لیلیوم ایرانی رسید

نوامبر 7th, 2010 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها, گیاهان پیازی

لیلیومهای ایرانی (در واقع پیازهای حاصل از رشد و نمو پیازهای هلندی در ایران در سالهای بعد از ورود – که به پیازنسل دوم یا پیازهای F2 نیز موسومند) در منطقه آذربایجان ایران تولید شده‌اند و در واقع بومی کشور خودمان شده‌اند.

از این پیازها سال گذشته نیز مازاد مصرف گلستان علی را به فروش رساندیم و خوشبختانه بیشتر مشتریان اظهار رضایت میکردند. امسال نیز با ادامه همان مجموعه پیازها در خدمت مشتریان گرامی هستیم.

تفاوت این پیازها با پیازهای وارداتی و F1 در این است که پیازهای F2 موجود، نیاز سرمایی‌شان گذرانده نشده و در فضای باز باید کشت شوند. تا سال آینده گل دهی بکنند.

این پیازها دایمی هستند و همه ساله برای شما گل تولید کرده و در صورت رسیدگی و تغذیه مناسب هر سال بر تعداد پیازهای شما افزوده خواهدشد.

پیازهای تک عددی لیلیوم آسیاتک در رنگهای مختلف – F2

بسته‌های 5 عددی لیلیوم های آسیاتک- F2

مشخصات پیازها:

اندازه: پیازها در رده‌بندی اندازه تقریبا متوسط به حساب می‌آیند (اندازه پیازها در رنگهای مختلف فرق میکند)

رنگ: پنج رنگ سفید ، زرد ، نارنجی و بنفش روشن و احتمالا قرمز – ولی رنگها مخلوط هستند و بسته‌بندی‌ها تصادفی است.

فصل کاشت: همین روزها تا اواخرآذر ماه و اواسط دی‌ماه فرصت کاشت وجود دارد. (تا موقع کاشت باید در پیت‌ماس نگهداری شوند – قبل از بارشهای سنگین برف باید کشت شوند)

فصل برداشت: خرداد تا تیر 1390 به گل خواهند نشست.

محل کاشت: باغچه نورگیر یا گلدان بزرگ در فضای باز (مثل تراس یا پشت بام)

نوع بستر: 50٪ خاک باغچه + 25٪ کود حیوانی یا خاک برگ پوسیده یا مواد آلی دیگر + 25٪ شن و ماسه

آبیاری: در طول زمستان زمانهای بارندگی طبیعی نیازی به آبیاری دستی نیست ولی در صورتی که بارندگی کم بود می‌بایست حداقل یکبار در ماه آبیاری بشوند. پس از عید که رشد ساقه‌ها سرعت گرفت می‌بایست آبیاری هم افزایش یابد و حداقل به یکبار در هفته برسد. در روزهایی که گیاه به گلدهی نزدیک میشود باید آبیاری باز هم بیشتر انجام شود.

کود دهی: در طول زمستان نیازی به کوددهی نیست. پس از شروع بهار و سرعت گرفتن رشد گیاهان از کودهای کامل 18+18+18 (کریستالون سبز) به میزان یک گرم در لیتر (به صورت مه‌پاشی روی برگها و یا کوددهی به ریشه‌ها) به فاصله هر ماه یکبار تا حداکثر هر دو هفته یکبار

پس از بلوغ ساقه و نزدیک شدن به مرحله تولید غنچه کود کریستالون سبز متوقف و می‌بایست از کود 12+12+36 (کریستالون قرمز) که مخصوص گلدهی است به مدت چند هفته استفاده شود تا گلها با سایز و کیفیت خوبی متولد شوند.

اطلاعات محصول

پیازها در بسته‌های 5 عدد بسته بندی شده و عرضه میشوند.

برچسب: , , , , , , , , ,

4 دیدگاه

 1. Mehdi Hakimi گفت:

  برای پیش رس کردن پیازهای خفته حدود دو ماه زمان لازم هست
  پیازها رو در بستر مرطوب مانند کوکوپیت مرطوب یا ماسه مرطوب در کیسه نایلونی در یخچال خانگی با دمای حدود 4 تا ۷ درجه قرار میدهیم و وقتی ریشه‌ها خوب رشد کردند و جوانه بالا آمد یعنی نیاز سرمایی رفع شده است
  نیاز سرمایی در محیط مرطوب فقط رفع میشود

 2. فرزاد گفت:

  جناب آقای حکبمی
  باسلام
  اگر بخواهیم پیازهای لیلیوم چه نسل اول وچه دوم آنهارا برای سالهای آتی در گلدان پیش رس کنیم،شما چه راهکاریی را پیش نهاد می دهید؟ یعنی بخواهیم همیشه از هردونوع پیاز در عید نوروز گل داشته باشیم.اگرنگهداری در یخچال خانگی را پیشنهاد می کنید در چه ماهی وآیاهمینجورخالی یا درون پیت ماس که ریشه هم بزنند.
  باتشکر از پاسخ شما

 3. وحید گفت:

  با سلام
  من پیاز لیلیوم هلندی را میخاهم چگونه میتوانم تهیه کنم؟

 4. نوریون گفت:

  با سلام
  جناب اقای حکیمی
  من پیازهای لیلیوم ارسال شده شمارو در یک گلدان مناسب کاشتم
  ولی همانطور که می دانید همدان دارای شرایط اب و هوایی سردی است و من آنها رو در زیر زمین که دارای هوایی بین 18 تا 20 درجه است نگهداری می کنم به نظر شما در ین شرایط پیازها سالم می مانند و نیاز به آبیاری مداوم یک روز در میان دارند یا اینکه تا فصل کاشت در باغچه آنهارا آبیاری نکنم. قبلا از راهنمایی شما تشکر می کنم.

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *