Epiphyllum کاکتوس سه پر

سپتامبر 26th, 2009 | کاکتوس, گیاهان خانگی, گیاهان گوشتی

Epiphyllum
کاکتوس سه‌پر یا كاكتوس اركیده‌ای یا اپی فیلوم
مشخصات: اسم علمی كاكتوس اركیده ایEpiphyllum Xackermannii ، از خانواده Cactaceae میباشد .این جنس دارای 21 گونه از گیاهان گلخانه ای و آپارتمانی چند ساله است كه بومی نواحی حاره آمریكا هستند . گونه های این كاكتوس، گل درشت بوده و در زمستان تا 5 درجه سانتی گراد به سرما مقاوم است. ولی برای داشتن گیاه درشت وگلهای بزرگ باید در زمستان دردمای 8 تا 10 درجه سانتیگراد نگاهداری شود، گلهای این كاكتوس زنگوله ای (به قطر 15 سانتی متر است.

مراقبت: اپی فیلوم به حرارت متوسط، گرمای معمولی، خاك همیشه خیس، رطوبت هوای معمولی تا زیاد و خاك كمی اسیدی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز كاكتوس اركیده ای را می توان به میزان یك گرم در لیتر، هر هفته یكبار، از اردیبهشت تا شهریور، مورد استفاده قرار داد.

خاک: بر عكس دیگر كاكتوس ها، خاك این گیاه باید دائما مرطوب باشد و خاك مناسب رشد آن مخلوطی از ماسه شسته و خاك برگ است.

ازدیاد: كاكتوس اركیده ای به آسانی از طریق قلمه ها یا شاخه های فرعی جدا شده در اواسط بهار تابستان، تكثیر می شود. با یك چاقوی تیز قلمه را درست از محل اتصال بین گیاه اصلی و شاخه فرعی، از گیاه مادری جدا كنید. یك روز یا بیشتر، قلمه ها را دور از نور قرار دهید تا در محل بریده شده، پنبه گیاهی ایجاد شود، سپس قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدانی با قطر دهانه 9 تا 11 سانتیمتر، حاوی كمپوست گیاهان گوشتی و كاكتوس، بكارید. گلدان را در نور مناسب و دمای 18 تا 20 درجه سانتیگراد نگه دارید و خاك را كمی مرطوب كنید. پس از یكماه ریشه زایی انجام شده و گیاه به رشد طبیعی خود ادامه می دهد.

برچسب: , , , ,

6 دیدگاه

 1. Mehdi Hakimi گفت:

  متاسفانه ارسال به شهرستان سالم نمیرسد.

 2. بهرام رستكارٌ Rastegar گفت:

  ba salam gheimat Kaktoos 3 par chand ast va tarigh ersal va kharid

 3. Mehdi Hakimi گفت:

  حدود 5 تا 10 سانتی متر

 4. ناشناس گفت:

  با سلام طول قلمه این گیاه چقدر باید باشد. ایا به اندازه یک بند کافی است ومیتوان یک شاخه را به چند بند تقسیم کرد و هر بند را جداگانه قلمه زد?

 5. با سلام
  فکر نکنم بشود در فضای آزاد کشت و کار کرد.
  چون بالاخره بارندگی شهرهای ما از بارندگی محل زیست اصلی این گیاه بیشتر است و دما هم نباید همسان باشد. لذا در زمستان نمیتوان این گیاه را در فضای آزاد قرار داد.

  آدرس دقیق ما: https://www.golestan-ali.com/contact/

 6. امینه محقق گفت:

  با سلام خدمت شما بزرگواران : می خواستم بدانم آیا این کاکتوس ارکیده ای را می شود در فضای باز لواسان کاشت
  یا باید حتما در منزل یا گلخانه باشد .
  در ضمن اگر میشود آدرس دقیق خود را به من بدهید که خیلی دوست دارم از نزدیک بیایم و گلهای شما را ببینم و در صورت امکان چند تایی تهیه کنم متشکرم خدانگهدارتان

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *