختن برگها میشود.
  در محل بادگیر نباید باشد

 404. soheila گفت:

  salam goli daram ke be esme ghahro ashti kharidamesh vaghti be bargash dast mizanim jamesh mikone raveshe negahdarisho balad nistam faghat har ruz abesh midam alan ham behesh kood dadim shadidan pazhmorde shode dorost mishe?esme elmish chie?ba tashakor

 405. به سوگند:
  شما میتوانید روی خاک را اصطلاحا سله شکنی کنید. یعنی با وسیله‌ای مانند قاشق و چنگال روی خاک را خراشیده و شخم بزنید تا هوا و آب وارد خاک شود.
  ولی بهترین کار این است که گلدان گیاه تان را بیست درصد بزرگتر کنید. از مواد بستری خوب مانند ترکیب کوکوپیت+پیتماس+پرلیت استفاده کنید.
  علت ضعیف بودن گیاه مسلما به خاک گلدان آن برمیگردد که کیفیت مناسبی ندارد.

 406. سوگند گفت:

  باسلام
  با تشکر از مطالب مفیدتتون من یه پتوس دارم که رشدش متوقف شده وخاکش خیلی سفت شده بطوری که آب توش نفوذ نمیکنه چکارکنم برگهایی که در میاره خیلی کوچک هستندوخیلی دیر در میان.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 407. به گلسنگ:
  در بازار گلفروشان تهران به طور اشتباهی به گیاه هایپوستس گل سنگ میگویند که مشخصاتش اینجاست:
  برگهای آن البته ریز و در حد چند سانتی متر هستند.
  برای مبارزه با لاروهای ریز استفاده از حشره‌کشهای معمولی درست نبوده‌است.
  این حشره‌کش به شدت به گیاهان صدمه می‌زنند.
  شما باید از سموم کشاورزی استفاده میکردید.
  به هرحال کاری است که شده. و پیشنهاد میکنم سرشاخه‌های نابود شده را هرس کنید.
  خاک گلدان را هم از نظر وجود لاروها سفید بررسی کنید. در صورت لزوم با سموم سیستمیک علیه آفات مکنده سم پاشی کنید. (مانند متاسیستوکس، کنفیدور و …)

 408. به مهسا:
  1- برای اسیدی کردن خاک در گلخانه ها از خاک چای استفاده میکنند. شما میتوانید آبلیمو و اسیدهای طبیعی و ضعیف دیگر را نیز استفاده کنید.
  2- پیت ماس و کوکوپیت و پرلیت و سایر نهاده‌های جدید را میتوانید از ما تهیه کنید.
  3- از کودهای کامل استفاده کنید.
  4- رطوبت هوا را با ساخت گلخانه کوچک خانگی یا تراریوم میشود تهیه کرد.

 409. به سارا:
  احتمالا کنه باشند. اگر دارای چهار جفت پا باشند و بدنشان دو قسمتی باشد کنه قرمز است و باید سموم کنه کش استفاده کنید.

 410. به حسین:
  احتمال حشرات مکنده مانند شته‌ها وجود دارد. این حشرات شیره گیاهی را مکیده و سوراخی در برگ یا ساقه باقی میگذارند که از آن سوراخ شیره گیاهی بیرون میریزد و در آن محل قارچهای پودری سیاه رنگ تشکیل میشوند و ساقه و برگ چسبناک میشود.
  احتمال وجود این حشرات را بررسی کنید.

 411. به صنم:
  کرمهای خاکی برای گیاهان مفید و به هیچ وجه ضرری ندارند. نیازی به تعویض گلدان نیست.
  در صورتی که خوشتان نمیاید این موجود در گلدان باشد. با سموم ضدعفونی کننده خاک میتوانید خاک را ضدعفونی کنید ولی پیشنهاد نمیشود.

 412. جلبک گفت:

  سلام
  من یه گل سنگ دارم ،الته نمیدونم اسمشو درست دارم میگم یا مه ،این اسمو زمانی که از گل فروش خریدم بهم گفت.
  برگهای ابلق داره که رگبرگهاش سفیدن و توی بزرگترین حالت باندازه یه کف دست نمیشه. دو،سه روز برگها زرد میشد و نوکش حالت سوختگی پیدا میکرد،دیشب دقت کردم دیدم روی ساقه هاش پر شده از حشراتی شبیه لارو ،البته نمیدونم چی هستن ،شبیه بچه کرحهای سفید به اندازه ی دو میلیمتر ،ولی تعدادشون خیلی زیاد بود .
  میشه خواهش کنم بگین باید چی کارش کنم ؟من واقعا عاشقش بودم خیلی قشنگ بود و خوب داشت رشد میکرد.
  البته دیشب بعد از دیدن لاروها حشره کش زدم (تار و مار) و گذاشتمش تو تراس …
  اگه راهنماییم کنین لطف بزرگی کردین

 413. رضا گفت:

  علي آقا سلام.
  ابتدا از توجه و لطف حضرتعالي کمال تشکر رو دارم.
  علي آقا من يک بابا آدم سبز دارم که دائم کنه قرمز داره و گياهم رو بقدري ضعيف کرده که از نگاه کردنش واقعا دل آدم مي گيره. لازم به ذکره که من سم مالاتيون هم دذ صدد دفع اين آفت در 4 نوبت استفاده کردم. حالا نمي دونم درصدش اشتباه بوده يا فاصله زماني بين دو سمپاشي اشتباه بوده يا….
  ميخوام ازتون خواهش کنم يک راهنمائي جامع در رابطه با مقابله با اين آفت و نگهداري از اين گياه به بنده بفرمائيد.
  ( البته علي آقا من در مسافرت به اردبيل حضورا هم خدمت رسيدم ولي موفق به زيارت حضرتعالي نشدم.)
  با سپاس فراوان.

 414. خشايار گفت:

  در سطح خاک گلدان گل کاغذي حشرات ريزي پرواز مي کنند مي خواستم بدانم آيا اين حشرات به گياه آسيب مي زنند و راه مبارزه با آنها چيست

 415. مهسا گفت:

  با سلام
  مطالب سایت شما مفیدوخوب بوداما من چند تا سوال دارم
  1-چطوری خاک رو اسیدی کنم
  2-خاک ماسه ای پیت ماس وخاک الی رو چطور تهیه کنم که اصل باشه.اکثر لوازم باغبانی ها خاگ برگ دارند
  3-چه کودی به گیاهان اپارتمانی بدم که خوب باشه؟ایا هرگل کود متفاوتی رو میخواد
  4-روطوبت رو چطوری در خاک وهوا برای گلها یی که به رطوبت نیاز دارند .تهیه کنم

 416. آرش گفت:

  با سلام
  در مورد پشه های ریز سیاه که فکر کنم fungus gnat نام دارد و داخل خاک گلدان و اطراف آن پیدا می شوند
  چه راه حلی پیشنهاد می کنید و آیا این پشه ها به گیاه آسیب می رساند.

  با تشکر و احترام

 417. اسفنديار گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشيدو تشكر از شما به خاطر سايت مفيد و جذابتون
  من يك مارانتا سبز مخملي دارم كه روي برگ هاش و همچنين لبه هاي اون لكه هاي قهوهاي ظاهر شده و برگ هاي پايين گياه در حال زرد و پژمرده شدن هستند . لطفا من و راهنمايي كنيد تا گياه شادابي داشته باشم . ممنون از لطف شما

 418. حسين گفت:

  با سلام
  من يك نخل ماداگاسكار دارم از زمستان تا حالا هر چه برگ جديد ميدهد اون برگ سياه شده و چيزي مثل شهد روي اون ميبينم تا زماني كه برگ خشك شده و ميريزد لطفا من را راهنمايي كنيد

 419. سارا گفت:

  عرض سلام و احترام:

  یک گلدان یاس رازقی خریده ام که زیر برگهایش حشرات بسیار ریز قرمز رنگ وجود دارد(شبیه به نقطه های قرمز ولی حرکت می کنند) و این سبب شده که برگهای جوان درست رشد نکنند و حالت جمع شدگی پیدا کنند(شاخه هایی که سر آن پر از غنچه است) ممنون می شوم بفرمایید برای از بین بردن اینها چه کاری لازم است انجام دهم. بخصوص اینکه یاس دیگری دارم که در اتاق و پشت پنجره از آن نگهداری می کنم و به علت مجاورت با این گلدان جدید حشرات به آن نیز منتقل شده اند. بسیار نگران هستم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

 420. به بهروز:
  خاک تورب همان خاک پیت است. که باقیمانده و پوسیده گیاهان و خزه‌ها در شرایط مردابی را معمولا میگویند. مثلا پیت ماس در واقعا خاک حاصل از تجزیه شدن خزه‌ها و علفها در مردابی است که خشکیده است و سالیان دراز طول میکشد تا این خاک تولید شود. معمولا تیره رنگ است و غنی از مواد آلی است. و بهتر است برای استفاده با مواد دیگری ترکیب شود.
  امروز معمولا پیت ماس را با کوکوپیت و پرلیت به نسبتهای مختلف ترکیب میکنند و برای اغلب گیاهان خانگی جواب میدهد. مثلا 60درصد کوکوپیت (الیافت نارگیل) بعلاوه 30 درصد پیت ماس (پیت خزه) و 10 درصد پرلیت درشت یا ریز بسته به مورد استفاده
  برای قلیایی کردن خاک به آن آهک اضافه میکنند که در موارد خانگی من فکر نکنم نیازی به این کار وجود داشته باشد

 421. behrooz گفت:

  با سلام
  1- مي خوام بدونم وقتي مي گن يه گل نياز به خاك قليايي داره يعني چي چطور بايد تهيه كنم
  2- وقتي مي گن خاك رو با تورب مخلوط كن – نمي دونم تورب چيه
  3- ممنون از توجهتون

 422. صنم گفت:

  با سلام
  از یکی از گلدان های سبز من کرم خاکی سیاه بزرگی بیرون آمده است. می خواستم بدانم که آیا وجود این کرم به گیاههان آسیب می زند یا نه و آیا ضروری است که خاک گلدان ها تعویض کنم؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *