Ananas آناناس

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی

Ananas comosus
آناناس زینتی
مشخصات: اسم علمی آناناس Ananas comosus و از خانواده Variegatus میباشد. آناناس گیاهی است بومی برزیل و كلمبیا برگهای آن چرمی بلند و نیزه ای با نوارهای طولی كرم و سفید رنگ در لبه است حاشیه برگها خصوص با خارهای قرمز رنگ می باشد. هنگام پیدایش گل، قسمت میانی گیاه، تماما به رنگ قرمز در می آید. این گیاه از سن سه یا چهار سالگی تولید میوه كوچكی مانند آناناس معمولی می نماید كه بسیار سخت و خشبی است و قابل خوردن نمی باشد اگر میوه آناناس چیده نشود برگ های جدیدی روی آن ظاهر می شوند.

مراقبت: آناناس زینتی به نور متوسط، هوای گرم، آبیاری متوسط تا زیاد، رطوبت نسبی 50 تا 70 درصد خاك كمی اسیدی احتیاج دارد.

كود: كود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان 1 گرم در لیتر ، هر دو هفته یكبار، از فروردین تا شهریور ماه، مورد استفاده قرار داد.

خاك: مخلوطی از دو قسمت تورب، یك قسمت خاك برگ و كمی، خاك مناسبی برای این گیاه است.

ازدياد: نگاه داری آناناس زینتی در آپارتمان بسیار مشكل است. گلدان آن باید درجای بسیار گرم و روشنی قرار بگیرد تا برگ ها رنگ زیبای خود رابه دست آورند. پس از تولید میوه نیز، برگ های اولیه به تدرج زرد شده و به جای آن پا جوش هایی به وجود می آیند كه میتوانند تولید گیاه جدید بنمایند آناناس ابلق را می توان به دو روش تكثیر كرد. با استفاده از برگهای روزت كه بالای میوه می رویند و پا جوشهایی كه در اطراف پایه مادری به وجود آمده اند و روش اول كمی مشكل است. در این روش، قسمت بالای میوه را به فاصله 5/1 سانتیمتر مانده به پایه برگهای روزت، بریده و به مدت یك روز در مكان دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید تا خشك شود، سپس در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده وبه آرامی داخل گلدان با قطر دهانه 11 سانتیمتر ، حاوی كمپوست گدانی مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. گیاه و گلدان را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و دمای را 24 تا 27 درجه سانتی گراد، تا زمان ریشه دهی كه 2 ماه یا بیشتر طول می كشد، نگاه دارید. در روش دوم، زمانی كه پاجوشها به اندازه 10 سانتیمتر رشد كردند، آنها را با یك چاقوی تیز از پایه مادری جدا كنید و هر پا جوش را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه 11 سانتیمتر حاوی كمپوست گلدانی مخصوص بذر و قلمه بكارید آنگاه گلدان را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و خاك را مرطوب و دما را 24 درجه سانتیگراد نگاه دارید ریشه دهی حدودا 2 ماه طول می كشد. زمان تكثیر از اواسط بهار تا اواسط تابستان می باشد.

عوارض و درمان: اگر رشد گیاه شما متوقف شد و یا از گل و میوه اثری نبود، باید بدانید، یا هوا سرد است و یا گلدان به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد. برگهای زرد شده و لكه های قهوه ای در سطح زیرین برگ نشانه فعالیت حشره آفت است. اگر هفته ای یكبار با سم حشره كش نفوذی، طبق دستور، گیاه را سمپاشی كنید علایم بر طرف می شود. قهوه ای شدن نوك برگ و خشك شدن آن در اثر خشكی هوا یا كم آبی گیاه حادث می شود اگر مشاهده كردید برگ های خشك ، چروكیده و لوله شده است ، گیاه را به محل گرمتری منتقل كنید و آبیاری را انجام دهید .و اگر برگها قهوه ای و چروكیده شدند گیاه را به محل خنكتری ببرید. لكه های سوخته در وسط برگ، نشانگر این است كه غبار پاشی گیاه در آفتاب انجام شده و برگها آفتاب سوخته شده اند . در این صورت برگهای از بین رفته را با كارد خیلی تیز حذف كنید . مواد براق كننده نیز برای گیاه مضر است و به برگها منظره زنگ زدگی می بخشد، پارچه نرم یا اسفنج مرطوب برای تمیزی برگها كافی است . همچنین آبیاری زیاد از هر قاعده برگهای گیاه آناناس را می پوساند و برگها ریزش می كنند و در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یكبار آبیاری كافی است.

برچسب: , , ,

15 دیدگاه

 1. Mehdi Hakimi گفت:

  بالای میوه لازم نیست
  مرز میوه و تاج رو ببرید
  در آب سبک بگذارید
  هر هفته آب را عوض کنید
  بعد از اینکه خوب ریشه ها بزرگ شدند بکارید

 2. سیدشعیب حکیم سیدزاده گفت:

  معلومات بسیار عالی بود. خوشم آمد

 3. Mehdi Hakimi گفت:

  بیشتر آناناسها را به روش غیرجنسی تکثیر میکنند. کاشت بذر سخت و زمانبر است (حتی در شرایط گلخانه‌ای) و جوانه‌زنی خیلی کم اتفاق می‌افتد چون گلها باید به روش دستی گرده‌افشانی شده باشند که معلوم نیست بذر شما شده‌باشد. و ممکن است کلا فاقد جنین باشد.
  آناناسهای کاشته شده از بذر پس از 16 تا 30 ماه میتوانند در شرایط مطلوب میوه تولید بکنند ولی آناناسهای کاشته شده از پاجوش (برای مثال) ظرف نصف این مدت میوه میدهند
  برای همین در کشت این گیاه روش غیر جنسی (کاشت تاج آناناس و جدا کردن پاجوش) بیشتر استفاده میشود

 4. سلیمان گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  میخواستم از خدمتتون بپرسم تاج آناناس رو دقیقا از کجاش باید برید؟ آیا فقط بریدن قسمت برگدار کافیست یا مقداری از بخش بالایی میوه را هم باید همراه آن برید؟ و اینکه آیا به محض بریدن تاج باد آن را درون آب گذاشت یا باید بگذاریم خشک شود بعد مستقیم در خاک بکاریم؟ آیا بعداز کاشت باید روی گلدان را با نایلون بپوشانیم؟
  با تشکر از سایت فوق العاده خوبتون.

 5. فاطمه گفت:

  سلام. چند تا بذر آناناسو از داخل میوش جدا کردم.میخوام بذرا جوانه بزنن.1هفتس لای دستمال مرطوبه.اما جوانه نزده. چیکار کنم؟

 6. آ‌ناناس با قلمه تکثیر میشود و خودتان میتوانید وقتی از میوه‌فروشی آناناس میخرید میوه تازه‌تری را انتخاب کنید. قسمت بالای میوه که تاج برگ دارد را بریده و در آب بگذارید تا ریشه بدهد و سپس بکارید

 7. حیدری گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  می خواستم بدونم امکان ارسال بذر یا همان گل آناناس برای شهرهای دیگر وجود دارد ؟
  با آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون شما در تمامی مراحل زندگی .

 8. ممنون از اشتراک مساعی.
  احتمالا شما مواد تحریک کننده رشد ریشه خریده‌اید که مارکهای ایرانی هم دارند مانند کود تقویت ریشه اکین.
  این مواد هورمون نیستند یا اگر هورمون داشته باشند بسیار کم است.
  هورمونهای گروه اکسین اصولا مواد گرانی هستند چون استخراج آنها سخت است.

 9. hamid گفت:

  خیلی راحت روزت (برگ بالای میوه ) رو بچرخونید جدا که شد بزارید توی اب 2 روز که بود بزار تو خاک پرلیت دار یا خزه یا برگ نور رو زیاد کنید گرم باشه خیلی زود ریشه سفیدش معلوم میشه در ضمن هورمون و دیگه وسایل کشاورزی در تهران خیلی گرون هست بهتره در سفر به شمال ایران هورمون رو تهیه کنید من خودم از رامسر رفتم خریدم یک لیتری المانیش رو خریدم 2500تومان

 10. مجید گفت:

  من تا حالا حدود 10 تا آناناس پرورش دادم که 4 تای آن میوه دارد میتونین رو کمک من حساب کنین

 11. به پژمان کریمی:
  هورمونهای ریشه زایی (اکسین) با غلظت کم در بازار به قیمتهای حدود 20 هزار تومان به بالا وجود دارند.
  در خانه فکر نکنم بشه تهیه کرد. وگرنه اینقدر گران نمیشد.

 12. مصطفی گفت:

  من تاج آناناس رو بریدم و توی آب معمولی گذاشتم با احتساب اینکه هفته ای یکبار آبش رو عوض کردم الآن بعد از 5 هفته ریشه داده و من از این موفقیت خیلی خوشحالم
  برای بار اول خیلی خوب بود البته از نظر خودم.

 13. پژمان کریمی گفت:

  سلام
  من برای تهیه همورمون ریشه زایی به خیلی گل فروشی ها سر زدم یا گیر نمی اومد و یا در مقدار زیاد و بسیار گران
  بفروش میرسید. شنیده ام میشه در خونه خودمون تهیه کنیم . اگه ممکنه روش تهیه محلول ریشه زا رو برام ایمیل کن
  بسیار متشکرم

 14. @ صادق
  ضرورتی به هورمون ریشه زایی نیست.

  تاج آناناس رو که بریدید (یک میوه سالم و تازه انتخاب کنید) تاج رو در آب معدنی بزارید تو یک شیشه که زیاد تو آب غرق نشه. فقط پایین ش تو آب باشه. هفته حداقل یک بار آب رو عوض کنید
  ظرف دو سه هفته ریشه میزنه.
  وقتی ریشه زد توی خاک برگ بکارید.

  اگر میوه تازه باشه. آب فاسد نشه. ضریب موفقیت بالای 70 درصد هست.

 15. صادق گفت:

  سلام.
  برای تکثیر آناناس به روش اول و تهیه هورمون ریشه به چند گلفروشی نسبتا بزرگ مراجعه کردم اما هورمون را پیدا نکردم. در این مورد به راهنمایی شما احتیاج دارم. ممنون.

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *