Maranta مارانتا

سپتامبر 25th, 2009 | گیاهان خانگی

maranta
مارانتا
مشخصات: اسم علمی این گیاه Maranta leuconeura ، از خانواده Marantaceae می باشد. این جنس دارای 25 گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی است. گونه مذكور بومی برزیل است و ارتفاع آن 15 تا 20 سانتی متر و گسترش آن 30 سانتی متر می باشد. برگهای آن تخم مرغی و سبز روشن با لكه های قهوهای و ارغوانی بین رگبرگهای فرعی بوده و هنگامی كه برگ ها به حد بلوغ می رسند به رنگ خاكستری با لكه های تیره در می آیند. واریته دیگر این گونه برگ های سبز روشن دارند كه در قسمت مركزی سبز تیره می شوند و رگبرگ اصلی و فرعی به رنگ عاجی هستند و یا در واریته دیگر ، برگها حاشیه زرد – سبز و قسمت میانی سبز تیره دارند و همچنین رگ برگها به رنگ قرمز می باشند.

مراقبت: مارنتا به سایه تا نور معمولی، گرمای زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای 70 تا 90 درصد و خاك كمی اسیدی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان یك گرم در لیتر، هردو هفته یكبار، از اردیبهشت تا شهریور، مصرف كرد.

خاک: مخلوطی از خاك جنگلی، خاك برگ وكمی ماسه برای رشد این گیاه مطلوب به نظر می رسد.

ازدیاد: مارنتا در شرایط رطوبتی بالا رشد خواهد كرد و در زمان تكثیر گیاه باید به این نكته توجه داشته باشید .تكثیر این گیاه به دو روش تقسیم بوته و قلمه گیری، زمانی كه گیاه كاملا رشد كرده و انبوه است، می باشد. البته تكثیر از راه تقسیم آسانتر و شانس موفقیت آن بیشتر است. از اواسط تا اواخر بهار خاك را مرطوب كرده و به آرامی گیاه را از گلدان بیرون آورید و به قسمتهای دارای ریشه تقسیم كنید. سپس هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه 11-9 سانتی متر حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت بكارید و آن را با كیسه پلاستیكی شفاف جهت تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بپوشانید و در دمای 21 درجه سانتیگراد، دور از تابش خورشید در شرایط مناسب نوری و در سایه روشن قرار دهید. در روش قلمه گیری از اوایل تا اواسط تابستان، قلمه هایی به طول 10 سانتی متر را جدا كنید ابتدا در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و به آرامی در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتی متر حاوی كمپوست بذر و قلمه بكارید و به روش مشابه با روش تقسیم بوته عمل كنید . بعد از دو ماه كیسه را بردارید و تا زمانی كه گیاه كامل شود آن را با كود مایع تغذیه كنید. سپس به گلدانی با قطر دهانه 11 سانتی متر حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل كنید.

عوارض و درمان: هوای تاریك و یا كمبود عناصر غذایی برگها را رنگ پریده می كند و باعث زایل شدن رگبرگها میشود. در این صورت یا گلدان را به محل روشنتر، اما دور از اشعه مستقیم آفتاب ببرید و یا هر دو هفته یكبار تغذیه مصنوعی انجام دهید. زخمهای سفید پنبه ای شكل در محل اتصال دمبرگ به ساقه در اثر فعالیت حشر آفت به وجود می آیند باید هردو هفته یك بار باسم حشره كش نفوذی سمپاشی كنید. شدت نور زیاد، برگها را رنگ پریده می نماید. برای اینكه زیبایی گلدان شما حفظ شود آن را به محل كم نورتری منتقل كنید. در صورتی كه مشاهده كردید برگها پژمرده و پیچیده می شوند. احتمال بدهید دمای محیط برای مارنتا سرد است و یا اینكه تشنگی روی آن تاثیر گذاشته است. غبار پاشی در آفتاب هم روی گیاه ایجاد سوختگی می كند.

برچسب: , , ,

35 دیدگاه

 1. محبوبه خورشیدی گفت:

  سلام گاهی به سایت یا بخش پرسش و پاسختون سر می زنم و جواب برخی سئوالام رو می گیرم از سخاوتتون در نشر اطلاعات سپاسگزارم

 2. آزیتا گفت:

  سلام
  بخاطر سایت جالب و مفیدتون خیلی ممنون.
  برای من و گلام مطالب مفیدی داشت.
  امیدوارم تداوم داشته باشد.
  بت ارزوی موفقیت شما

 3. Mehdi Hakimi گفت:

  جمع شدن برگها طبیعیه. ولی زرد شدنها و خشک شدن حاشیه‌ها به دلیل کمبود رطوبت هواست. و ناشی از تغییر محیط

 4. Nahid گفت:

  سلام، شب و روزتون بخیر!
  سه روزه که یک مارانتای سبز مخلملی رو به خونه آوردم. بلافاصله یکی از برگهای انتهایی ش زرد شده و برگ بعدی هم دارای لکه های بزرگ زرد رنگ شده. به نظر شما مشکل چیه؟
  ضمنا برگهای این گیاه روزها به حالت چتری (مثل همه گیاهان) خودشو باز می کنه و شبها بصورت عمودی خودشو جمع می کنه. آیا طبیعت این گیاه اینه یا اینکه مشکل خاصی داره؟
  با تشکر از لطف شما.

 5. ناهید گفت:

  سلام، وقتتون بخیر!
  سه روز پیش یک مارانتا سبز مخملی خریدم، ولی بعد از سه روز یکی از برگهای پایینش کاملا زرد شده و یکی دیگه هم روش لکه های زرد افتاده و حاشیه برگهای دیگه هم به سرعت داره زرد میشه، آیا بخاطر انتقال به محیط جدید این اتفاق افتاده یا مشکل دیگه ای داره؟ ضمنا این گیاه، شبها کاملا خودشو جمع می کنه، یعنی برگهاش در روز چتری اند و در شب بصورت عمودی جمع می شن؟ این طبیعیه یا مشکلی داره؟
  ممنون از لطف شما!

 6. hasan گفت:

  با عرض سلام
  من حدود 1 ماه است که چند تا مارانتا مخملی خریدم اما همشون دارن زرد میشن و میریزن از همون روز اول برگهاشون به سمت پایین خم شد و برگها و ساقه هاشون همه سبز کم رنگ شدند یعنی به حالت زردی . مدام روشونو اسپری آب میزنم یکروز در میان هم آب میدم حتی 2 هفته هم دورش به حالت گلخونه نایلون کشیدم که رطوبت بیشتر بشه اما هنوز هیچ تغییری ایجاد نشده و هیچ جوانه دیگری نزده خواهش می کنم به من کمک کنید که اینهارو نجات بدم آخه خیلی دوستشون دارم ممنون .

 7. ببنید برای رشد فتوسنتز لازم است. و حداقل یک برگ روی بوته‌ها باید نگهدارید. آن برگهای چروکیده و زرد شده هم قسمتهای سالمی دارند که فتوسنتز میکنند. وقتی شما همه برگها را حذف میکنید گیاه دوباره باید به زحمت برگ جدیدی تولید بکند و …

 8. farshad گفت:

  سلام . خسته نباشید من یه سوال راجع به مارنتا داشتم. من یه مارنتا دارم که بهار سرش را بریدم و خوب رشد کرد تا دو هفته پیش که اشتباه کردم و گلدانش را عوض کردم و بوته هاش را تقسیم کردم از هم حالا ئوباره سرهاش رو زدم فعلا رشدی نکرده. چکار باید بکنم آیا مارنتام خشک شده ؟ الان روزها مثل بهار در آفتاب گداشتم .

 9. احسان گفت:

  یک گلدان مارانتا دارم که برگهای آنها از نوک خشک می شوند لطفا در مورد نگهداری راهنمایی بفرمایید

 10. خب شما به خوبی رطوبت لازم رو فراهم کردید. میماند احتمال کمبود پتاسیم. از کودهای پتاسه اگر بود استفاده کنید. اگر نبود از کود کامل استفاده کنید که حداقل 10 درصد پتاسیم داشته باشد.
  لازم نیست مرتب سم‌پاشی کنید. این گیاه به آفات کمی دچار میشود.

 11. امیر گفت:

  آقا این مارانتای مشکی ما کلا خشک شد . ریشه هاشو گذاشتم تو یه گلدون از اول بهار شروع کرده به برگ زدن جدید تو یه گلدون حدود 15 سانتی نزدیک 10 تا برگ جدید رشد کرده ولی به محض اینکه برگها از حالت لوله ای باز میشن لبه برگها خشک میشه و بعد کل برگ . گلدونها در شمال کشور هستن نور خیلی کم غیر مستقیم دارن تو یه گلخونه کوچیک نگرشون میدارم که رطوبت بالایی داره آب هم بهش آب تصویه شده بدون املاح میدم . خاک هم مخلوطی از خاک برگ و کود حیوانی هست . سمپاشی هم با اتیون و بنومیل میکنم . اگه خودتون این گیاه زیبا و بی وفا رو پرورش میدید بفرمائید تو چه شرایطی نگه میدارید لطفا . اینم بگم تو یه گلفروشی هم دیدم حدود 30 تا گلدون داشت که همشون همین مرض خشکی لبه برگها و نهایتا کل برگ رو داشتن .

 12. جلال گفت:

  من حدود 10 بار درد روز مه پاشي مي كنم برگهايش و خاك را زير گلدان هم سنگ ريزه ريختم اشكالي كه نداره

 13. جلال گفت:

  سلام من هم مارانتا دارم هم كاتاليا گورخري كه به اون هم مارنتا سبز مخملي مي گن
  سوالي كه دارم مارنتا من گوشه برگهايش سوخته است مي تونم برگهاي را حرص كنم
  بعد اين كه من گل هايم رو داخل فروشگاه نگه داري مي كنم مي تونم الان دو عدد مارانتا سبر(كاتاليا)دارم يكي رو گذاشتم ته مغازه زير نور مهتابي و يكي ديگر رو تو بالكن پشت تابلو مغازه كه نور غير مستقيم مي خوره به نظر شما كدم بهتره ته مغازه خنك اما سايه بالكن نور غير مستقيم اما گرم

 14. خانه دار گفت:

  سلام و متشكر از سايت خوبتون

  من يه گياه مارنتا خريدم كه برگهاي سبز تيره اي داره كه روش خط هاي صورتي است ظاهرا اسمش مارنتاست . الان سه هفته است كه آوردمش خونه و حدود روزي 2-3 بار هم غبار پاشي اش مي كنم اما داهر برگهاش از بين ميره . يكي يكي مچاله شدن و خشك شدن . چي كار بايد كنم ؟ آبياريش چقدر بايد باشه ؟ در مورد نور هم آفتاب مستقيم نداره اما نور خيلي غيرمستقيم و خوبي داره با پنجره هم 2 متر فاصله داره

 15. یه مدت هم زمان لازمه

 16. امیر گفت:

  با سلام
  من یه مارانتا مشکی دارم که از روزی که آوردمش خونه برگهاش از پائین شروع به زرد شدن و خشک شدن کرد به پیشنهاد شما یه تراریم ساختم واسش ولی تغییری در شرایطش نکرد. هر 2 روز یکبار آبش میدم و تو سایه هستش تقریبا و در دمای اتاق . اگه احتمال آفت میدید یا کمبود لطفا راهنمائی بفرمائید . ممنون از سایتتون

 17. sahar گفت:

  سلام و ممنون

  می بخشید در مورد آرالیا مطلبی هست توی سایت؟

  اگر هست محبت می کنین لینک به من بدین؟ نتونستم پیدا کنم.

 18. خب مارانتا گیاه بسیار زیبایی است ولی کمی هم ناز و ادا دارد و چند روزی طول میکشد تا به محیط جدید عادت بکند.
  مشخصات لازم و مشکلاتی که در راه نگهداری از این گیاه هست در دیدگاههای بالا مطرح و اغلب مشابه هستند.

 19. neda گفت:

  سلام . من تازه یه مارانتا خریدم . الان که چند ساعتی از آوردنش به خونه میگذره ، برگاش به سمت پایین اومده . خونه گرمه .و 1 بار اسپری آب کردم . لطفا راهنماییم کنید که چند بار اسپری آب در طول روز لازم دارد؟ دمای خونه حدودا چند باشد ؟ آیا نور لامپ می تونه نور کافی گیاه را تامین کند؟ اگر نه ، منظور از نور غیر مستقیم چیست؟ اگر در یک اتاق روشن قرار گیرد کافی است؟ یا باید پشت پنجره جنوبی باشد؟؟ ممنون از سایت بسیار خوبتون .

 20. تماس از طریق سایت هم برای شما راحتتر است و هم برای ما که سر وقت و با دقت بیشتری میتوانیم جواب بدهیم.
  از طرف دیگر این جواب به درد دیگران که در آینده مراجعه میکنند هم میخورد.
  به جز در مواردی که کالایی از ما خریده‌اید و مشکلی در رابطه با آن وجود دارد. و قضیه فورس ماژور است تماس تلفنی ضرورتی ندارد.

 21. sahar گفت:

  ممنووون 🙂

  سایت خیلی پر باری دارین. از وقتی اینجا رو پیدا کردم خیالم راحت شده که یه منبع اطلاعاتی خوب هست هر موقع که لازم باشه چیزی و بدونم.

  فقط یه سئوال: در مورد گلها اگر که نیاز به راهنمایی داشته باشیم امکان تماس تلفنی با شما رو هم داریم یا فقط از طریق سایت باید اقدام کنیم؟

  خیلی خیلیی خسته نباشین.

 22. ماشالله به این حوصله و علاقه.
  نه اگر واقعا میتوانید این همه مه‌پاشی کنید دیگر نیازی به تراریوم نیست.

 23. sahar گفت:

  من مارانتای سبز مخملی دارم. هر یک تا دو ساعت به صورت مه پاشی، بهش رطوبت می رسونم. مشکلی نداره به این صورت ادامه بدم یا اینکه باید حتما تراریوم واسش آماده کنم؟

  ممنون

 24. مارانتا نیاز به رطوبت هوای زیادی دارد. در شرایط گلخانه‌ای ممکن است گیاه شما بازسازی شود. در خانه به سختی ممکن است

 25. سوگند گفت:

  با سلام من یک مارانتا خریدم که اولش خوب بود ولی مجبور شدم به مسافرت برم بعد از اون دیگه مارنتا برگهاش رو از دست داد ودیگه برگ نداد الان فقط یک برگ داردکه آن هم در حال زرد شدنه
  با تشکر

 26. میتوانید از شیشه برها کمک بگیرید. که یک مکعب شیشه‌ای برایتان بسازند که ارتفاعش از گیاه بیشتر و عرضش از عرض گلدان بیشتر باشد و گیاه درون آن قرار گیرد.
  مثلا عرض 45 سانتی‌متر و ارتفاع 80 سانتی متر. لازم به ذکر نیست که کف و سقف مکعب لازم نیست بسته باشد.

 27. نظرزاده گفت:

  سلام. ممکنه در مورد تهیه این باکس شیشه ای یا پلاستیکی توضیح بیشتری بدهید. چون تامین رطوبت برای مارانتایی که توی خونه دارم با توجه به اینکه چندین ساعت در روز منزل نیستم با غبار پاشی چند باره شدنی نیست و نکته دیگه اینکه گیاه ابتدا رشد خوبی داشت ولی الان اصلا رشد نمی کنه و برگ نمیزنه!!
  با تشکر

 28. در واقع یک هفته زمان کمی برای نتیجه گیری است
  این چنین گیاهان حساسی ممکن است چند ماه طول بکشد تا آداپته بشوند
  و ممکن است برخی از برگهایشان از دست بدهند و برگهای جدید تولید بکنند.
  بنابراین عجله نکنید.

  ولی با تجربه‌ای که از نگهداری مارانتاها در خانه داریم میشود گفت که بهترین راه حل شما داشتن یک تراریوم است
  یک محفظه یا باکس شیشه‌ای که رطوبت زیادی در خود نگهداری کند. چیزی مانند یک آکواریم که بسته به اندازه گیاهتان باید درست کنید.
  موفق باشید

 29. يلدا گفت:

  سلام .. مطالبتون بسيار مفيد هستند..

  من به تازگي مارانتاي سبز مخملي گرفتم ( يك هفته ) ..با اينكه روزي يك بار آب پاشي مي كنم و 2 بار در هفته آب مي دم اما دور برگها زرد و بعضي كاملا زرد شدن …
  اتاقم نور غير مستقيم داره و تاجايي كه شده سعي كردم اتاق رو گرم نگه دارم..مي خواستم بدونم آيا نور مهتابي هم باعث سوختن برگهاي مارانتا مي شه ؟
  من همه تلاشم رو كردم كه مارانتام رو سبز و پر پشت كنم 🙁 .. اما احساس مي كنم كه داره مي ميره

 30. اسپری و آبپاشی روی برگها رو افزایش بدهید به روزی یکبار یا دوبار
  این زرد شدن کنار برگها در اثر کمبود رطوبت بیشتر اتفاق میافتد
  کمبود برخی عناصر هم ممکن است به این زردی کنار برگها منجر شود.
  ماهانه کود کامل استفاده کنید

 31. feri2008 گفت:

  با سلام
  من گلدانی از مارانتای سبز مخملی دارم که دور تمام برگهای آن زرد یا قهواه ای شده است.
  هفته ای 2 تا 3 بار ابیاری میشه و از نظر نور هم نوری متوسط ( غیر مستقیم) به آن میتابد و 2تا 3 بار هم غبار پاشی در هفته میکنم . آیا راه حلی وجود دارد؟
  با تشکر

 32. سارا گفت:

  سلام
  من مارانتا به تازگی خریدم بابرگهای سبز مخملی یعنی با این عکس که شما ارایه کردید متفاوته…
  برگهای پایینی گیاهم زرد شد و جدا شون کردم و حالا کم کم برگهای بالایی از دور برگ زرد شدند و برکهایی ک تازه در آمدنند بی رنگ و به حال شدند و تبدیل به گلی کم پشت و بلند شده.
  میشه راهنماییم کنید که گلی پر پشت و سر حالو سبز داشته باشم

 33. اسفنديار گفت:

  3.با سلام و عرض خسته نباشیدو تشکر از شما به خاطر سایت مفید و جذابتون
  من یک مارانتا سبز مخملی دارم که روی برگ هاش و همچنین لبه های اون لکه های قهوهای ظاهر شده و برگ های پایین گیاه در حال زرد و پژمرده شدن هستند . لطفا من و راهنمایی کنید تا گیاه شادابی داشته باشم . ممنون از لطف شما

 34. @ خانم مرجان
  مارانتا ها گیاهی حساس به رطوبت هوا هستند.
  مشکل عمده‌ای که حس میکنم گیاه شما دارد مساله رطوبت است. پیشنهاد من این است که یک کلبه کوچک (کمی بزرگتر از حجم گلدان تان) بسازید و با نایلون شفاف (که برای گلخانه استفاده میشود و حدود چند دهم میلی متر تا نیم میلی‌متر کلفتی داشته باشد) روی کلبه رو بپوشانید.
  وقتی این گلخانه کوچک رو روی گلدان مارانتا بگذارید و کنار نور گیر خوبی قرار بدهید. کافی است تا طوبت بسیار عالی برای گیاه تامین کند.
  در ضمن برای بازگشتن گیاه به سرحالی اولیه مدتی زمان لازم است. شاید یک دو ماه یا بیشتر. همچنین باید از کودهای کامل به طور مرتب برای تغذیه کامل گیاه استفاده کنید. این کودها از گلخانه و سم فروشیها قابل تهیه است. ما دو نوع کود برای عرضه داریم. یکی هلندی است به نام کریستالون و دیگری ایرانی است به نام زربار. و میتوانیم برای شما ارسال کنیم.
  ولی پوشش گلخانه مانند برای ایجاد رطوبت بیشتر برای شما حیاتی است.

  لازم به ذکر است که: کرمهای خاکی و هزارپاها هیچ مشکلی برای گیاه ایجاد نمیکنند و بلکه دوستان گیاهان هستند.

 35. مرجان گفت:

  باتشكر از مطالب شما , من سوالی در مورد بیماری مارانتا داشتم . وقتی من یک گلدان مارانتا را خریدم و به خانه آوردم این گیاه بعد از مدتی شروع به جوانه زدن کرد ولی برگ جوانه ای که زده بود خیلی ضعیف و رنگ پریده بود و به صورت نصف رشد کرد و کامل نشد. بعد کم کم حاشیه برگها شروع به زرد شدن کرد و بعد برگهای پایینی زرد شد که من برگهای زرد را جدا کرده و گفتم ممکن است مربوط به خاک گلدان باشد بنابراین خاک گلدان را عوض نموده که دیدم در خاک آن مقداری کرم خاکی و هزارپا وجود دارد. بعد خاک جدید را در گلدان ریختم و دوباره آن را کاشتم ولی هنوز هم برگها زرد و لوله ای هستند. می توانید علت آن را به من بگویید و مرا کمک کنید که از خشک شدن گلدانم جلوگیری نماییم. با تشکر

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *