Narcissus نرگس (پیاز نرگس هلندی رسید)

سپتامبر 26th, 2010 | خبرها, گیاهان پیازی, گیاهان فضای باز

گل نرگس، نرگس شیراز، دافودیل

Jonquil, Daffodil, Narcissus

از خانواده آماریلیداسه Amaryllidaceae

منشاء گل نرگس اروپا، شمال آفریقا و قسمتهایی از آسیا است. یک گیاه سوخ‌دار (پیاز دار) دایمی است. سوخ آن حقیقی و پوشش‌دار است که چندین سال متوالی گل داده و هر سال نیز درشت‌تر میشود. برگها باریک کشیده سبز تیره هستند و زیر برف هم رشد میکنند.

شکل جام مانند گلهای گیاه نرگس در 11 فرم رده‌بندی میشوند.

نمونه از اشکال مختلف جام گل در نرگسها

1. Trumpet 2.Large-cupped 3.smallcupped 4.Double 5. Triandrus 6.Cyclamineus 7.Jonquilla 8.Tazetta 9.Poeticus 10.Bulbocodiom 11. Split-coroma

نرگس شهلا محبوبترین رقم نرگس برای شاخه بریده و گلکاری در ایران محسوب میشود و رقمهای دیگری مانند نرگس مسکین، پرپر، هزارپر، نروک یا پنجه گربه‌ای و البته نرگس شیراز در مقیاس زیادی در جنوب ایران کشت میشود.

نرگس شیراز Tazetta گلهای معطری دارد و جهت گل بریدنی استفاده میشود. چندگل روی هر ساقه داشته و از پاییز تا بهار (در برخی مناطق) گل میدهد. برخی ارقام نیمه مقاوم بوده و باید در گلخانه سرد کشت شوند.

گلدهی: نرگس در حالت عادیدر روزهای آخر سال و اوایل بهارگل میدهد. ولی میتوان فصل گل را چند ماه پیش انداخت. اگر در پاییز کشت شود در بهار گل میدهد.

نیازها: گیاه نرگس به سرما مقاوم است و در مقایسه با زنبق، حساسیت کمتری به یخبندان دارد ولی نسبت به لاله و سنبل حساس‌تر است. خاک مناسب آن خاک لومی سرشار از مواد آلی است. خاک با pH کمی اسیدی را دوست دارد (بین 6 تا 7) ولی در زمینهای زیاد اسیدی باید به خاک آهک اضافه کرد. در محل آفتابگیر باید کشت شود. سوخ آن به سرما مقاوم است و هر ۳ تا ۴ سال میتوان سوخ را از خاک خارج کرده و سوخک را جدا کرد. خاکی که نرگس در آن کشت شده باید مرطوب باشد. ولی چنانچه آب فراوان دریافت کند، بیشتر برگ تولید کرده و به گل نمیرود. برای به گل رفتن بهتر است گیاه کمی خشکی ببیند.

پس از گلدهی برای بزرگ شدن سوخ‌ها باید از کودی با نیتروژن کم و پتاسیم زیاد استفاده کرد. باغچه‌های نرگس را باید وجین کرد و این عمل در فصل پاییز و پیش از رشد برگها انجام میشود. در بهار نیز به نحوی که برگهای سبز نرگس صدمه‌ای نرسد میتوان علفهای هرز را وجین کرد.

برخی گونه‌ها نیاز سرمایی دارند ولی Tazetta (بنا به منابعی) ندارد.

افزایش:

انواع نرگس را با بذر و جداکردن پیازچه‌ها (سوخک‌ها) زیاد میکنند. روشهای فلس دوقلو (فلس جفتی) یا قاشق برداری نیز به کار گرفته شده‌است.
سوخکها معمولا در سال سوم عمرشان گل میدهند. پیازها را میتوان 3 تا 4 سال در زمین نگهداری کرد.

برای کاشت در گلدان میتوان از خاک سبک استفاده کرد. پیازها را در گلدان طوری میکارند که نوک آن نزدیک به سطح باشد. چند روزی پس از کاشت در محل تاریک یا سایه سنگین قرار میدهند تا ریشه بدهند. سپس آنها را در شاسی گرم یا نیم گرم یا گلخانه معتدل گذاشته و تا موقع گلدهی که اوایل زمستان است از آنها مراقبت میکنند. ممکن است پیازها درشت نرگس را مانند سنبل در ظروف مملو از آب نیز کشت کرد و از آن گل خوبی به دست آورد.

در روش فلس دوقلو، پیازهایی که در اندازه‌ گلدهی هستند به صورت طولی به 8 یا 16 قسمت تقسیم میشوند به طوری که هر قسمت بخشی از صفحع پایه‌ای را داشته باشد. این قطعات را دوباره به بخشهایی که یک جفت فلس دارند تقسیم میشود به طوری که هر کدام دارای بخشی از صفحه پایه‌ای باشد. این قطعات را در کمپوست، خاک اره، سبوس و مواد مشابه به بتواند رطوبت و هوا را در خود نگه دارند، قرار می‌دهند که در دمای 20 درجه سانتیگراد پس از 90 روز پیازچه‌ها ظاهر میشوند. سیستم قاشق برداری (چیپ سازی) سیستم ساده شده‌ای از روش فلس دوقلو است و در این روش پیازها به چند قطعه تقسیم میشوند و هر قطعه (Chip) دارای چندین فلس است.

برداشت و نگهداری پیازها:

پیازها را در پاییز از خاک خارج کرده و پس از تمییز کردن و درجه‌بندی انبار میکنند. پیازها نباید آفتاب بخورند و باید آنها را در انبار خشک و تهویه‌دار نگهداری کرد. دمای انبار بسته به گونه، از 17 تا 30 درجه سانتی‌گراد متفاوت است. پیاز انواع Tazetta در دمای 25 تا 30 درجه سانتی‌گراد و پیاز انواع دیگر نرگس در دمای 17 درجه سانتی‌گراد انبار میشود. اگر در انبار نگهداری پیاز، اتیلن وجود داشته باشد باعث سقط جوانه گل و یا گلدهی غیرعادی میشود.

برداشت گل:

گل نرگس را به هدف گل بریده، در زمان کج شدن گردن آن به مرحله گردن غازی یا گردن مرغابی (Goose-neck) باید برداشت کرد. ترشح موادی از ساقه گل نرگس برای سایر گلهای بریده مضر است و نباید نرگس را با رزها، میخک، فریزیا و لاله در یک گلدان قرار داد.

گلهای بریده را در دمای صفر تا یک درجه سانتی‌گراد به مدت ده روز و در دمای ۳ تا ۴ درجه‌سانتی‌گراد به مدت ۸ روز میتوان نگهداری کرد.

دمای بالای 18 درجه سانتی‌گراد پس از مرحله گردن غازی موجب ناهنجاری شکل گل میشود.

اطلاعات محصول:

پیازهای نرگس موجود تازه رسیده، تمام زرد رنگ با جام درشت هستند که به نرگس شهلا و جونکی یا ژونکی در ایران معروفند. پیازها از سال گذشته از هلند وارد شده‌اند. و اندازه آنها درشت است. متوسط دور کمر پیازها 12 سانتی‌متر و ارتفاع نوک تا ته پیاز بیشتر از 6 سانتی‌متر است.
(عکس زیر نمونه گلهای این رقم در سالهای گذشته است)

نمونه گل پیازهای موجود در سالهای گذشته

پیازها کاملا سالم و عاری از هرگونه آلودگی قارچی هستند. گلدهی پیازها اگر این روزها در باغچه کاشته‌شوند در بهار آینده اتفاق می‌افتد و میتوان آنها را برای سفره هفت‌سین در گلخانه یا پشت پنجره خانه‌ها پیش رس کرد.

نمونه بسته بندی 5 تایی پیازها

پیازهای نرگس در بسته‌بندی 5 تایی بسته بندی میشود.
پیازها را با پست‌پیشتاز یا پست معمولی یا باربری و تیپاکس و اتوبوس به تمام شهرهای ایران ارسال میکنیم.

برای سفارش از : (راهنمای خرید پستی) اقدام کنید.

سفارش شما در حداکثر یک روز کاری ارسال خواهدشد.

نمونه بسته‌بندی:

در کارتن‌پلاستهای استاندارد اداره پست، در هر جعبه سایز 15*10*8 سانتی‌متر تا 20 عدد پیاز نرگس جا میشود. که 20 عدد پیاز با کارتن حدود 500 گرم وزن دارد.

نمونه بسته بندی 20 تایی پیازها

کارتن آماده ارسال پیازهای 20 تایی

بوسیله پست پیشتاز (که با هواپیما انجام میشود) بسته‌ها در یک یا دو روز کاری در آدرس شما خواهند بود. (انواع تعرفه‌های پست پیشتاز)

برچسب: , , , , ,

63 دیدگاه

 1. الی گفت:

  سلام
  من می خوام برای فصل بهار باغچه کوچیکمو گلکاری کنم.
  شما چه بذرها و پیازهایی رو پیشنهاد می کنید (بیشتر علاقمند به ماندگاری و زیبایی گلها هستم)؟ و کدوما رو موجود دارید؟
  با تشکر

 2. زینب واعظی گفت:

  با سلام خدمت شما
  میخواستم بپرسم آیا بذر گل نرگس رقم شهلا وجود داره ؟ میتونید برای من پیدا کنید نیاز شدید دارم . مرسی

 3. Mehdi Hakimi گفت:

  دوره رشد گلدهی سنبلها حدود دو ماه و نیم هست. بنابراین ده روز خیلی زوده
  نرگسها برای گلدهی به نور کامل و عالی نیاز دارند
  بله پس از رشد برگها میتوان گیاهان پیازی را هم کوددهی کرد

 4. زريفه گفت:

  سلام!
  خسته نباشيد،من 10 روزه كه دو تا پياز سنبل در گلدان كاشتم ،اونها رو در اتاق سرد گذاشتم تا ريشه بدن،متاسفانه جوانه اونها اصلا رشد نمي كنه،نمي دونم چه مشكلي دارن
  ميشه راهنمايي كنيد
  ديگه اينكه نرگس هاي من سبز شدن و 20 سانتي متر قد كشيدن ولي چون طبقه اول هستم فقط روزي 20 دقيقه آفتاب ميگيرن
  تقريبا علفي شدن
  نبايد انتظار گلدهي داشته باشم؟
  و آيا كود تقويتي مايع براي سنبل ها و نرگس ها ميشه استفاده كرد؟
  خيلي ممنونم كه با حوصله جواب ميديد!

 5. Mehdi Hakimi گفت:

  بله مشکل احتمالا به نژاد پیازهای شما مربوط است که دارای نیاز سرمایی هستند. قبل از کاشت پیازها را در بستر مرطوب درون یک نایلون در یخچال قرار بدهید. وقتی خوب ریشه زدند و جوانه زدند آنوقت بکارید
  آبیاری زیاد هم میتواند مانع گلدهی بشود

 6. Mehdi Hakimi گفت:

  ما حتی یک عدد هم میفروشیم. مگر اینکه قید بشود که عمده فروشی است.
  اگر زمستان بکارید بهار گل میدهند

 7. مهسا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من تعدادی پیاز نرگس را هر سال در باغچه ی حیاط و در گلدان میکارم و پیازها بسرعت سبز میشن اما هیچکدوم گل نمیدن!!! من اهل شیرازم و حیاط کاملا آفتابگیر است مرتب بهشون آب میدم و خاک گیاه دارای شامل کودحیوانی و خاک رس است
  بنظرتون دلیل گل ندادن گیاه چی میتونه باشه؟ آیا کودهای پتاسه یا مخصوص گلدهی اگه تو این فصل سرما بهشون بدم کمکی میکنه؟

 8. مهدی گفت:

  سلام.م نرگس رو خیلی دوست دارم ولی اطلاعات خاصی ندارم..سایتتون خیلی برام جالب بود
  میخاستم بدونم اگه الان یعنی اول زمستان پیازش رو بکارم کی گل میده؟
  این نرگسهای خوش بو که در گل فروشی ها هست رو میگم
  حد اقل میزان خرید از شما به جه صورت هست….آیا فقط به صورت عمده فروش دارید یا من هم میتوم بخرم؟
  مرسی از سایتتون

 9. Mehdi Hakimi گفت:

  از شهریور که هوای اردبیل به سردی میگراید تا اوایل دی ماه فرصت هست

 10. زريفه گفت:

  سلام
  خسته نباشيد!
  خواستم بدونم زمان مناسب براي كاشت پياز سنبل در اردبيل براي اينكه سال نو به گل بنشينند چه زماني هست؟
  با تشكر!

 11. Mehdi Hakimi گفت:

  مشکل از جای گل هست. برای گل دادن به نور نیاز هست. به خصوص در شمال که اغلب روزها ابری و بارانی است

 12. Mehdi Hakimi گفت:

  لطفا به صفحه نرگس سال 90 مراجعه فرمایید

 13. سام گفت:

  سلام.حال چیه؟من گل نرگس دارم سال اول خوب گل دادن ولی دیگه گل ندادن به نظر شما مشکلش چیه؟از شمال مزاحم میشم اب و هوا هم معتدله.جای گل هم توی سایه هست.ممنون

 14. نازی گفت:

  با سلام وخسته نباشید. میخاستم بدونم قیمته بسته هاتون در امسال تغییر نکرده و زمان کاشت نرگس چه ماهی است؟

 15. Mehdi Hakimi گفت:

  آبیاری زیاد و کمبود نور میتواند موجب عدم گلدهی بشود. سرمای هوا کافی و عالی است. در مناطق گرم، شدت گرما موجب عدم گلدهی میشود.

 16. حسین گفت:

  سلام
  من نزدیک 4سال هست که گل نرکس در حیاط خانه یمان کاشته ام سالی که خرید ام نرگس ها گل داشتنند ولی 3 سال هست برگ های ان ها سبز می کند ولی گل نمی دهند واین حتی در مورد لاله ها یم نیز صدق می کند در مورد اب دادن هم باید بگم که زیاد اب می خورند چون گل های زنبق کنار اون هاست و نمی دونم شاید از سردی هوا که بعضی اوقات در شهرکرد به 30 درجه زیر صفر هم می رسدباشد
  با تشکر

 17. نامگذاری در بین باغبانان معمولا دچار مناقشه است. دقیقا نمیدانم

 18. آنسه گفت:

  از اطلاعاتتون سپاسگزارم. لطفا عکسی از نرگس شهلا رو در اختیار بگزارید. در واقع من در عریف نرگس شهلا با مشکل مواجه هستم. نرگسی که وسطش مشکی هست و در ادبیات هم از آن زیاد یاد شده، کدام نوع نرگس هست؟

  پیشاپیش سپاسگزارم.

 19. اگر داخل خاک بمانند پیازها رشد و توسعه می‌یابند. میتوانید بیرون هم بیاورید. مشکلی ندارد

 20. حسین گفت:

  با سلام
  چندتا پیاز نرگس تو گلدون کاشتم؛ الان که هوا گرم شده و برگها کامل خشک شدن اشکالی داره پیازو از گلدون در بیارم و پاییز دوباره بکارم؟

 21. پری گفت:

  خیلی خیلی ممنون از راهنماییتون.

 22. حسین گفت:

  سلام
  چندتا پیاز نرگس تو گلدون کاشتم؛ الان که هوا گرم شده و برگها کامل خشک شدن اشکالی داره پیازو از گلدون در بیارم و پاییز دوباره بکارم؟

 23. شما کم کم آبیاری را قطع یا به ندرت آبیاری کنید. در زمستان نباید بپوشانید. اگر کود حیوانی کهنه (یا کمپوست‌هایی مانند ورمیکومپوست) دارید روی گلدان مقداری بدهید. پاییز بعد از مدتی از شروع سرما پیازها شروع به رشد خواهند کرد.

 24. پری گفت:

  سلام،
  من نرگسامو تو باغچه و گلدون کاشتم(تو ارومیه) حالا دیگه برگاشون کم کم دارن زرد میشن.. بذارم همونطور بمونن؟ پاییز روشنون بپوشونم تا خودشون دوباره به موقعش گل بدن یا درشون بیارم؟

 25. فرشيد هاشمي رستگار گفت:

  با سلام . عكسهاي نرگسهاي امسال رو تقديمتون ميكنم . جالب اين بود كه نرگسها دقيقا ، تاكيد ميكنم دقيقا ظهر روز 29 اسفند و در آستانه سال تحويل به طور كامل باز شدند .

 26. اطلاعات دقیقی ندارم

 27. حجت الله اسدی گفت:

  جدا کردن پیاز های نرگس چند ساله باعث افزایش گل دهی در سال آینده می شود یا نه؟

 28. امیدوارم پیازهاتان سالم بمانند که در هنگام فعالیت گیاه نباید جابجا میشدند
  امسال شاید گل ندهند

 29. حالا باید آبیاری کمتر باشه تا وقتی که دیگه برگها کاملا زرد بشه و دیگه آبیاری نمیکنید و در فضای باز میگذارید تا بارندگی پاییزه خودش نیاز سرمایی پیازها (در صورت وجود) رفع بکنه
  تا وفتی سبز هستند میتوانید دو هفته یکبار کریستالون سبز استفاده کنید
  بعد از زرد شدن نه کود میدهید و نه آب
  ویترین فصلیه دیگه

 30. مهدی گفت:

  با سلام. تعدادی پیاز گل زنبق،نرگس شیراز و لاله با وجود داشتن برگ خریدم و آنها را در باغچه منزل کاشتم .آیا به من گل خواهد داد؟

 31. مخمل گفت:

  سلام
  ممنون از سایت بسیار خوبتون
  من چند تا نرگس شیراز دارم . تازه امسال کاشتمشون و فصل گلدهیشون چند روزه که تموم شده. حالا باید چی کار کنم؟ چقد آب بدم بهشون؟ چه کودی بریزم؟ کریستالون سبز مناسبه یا نه؟ پیازشو باید از گلدون خارج کنم؟
  سوال دیگه اینکه ویترین گلستان علی نمی خواد گسترده تر بشه؟ من منتظرما!!!!

 32. مهتاب گفت:

  سلام من پیاز لاله کاشتم اما فقط یک سانت سبز شده و بالا امده و مدتهاست رشد نمیکندچه کنم

 33. زريفه گفت:

  سلام!
  خسته نباشيد!
  من براي بار دوم خاك گلدانها رو عوض كردم و خاك معمولي بدون پيت ماس ريختم،حالا شرايط اونها بهتره و زرد شدن برگ ها تقريبا متوقف شده ،فقط در مورد يكي از پيازها كه تقريبا همه برگ ها شو از دست داد(چون من قسمت هاي زرد شده برگ ها رو قيچي كردم) خواستم بدونم براي اينكه خود پياز رو نجات بدم مي تونم اون رو از خاك خارج كنم و اينكه اصولا زمان مناسب براي خارج كردن پياز ها و خشك كردن اونها چه زماني هست؟
  از محبت و توجه شما سپاسگزار هستم!
  روز درخت كاري رو هم به شما تبريك مي گم!

 34. ممکنه معمولا پیت ماس دیر حل میشه و احتمال اینکه سوزش ایجاد بکنه خیلی کمه
  نور شدید برای گیاهان جوان که در سایه رشد کرده‌اند معمولا چنین مشکلی ایجاد میکنه
  آبدهی زمان باشد که سطح گلدان داره خشک میشه.

 35. زريفه گفت:

  سلام!
  خسته نباشيد!
  من مكان گلدانهاي گل نرگس را تغيير دادم و پشت پنجره گذاشتم تا نور آفتاب به آنها بتابدوهمچنين خاك آنها را با پيت ماس مخلوط كردم .بعد از حدود 3 هفته برگها شروع به زرد شدن كردند،خواستم بدونم امكان داره پيت ماس زيادي باعث سوختن برگها بشه ؟
  دليل اين زرد شدن پيش از موعد برگها چيه؟
  ميزان آبدهي به نرگس ها بايد چقدر باشه؟
  ممنون از توجه شما!

 36. متاسفانه اطلاع خاصی ندارم. به تولیدکنندگان محلی باید مراجعه فرمایید.

 37. نرگس گفت:

  سلام و خسته نباشید. وب سایت خوبی دارید واز اینکه همچین وب سایتی برای گیاهان زینتی هست خیلی خوشحال شدم . من دانشجوی ارشد گیاهان زینتی هستم که قصد دارم برای پایان نامه در مورد گل نرگس و یا گل مریم کار کنم.لطفااگر اطلاعاتی در مورد واریته های گل های نرگس بومی ایران(که بهبهان خوزستان وشیراز هست)وهمینطور واریته های بومی گل مریم ایران(که شوش و دزفول خوزستان هست)دارید در اختیار من بزارید. شرمنده وممنون

 38. خیلی محبت فرمودید. متشکرم.

 39. زريفه گفت:

  سلام!
  به هنگام جستجوي اطلاعات در مورد گل نرگس با وب سايت شما آشنا شدم.زحمات شما قابل تحسين هست و وب سايت جذابي داريد!
  وقتي متوجه شدم كه محل فعاليت شما در اردبيل هست و در يك محله ،تقريبا همسايه هستيم خيلي متعجب و البته خوشحال شدم .
  در حال حاضر صاحب 9 عدد پياز نرگس شيراز هستم كه 3 ساله هر شهري مي رم اونها رو با خودم مي برم.به دليل گرماي بي سابقه كه در پاييز امسال در اردبيل هم شاهد بوديم،پياز ها شروع به جوانه زدن كردن و آنها در گلدان كاشتم.
  خيلي ضعيف هستند و به مشكل خوردم.
  انشاالله ،حضورا مزاحم شما خواهم شد تا كمك كنيد مشكل گل هاي نرگسم حل بشه!
  با تشكر و خسته نباشيد!

 40. اطلاعات در مورد نرگستان کافی نیست.
  الان گلدان کجاست؟ آب و هوا چطور است؟ آبیاری چطور بوده؟ و…
  در مورد زمان پاسخگویی هم بستگی به وقت و موقعیت کاری ما دارد. ممنون که صبور هستید.

 41. سایه گفت:

  سایه :
  دی ۱۷, ۱۳۸۹ در ۴:۲۵ ب.ظ
  سلام
  خسته نباشید
  اول باید ازتون تشکر کنم بابت سایتتون که خیلی مفیده و از پیازهایی که واسه فروش گذاشتین
  من ۳ – ۴ تا شاخه نخل مردابو وارونه تو آب گذاشتم و ریشه کد و الان شاخه های جدیدش تقریبا ۸-۹ سانتیمتر شده
  حالا من اگر الان بکارمش از نظر فصلی زمانش خوبه یا باید صبر کنم هنوز؟
  من پیاز نرگس گرفتم سرش ۲-۳ سانتیمتر سبز شده اما ریشه نداره باید کی بکارمش وچه جوری؟
  لطفا از اصطلاحات استفاده نکنید مثل تورب و…..
  مرسی

  Reply
  گلستان علی :
  دی ۱۷, ۱۳۸۹ در ۶:۵۴ ب.ظ
  نخل مرداب را در خانه یا گلخانه هر وقت سال میتوانید بکارید و تکثیر کنید.
  بله حتما پیازتان را بکاریدو ترکیب شن و ماسه و خاک رس با کمی کود حیوانی حتما پوسیده و کهنه
  برای حرف زدن چاره‌ای جز استفاده از کلمات نداریم که
  این مربوط به دفعه پیشه
  حالا نرگسا داره نوک برگش زرد میشه نخل مردابمم کلا‌‌‌‌ خشک شد!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  مرسی که می خوای زود جواب بدی

 42. هیچ اشکالی برای پیازهای شما پیش نمیاد.
  در اردبیل حتی زیر برف گاهی گلدهی هم میکنند.
  نگران نباشید

 43. فرشيد هاشمي رستگار گفت:

  بله . توصيه ميكنم اين خريد رو به راحتي انجام بديد و از لذت كاشت و پرورش و ديدن گلهاي زيباي اين پيازها بهره مند شويد .

 44. فرشيد هاشمي رستگار گفت:

  سلام جناب حكيمي عزيز .
  ميخواهم بدونم با اين برفي كه تهرون اومده و روي نرگسهاي من نشسته (نرگسهام حدود يك سانت شده اند ) ، باعث آسيبشون نميشه ؟ و اينكه چه زماني ببرمشون توي گلخونه يا اتاق ؟ سپاسگزارم

 45. بله در فضای باز و در فضای گلخانه یا خانه قابل کشت است و برای عید یا نیمه فروردین انشالله گل میدهد.

 46. خوش خلق گفت:

  باسلام
  من سفارش پیازنرگس داده ام.میخواستم بدانم تا عیدامسال گل میدهد؟واگرپیازها رادرمحیط گلخانه کشت کنم اشکالی دارد؟

 47. مرضیه گفت:

  سلام
  با تشکر از سایت خوبتون.مطالب بسیار جامع و مفید بودند.
  من دنبال پیازهای سنبل و لاله برای کاشت هستم.اما چون مبتدی هستم و تا حالا گلی کاشت نکردم میخواستم اطلاعات بیشتری بدست بیارم. آیا امکان خرید اینترنتی این پیازها هم از گلستان علی هست یا خیر؟

 48. خواهش میکنم. انجام وظیفه است

 49. کرم زاده گفت:

  با سلام
  از توجه شما و جواب کاملتون بسیار ممنونم
  این توجه شما به جواب دادن به مراجعین سایتتون واقعا قابل تحسین است
  باز هم ممنون

 50. والا این دو روز منابع مختلفی رو گشتم ولی تاریخ دقیقی رو نمیتونم بهتون بگم. چرا که نیازهای سرمایی متفاوتی در برخی پیازها ممکن است باشد و از طرف دیگر رقم بسیار جزئی و دقیق پیاز ما هم مشخص نیست.
  فقط گزارشی از برخی مشتریان داشتم که بدون گذراندن نیاز سرمایی در دمای اتاق و پشت پنجره در حدود یکماهه گل داده‌است. (از همین پیازهایی که به شما دادیم)
  از طرف دیگر بدون گذراندن نیاز سرمایی ممکن است کیفیت گل خوب نباشد.
  دو تا چهار هفته تحمل پیازها در دمای دو تا هفت درجه مثبت (در برخی منابع تا ۹ درجه مثبت) برای گلدهی پیازها خوب است.
  یعنی پیازها را در پیت ماس خیس یا کوکوپیت خیس یا ماسه خیس قرار میدهید -مثلا داخل یک نایلون فریزر – و بسته را در یخچالی با دما بالای دو درجه مثبت قرار میدهید (اغلب یخچالهای خانگی بین ۴ و ۶ درجه تنظیم میشوند)
  بعد از گذراندن نیاز سرمایی ریشه‌های پیاز بیرون خواهد آمد و جوانه‌نیز فعال خواهد شد. مدت زمان سپری شدن نیاز سرمایی ممکن است کمتر از چند هفته یا بیشتر از آن باشد. در این زمان گیاه شما آماده کاشته شدن و گلدهی است.
  پس از کاشت برگها بالا می‌آید و چهار هفته – یا بیشتر – بعد هم احتمالا در صورت فراهم بودن دما و نور کافی در کنار آبیاری مکفی گیاه شما گل خواهد داد.
  این پروسه پیش رس کردن حدود پنجاه پنجاه جواب میدهد.
  برای مطالعه بیشتر در این زمینه گیاهان پیازی – کتابهای زیر را پیشنهاد میکنم:
  تولید گیاهان پیازی – دکتر محمد تقی ناصری – نشر آستان قدس رضوی
  گلکاری – اسماعیل پیش بین – نشر آییژ
  گلکاری – دکتر محسن کافی

 51. کرم زاده گفت:

  با عرض سلام حضور آقای حکیمی
  خواستم سوال کنم که اگه بخواهیم پیاز های نرگسی که شما لطف کردید و فرستادید در هنگام عید گل بدهد دقیقا در چه تاریخی باید بکاریم
  ضمنا بنا به راهنمائی شما گلدان ها در فضای باز قرار می گیرند

  با تشکر از شما

 52. انجام وظیفه کردیم.

 53. پری گفت:

  با سلام،
  خیلی ممنون از راهنمایی و ارائه پاسخ کامل.

 54. بله در خاک باغچه معمولا در عمق ده تا دوازده سانتی متری میکارند ولی در گلدان شما صاحب اختیارید. در باغچه به چند دلیل عمیق تر کاشته میشود. اول اینکه از یخ بندان زمستان در امان باشد. و دوم اینکه ساقه‌های گلدهنده به دلیل عمق پیاز توانایی بهتری در مقابل بادها خواهند داشت. و دلایل دیگر…
  محل گلدان معمولا در تراس یا بالکنهای محفوظ از سرما و باید شدید خواهد بود همچنین در گلدان پلاستیکی که نوعی عایق است ممکن است یخ زدگی کمتر اتفاق بیافتد همچنین شما توانایی انتقال گلدان به محل گرمتر را هم دارید.
  در گلدان طول ساقه گلدهنده مهم نیست و با قیم (چوب نازک) میتوان ساقه‌ها را استوار کرد.
  خاک سبک ترکیبی از خاک باغچه و خاک برگ و شن و ماسه را میگویند. آن زمان که نسبت خاک باغچه کمتر باشد.

 55. پری گفت:

  با سلام و تشکر از ارسال به موقع خريدهای پستی
  من درخصوص کاشت پياز نرگس سوالی داشتم: تو قسمت “عمق کاشت مناسب برای گیاهان پیازی ” نوشته شده بود پياز نرگس تو عمق 10-12.5 سانت کاشته بشه منم رفتم یه گلدون عميق ومستطيل شکل گرفتم. بعد وقتی متن بالارو خوندم ديدم نوشتيد ” پيازها را در گلدان طوري ميکارند که نوک آن نزديک به سطح باشد. ” ميشه در رابطه با کاشتش (در گلدان و باغچه ) راهنماييم کنيد. تو گلدون حدودا چقدر روش خاک باشه.. خاک سبک ميتونه مخلوطی از خاک-برگ با خاک معمولی باشه.
  ممنون

 56. ali گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشيد خدمت جناب آقاي حكيمي
  از ارسال و بسته بندي مناسب شما تشكر مي كنم. شما انسان دقيق و فعالي هستيد اميدوارم موفق و مويد باشيد.
  سايت خوبي داريد فقط لطف كنيد تصوير زيبايي از خودتون رو هم بزاريد. كه به گفته دوستمون در بهار كه اولين گل رو ديديم بياد چهره زيباي شما باشيم.
  از شما ممنونم

 57. بله متاسفانه فعلا پیاز نرگس شیراز رو نداریم. شاید بعدا باشد. فعلا موجود نیست

 58. شما لطف دارید. انجام وظیفه کردیم.

 59. پری گفت:

  با سلام،
  من عاشق گل نرگس شیرازم. گفتيد فقط نرگس شهلا رو دارید.. پیاز نرگس شیراز نمیارید؟

 60. کرم زاده گفت:

  از ارسال سریع و بسته بندی مناسب محصول در خواستی کمال تشکر را دارم
  به نظر من سایت شما بهترین منبع برای دوستداران گلها وگیاهان در ایران است
  امیدوارم همیشه به این شکل باقی بماند

 61. فرشيد هاشمي رستگار گفت:

  سلام
  سپاسگزارم از ارسال 48 ساعته بسته درخواستي اينجانب .
  در زمان گل دهي نرگسها كه احتمالا با عيد نوروز مقارن است به ياد شما خواهيم بود .

 62. با سلام
  1.بله فقط نرگس شهلا رو داریم. در واقع در ایران پیازها اغلب غیرقابل رده‌بندی هستند و معمولا از دو نوع نرگس شیراز (معطر) و نرگس شهلا هستند. گاهی هم شانسی در بین پیازها رقم دیگری موجود باشد. که کم اتفاق می‌افتد.
  2. بله پیازها را میتوانید در گلخانه یا خانه برای بهار آماده کنید. تمام مدت کشت را میتواند در فضای سرد و با دمای طبیعی پرورش یابد تا در بهار وقتی هوا خودش گرمتر شد به گل برود. یا اینکه در دمای سرد کاشته و نگهداری شود ولی مثلا 15 روز مانده به عید به محل گرم و روشن منتقل شود تا برای شب عید گل بدهد.
  در فضای باز طبیعی برف و باران طبیعی کافی است. مگر اینکه مدت مثلا یک ماه باران یا برف نباشد که آن وقت باید دستی آبیاری کرد.
  3. خاک مناسب برای اغلب پیازها ترکیبی لومی است. یعنی ماسه یا شن ریزه بهتر است داشته باشد. اگر از پیت استفاده میکنید. بیش از 30درصد ترکیب شما پیت نباشد. مابقی 30 درصد ماسه و بقیه خاک برگ و خورده چوب پوسیده و برگ پوسیده و امثالهم. هر چقدر تنوع ترکیب بستر شما بیشتر باشد بهتر است.

 63. فرشيد هاشمي رستگار گفت:

  با سلام لطف ميكنيد سوالهاي من را پاسخ دهيد ؟
  1- فرموديد كه فقط يك فرم داريد ؟ يعني فرم double 4 يا 9 poeticus را نداريد ؟
  2- آيا ميتوان پياز را در گلدان و گلخانه سرد پرورش دهم و ميزان آبدهي ؟ در گلدان و فضاي باز (ايوان و يا پشت بام) چطور و ميزان آبدهي ؟
  3- آيا خاك پيت بستر خوبي براي پياز ميتواند باشد؟ اگر نه از چه خاك موجود در بازار استفاده كنم ؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *