Euphorbia بنت قنسول، گل یلدا (نام پیشنهادی)

دسامبر 28th, 2014 | خبرها, گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز تابستانه

Euphorbia-pulcherrima-Golestan-Ali-Iran
مشخصات: اسم علمی بنت القنسول Euphorbia pulcherrima، (اوفوربیا پولشریما در ترجمه میشود: زیباترین اوفوربیا) برخی گیاهشناسان آن را Poinsettia نیز نامیده‌اند. و در انگلیسی نیز به نام “پوین‌ستیا” و یا “گل کریسمس” Christmas flower شناخته میشود. (چون در اواخر پاییز و نزدیک سال نو مسیحیان به گل میرود). از خانواده Euphorbiaceae میباشد.

بنا بر یک روایات، سفیر آمریکا در مکزیک در سال 1825، آقای Joel Roberts Poinsett بوده‌است که گلخانه‌ای در کارولینا آمریکا نیز داشته و گیاه را در بازدید از منطقه Taco مکزیک دیده و به گلخانه خود آورده و تکثیر کرده و به مناطق مختلف آمریکا معرفی کرده‌است، نام گیاه نیز از نام ایشان برداشت شده‌است.

وجه تسمیه “بنت القنسول” بودن این گیاه در فارسی به ریشه عربی “بنت القنصل” (دختر یا معشوقه کنسول) برمیگردد و مربوط به کنسول بودن آقای پوینست در مکزیک و سایر نقاط دنیاست،که به هر کشوری میرفت این گیاه را همراه خود میبرد.

تیره اوفوربیاسه، خانواده بزرگی از گیاهان گلدار است که در فارسی تیره “فرفیون” یا “شیرسگ” نامیده شده‌است. (هرچند که به نظر حقیر ترجمه کلمه “علف شیر” در مقابل  MilkWeed ممکن است به ذائقه عمومی خوشتر باشد). علت نامگذاری این خانواده، گیاه دارویی مهم این خانواده یعنی “فرفیون” یا “شیر سگ” است که دارای شیرآبه سفید رنگ حساسیت‌زایی که در درمانهای گیاهی مانند از بین بردن زگیل (به دلیل داشتن خاصیت سلول سوزی) استفاده میشود. این گیاه در شرکتهای دارویی جهت تولید داروهای مختلف استفاده میشود و در طب چینی نیز کاربرد داشته‌است.

تقریبا اغلب گیاهان خانواده اوفوربیاسه دارای این شیره سفید هستند و هرچند سمیت این شیره ممکن است در گیاه بنت‌القنسول ناچیز باشد ولی بهتر است افرادی که حساسیت پوستی دارند از تماس با شیره این گیاه خودداری کنند و والدین اجازه ندهند کودکان این گیاه را بخورند یا شیره آن را به پوست خود بزنند. (حضور این گیاه در محیط زندگی انسان خطری ندارد ولی گیاه خوراکی نیست).

بنت القنسول امروزی  بومی مكزیك است و ارتفاع آن به یك متر وگسترش آن به 45 سانتی متر میرسد (در گلخانه‌های شمال ایران که در زمین گلخانه کاشته میشود خیلی بزرگتر میشود). برگهای آن بیضوی، سبز روشن با لبه صاف یا كمی دالبر دار دیده می شود. گلهای بنت القنسول به وسیله تعداد زیادی براكته Bract  بیضوی احاطه شده اند. گلها (از نظر گیاهشناسی به این نوع گل آذین در تیره اوفوربیاسه: سیاتیوم Cyathium گفته میشود) وبراكته ها در اواخر پاییز ظاهر می شودند. براكته ها معمولا قرمز رنگ بوده ولی به رنگ های سفید و صورتی نیز وجود دارند.

تجاری شدن برخی گیاهان داستان جالبی دارد، در مورد بنت قنسول یک تولیدکننده آمریکایی به نام Albert Ecke و نتاج او، که در سالهای 1900 از آلمان به آمریکا مهاجرت کرده بود در توسعه و رواج گیاه بنت قنسول به عنوان “گل کریسمس” نقش مهمی داشته‌اند. آلبرت به این گیاه علاقمند شد و در مغازه‌اش اقدام به فروش آن کرد. بعد از او پسرش Paul Ecke یک روش پیوند و تکثیر پیدا کرد که به تولید بیشتر گیاه منجر شد. ولی نسل سوم خانواده “اکه” یعنی “پل اکه جونیور”، موجب ارتباط بین بنت قنسول و عید کریسمس شد. او علاوه بر اینکه گیاهان را با راه آهن به جاهای دیگرمیفرستاد قلمه‌ها و شاخه بریده گیاه را نیز رایج کرد و با هواپیما به نقاط دورتر میفرستاد. همچنین به ایستگاه‌های تلوزیونی در روز شکرگذاری مسیحیان گلهای به رایگان بنت القنسول ارسال میکرد و با حضور در برنامه‌های تلویزیونی به ترویج این گیاه میپرداخت، استفاده از این گیاه در تلویزیون در زمانهای منتهی به کریسمس نام بنت القنسول را با کریسمس پیوند زد و به “گل کریسمس” مشهور شد.

این گیاه از طرفی عاشق نور و از طرف دیگر روز کوتاه است. یعنی گیاه در شرایطی تولید گل میکند که ساعات روز از ساعات شب کوتاه‌تر باشد که این امر به طور طبیعی در پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد.

گلهای ریز وسط براکته‌ها در واقع گلهای اصلی از نوع گل آذین سیاتیوم هستند

گلهای ریز وسط براکته‌ها در واقع گلهای اصلی از نوع گل آذین سیاتیوم هستند

نکته: یکی از دلایل اینکه این گیاه در خانه‌های معمولی در سالهای آینده گلدهی نمیکند همین “روزکوتاهی” است. به این ترتیب که امسال که گیاه خریداری میشود و به منزل منتقل میشود گلهای زیبا و عالی دارد، در طول بهار و تابستان هم رشد میکند ولی در پاییز آینده همچنان سبز است وتغییر رنگ نمیدهد. علت آن روشنایی منازل در ساعات اولیه شب است و گیاه متوجه کوتاه شدن روزها نمیشود. برای غلبه بر این مشکل از اوایل پاییز گیاه باید در محیطی باشد که شب‌ها چراغ آنجا روشن نشود. یا اگر چنین محیطی در اختیار نداریم، باید با روشن شدن چراغها گیاه را با پوشش سیاه رنگی مانند کیسه‌های زباله مشکی بزرگ بپوشانیم تا چراغ خانه مزاحم روزکوتاهی او نشود. (در نظر داشته باشید که این پوشش بعد از خاموش شدن چراغها برداشته شود تا احیانا افزایش رطوبت زیر نایلون منجر به بیماریهای قارچی و خفگی گیاه نیز نشود). علاوه بر روزکوتاه، دما نیز در گلدهی تاثیر دارد و این دو عامل با هم روی گلدهی گیاه اثر میگذارند. دماهای بالا در زمان گل انگیزی مانع گلدهی میشود یا گلها را به تاخیر می‌اندازد. بنابراین میشود گفت روزکوتاه+دمای خنک منجر به گلدهی بهتری خواهدشد.

مراقبتها:

نور: بنت القنسول به نور متوسط تا زیاد نیازمند است. بنابراین گلخانه، پاسیو، نزدیکی پنجره، پشت ویترین مغازه‌ها و نزدیک پنجره‌های بزرگ در راه‌پله‌ها میتواند نور مورد نظر این گیاه را تامین کند.

دما: به طور عام میتوان گفت، حداقل در زمانیکه شما این گیاه را در حال گلدهی از فروشگاه‌ها خریداری کرده و به منزل منتقل میکنید، در این شرایط،  گیاه خنکی را به گرما ترجیح میدهد. دمای متوسط 15 تا 20 درجه در اغلب مواقع سال برای این گیاه مناسبتر خواهدبود. در طول تابستان نیز سعی میشود دمای محیط این گیاه خنک باشد. قلمه‌های این گیاه ولی در “دمای بستر” 25 درجه بهتر ریشه میدهند. حال آنکه در زمان گلدهی دمای بیش از 21 درجه موجب کاهش گل‌انگیزی و دماهای کمتر از 10 درجه باعث افزایش پوسیدگی ریشه میشود.

آب: شاخ و برگ گیاه نباید در زمان آبیاری خیس شود و بهتر است آب فقط به ریشه‌ها داده شود. آبهای حاوی فلوراید و کلر زیاد برای گیاه مضر است. فاصله بین دو آبیاری باید به نحوی باشد که خاک خشک شود. رطوبت زیاد در محیط گلدان موجب افزایش بیماریهای پوسیدگی ساقه و ریشه میشود. بعد از آبیاری در زیرگلدانی نباید آب جمع شود. (بشقاب زیر گلدان را بعد از آبیاری تخلیه فرمایید)

کود: این گیاه به نیتروژن و فسفر نیاز زیادی دارد. بنابراین استفاده از کودهای کامل حاوی نیتروژن و فسفر و پتاسیم (که در گلستان علی با مارک کریستالون کامل عرضه میشود) میتواند موجب بهبود رشد و ماندگاری گیاه شود.

نکته: ریزش برگها و گلها میتواند از کمبود نیتروژن (ازت) باشد از طرفی دیگر پیچ خوردگی به سمت پایین برگهای جوان و ریزش و ظهور نوارهای زرد روی برگها ممکن است از تجمع و سمیت  آمونیوم (نوعی ترکیب حاوی نیتروژن) باشد که در دماهای پایین و رطوبت زیاد موجب صدمه به گیاه میشود. بنابراین در استفاده از کودهای حاوی نیتروژن باید دقت داشته باشیم که کودیاری بیش از اندازه نیز برای گیاه مضر است و بهتر است کودها در حداقل ممکن به گیاه داده شود.

خاک: مخلوطی از خاك برگ و خاك جنگلی برای رشد و نمو این گیاه مناسب است. ولی ضدعفونی کردن بستر کاشت یا استفاده از بسترهای آماده استریل بهتر است. امروزه تولیدکنندگان از ترکیبات حاوی پیت‌ماس بیشتر استفاده میکنند. به دلیل pH مناسب و EC کم و ظرفیتهای مناسب این بسترها، استفاده از خاک طبیعی توصیه نمیشود. یا در صورت استفاده از برگها و خاک جنگلی بهتر است خوب جوشانده شوند یا با سموم ضدعفونی خاک پاکیزه شده و بعدا استفاده شوند.

ازدیاد: قلمه گیری از گیاه نیازمند دقت و سعی تمام است. و درصد قلمه‌های موفق پایین است. از طرف دیگر ممکن است قلمه‌های ریشه‌دار شده گلهای مورد نظر تولیدکننده را نیز ارائه نکند. امروزه در کشورهای هلند و آمریکا روش کشت بافت بیشتر استفاده میشود. و اغلب تولیدکنندگان نشاء آماده تهیه میکنند. برای مطالعه جزئیات بیشتر در مورد ازدیاد این گیاه به صفحات 254 تا 260 جلد اول از کتاب معظم دوجلدی”گلکاری علمی و عملی” تالیف آقایان مسعود قاسمی قهساره و محسن کافی، نشر مولف، چاپ اول 1388 مراجعه فرمایند.

مشکلات نگهداری از بنت قنسول:

ریزش برگ: دمای بالای محیط (یا دمای خیلی کم)، آبیاری زیاد (یا آبیاری خیلی کم)، کمبود نیتروژن، (یا عدم جذب نیتروژن به دلایلی مانند دمای خیلی کم، یا پوسیدگی ریشه) وجود املاح خیلی زیاد در خاک (EC بالای خاک که میتواند در اثر آبیاری با آب شور باشد) و همچنین نور کم میتواند منجر به ریزش برگ در گیاه باشد.

پوسیدگی ساقه و ریشه: بیماریهای قارچی در اثر آبیاری زیاد یا دمای کم یا عدم تهویه هوا یا عدم زهکشی خوب موجب تحریک قارچ‌هایی مانند پیتیوم و ریزوکتونیا میشود. راه حل غیر شیمیایی ممانعت از مشکلات محیطی است. یعنی آبیاری به اندازه و به موقع، ایجاد زهکش خوب. استفاده از خاکهای استریل، گندزدایی بستر کاشت و در صورت عدم موفقیت، نهایتا سم پاشی با قارچ‌کشها. و البته مواد ارگانیک مانند پودر دارچین و چوب دارچین میتوانند به مقدار محدودی جلوی توسعه بیماریهای قارچی را بگیرند.

در حاشیه

به طورکلی بنت قنسول گیاه بسیار زیبا و در عین حال حساسی است که نگهداری از آن برای افراد حرفه‌ای و علاقمند موجب سرگرمی و لذت وافر و از طرف دیگر برای افراد غیردقیق موجب اعصاب خوردی میشود. ما در گلستان علی به خریداران پیشنهاد میکنیم به این گیاه به چشم “غذای روح” نگاه کنند که در طول زمستان که گیاهان گلدار کم میشوند به منزل ما آمده و چند صباحی میهمان ما هستند و در مدت چند ماه و کمی بیشتر زینت‌بخش محفل خانواده ما میشوند، و به این دلیل که شرایط نگهداری از این گیاه اغلب به صورت صددرصد در خانه ما موجود نیست با آمدن بهار و گیاهان بهاری محبوریم این گلدان را با گیاه دیگری جایگزین کنیم.

اگر چنین برداشت ذهنی در دید ما نیز جاری شود، مصرف سرانه گل و گیاه در ایران نیز افزایش خواهدیافت و موجب توسعه تولیدکنندگان و افزایش تنوع گیاهان میشود. در مقابل، مخالفان محترم مصرف گرایی معتقدند این نوعی مصرف گرایی است، ولی بنده فکر میکنم، مصرف گرایی به سود تولید و افزایش حضور گیاهان در منازل منجر به آرامش روانی بیشتر خانواده‌ها و بهبود کیفیت زندگی افراد و کاهش افسردگی و … خیلی مشکلات دیگر زندگی شهری میتواند باشد.

تاریخ بازنگری: 93/09/22

فیلم آموزشی: (سایت آپارات) (لینک)

فیلم آموزشی (سایت یوتیوب) (لینک)

برچسب: , , , , , , , , , , , , , , ,

71 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.