Calceolaria بذر گل کیفی – گل گوشی

نوامبر 18th, 2012 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها, گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز تابستانه

مطلبی در مورد امور باغبانی گل کیفی در گلستان علی داریم و بیشتر دوستان عزیز نیز با این گیاه خوب آشنا هستند. چرا که از گیاهان مطرح روزهای شب عید نوروز است و در گلفروشیهاعرضه میشود و معمولا مورد توجه هموطنان عزیز است.

این گیاه با نامهای فارسی کفشک، گوشواره‌ای، گوشی، جیبی، کیفی، گل کیسه‌ای و …و نامهای عمومی انگلیسی Pouch flower, Slipper Flower  و Slipperwort معرفی شده‌است. جنس Scrophulariaceae دارای بیش از سیصد گونه یکساله تا چند ساله است، گونه عرضه شده با نام C.rugosa نیز شناخته میشود، گیاهی همیشه سبز، بوته‌ای و چند ساله و دائمی است ولی گونه مورد نظر ما معمولا به صورت یکساله استفاده میشود. جوانه‌های جدید نرم و کرک‌دار هستند.

گل کیفی گیاهی است که در ایران به صورت بهاره مرسوم است ولی چون گیاه روز بلند اختیاری است میتوان به گونه‌ای تنظیم کرد که برای بهار، تابستان یا زمستان گلدهی بکند.

بذرهای حاضر مخلوطی از سه رنگ زرد، قرمز و نارنجی از محصولات شرکت Syngenta است. رقم بذرها از Calceolaria integrifolia بوده و با نام تجاری  Pita Petit در این شرکت عرضه شده‌است. این رقم پاکوتاه دارای سه رنگ است و رنگهای جذاب و براقی دارد.

کاشت بذر:

بذرها را در شرایط گلخانه‌ای یا شاسی سرد (با کمینه دمای معمولا حدود 10درجه مثبت) به هنگام پاییز (با هدف آماده سازی برای شب عید) در پاتینگ میکس (مخلوط گلکاری) با پایه خاک طبیعی و نور مستقیم فیلتر شده کشت بفرمایید. در واقع جنس بستر علاوه بر موادی مانند کوکوپیت، پیتماس و… دارای درصدی خاک طبیعی ماسه و … نیز باشد. تهویه محیط و بستر بسیار مهم است و زهکشی گلدان باید مناسب باشد تا بذرها غرق آب نشوند.

در زمان رشد گیاه آبیاری کافی و مناسب لازم است، کودیاری هر سه تا چهار هفته با کودهای کامل بالانس شده مفید خواهد بود. در طول زمستان و کاهش فعالیت گیاه آبیاری نیز کاهش می‌یابد.

خاک اسیدی و نور کافی با محافظت از تابش شدید برای گیاه مناسب خواهد بود. برای گلدهی گل گوشی به محیطی خنک و مرطوب نیازمند است تا حسابی گلدهی بکند.

بذر این گونه را در پاییز یا بهار میکارند. این گونه را بوسیله قلمه‌های نیمه چوبی در اواخر تابستان نیز میتوان تکثیرکرد.

آفات و بیماریها:

کنه‌های تارتن، مگس سفید، شته‌ها، و حلزونها. کپک خاکستری و برخی بیماریهای قارچی دیگر نیز بروز میکنند.

اطلاعات محصول:

سفارش شما را به هر تعداد (حتی یک بسته) با پست پیشتاز به سراسر ایران بزرگ ارسال میکنیم و در خدمت هموطنان گرامی هستیم.
لطفا برای سفارش و طی روند خرید به صفحه خرید پستی مراجعه فرمایید.

قیمتها

لینکنام بذرتصویرقیمتوضعیت انبارکد
توضیحبذر شمعدانی پاکوتاه هلندی
رقم Maverick
خرید مستقیم از فروشگاهدر فروشگاه مشاهده فرماییدشمعدانی
توضیحبذر فلفل زینتیخرید مستقیم از فروشگاه آنلایندر فروشگاه مشاهده فرماییدفلفل
توضیحبذر گل حسن یوسف
مخلوط 10رنگ
خرید مستقیم از فروشگاهنا موجوداستحسن یوسف
راهنمای کاشت بذرها
برچسب: , , ,

یک دیدگاه

  1. میترا گفت:

    لطفا توضیح بدید چطور میشه خاک را اسیدی کرد

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *