همه چیز درباره گیاه سیکاس (Cycas)

ژانویه 16th, 2010 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز, گیاهان فضای باز تابستانه

گیاه سیکاس یا Cycas که به نخل زینتی، سیکاد، نخل ساگو معروف است، از گیاهان دوست داشتنی و پر طرفدار است. در این مطالب تمام آنچه باید درباره گیاه سیکاس بدانید، آورده شده است.

 کلمه سیکاس در اصل یک نام تیپی است و به گیاهانی از خانواده Cycadها اطلاق می‌شود. سیکاس مورد نظر ما و سیکاسی که بیشتر در ایران کشت شده  با نام علمی Cycas revoluta و از بستگان دور پالم‌ها به شمار می‌رود.

مشخصات ظاهری گل سیکاس

سیکاس گیاهی بسیار متقارن است. این گیاه دارای برگ‌های براق و سبز تیره ای است که روی تنه ضخیم (معمولا پرزدار) قرار گرفته‌اند. به طور معمول قطر تنه در حدود 20 سانتی متر می‌شود. هرچند بیش از این نیز امکان پذیر است. قطر تنه در گیاهان جوان کم است. اما با بالا رفتن سن سیکاس، قطر تنه نیز بالاتر می‌رود و شکل نخل به خود می‌گیرد.

در گیاهان کهنسال ارتفاع به 6-7 متر (بیش از 20 فوت رشد) می‌رسد. اما در کل گیاهی است بسیار کند رشد و نیاز به حدود 50-100 سال برای رسیدن به این ارتفاع دارد. در ایران بیش از 80 تا 100 سال از ورود این گیاه نمی‌گذرد. مسن‌ترین سیکاس‌های ایران اغلب، قدی فراتر از ۲ متر ندارند.

تنه گاهی می‌تواند چندین بار منشعب شده در نتیجه تولید چند سر برگ بکند. برگ‌های سبز سیکاس نسبتا براق و در حدود 50-150 سانتی متر طول دارند.

از سیکاس چه استفاده‌های می‌کنند؟

اغلب کشت و کار سیکاس در مزارع آن برای تولید برگ سیکاس است که بریده شده و برگ سبز آن در تزئینات دسته گل و ماشین عروس و برگ‌های خشک شده در تولید آثار هنری گل خشک مصرف می‌شود.

مراحل رشد و برگ دهی سیکاس

در طول زمانی که گیاهان از سن باروری هستند. برگ‌ها به شکل Rosette (شکل گل‌های گل رز، با محل پیوستن یکسان و در مسیر یک دایره به قطر تقریبی 1 متر) قرار می‌گیرند. معمولا سالانه یک یا دو بار از محل انتهای ساقه (که در واقع شکلی شبیه مخروط دارد)، برگ‌های جوان و جدید ظاهر می‌شوند. این برگ‌ها با همدیگر به مرور بالا می‌آیند و به این ترتیب ارتفاع گیاه چند‌سانتی‌متر بیشتر می‌شود.

علت زرد شدن برگ سیکاس

در طی مراحل رشد گیاه، معمولا برگ‌های سری قبل به مرور زرد می‌شود و از بین می‌رود یا باغبان خود آن‌ها را می‌چیند. چرا که در سالی که از عمر این برگ‌ها می‌گذرد زیبایی خود را نسبت به برگ‌های جوان از دست داده‌اند.

گرده افشانی گل سیکاس نر و ماده

سیکاس از خانواده‌ Cycadaceae، تک لپه‌ای و دو پایه است. یعنی گیاه سیکاس نر از گیاه سیکاس ماده جدا است. و وقتی گیاه به سن بلوغ میرسد یا گل ماده باز میکند یا گل نر باز میکند. معمولا تعداد نرها در باغ و کشت و کار بیشتر از تعداد ماده ها بوده و گیاهان بالغ ماده با قیمت بیشتری نسبت به نرها معامله میشوند. البته در زمانهای مختلف ممکن است این نسبت تغییر کرده و قیمتها هم تغییر کنند.
برای گرده افشانی و تولید بذر به هر دو گیاه نر و ماده همزمان نیاز است و اینکه هر دو در مرحله مناسبی از تولید گل باشند. سیکاس نر گلی به شکل کله قند بلند تولید می‌کند. سیکاس ماده گلی کروی شکل تولید می‌کند که توسط حشرات، باد یا انسان قابل گرده افشانی است. از تولیدکنندگان مازندران شنیده ام که کلاغ ها در پراکندگی و کاشت بذرهای سیکاس نقش دارند. 

قیمت گل سیکاس

سیکاس به دلیل رشد کم‌، هزینه تولید دارد و در مقایسه با گیاهان فصلی که در عرض سه چهار ماه به فروش میروند گیاهی نسبتا گرانتر است زیرا چندین سال طول میکشد تا از بذر به گلدان سطل سه برسد و بتواند برای فروش اندازه قابل توجهی داشته باشد. همچنین از نظر زیبایی و شکیل بودن گیاهی لوکس و تشریفاتی به حساب می‌آید. این گیاه اغلب زینت بخش سالن‌های بزرگ ادارات مکان‌های تجاری و خانگی است. در شمال ایران به وفور در فضاهای سبز استفاده میشود ولی در مناطق برف گیر باید مواظب زمستانهای سرد و برفهای سنگین بود.

تکثیر گیاه سیکاس

سیکاس به وسیله بذر یا جدا کردن پاجوش‌هایی که خود گیاه تولید می‌کند تکثیر می‌شود. برای اطلاع از نحوه تکثیر این گیاه زیبا به مقاله راهنمای تصویری آماده سازی بذر سیکاس برای کاشت مراجعه کنید.

تصویرزیر گیاه سیکاس ماده را نشان می‌دهد که بذرهایش در حال آماده شدن هستند. (مهرماه 1389 – مازندران)

عکس گل سیکاس ماده

عکس گل سیکاس ماده

کاشت گیاه سیکاس در فضای بیرونی

سیکاس در باغبانی گرمسیر از محبوب‌ترین نخلهاست و در شمال ایران (گیلان و مازندران) و مرکز و جنوب ایران (در مناطقی که شرایط محیطی فراهم شود) قابل کشت در باغچه و فضای سبز است.

نگهداری از گیاه سیکاس در منزل (استفاده سیکاس به عنوان گیاه آپارتمانی)

از آنجا که سیکاس‌ها نور زیادی لازم دارند، در آپارتمان و خانه یا پاسیو می‌باست در محل روشن با حداکثر نور ممکن قرار داشته باشند.

حدالامکان در تابستان‌ها اگر شرایط اجازه دهد بهتر است گیاه را به بیرون از خانه منتقل کرد و مدتی را معرض شرایط طبیعی قرار داد. آبیاری گلدان قبل از خشک شدن خاک و خاک نرم و قوی برای گیاه لازم است.

آفات و بیماریهای گیاه سیکاس

شپشک‌های سپردار به برگ‌ها و شپشک‌های دیگر معمولا به پیاز جوان و ساقه آن حمله می‌کنند. زنگ‌ها و دیگر بیماری‌های قارچی نیز برگ‌های سیکاس را نشانه میروند.

خرید گل سیکاس زیبا با بهترین قیمت و کیفیت

در گلستان علی با سیکاس های بزرگ گلدانی و سیکاس های کوچک یک، دو و سه ساله در خدمت هم میهنان عزیزمان هستیم. برای خرید این گیاه زیبا کافی است با شماره های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

خوب است بدانید، علاوه بر گلدان های زیبای سیکاس، بذر این گیاه نیز در گلستان علی به فروش می‌رسد. 

خصوصیات بذر گیاه سیکاس

بذر سیکاس پوسته قرمز-نارنجی رنگی دارد. درون این پوسته، بذر شکلی شبیه به بادام درختی دارد و داری پوست چوبی کلفتی است. که نوعی مانع برای جوانه‌زنی گیاه است و خفتگی Dormancy به حساب می‌آید. قبل از کاشت بذرهای سیکاس باید پوست محکم آن شکاف بردارد تا آب به درون بذر نفوذ بکند و امکان جوانه‌زدن جنین آن فراهم شود. در غیر این صورت ممکن است بذر جوانه نزند.

راهنمای تصویری آماده سازی بذر سیکاس >>>

 

این بذور قابل ارسال به سراسر ایران توسط اداره پست، تیپاکس، باربری و… هستند. محدودیت زمان کاشت وجود ندارد و در هر فصلی میتوانید بکارید.

تولید برگ جدید سیکاس

یکی از زیباییهای وصف ناشدنی سیکاسها زمانی است که میخواهند برگ جدید تولید بکنند. در این زمان نوک تنه گیاه باز شده و برگهای جوان ظاهر میشوند


نوک تنه سیکاس باز شده و برگهای جوان شروع به بالا آمدن میکنند.

برگهای اصلی بالا می‌آیند و انشعابات برگی شروع باز شدن از حالت مارپیچی میکنند.


در یک سیکاس بالغ طول برگها به بیش از یک متر هم میرسد

و بالاخره برگها مستقر شده پیچ‌هاشان باز شده و کم‌کم محکم میشوند. در ابتدای باز شدن برگهای جوان، احتیاط لازم است چون برگهای جدید بسیار نرم و شکننده هستند و حتی ممکن است با باد مختصری صدمه ببینند.

علت دراز شدن برگ سیکاس

سیکاسها معمولا در یک دوره زمانی بلند مدت برگ نمیدهند و وقتی شروع به تولید برگ میکنند نیازمند نور عالی و کافی هستند وقتی برگهای بالا میایند و نور کافی نیست، گیاه در جستجو نور برگها را درازتر تولید میکند شاید به نور برسد. اگر نور تهیه شد ادامه رشد معمولی خواهد بود ولی معمولا نور کافی تهیه نمیشود و برگها پیچ خورده مانده و به مرور زرد شده و میافتند

در این مرحله که گیاه در حال رشد برگ جدید است اگر نور کافی تهیه نشود برگها بیش از اندازه دراز میشوند و به مشکل میخورند

میوه سیکاس چیست

میوه سیکاس بذر نارنجی رنگی است کوچکتر از گردو و برای تکثیر این گیاه استفاده میشود.

ریشه چه تولید شده از بذر سیکاس
در این تصویر از پرلیت برای جوانه دار کردن بذر سیکاس استفاده شده است

چرا سیکاس برگ جدید نمی دهد

گیاه برای رشد جدید به امکانات خوب و شرایط خوب نیاز دارد وقتی شرایط نگهداری گیاه عالی باشد ممکن است سالانه دو بار برگ بدهد. در شرایط نرمال یکبار در سال و در شرایط ضعیف ممکن است سالها برگ ندهد.

علت توقف رشد سیکاس

در شرایطی مانند تصویر فوق که سیکاس گلدان آبی در دورترین محل از نور خورشید قرار گرفته است به احتمال قوی رشد مناسبی نخواهدداشت

تشخیص سیکاس نر و ماده

سیکاسها وقتی به بلوغ میرسند گلدهی میکنند و گیاه نر از ماده قابل تشخیص خواهد بود. معمولا تا وقتی که گیاه گل نداده باشد. به جز حدس و گمان راهی برای تشخیص سراغ نداریم و ممکن است اشتباه باشد.

عکس گل سیکاس نر

سیکاس نر در حال گلدهی

عکس پاجوش سیکاس

پاجوش یا تنه جوش سیکاس روی تنه گیاه یا محل اتصال تنه به خاک رشد میکند و باغبانان پاجوشها را جدا کرده در ماسه دانه ریز یا ماسه بادی ریشه دار میکنند.

عکس گل سیکاس ماده

گیاه سیکاس ماده در حال گلدهی و تشکیل بذر

ریشه سیکاس

علاوه بر ریشه های نرمال گیاه، خانواده سیکادها به یک همزیستی هم ممکن است دست بزنند

همه سیکادها دارای ریشه های کورالوئیدی همزیست هستند. این گسترش گسترده از ریشه های کورالوئید پیازی که در سطح خاک تکثیر می شوند، ویژگی بارز Macrozamia riedlei است. آنها به عنوان محل زندگی برای سیانوباکترهای همزیست از جنس Nostoc که نیتروژن مولکولی اتمسفر را با استفاده از آنزیم نیتروژناز به ترکیبات بیولوژیکی تبدیل می کنند، سازگار شده اند.

ریشه های کورالوئیدی symbiotic coralloid roots

فصل کاشت پیاز سیکاس

بذر سیکاس و پاجوش سیکاس را در تمام فصول درون گلخانه در بستر ماسه بادی یا ماسه دانه ریز میکارند و در شرایط کنترل شده زمان خاصی مورد نظر نیست ولی در طبیعت فضای باز بستگی به مناطق مختلف فصول فرق میکند بهتر است شما از گلخانه برای کاشت استفاده کنید.

درخت سیکاس بزرگ

سیکاس ها چند صد سال میتوانند عمر کرده و نخلهای بزرگی بشوند
برچسب: , , , , ,

102 دیدگاه

 1. Mehdi Hakimi گفت:

  متاسفانه به سختی بتوان چنین کاری کرد و هزینه استفاده از لامپهای وات بالا (مثلا 400 وات و بیشتر) توجیه اقتصادی نخواهد داشت.
  پیشنهاد ما فکر کردن به دیوارهای عمودی گلکاری شده و استفاده از پشت بام است.

 2. بهرام گفت:

  با سلام
  جناب حکیمی حیاط ما بدلیل وجود اپارتمان در مقابلش نور گیری از خورشیدش محدود به دو تا سه ساعت در روز شده که در پاییز و زمستان اصلا نورنداره و انواع گلها و گلهای رز متنوع و درختان میوه پا کوتاه خوبی دارم چطوری میتونم با نور مصنوعی کم نوریشو جبران بکنم

 3. Mehdi Hakimi گفت:

  کمبود مواد غذایی. کود کامل استفاده بفرمایید

 4. Mehdi Hakimi گفت:

  یکی از جوانه‌های خفته در پایینتر از محل برش جوانه‌زنی خواهد کرد

 5. Mehdi Hakimi گفت:

  رشد در سیکاس خیلی کم و مقطعی است. معمولا سالی یکبار جوانه و برگ نو میزند و میماند برای سال بعد

 6. Mehdi Hakimi گفت:

  در واقع شهر خودتان را نفرمودید. بستگی به محیط دارد

 7. Mehdi Hakimi گفت:

  یکم سوال ناقصه و اطلاعاتی از خود بوته نفرموده‌اید.
  به هر حال توقف رشد نشانه کمبود است. کمبود آب. کمبود مواد غذایی و یا عدم شرایط محیطی مناسب

 8. ناهید گفت:

  گیاه سیکاس من برگ میزنه ولی قهوه ای میشه و رشد نمیکنه علتش چیه اگر این برگهای سوخته شده ره قطع کنم دوباره برگ میزنه با تشکر

 9. ناهید گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید میخواهم بامبو را قلمه بزنم مثل اینکه گفتید بیست سانتیمتر ازبالای شاخه ایا باید برگها را قطع کنم یا همانطور باشد واینک شاخه قدیمی چگونه رشد خواهد کرد یعنی از همان جایی که قطع شده برگ جدید میدهد یا از کنارش برگ میدهد. با تشکر

 10. حسام گفت:

  با سلام
  بذر هاي سيكاس هاي بنده حدود 4 ماه است كه رشد كرده و برگهاي ان به حدود 20 سانتي متر رسيده ولي در طي اين 4 ماه رشدي نكرده دليل چيست
  با تشكر

 11. HAMIDR گفت:

  با سلام و تشکر درخته سیکاس من حدود 1ماه پیش شرو به برگ دهی جدید کرد .. ولی جوانها حدود 15 سانتی متر این 1 ماه قد کشیدن بدرا تو جه به این فصل ایا برگها طبیعی رشد خواهند کرد یا نه با تشکر از زحماته شما  لطف میفرمائید اگر پاسخه بدهید 

 12. حسام گفت:

  سلام
  سيكاسهاي من چند ماهي است كه برگهاي ان حدود 20 سانتي متر شده ولي ديگر رشد ننموده است دليل چيست

 13. Mehdi Hakimi گفت:

  امید که همیشه وجود دارد. ولی سیکاس طاقت دمای زیر صفر را معمولا ندارد
  بهتر است در محیط گلخانه باشد یا حداقل در پارکینگ یا پیلوت یا راه پله‌ای که دما زیر صفر نرود ولی زیاد هم گرم نباشد نور عالی و کافی هم باشد خاک هم که باید غنی و درست و حسابی باشد

 14. Mehdi Hakimi گفت:

  بالای 500 عدد

 15. علی گفت:

  با سلام
  منظور از سفارش عمده چند تاست ؟

 16. موسوی گفت:

  با سلام
  من ساکن تهران هستم و از شمال یک گیاه سیکاس آوردم
  بعداز گذشت چند ماه تمام برگهای آن از تنه جدا شده اند با شروع سرما کم کم زرد شده و بعد با دست کشیدم که کنده شدند آیا امیدی به برگ دهی دوباره این گیاه وجود دارد

 17. Mehdi Hakimi گفت:

  دلایل بسیار زیادی ممکن است داشته باشد. محل زندگی شما مهم است. مسایل رسیدگی و تغذیه و آفات مهم هستند. باید همه جوانب را بسنجید و بعد پیدا کنید که مشکل گیاه شما چی هست؟

 18. مازیار گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من تعداد زیادی گیاه سیکاس دارم که حدود 7 سال سن دارند. از سال گذشته برگهایشان زرد می شود. علت چیست؟
  لطفا من را راهنمایی کنید.

 19. Mehdi Hakimi گفت:

  دمای شبانه هم زیادتر از دمای روز نباشد

 20. فرشته گفت:

  با سلام.من حدود دو ماه است که یک سیکاس خریده ام و پشت شیشه نورگیر اتاق گذاشته ام.فروشنده به من گفت که این گیاه پر آب و پر نور است و باید سه روز در هفته کاملا آبیاری شود.من همه اینها را رعایت می کنم ولی بعضی از برگهایش زرد و خشک و پیچ خورده شده.لطفا راهنمایی کنید که چگونه مانع خشک شدنش شوم. در ضمن در حال حاضر کنار شوفاژ است آیا با روشن کردن سیستم حرارتی باید جای آنرا تغییر دهم؟با تشکر

 21. راهب گفت:

  با سلام واحترام من امروز پس ازمدتها سیرو سیاحت در اینترنت موفق شدم سایت شما را بیابم .ساکن گرمسار هستم (استان سمنان)وبه گلهای پیازی بویژه نرگس شیراز علاقه فراوان دارم .باغچه ای در فضای آزاد مقابل فروشگاهم دارم که حدود 150متر مربع فضای آن را برای کشت آماده نموده ام لطفا راهنمایی بفرمایید دراین فصل چه گلهایی بکارم وشما چه همکاریی میتوانید بامن داشته باشید.با تشکر راهبعلی ناظریه

 22. Mehdi Hakimi گفت:

  تا وقتی که هوا زیر صفر برسد میتوانید در هوای باز نگهدارید. در برخی نقاط مرکزی و جنوبی تهران هم گاهی در هوای باز میکارند
  کود حیوانی گوسفندی یا کودهای کامل برای این گیاه مناسبند

 23. نگار گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب خوب شما
  1- من یک گلدان سیکاس با حدود 10 برگ از شمال خریداری کردم با توجه به مطالب شما آیا میتوانم گلدان را تا قبل از اینکه هوا سرد شود در داخل بالکن که نور زیادی دارد نگهداری کنم (ساکن تهران هستم )
  2= کود مناسب آن چیست وچگونه باید استفاده شود

 24. rana گفت:

  ba salam va tashakor az site khobetab bae’d az avaz kardane khake goldanha shoroe’ be gozashtane pasheh karde va ma hame kalafe shodim. chekar bayad bekonim? lotfan rahnamaei farmaeid. ba tashakor faravan.

 25. Mehdi Hakimi گفت:

  نور مصنوعیش باید قوی باشه پس.

 26. Mehdi Hakimi گفت:

  تقاضا میکنم مطالب بالا را بهتر مطالعه فرمایید

 27. Mehdi Hakimi گفت:

  تبریک عرض میکنم. حاصل زحمت شما بوده‌است و ما کاری نکردیم.
  از لطف شما متشکرم

 28. Mehdi Hakimi گفت:

  واقعا با هوای اهواز آشنایی ندارم. باید امتحان کنید

 29. ستار گفت:

  ایا در تمام سال امکان نگهداری در گلخانه وجود دارد یا هوای بیرون هم به سرش میزند ؟ چند روز پیش برای بار دوم بعد فروردین 2تاازسیکاسها دوباره برگ داد اما با پرتاب برگ همراه بود ایا به علت کمبود نور بوده ؟ گل باشید ……

 30. motahareh گفت:

  ba salam.man iek piaze sikas kharidary karde am,,lotfan dar morede nahve kasht va khosiasate khake aan be man tozih dahid..
  mamnoon

 31. ستار گفت:

  سلام . خسته نباشید . آیا سیکاس را در محل کم نور به دلیل اینکه برگهای جدید را پرتاب نکند میتوان با نور مصنوعی تغذیه کرد؟

 32. حیدری گفت:

  با سلام و احترام
  از بذرهای سیسکاسی که برایم در فروردین ماه ارسال نموده بودید دو تا را کاشتم و خوشبختانه در مرداد ماه یکی از آنها سبز شد و الان حدود 5 سانتی متر رشد کرده و دو تا برگ داده خیلی زیباست همانطور که گفته بودید سبز تیره و حالت چرمی دارد. واقعا خسته نباشید از زمانیکه با سایت شما آشنا شدم علاقه زیادی به گل و گیاه پیدا کردم.
  ممنون و خسته نباشید .

 33. ستار گفت:

  سلام .خسته نباشید بازهم مزاحم شما شدم . جناب حکیمی به علت گرمای زیاد وخشک اهواز ایا امکان نگهداری سیکاس درتمام طول سال در نورگیر خانه وجد دارد ؟ مشکلی پیش نمی اورد ؟

 34. Mehdi Hakimi گفت:

  سیکاسها معمولا سالی یکبار برگ جدید باز میکنند

 35. Mehdi Hakimi گفت:

  والا همه جای تهران که آب و هواش یکجور نیست. این گیاه نهایتا به صفر درجه سانتیگراد مقاومت داره و آن هم به طور کوتاه مدت. یعنی نه یکی دو هفته یخبندان. پس بستگی به شرایط منطقه شما داره
  ولی اگر گیاه زیاد ریشه نکرده. بهتره دربیارید و در یک جای خنک مانند پیلوت یا راه پله یا نورگیر عالی نگهداری کنید

 36. farzane گفت:

  سلام . ما بهار امسال يك گلدان متوسط سيكاس خريديم و با مشورت اقاي گلفروش اونو تو باغچه كاشتيم ولي الان كه سوال كرديم ميگن زمستون بايد دورش رو ببنديم (تو ي تهران ) ميشه راهنمايي كنيد .ما فقط كف گلدون رو در آورديم و گياه رو با گلدون توي باغچه كاشتيم .لازمه كه دوباره اونو از باغچه در بياريم . الان شرايط خوبي داره و يه سري هم بر گ اضافه كرده .

 37. زهرا گفت:

  سلام
  من سه ماه پیش یک گلدان سیکاس با 4 برگ نسبتا بزرگ و دو سه برگ کوچکتر از محلات خریدم اما از اون موقع تا به حال هیچ تغییری نکرده است. هر روز یا یک روز در میان به آن آب می دهم و داخل خانه با نور متوسط نگهداری می کنم . آیا مشکلی دارد که اصلا رشد نکرده است.

 38. Mehdi Hakimi گفت:

  ممکن است بذر دوم خراب شده باشد ولی بهتر است مدتی صبر کنید تا مطمئن شوید که آیا پوسیده و از بین رفته یا نه؟

 39. محمد رضا امیرخانی گفت:

  با سلام.
  من حدود 4ماه پیش دو عدد بذر سیکاس کاشتم که یکی از آنها به طول 5 سانتی متر در آمده است.ولی یکی از آنها هنوز جوانه هم نزده.ولی وقتی بذر آنرا نگاه کردم دیدم که بذر بعضی جا هایش قهوه ای و سوراخ هایی بر روی آن بذر است مخصوصا” روی جایی که سمباده زده بودم. علت چیست؟ آیا بذر خراب شده و باید بذر دیگری بکارم؟اگر آفاتی دارد سم سوین مناسب است برای پاکسازی خاک؟روی خاک گیاهم پشه های ریز وجود دارد.لطفا” به تمام سوال هایم جواب بدید . با تشکر.

 40. هنگامی که برگهای تازه باز میشوند حالت پیچ خورده دارند

 41. فاطمه گفت:

  سلام. آیا پیچ خوردگی در انتهای برگ های سیکاس طبیعی است؟ ممنونم

 42. معمولا سوین استفاده میکنند. حشره‌کشهای گیاهی را هم میتوانید به خاک بزنید

 43. عليرضاقائدي گفت:

  سلام راهرويي داريم كه نوربسياركم دارد فقط ساعات كمي ازروزنوري ازيكي ازپنجره ميتابد چندگياه راامتحان كرديم جواب نداده است درضمن بخاطرموتورخانه كمي هم گرم است چه گياهي بااين محيط سازگاري دارد متشكرم

 44. ورپشتي گفت:

  با سلام
  بذر سيكاسها را كه كاشته ام حشرات ريزي مانند شپش در خاك آن حركت مي كنند
  اينها چه هستند؟
  نام سمي كه بايد به آن زد چيست؟
  با تشكر

 45. خب باید تبریک بگم خدمتتان
  چهار ماه زمان خوبی است. بعضی وقتها تا یک سال هم طول میکشد. در کاشتن بذور ممکن است تعدادی از بذرها به دلایل مختلف نتوانند جوانه‌بزنند. بهترین بذرهای گیاهی معمولا به طور متوسط تا 85 درصد جوانه‌زنی میکنند. ولی از این مقدار کم و از آن بیشتر هم وجود دارد.

 46. حسام ورپشتي گفت:

  سلام
  يكي از بذر سيكاسهاي من بعد از 4 ماه كاشتن بذر كلاً پوك شده و هيچ محتوياطي داخل وسته نمي باشد

 47. حسام ورپشتي گفت:

  من حدود 4 ماه پيش 20 عدد بذر سيكاس خريداري كرده ام از اين 20 عدد يكي از گلدانها يك تك برگ مثل نخل خرما به پهناي 2 سانتي متر و ارتفاع 20 سانتي شده است آيا زمان ان دير نشده است و آيا سروع رشد سيكاس به اين صورت تك برگي با اين مشخصه است با تشكر

 48. کمبود مواد غذایی یا کمبود نور یا کمبود آب

 49. افسانه گفت:

  لطفا دلیل زرد شدن برگهای جدید سیکاس رو برام توضیح بدید ممنون

 50. افسانه گفت:

  سلام من یه ماهی میشه که یه سیکاس خریدم ولی الن دو سه روزه که برگهای جدیدش دارن زرد میشن چه کنم؟

 51. در شرایط کم نوری سیکاس اقدام به پرتاب برگهاش میکند تا شاید بتواند نور کافی دریافت بکند
  محل نگهداری پرنورتری برای سیکاستان تهیه کنید

 52. ابوالحسن عبدالعلی زاده گفت:

  با سلام و عرض تشکر بابت مطالب مفیدو قابل استفاده شما.
  حدود 2 ماه پیش سیکاسی خریداری کردم که شش برگ داشت. حدود یک ماه پیش سه برگ جدید شروع به رویش کردند. اندازه این سه برگ سه برابر برگهای قبلی است، ریزبرگها فاصله زیادی از هم دارند و نوک برگها هم پیچ زیادی دارد. لطف نمایید راهنمایی کنید که علت از چیست؟ آیا این مسأله با مراقبت در برگهای بعدی رفع می شود؟
  با تشکر

 53. ali گفت:

  من هم همین مشکل را دارم. الان 3 ماه است!

 54. ali گفت:

  سلام
  من یک پیاز سیکاس کاشته شده در گلدان خریداری نموده ام . متاسفانه بعد از یک هفته برگه روی پیاز به صورت چروکیده و کم کم رو به خشکی رفتند لذا خواهشمند است اینجانب را راهنمایی نمائید
  با تشکر

 55. بله میشود ولی مدت زمان زیادی برای جوانه‌زنی نیاز دارد. گاهی تا یک سال طول میکشد.
  به گلدان بزرگی نیاز نیست. در حد یک لیوان یک بار مصرف

 56. زینب گفت:

  سلام،
  آیا بذر سیکاس رو در محیط خونه پرورش و رشد پیدا میکنه؟ و به چه ابعاد گلدانی نیاز داره؟
  ممنون از سایت خوووبتوون.

 57. محمد گفت:

  كارتون خيلي درسته
  ايول

 58. احسان گفت:

  با سلام و خسته نباشيد
  لطفآ گلدان هاي سفالي بياوريد.
  ممنون

 59. امير حسين گفت:

  با سلام و خسته نباشيد
  من يك عدد پياز ليليوم خريدم ولي به دليل رفلكس بودن شيشه گل نداد.
  لطفآ گياهاني كه پشت شيشه ي رفلكس ميمانند و رشد ميكنند را در معرفي هايشان مشخص كنيد.
  خييييبلي ممنون

 60. محمدعلي بهروزيان گفت:

  با سلام
  من در مردادماه گذشته يك بوته سيكاس از چالوس به اهواز آوردم كه تا 2 ماه پيش شرايطش خوب بود ولي يكدفعه شروع به زرد شدن كرد بنظر خودم آبياري زياد باعث شد ولي مي خواهم بدانم آيا در شرايط خوزستان اين گياه قابل رشد ونگهداري مي باشد؟

 61. محمدرضا امیرخای گفت:

  با سلام و خسته نباشید.ممنون از این سایت خوبتون.
  آیا میشود در خاکی که تازه در آن بذر سیکاس کاشته ایم سم سیستمیک بریزیم تا از همان اول ازشر کرم های ریشه خوار خلاص بشیم. اگه میشه هر چند وقت یکبار باید این کار رو انجام داد. با تشکر

 62. گاهی تا یکسال هم طول کشیده‌است. شما محیط را مرطوب نگهدارید و نه زیاد خیس و نه زیاد خشک. انشالله جوانه میزنند.

 63. حسین زارعی گفت:

  سلام-من حدود 4 ماه قبل یا بیشتر بذر سیکاس را از شما خریداری کردم و در گلدان طبق دستور العمل کاشتم.ولی هنوز سبز نشده اند و حتی جوانه هم نزده اند.آیا اشکالی وجود دارد یا این زمان طبیعی است؟ ضمنا من در منطقه آب و هوایی گرم و مرطوب(هرمزگان -میناب) زندگی می کنم.لطفا راهنمایی بفرمایید.متشکرم

 64. زهره زمزم گفت:

  از توجه و وقتي كه گذاشتيد بسيار ممنونم

 65. برای احتیاط با سموم سیستمیک سم پاشی کنید ریشه‌ها رو. و مجددا در گلدان بکارید

 66. زهره زمزم گفت:

  باسلام وتشكر
  من با دقت به اين حشرات نگاه كردم مشخصات انها: بزرگترينشان به يك ميليمتر مي رسد و سفيد رنگ داراي فكر مي كنم8 پا ودو شاخك تقريبا بلند (البته نسبت به هيكلشون) و هر چه دقت كردم فقط در يك قسمت گلدان ديده مي شوند نه زياد تر شده اند نه در تمام خاك پخش شده اند حالا از اين توضيحات مي توان فهميد كه اين حشرات همان كرم ريشه خوارند واگر هستند ايا راهي هست كه گياهم را نجات دهم
  باز هم تشكر مي كنم از توجه ولطف شما

 67. امیدوارم کرمهای ریشه خوار نباشند.
  باید بررسی کنید که آیا ریشه ها را میخورند یا نه؟

 68. اشرف گفت:

  من چهار ماه كه گل اسپيرا كهبهش گرتي درختي هم ميگن وليندا كاشتم به نظرم رشد خيلي مناسبي نداشتند ايا من بايد بهشون كود بدم وچه كودي بايد بدم لطفا منو راهنمايي كنيد ممنونم.

 69. زهره زمزم گفت:

  باسلام وتبريك سال نو در روي خاك گلدان من حشرات بسيار ريز سفيد رنگي است كه در حال حركتند اين حشرات روي برگهاي گياه سيكاس ديده نميشود ايا اين حشرات براي گياه من افت محسوب مي شوند و اگر افت نيستند چگونه مي شود از شر ان خلاص شد
  با ارزوي موفقيت روز افزون شما

 70. در واقع یک گلدان سیکاس خریده‌اید؟

 71. سروش گفت:

  سلام . من یک عدد پیاز سیکاس خریداری کردم . میشه لطفا توضیح بدید دقیقا باید چی کارش کنم ؟
  چون الان یه ماهه که داخل گلدونه و تمام شاخه های ریز و کوچک روش خشک شدند و راحت می شکنند .
  ممنون

 72. معمولا سالی یکبار برگ جدید تولید میکنند (معمولا در بهار و تابستان) و اگر شرایط خوب باشد دو بار

 73. منیژه روستایی گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  من در تابستان امسال یک گلدان سیکاس کوچک با ۳ عدد برگ و ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر قد هر برگ خریداری کردم. تاکنون هیچ برگ جدیدی ویا رشد قدی از این گیاه مشاهده نکرده ام. آیا توضیحی در این مورد دارید؟
  با سپاس
  روستایی

 74. منیژه روستایی گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  من در تابستان امسال یک گلدان سیکاس کوچک با 3 عدد برگ و 20 تا 30 سانتی متر قد هر برگ خریداری کردم. تاکنون هیچ برگ جدیدی ویا رشد قدی از این گیاه مشاهده نکرده ام. آیا توضیحی در این مورد دارید؟
  با سپاس
  روستایی

 75. متاسفانه ما کار تحقیقاتی روی این موضوع انجام نداده‌ایم.

 76. قاسم گفت:

  سلام
  مطالب بسیار عالی بود،میخواستم ببینم در مورد اثر تیمار های مختلف در جوانه زنی بذر سیکاس کار کردید ؟با تشکر

 77. مهدی گفت:

  یاشاسین دموز ایسسی خیلی سالارید . حتما یه روز خدمت میرسیم تا بیشتر فیض ببریم. خدا قوت

 78. بله شاید سرعت رو بیشتر بکنه! ولی فکر کنم سرعت خراب شدنش رو بیشتر بکنه!
  تفاله چای. شیر. ته مانده غذا و هر ماده دیگری که احتمال دارد قارچها و باکتریها فسادزا و مخمر را به سمت خود بکشاند میتواند موجب فساد گیاه شما نیز بشود.

 79. Denise گفت:

  سلام. من شنیدم ریختن شیر پای سیکاس باعث رشد سریع ترش می شه!! صحت داره؟؟

 80. فرشيد هاشمي رستگار گفت:

  با سلام
  اگر ممكنه در ادامه مطالب مرتبط با سيكاسهاي رولوتا كه بسيار جامع است كمي هم در مورد سيكاسهاي زاميا توضيح لطف كنيد . ممنون

 81. در مورد بلوغ سیکاس عقاید متفاوت است
  اول اینکه میگویند در زمین بهتر به بلوغ میرسد
  مدت زمان رسیدن به بلوغ متفاوت از ده تا 15 سال و بیشتر ممکن است طول بکشد
  برای تولید بذر حتما باید گرده‌افشانی صورت بگیرد. در غیر اینصورت جنین روی بذر تشکیل نمیشود

 82. فرزاد گفت:

  باسلام وتشکر از ارسال وبسته بندی خوب بذر های خریداری شده از شما
  باتوجه به دوپایه بودن این گیاه در چه سنی شروع به تولید بذر و پاجوش می نماید و اگر شرایط طبیعی برای نشستن گرده روی نخل ماده وجود نداشته باشد آیا بذرهای ایجاد شده روی پایه ماده عقیم می مانند یعنی قدرت رویشی نخواهند داشت؟باتشکراز پاسخ شما

 83. در ایران فقط یک نوع سیکاس رایج است
  cycas revoluta که بذر این رقم رو موجود داریم
  متاسفانه پاجوش سیکاس برای فروش نداریم. همین بذر برای شروع کاشت فوق‌العاده است

 84. pal گفت:

  شما چند نوع یا رقم سیکاس را مورد فروش قرار می دین و آیا پیاز سیکاس رو هم می فروشید اگه می فروشید قیمت آن چند است

 85. خواهش میکنم جناب رحیمی. انجام وظیفه کردیم.

 86. ن-رحیمی گفت:

  از ارسال سریع بذر سیکاس آن هم با بسته بندی عالی تشکر می کنم .
  نعمت اله رحیمی از هرمزگان

 87. مهدي رعناي رئوف گفت:

  با سلام به شما
  واقعا عجب سايتي داريد؟خيلي لذت بردم ولذا يك سري موارد خريد اينترنتي را سفارش دادم.
  اميدوارم به خواسته ام برسم وموارد همانطوري باشند كه در سايت معرفي كشته اند.
  موفق باشيد

 88. پیازچه‌ها را بهتر است وقتی کاملا ریشه دار شدند جدا کنید. در فضای باز فرق میکند ولی در منزل و گلخانه هر وقت خواستید میتوانید.
  تولیدکنندگان از کودهای ازته استفاده میکنند ولی ما پیشنهاد میکنیم از کودهای کامل استفاده کنید.
  https://www.golestan-ali.com/products/

  زمان کوددهی در گلخانه و منزل تمام سال است

 89. میثم گفت:

  با سلام چند تا سوالی داشتم در مورد بهترین زمان برای قطع کردن برگها وجداکردن پیازچه هاچه زمانی است و اینکه هر گل در سال چه تعداد برگ میدهد.و بهترین کودبرای گیاه چه کودی است وزمان کود دهی آن چه وقتی است .
  با تشکر

 90. ناشناس گفت:

  مطالب بسیار مفید وجالب است ممنون.

 91. خواهش میکنم قربان.
  انجام وظیفه کردیم و از خرید شما متشکریم.

 92. اگر پوسته بذرها رو نازک کرده باشید یا ترک داده باشید نیازی به اسیدی بودن خاک نیست.
  ولی در طبیعت خاک اطراف بذر در اثر پوسیدن برگها و شاخه‌ها درختان و گیاهان افتاده بر زمین اسیدی میشود و پوسته کلفت بذر سیکاس را میپوساند. و خفتگی بذر را رفع میکند.

  در حالت کلی نیازی به اسیدی یا بازی بودن خاک نیست. ماسه نرم و ریز معمولی یا کوکوپیت (که معمولا پی اچ خنثی دارد) برای رویاندن بذور استفاده میشود

 93. سلجوقی گفت:

  سلام
  با تشکر از مطالب ارايه شده، مي خواستم بدونم خاکي که بذرها در اون کاشته مي شن بايد اسيدي باشه يا قليايي.

  متشکر

 94. بهنام ملکی گفت:

  سلام
  با تشکر از پاسخگویی و ارسال سریع بذرها و همچنین توضیحات و راهنمایی های شما.
  امیدوارم در رویاندن بذرها موفق باشم و تجربیات احتمالی در این مورد رو (اگر قابل باشه) برای دوستان نقل کنم.

  در ضمن از زحماتی که برای بروزرسانی سریع مطالب سایت می کشید ممنون.

 95. خواهش میکنم قربان. انجام وظیفه کردیم.

 96. فرشيد هاشمي رستگار گفت:

  با سلام و احترام
  جدا كيفيت كار را ميشود به عمل دانست و شما نيازي به تبليغ نداريد . از تعهد و سرعت و ارزشي كه براي كارتان قائل هستيد بسيار خوشحالم و اين تنها عامل ايجاد رابطه است . از ارسال به موقع بذرهاي درخواستي اينجانب سپاسگزارم و اميدوارم اين شروع يك رابطه كاري و خوب باشد . از راهنمايي در مورد كاشت بذر ها نيز ممنونم .

 97. احمدي گفت:

  عجب سايت باحالي داريد، خدا قوت.
  خيلي مفيده. درود بر شما

 98. abas گفت:

  سلام عالی بود.
  فقط در مورد افات زیاد ننوشتین.

 99. حسین فتوحی اردکانی گفت:

  با سلام
  من دو عدد پیاز سیکاس خریداری نموده ام پس از کاست در گلدان که با خاک رس و ماسه بادی و خاک برگ ترکیب شده بود متاسفانه بعد از یک هفته برگه روی پیاز به صورت چروکیده و کم کم رو به خشکی رفتند لذا خواهشمند است اینجانب را راهنمایی نمائید در حال حاضر پیاز ها را از گلدان بیرون آورده ام و به داخل آب منتقل نموده ام
  با تشکر
  حسین فتوحی اردکانی

 100. حدادمنش گفت:

  با سلام
  از ارسال به موقع و پشتیبانی خوبتون همچنین نحوه بسته بندی مناسب بذور ارسالی نهایت سپاسگزاری را دارم.
  در صورت امکان طریقه و زمان کاشت، همچنین شرایط لازم برای کشت را نیز عنوان فرمائید.
  با تقدیم احترام
  م.حدادمنش

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *